Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

coś ludzie mówią że od 2013 r maja być dofinansowania do PC na podobnych zasadach co teraz do kolektorów słonecznych, ktoś coś słyszał konkretnego?

 

Szanowni Państwo,

Jeżeli chodzi o wsparcie dla PCi to powinniśmy lobbować za rozwiązaniami na wzór szwedzki lub za wzorem programu amerykańskiego wspierania geotermii niskotemperaturowej! Mogę tylko wspomnieć, że było klika europejskich programów szkolenie i popularyzowania PCi w UE, ale jedynie firma Hibernatus z Wadowic uczestniczyła w jednym programie. Inni "zero" tak słaby wynik w szkoleniach miała tylko Polska i Rumunia?!? A mamy przecież Stowarzyszenie Inżynierów Mechaników Polskich, NOT, Stowarzyszenie Techników i Inżynierów Chłodnictwa i Klimatyzacji, itd i.t. p. Już pisałem w Szwecji prawie 90% PCi w nowo budowanych domach, Szwajcaria prawie 2/3 a u nas 0,2% może 0,3 %. Nie jest to przecież takie trudne... a na pewno jest zbyt drogie!!! :mad::mad::mad:, szczególnie w wykonaniach renomowanych producentów.

Pozdrawiam! Kazjan :bye:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coś ludzie mówią że od 2013 r maja być dofinansowania do PC na podobnych zasadach co teraz do kolektorów słonecznych, ktoś coś słyszał konkretnego?

 

Jeśli ma być na takich zasadach jak solary, to skończy się spektakularną porażką, bo dotacje tego typu wspierają BANKI, a nie inwestora. Jakby co, mamy osobny wątek dot. dotacji do PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potestuj a zobaczysz ze podniesienie temp. o 1*C lub nawet 2*C nie zmiania Ci zuzycia np. o 30% tylko o sporo mniej.

To ze zwieszky sie zuzycie energii elektrycznej jest oczywiste, ale to o ile juz nie jest takie oczywiste.

Ja testowalem w sezonie i najpierw mialem temp. 20,5*C a pozniej 22*C juz na stale i zuzycie wzroslo ale o jakies 10-15% maksymalnie.

Udawadnianie, ze cos z besposrednim parowaniem jest lepsze czy gorsze rozwiazanie (nizsze lub wyzsze koszty) jest bez sensu jesli sa rozne warunki brane pod uwage.

Temp. wewnetrzna jest istotnym czynnikiem, ale wspomniane warunki glebowe, temperatury w okolicy domu itp. sa nie mniej wazne.

W samej Warszawie sa rozne temp., np. w blokowisach sa o pare stopni wyzsze niz w rejonach "jednorodzinnych" a i w tych bywa roznie, zeleznie od zageszczenia zabudowy, topologi terenu, blizej wisly czy dalej itd.

Mozna jedynie szacowac ale nie "podniecac" sie ze tak tanio w porownaniu do tego czy tamtego. Byc moze w tych samych warunkach okazalo by sie ze wychozi ciut gorzej lub jeszcze lepiej.

 

Pzdr.

 

nie no przecież bez podnoszenia kalkulatora glikolówka ma mniejsza sprawność, bo pompy obiegowe mielą ci non stop czy zima czy lato, i brak wymienników pośrednich, nie ma tu co udowadniać bo glikolówka bezpośredniego parowania nigdy sprawnością nie dogoni, a co do oszczędności na obniżaniu temperatury, to przecież jest to indywidualna sprawa każdego domu bo zależy to od strat, w moim zużyciu (5100+/za 7mcy) mieści się: rozgrzewanie zawilgoconego domu, posadzek z 12C, brak ocieplenia domu przez październik i listopad i do grudnia miałem blaszane drzwi z castoramy, nie mam też rekuperatora, także spokojnie mogę chlapnąc na forum że będzie teraz lepiej o 30% z palcem w D...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie no przecież bez podnoszenia kalkulatora glikolówka ma mniejsza sprawność, bo pompy obiegowe mielą ci non stop czy zima czy lato, i brak wymienników pośrednich,...

 

Nie jest to tak ani proste, ani oczywiste.

Zauważ, że w obiegu PCi z bezpośrednim parowaniem (i skraplaniem), jest większy „obieg” i więcej czynnika do przepompowania – czyli sprężarka wykonać musi większą pracę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gra się toczy raptem o kilka złotych różnicy :) Moim zdaniem różnice są "niemierzalne". Przy dzisiejszych systemach grzewczych, ociepleniu, oknach i reku koszty ogrzewania nie są już takie duże. Dużo gorzej wypada na tym tle zwykłe zużycie prądu na całą resztę urządzeń co już jest dosyć trudno zmniejszyć. Każde urządzenie grzewcze będzie ekonomiczne pod warunkiem, że montaż będzie prawidłowy i dostosowany do warunków. Rachunki za gaz czy prąd na ogrzewanie na poziomie 2-3 tys na rok to już żaden wyczyn dla typowego domu. Pozostaje jeszcze kwestia szczęścia kiedy urządzenie się zepsuje i ile będzie kosztowała naprawa :) pozdr adam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pierwsze słyszę żeby mi obiegówki non stop chodziły....pójde sprawdzić.....

byłem, muszę cię rozczarować, obiegówki stoją, włączą się za 15 minut jak będzie grzanie CWU...

