Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

To że będę montował pc to pewne ,wybór będzie w nastepnym roku między PPC a ZIriusem( bezpośrednim odpa.) w sumie Rzeszów bliżej Jasła ( serwis),poczytamy i dowiemy się więcej na temat. Nie będę wysyłał ofert do 20 czy30 firm o oferty bo to będzie więcej męczące niż pożyteczne. Dolne i górne żródło zrobię we własnym zakresie po poprzednim uzgodnieniu z firmą pc bo to rzeczywiście wyjdzie finansowo taniej. Nie ma sensu dawać drogo za renomowane firmy (60-70 tyś) skoro np.PPC ma wszystkie części renomowanych firm światowych a nasza polska instalacja. Do tego jak najbardziej rekuperator ale system solarny (słoneczny )odpada bo to nie ma sensu przy takich niskich oplatach za pc w lecie.I tu mam rozwiane te moje wątpliwości. ALE MAM PYTANIE : 1[/size]czy kotłownia 2,8m2 wystarczy na pc ?,choć obok garaż ,może by tam coś rzucić, 2 czy ocieplać podłogę garażu i dać skromną podłogówkę ?,3gdzie będzie stał silnik rekuperatora? na poddaszu nad korytarzem ? A tak prywatnie wielkie dzięki dla LIWKO ,że zechciał udostępnić zdjecia domu i mam pytanie co do podłogi czy to drewniana a jeśli tak to jak przewodzi ciepło ,czy to panele i jaka firma ,wielkie dzięki[/color ale was wymęczę:D

 

"Kotłownia" 2,8 m2 w zupełności wystarczy, choć oprócz pompy, zasobnika i orurowania, wiele już tam nie wejdzie. Powinien za to zmieścić się tam rekuperator podwieszony pod sufitem. Innym rozwiązaniem dla reku jest poddasze nieużytkowe lub strych nad poddaszem. Kwestia indywidualna - trzeba wziąć pod uwagę łatwość obsługi, wymiany filtrów, itp. Jak będzie w kotłowni - nie musisz go izolować, na nieużytkowym poddaszu - trzeba obłożyć izolacją.

Co do garażu są różne "szkoły". Zależy, czy planujesz oprócz stawiania auta coś innego tam robić, np. majsterkować, czy przechowywać zaprawy, itp. Nie wiem, jak inni, ale ja bym chciał w garażu zrobić podłogówkę z dużym rozstawem rurek, np. co 30 cm i zaizolować podłogę, ale jednocześnie oddzielić termicznie garaż od części mieszkalnej min. 10cm styro. W razie czego można dogrzać garaż do np. 10 st.C, albo też - całkowicie zamknąć ogrzewanie zaworem na rozdzielaczu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tak poczytałem sobie osobny temat http://forum.muratordom.pl/showthread.php?184058-Czy-PC-8-4kw-wystarczy-na-dom-170m2 i zastanowiło mnie czy nie lepiej jest dobierać moc pompy do ilości procentowej pracy w tanich godzinach. Chodzi o to, że ilość zużytych kWh jeszcze niewiele nam mówi, ważny jest procent pracy w taniej taryfie! Czasami lepiej mieć większą moc pompy i zużywać rocznie więcej kWh ale za to większy procent II taryfy. Nie chodzi o to by pompa pracowała 100% w taniej przy -30, ale gdzieś jest ten punkt opłacalności przy większej mocy. Umie to ktoś policzyć?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko nasuwa sie jedno pytanie, czy np. za 5, 10 lat nadal beda dwie taryfy?

Moze lepiej pozostac przy obecnych sposobach optymalizacji, przynajmniej nie bedzie wielkiego zdziwienia gdy zostana np. zlikwidowane taryfikacje.

"Dobrze" jest "dobrze" docieplic budynek zeby pozniej miec swiadomosc, ze "dobrze" sie zrobilo "dobrze" ocieplajac :)

