Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Powierzchnia działki, którą mógłbym ewentualnie wykorzystać na kolektor poziomy wynosi ok 250mk. Z tego co wyczytałem tu na forum to na 1mkw podłogi potrzeba około 3-4mkw kolektora gruntowego poziomego zatem u mnie potrzeba ok 450-600mkw. Dlatego będzie kolektor pionowy. Nie wiem czy dobrze wnioskuję ale wstawiam peszla który prowadzi od kotłowni w dół, dalej pod ławą i na zewnątrz od budynku np jakieś 3-4m. Pytanie - jakiej powinien być średnicy i jak później uszczelnić peszla, po umieszczeniu w nim kolektora? Czy nie powinny to być 3 niezależne peszle, w związku z planowanymi odwiertami 3 x 70m?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja mam kolektor 600 m2 z studzieką rozdzielczą. Do budynku wprowadzony kolektor zbiorczy 2 x 50 mm w peszlach 90 mm. Jeżeli jest możliwość wykonania rozdzielacza w pompowni/kotłowni to osłonówki odpowiednio dostosuj. Dla mojego budynku alternatywnie można było zastosować pompę Zirius (bezp. parowanie) z kolektorem 3x70 m. Cena w porównaniu z odwiertami atrakcyjna. Trzeba mieć jednak miejsce na działce. Przy 250 m2 miejsca na kolektor warto się zastanowić. Kupił, nie kupił potargować można. Podzwoń do dystrybutorów, popytaj w wątkach dot. bezp. parowania i zdecyduj. Ta ostatnia sprawa jest najtrudniejsza, ale nikt nie zrobi tego lepiej niż Ty sam:bye:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jezeli masz 3x70 to musisz dac 6 peszli. Kazda sonda to tzw dwururka, bo musi byc obieg. nie znam dokladnie srednicy jutro zmierze i napisze ale cos kolo 4-5 cm. Moim zdaniem nie jest potrzebna studzienka. Ja mam 2x85 i sa wprowadzone bezposrednio do piwnicy. Odpada koszt studzienki

 

Jak już oszczędzać to można zgrupować po 3 rury w jednym grubszym pesz-lu, ja za studzienkę dałem 180 PLN + transport =220,- i ma zabezpieczone instalacje DZ, wodociąg kabel NN, GWC ; przy kopaniu fundamentów

Kazjan :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jezeli masz 3x70 to musisz dac 6 peszli. Kazda sonda to tzw dwururka, bo musi byc obieg. nie znam dokladnie srednicy jutro zmierze i napisze ale cos kolo 4-5 cm. Moim zdaniem nie jest potrzebna studzienka. Ja mam 2x85 i sa wprowadzone bezposrednio do piwnicy. Odpada koszt studzienki

 

Jak już oszczędzać to można zgrupować po 3 rury w jednym grubszym pesz-lu, ja za studzienkę dałem 180 PLN + transport =220,- i mam zabezpieczone instalacje DZ, wodociąg kabel NN, GWC ; przy kopaniu fundamentów

Kazjan :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już oszczędzać to można zgrupować po 3 rury w jednym grubszym pesz-lu, ja za studzienkę dałem 180 PLN + transport =220,- i ma zabezpieczone instalacje DZ, wodociąg kabel NN, GWC ; przy kopaniu fundamentów

Kazjan :D

 

nie wiem co to za studzienka ale mi liczyli jakos sporo wiecej. W przypadku wysokich wod gruntowych istnieje mozliwoac zalewania studzienki...ogolnie jesli da sie bez to lepiej nie robic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem co to za studzienka ale mi liczyli jakos sporo wiecej. W przypadku wysokich wod gruntowych istnieje mozliwoac zalewania studzienki...ogolnie jesli da sie bez to lepiej nie robic.