 

źle się wyraziłem, taki kolokwializm mi wyszedł, chodziło mi o to że pracując obniżają sprawność glikolówki, ile macie gazu w swoich glikolówkach tak przy okazji porównamy? u mnie w całym systemie jest około 3,5kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

źle się wyraziłem, taki kolokwializm mi wyszedł, chodziło mi o to że pracując obniżają sprawność glikolówki, ile macie gazu w swoich glikolówkach tak przy okazji porównamy? u mnie w całym systemie jest około 3,5kg.

 

Tak mało? A podaj więcej szczegółów ile metrów masz DZ i o jakiej średnicy i jeszcze szczegóły dotyczące mocy chłodniczej PCi i cieplnej GZ? A także inne dane oraz im więcej szczegółów tym lepiej dla porównania! Czekam na więcej danych!

Kazjan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mało? A podaj więcej szczegółów ile metrów masz DZ i o jakiej średnicy i jeszcze szczegóły dotyczące mocy chłodniczej PCi i cieplnej GZ? A także inne dane oraz im więcej szczegółów tym lepiej dla porównania! Czekam na więcej danych!

Kazjan

 

Mamy osobny wątek o bezpośrednim parowaniu....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mało? A podaj więcej szczegółów ile metrów masz DZ i o jakiej średnicy i jeszcze szczegóły dotyczące mocy chłodniczej PCi i cieplnej GZ? A także inne dane oraz im więcej szczegółów tym lepiej dla porównania! Czekam na więcej danych!

Kazjan

 

odpowiedz przeniosłem na wątek o BP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jestem nowy na tym forum, chociaz od kilku dni próbuję znaleźć podobny problem do mojego.

Od tygodnia mam założoną PC powietrze woda. Po włączeniu jej załancza się pompa obiegowa,

a następnie na sterowniku wyświetla się błąd 03 -czujnik ciśnienia przepływu.

Czy ktoś może mi cos doradzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jonek2, jestem tylko użytkownikiem PC p-w [nie serwisantem] i wiem o nich niewiele. Jeśli to czujnik ciśnienia przepływu wody, a nie czynnika chłodniczego, to możesz sprawdzić odpowietrzenie układu oraz filtr wody przed PC. Jeśli jednak problem nie dotyczy obiegu wody, to [jak już koledzy radzili] pozostaje serwis. Jak długo PC pracowała prawidłowo? Dzieje się tak od początku? Masz tam zawór zwrotny [może się nie otwiera]? Edytowane przez Zigobar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pracowała ani jednego dnia. Wyczytałem na forum wcześniej na temat ciśnienia w instalacj. Ciśnienie podniosłem do 1 bara, bo miałem 0,5.

Nie mam zawrów zwrotnych. Zauważyłem, że dopuki nie włączy się pompa obiegowa, to nie wyświetla się ten błąd.

W tym tygodniu ma podjechać inny instalator, który montuje pompy i sprawdzi czy nie mam gdzieś jakiegoś błędu na instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pracowała ani jednego dnia. Wyczytałem na forum wcześniej na temat ciśnienia w instalacj. Ciśnienie podniosłem do 1 bara, bo miałem 0,5.

Nie mam zawrów zwrotnych. Zauważyłem, że dopuki nie włączy się pompa obiegowa, to nie wyświetla się ten błąd.

W tym tygodniu ma podjechać inny instalator, który montuje pompy i sprawdzi czy nie mam gdzieś jakiegoś błędu na instalacji.

 

na moje oko cos jest zapchane lub zapowietrzone - ale opinia fachowca bedzie duzo dokladniejsza

a moze - jezeli masz oczywiscie- zasobnik do cwu , to wina zle podlaczonego zaworu 3-drogowego

ja mialem tak na poczatku

u mnie cisnienie jest 2bary

mam tez PCi P-W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozdrawiam wszystkich tu obecnych i proszę o podpowiedź, której nie mogę znaleźć za pomocą "przeszukaj temat" - zaczynam budowę - budynek jest wytyczony /bez piwnic/, będzie dolne źródło pionowe / 3 x ok 70m /. Czy pod ławą fundamentową oprócz wodociągu i enn położyć również peszla /jakiego?/ dla kolektorów pionowych? Potem wyprowadzić go w kotłowni i na zewnątrz budynku?

Warunki gruntowo-wodne mam złe - wysoki poziom wód gruntowych i gliny piaszczyste.

Czy ktoś w Was tak zrobił, czy macie jakieś inne doświadczenia w tym zakresie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz tak złe warunki gruntowo wodne, to wykorzystaj je. Paradoksalnie to idealne warunki do kolektora pompy ciepła. Możesz śmiało wykonać poziomy (tańszy), a jeżeli działka jest niezbyt duża - to możesz zastosować pompę z bezpośrednim parowaniem gdzie kolektor jest sporo mniejszy. Przejście przez fundament dla kolektora nie musi być pod ławą, ale rury osłonowe warto zabetonować w trakcie wylewania. Im mniej kucia potem tym szybciej i taniej, a i uszczelnić można lepiej zalane przejście w trakcie betonowania. Przy wysokim poziomie wód gruntowych jest to dość istotne. Edytowane przez niedowiarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...