Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

bo rura znajduje się poza domem gdzie jest zimno, a bufor nie jest w stanie odebrać całego ciepła gazu, wiec nie rozumiem dlaczego musi być tracone poza domem, a jego wytworzenie kosztuje.

Pozostaje w nadziei że mnie zrozumiecie.:D Ewentualnie będę dzwonił do Szwecji.

 

Czyli żeby być mądrzejszym na przyszłość: wymiennik masz 15 m od domu, i przez te 15 metrów lecą sobie w ziemi rurki zasilania i powrotu z czynnikiem? Tak na chłopski rozum, to słabo. Chyba najlepsze co możesz zrobić, to przesunąć zawór rozprężny jak najbliżej strefy ciepłej, czyli bufora albo ściany domu, tym samym trochę "wydłużając sobie trochę DZ". Bo z rekuperacją, to chyba podpada pod zasadę zachowania energii - zyskasz tyle ile stracisz minus inne straty. No chyba że sprężarka lepiej się czuje w proporcjonalnie wyższych ciśnieniach na obu końcach, co wydaje się wątpliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

wymiennik masz 15 m od domu, i przez te 15 metrów lecą sobie w ziemi rurki zasilania i powrotu z czynnikiem?

 

W tej PCi nie ma (dodatkowego) wymiennika. Kolektorem (DZ) jest parownik, w postaci rurek miedzianych z czynnikiem "chłodniczym" sprężarki, umieszczonych w ziemi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej PCi nie ma (dodatkowego) wymiennika. Kolektorem (DZ) jest parownik, w postaci rurek miedzianych z czynnikiem "chłodniczym" sprężarki, umieszczonych w ziemi.

 

Przepraszam, coś mi się z tą studzienką uroiło, ale to tym bardziej ;).

BTW. @puzondm - ile kg czynnika wchodzi w cały Twój układ i ile to kosztuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam jest czynnik chłodniczy R-407C – na takiej samej zasadzie co w każdej innej PCi, czyli nie płaci się za niego dodatkowo, jest „fabryczny”, w cenie PCi - tak jak kolektor i zbiornik akumulacyjny z przepływowym ogrzewaniem CWU.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam jest czynnik chłodniczy R-407C – na takiej samej zasadzie co w każdej innej PCi, czyli nie płaci się za niego dodatkowo, jest „fabryczny”, w cenie PCi - tak jak kolektor i zbiornik akumulacyjny z przepływowym ogrzewaniem CWU.

 

Wiem, ale zważywszy, że trochę on kosztuje (http://www.nokaut.pl/pozostale-klimatyzacyjne-i-wentylacyjne/czynnik-chlodniczy-r407c-10-5-kg.html), ciekawy jestem (akademicko) jak to wpływa na koszt pompy z parowaniem bezpośrednim. Innymi słowy, jaka jest składowa kosztu samego czynnika chłodniczego. A że kupując pompę płaci się za całość równiutkie 30 tysi, to sprawa wtórna.

 

Albo np. na okoliczność kiedy z powodu jakiegoś totalnego wycieku trzeba by było uzupełnić.

Edytowane przez andriuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też masz zawór na zewnątrz? bo widzę że masz tą sama PC co ja? Ja zużycie prądu w sezonie?

Tak, mam zawór na zewnątrz, rury idą do kotłowni izolowane, jedna obok drugiej w rurze fi=110. Od kotłowni do zaworu mam jakies 8m.

Prądu zużyłem za 2250PLN czyli trochę ponad 5000kWh za okres od 30 sierpnia 2010 do 31 maja 2011. Jestem zadowolony z PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim przypadku głównym problemem byłoby znalezienie nieszczelności, koszt czynnika to przy tym Pan P. ;)

 

PS.

Czynnika R407C się nie uzupełnia.

 

Witaj Wihajster,

Dlaczego piszesz że czynnika R407C się nie uzupełnia? W przypadku rozszczelnienia się PCi bezpośredniego odparowania z kolektorem w gruncie to duży problem!

Dlatego uważam, że z wymiennikiem glikolowym są o wiele bezpieczniejsze w użytkowaniu i tańsze w eksploatacji. Uważam że PCi z krótszą i prostszą instalacją freonową jest tańsza w eksploatacji i naprawie. Sprawność wymienników jest tak duża ze lepiej jest zastosować układ pośredni glikol/freon pomimo mniejsze sprawności układu.

Kazjan :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie uzupełnia się bo to jest mieszanina kilku czynników!

Przy nieszczelności zmieniają się proporcje składu i zmieniają się właściwości "nowej" mieszaniny.

 

407 to mieszanina trzech czynników, ale właśnie tą mieszaninę kupuję się (najczęściej w butlach 5 kg) i uzupełnia układ. To samo dotyczy 410-tki.

 

... chyba, że ucieknie przez dłuuuuuuugi czas przez mikro nieszczelność np. połowa czynnika, wtedy jest opcja, że ucieknie nieco więcej najbardziej lotnego składnika mieszaniny, ale generalnie przy ubytku podłączamy butlę z nowym 407 lub 410 (w zależności od urządzenia) i uzupełniamy układ, dobrze jak posługujemy się przy okazji wagą do ważenia butli

Edytowane przez rydzadam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Wihajster,

W przypadku rozszczelnienia się PCi bezpośredniego odparowania z kolektorem w gruncie to duży problem!

Dlatego uważam, że z wymiennikiem glikolowym są o wiele bezpieczniejsze w użytkowaniu i tańsze w eksploatacji.