 

Osobiście dałbym dwa przepusty, a w każdym po trzy rury. Jeden peszel byłby do wyjść glikolu, drugi do powrotów z odwiertów. Prawdopodobnie będą to rury fi 40. Kup albo utnij na próbę z hurtowni kawałek takiej niebieskiej rury, złóż do kupy trzy odcinki i dobierz do tego średnicę "peszela". Przypuszczam, że wystarczy fi110.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powierzchnia działki, którą mógłbym ewentualnie wykorzystać na kolektor poziomy wynosi ok 250mk. Z tego co wyczytałem tu na forum to na 1mkw podłogi potrzeba około 3-4mkw kolektora gruntowego poziomego zatem u mnie potrzeba ok 450-600mkw. Dlatego będzie kolektor pionowy. Nie wiem czy dobrze wnioskuję ale wstawiam peszla który prowadzi od kotłowni w dół, dalej pod ławą i na zewnątrz od budynku np jakieś 3-4m. Pytanie - jakiej powinien być średnicy i jak później uszczelnić peszla, po umieszczeniu w nim kolektora? Czy nie powinny to być 3 niezależne peszle, w związku z planowanymi odwiertami 3 x 70m?

Ja mam takie same warunki glebowe jak Ty. Mój kolektor zajmuje około 220m2 a PC ma moc 9kW. Tyle, że ja mam pompę bezpośrdniego parowania. W moim przypadku musiałem zmieścić na działce 3 pętle, każda po 70m bieżących. Rozważ taką opcję, zanim ostatecznie powiesz sobie że to ma być odwiert. Poza tym jedyne czego nie będziesz mógł robić nad takim kolektorem to stawiać budynków stałych, które będą wymagać fundamentów. A resztę - drzewka owocowe, krzewy, trawa, kwiaty, altanki - nie ma z tym problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam takie same warunki glebowe jak Ty. Mój kolektor zajmuje około 220m2 a PC ma moc 9kW. Tyle, że ja mam pompę bezpośrdniego parowania. W moim przypadku musiałem zmieścić na działce 3 pętle, każda po 70m bieżących. Rozważ taką opcję, zanim ostatecznie powiesz sobie że to ma być odwiert. Poza tym jedyne czego nie będziesz mógł robić nad takim kolektorem to stawiać budynków stałych, które będą wymagać fundamentów. A resztę - drzewka owocowe, krzewy, trawa, kwiaty, altanki - nie ma z tym problemu.

 

Bezpośrednie parowanie to faktycznie ciekawa alternatywa dla odwiertów. Z tego co się orientuję - wydajność (COP) porównywalna z odwiertami, miejsca specjalnie dużo nie wymaga. Pozostaje kwestia ceny. Trzeba porównać oferty całościowo. Zirius to niezła sprawdzona pompa z dobrym sterownikiem. Może z powodzeniem konkurować "w kategorii" cena/jakość z tanią pompą połączoną z odwiertami. Jakby co - mamy osobny wątek na forum o bezp. parowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli chodzi o cenę Ziriusa to za podstawowy komplet czyli: PC 9kw, zbiornik akumulacyjny, dolne źródło 3x70m wychodzi +/- 40 tys z uruchomieniem, a najtańsza oferta na rynku z pionowym dolnym źródłem "na styk moim zdaniem" 56 tys z pc junkersa, jak masz 250 -300m2 na działce na DZ to te 15 tys nawet lepiej przepić :D, dochodzą jeszcze dodatkowe plusy, 5 letnia gwarancja ale ogólnie bezawaryjność nie trzeba nic serwisować, nie ma wymiany anody magnezowej, CWU na spirali przepływowej czyli nie ma mnożenia legionelli, no i większa sprawność systemu podobno o 25% ale na ten temat glikolowcy mają inne zdanie heheh jak chcesz więcej info to na priv bo to nie wątek o bezpośrednim parowaniu, u mnie w stopce masz foto jak wygląda pompa i zbiornik.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli chodzi o cenę Ziriusa to za podstawowy komplet czyli: PC 9kw, zbiornik akumulacyjny, dolne źródło 3x70m wychodzi +/- 40 tys z uruchomieniem, a najtańsza oferta na rynku z pionowym dolnym źródłem "na styk moim zdaniem" 56 tys z pc junkersa,

 

Nie pisz takich bzdur bo ci udowodnię, że z odwiertem wyjdzie taniej od Zirusa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a z ciekawostek dropsa byłem ostatnio na jednej inwestycji we Wrocławiu wrocławska firma zamontowała kolesiowi nibe 10kw na sondzie 210, budynek 175m2 użytkowych, po podłogach 250 lub więcej, sciany 24+10, i garaż z bramą 5m+ pod stropem, niech się glikolowcy wypowiedzą czy nie za małą pc mu dali i coś mi się wydaje że DZ też na styk.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pisz takich bzdur bo ci udowodnię, że z odwiertem wyjdzie taniej od Zirusa

 

udowodnij bo pisze o faktach a nie opiniach, zaofertowałem wszystkie firmy we Wrocławiu i okolicach w poprzednim sezonie i niedostałem lepszej ceny, za odwiert liczą sobie min 80 zł za m a wiekszośc 100 zł, a nadal ceny za odwir nie spadły, więc czekam na publikacje oferty poniżej 40 tys brutto dla pc 9KW z pionowym odwiertem 3x70

Edytowane przez puzondm
error
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie szczypcie się. Ja za swojego Ziriusa dałem dużo poniżej 40 tysięcy. Da się. Ecopol z odwiertami w 2009 roku wychodził mi ponad 40000 tysięcy. Tu nie jest ważny koszt odwiertu, ale do tego dochodzi jeszcze coś takiego jak koszt dojazdu maszyny do miejsca, gdzie ma być odwiert. Sam koszt dojazdu do mnie wyszedł ponad 2500 tysiąca czyli 1/3 ceny poziomego kolektora w Ziriusie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak poszukasz to z łatwością znajdziesz firmę poniżej 80zł/m odwiertu. Do tego np. http://www.ecopol-system.pl/oferta/oferta.html albo http://www.ppcpompy.eu/page13.php i zejdziesz spokojnie poniżej 40;)

 

chodziło mi o konkretną ofertę nie na składaka ale na całość dz pc kotłownią, bo jeśli znasz się na pc to możesz sobie nawet dz zrobić sam, ale większość ludzi chce mieć gwarancje na całość, i serwis w wigilie lub sylwestra, dlatego napisałem że pod tym względem jest to najlepsza oferta, bo nie ma się co psuć, a po drugie jest w super cenie jak ma się 300m2 wolnego miejsca, a ty od razu piszesz że to bzdury, a ja oferty zbierałem przez 3 miesiące i żadna firma nie dała takiej ceny za całość, najtańszy był ecopol ale miał 3 instalacje więc se odpuściłem, potem był junkers 56, a na końcu ochsner 68 tys. cała reszta w środku. Łącznie dostałem około 30 ofert z całej polski, narobiłem się przy tym bo trzeba było się w większości prosić żeby ofertę wysłali. Mi się zawsze marzyło przewymiarowane DZ pionowe ale było ze względu na cenę poza zasięgiem a jako laik tematu nie byłem w stanie zrobić składaka bez gwarancji. Nie mówiąc już o braku czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Liwko - Ecopower K 9 - cena 18900 zł/netto z Vatem - 23 247 zł + najniższa stawka za mb 65 netto +23Vat daje 16 800 zł brutto do tego koszt dojazdu 2,5 netto za km 500 zł brutto, do tego kotłownia 3500 zł brutto, gwarancja na dolne źródło max 10 lat, co 5 lat wymiana anody magnezowej, trzeba nadmienić że to seria najczęściej psujących się pomp w Polsce wg opinii instalatora który te pompy montuje. wynik 44 tys zł brutto, czyli kiepska pompa strata czasu na nadzorowanie składaka, bo każdy etap wykonuje inna firma, i wyższa cena to samo wychodziło mi rok temu, a jak trafisz na dojazd 600 km to już nie mówię. Dawaj następną ofertę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...