Kazjan :yes:

 

Litości! przez 20 lat firma thermogolv miała 3 rozszczelnienia na ponad 400 instalacji spowodowane mechanicznym uszkodzeniem przewodu przez koparkę lub inne akcje kiedy właściciel domu zapomniał gdzie ma DZ, wstawiasz mufę lutowanie na twardo, i zakopujesz, jesteś w plecy 500 zł na r 407, nadmieniam iż pętle miedziane są z całych rur nie ma łączeń, jedyne łączenia są przy ZR, teraz porównaj te statystyki do glikolówką. Większe ryzyko rozszczelnienia masz w lodówce lub zamrażarce która stoi u ciebie w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest pewna różnica, kolektor bezpośredniego odparowania, jest „fabryczny” i raczej nikt nie idzie na skróty.

Z glikolowym jest różnie, bo pozwala na „radosną twórczość” inwestora lub (i) wykonawcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest pewna różnica, kolektor bezpośredniego odparowania, jest „fabryczny” i raczej nikt nie idzie na skróty.

Z glikolowym jest różnie, bo pozwala na „radosną twórczość” inwestora lub (i) wykonawcy.

 

sSiwy12, każda sroczka swój ogonek chwali, co to znaczy "radosna twórczość inwestora" albo co ta znaczy fabryczny???

Każdy kolektor glikolowy czy miedziany robi się z rury fabrycznej i chodzi o staranność wykonania. Znam wykonawców instalacji, którzy nie mają podstawowych informacji o układaniu rurociągów i to robią... Stosowanie się do zasad prowadzenia rur dalej lepszą jakość wykonania. Staranie wykonane pętle mogą być i przez inwestora i przez fabrycznego montera, ale i odwrotnie. Bezpośrednie odparowanie jest prostszą instalacją i o większej sprawności choć zużycie energii nie robi wrażenia pod względem niskiego poziomu. Ja wybrałem DZ z kolektorem glikolowym i układ pośredni, może ze względu na wysokie ceny rur miedzianych i wzrostu czynników chłodniczych przez ostatni rok ponad 100%. :o

Kazjan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat nie swój wybór „chwaliłem”.

 

Kolektor bezpośredniego odparowania „fabryczny” jest dostarczony razem z PCi.

Jest jego integralną częścią (stanowi całość z PCi), objętą gwarancją producenta PCi (bywało, że dłuższą niż na samą PCi).

Z powodu tego, że jest nieodzownym elementem samej PCi (jest jej parownikiem) musi być (i jest) wykonany ze sprawdzonych materiałów, o odpowiedniej jakości.

 

Kolektor glikolowy jest dodatkowym elementem PCi, co prawda nieodzownym ale nie „wykonany” i dedykowany przez producenta PCi.

Jest elementem, który jest „dobierany” przez instalatora lub (i) inwestora – a inwestor bardzo często wybiera materiał „zamienny”, czyli tańszy.

Nie posiada gwarancji fabrycznej producenta PCi. Z jakiego materiału będzie kolektor, czy będzie „jednorodny”, czy łączony – o tym nie decyduje producent PCi.

 

To i tylko to, miałem na myśli pisząc swój poprzedni post.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bezpośrednie odparowanie jest prostszą instalacją i o większej sprawności choć zużycie energii nie robi wrażenia pod względem niskiego poziomu.

Kazjan

 

każdy grzeje według własnych upodobań ja muszę mieć 23C i nie oszczędzam DZ, a większość jedzie max do 22C, żeby porównać rodzaje pomp trzeba by było testu, jestem chętny na taki test, przy w miarę jednorodnych warunkach, od glebowych przez ocieplenie do temperatury zadanej w domu, jakbym grzał na 21 nie przekroczyłbym 3500 KW w 7miu miesiącach sezonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potestuj a zobaczysz ze podniesienie temp. o 1*C lub nawet 2*C nie zmiania Ci zuzycia np. o 30% tylko o sporo mniej.

To ze zwieszky sie zuzycie energii elektrycznej jest oczywiste, ale to o ile juz nie jest takie oczywiste.

Ja testowalem w sezonie i najpierw mialem temp. 20,5*C a pozniej 22*C juz na stale i zuzycie wzroslo ale o jakies 10-15% maksymalnie.

Udawadnianie, ze cos z besposrednim parowaniem jest lepsze czy gorsze rozwiazanie (nizsze lub wyzsze koszty) jest bez sensu jesli sa rozne warunki brane pod uwage.

Temp. wewnetrzna jest istotnym czynnikiem, ale wspomniane warunki glebowe, temperatury w okolicy domu itp. sa nie mniej wazne.

W samej Warszawie sa rozne temp., np. w blokowisach sa o pare stopni wyzsze niz w rejonach "jednorodzinnych" a i w tych bywa roznie, zeleznie od zageszczenia zabudowy, topologi terenu, blizej wisly czy dalej itd.

Mozna jedynie szacowac ale nie "podniecac" sie ze tak tanio w porownaniu do tego czy tamtego. Byc moze w tych samych warunkach okazalo by sie ze wychozi ciut gorzej lub jeszcze lepiej.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem wielką ochotę na Ziriusa. Pompka całkiem zgrabna, cena niewygórowana, mniej miejsca potrzebnego dla dz, no i podgrzewanie cwu przepływowo - to chyba jedyny producent proponujący takie rozwiązanie (i ponoć się sprawdza). Tyle tylko że za ciut niższą cenę dostałem pompę glikolową o mocy 8,8 kW zamiast 5,5 kW z montażem i uruchomieniem. Nawet jeżeli COP Ziriusa byłoby znacząco wyższe to nie miałbym możliwości grzania tylko w II taryfie. Dlatego wybrałem glikolową....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...