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taryfikacja jest wynikiem dostosowania się do zmiennych obciążenia poboru prądu, więc będzie postępować, a nie ustępować, bo ma to związek z efektywniejszym wykorzystywaniem potencjału energetycznego, wdrażany obecnie jest projekt bardziej szczegółowej taryfikacji, dojdzie tzw taryfa zielona czyli ze źródeł odnawialnych, wprowadzane są nowe liczniki które będą informować o wielkości obciążenia sieci i cena będzie uzależniona od koloru na liczniku w danej chwili, czyli licznik będzie cie informował o tym kiedy jest tani prąd a ty będziesz miał wybór czy wstać o 1 w nocy i włączyć pranie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ogrzewanie podłogowe w garażu to marnotrawstwo energii cieplnej CO, do złamania temp stosuje się grzejnik. W garażu istnieje największy mostek cieplny w posadce pod drzwiami garażowymi, powinno się dać grzejnik i docieplić garaż od środka jeśli jest pod jednym stropem pod częścią mieszkalną, jeśli się tego nie zrobi trzeba założyć większą moc PC nie mówiąc o stracie w sezonie około 1/3 wytworzonej energii cieplnej - mocno uśredniając.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

puzondm - a gdzie można coś więcej na ten temat poczytać?

mam nadzieję że właściele PC coś na tym skorzystają...

 

słyszałem 3 tygodnie temu audycje w tokfm na ten temat z koordynatorem tego projektu był wywiad, chyba enea realizuje ten projekt w jakimś województwie na masowa skale

Edytowane przez puzondm
error
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ogrzewanie podłogowe w garażu to marnotrawstwo energii cieplnej CO, do złamania temp stosuje się grzejnik. W garażu istnieje największy mostek cieplny w posadce pod drzwiami garażowymi, powinno się dać grzejnik i docieplić garaż od środka jeśli jest pod jednym stropem pod częścią mieszkalną, jeśli się tego nie zrobi trzeba założyć większą moc PC nie mówiąc o stracie w sezonie około 1/3 wytworzonej energii cieplnej - mocno uśredniając.

 

Niestety zupełnie się z tym nie zgadzam, jest zupełnie odwrotnie, gdyż grzejnika przy reszcie 100% podłogówki właściwie nie ma jak sensownie podłączyć. Jeśli podłączymy równolegle z podłogówką będzie miał śmiesznie niską moc.

 

Dwa: nawet jeśli będzie grzać dostatecznie to będą wahania temperatury gdyż na ogół staramy się "gonić" PC w godzinach tańszej energii a to oznacza że pompa ciepła przy niezbyt niskich temperaturach zewnętrznych pracuje wyłącznie w godzinach 22:00-6:00 oraz 13:00-15:00. W pozostałych godzinach grzanie garażu będzie żadne.

 

Trzy: jeśli ma być inaczej to musi być bufor i częste załączenia pompy ciepła. Bufor wiadomo wprowadza straty i należy go unikać jak tylko się da.

Nie chodzi o straty energii przez izolację zbiornika tylko o dodatkowe pompy obiegowe które należy wszystkie zsumować łącznie ze sprężarką i wychodzi nam wtedy MARNY COP. I chodzi również o niższy COP spowodowany wyższą temp. skraplania.

Jeśli jeszcze ktoś "mądry inaczej" zastosuje mieszacz do tego bufora i będzie "gonił" non-stop pompę ciepła do temperatury wymaganej przez grzejnik (względem temp. zewn. oczywiście) a podłogówkę będzie zasilał niższą temp. dzięki zmieszaniu z zimną wodą to jest według mnie PROFANACJA całej idei pompy ciepła.

Dodam tylko że jeszcze ani jednej sztuki pompy ciepła nie podłączyłem z mieszaczem do podłogówki bo to jest zwyczajnie idiotyczne. Tylko i wyłącznie bezpośrednio z PC. A jak ktoś chce takie rozwiązanie tradycyjne "kotłowe" to od razu odsyłam do konkurencji....

 

Cztery: jeśli jest ogrzewanie garażu to i tak bardzo często jest wyłączone. Tak obserwuję u moich klientów.

Wspomniane straty przez mostki termiczne posadzki są tak naprawdę niewielkie w porównaniu do koszmarnej izolacji bram garażowych. A to są OGROMNE powierzchnie, prawda???

 

Moim skromnym zdaniem: jeśli ma być koniecznie z jakichś powodów ogrzewany garaż to przy pompie ciepła wyłącznie podłogówka.

Ja proponuję tylko na około 1/3 powierzchni i to najdalej od strony wjazdowej. Odpada problem mostków termicznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym podłogówka o małym rozstawie rurek to żaden koszt, a grzejnik na, powiedzmy, 35 stopni w dużym garażu musiałby zająć pół ściany. Nie neguję - do dogrzania o parę stopni się nadaje, ale po co ? Zwłaszcza, że w garażu ważne jest żeby ścian na szerokość nic nie ograniczało (drzwi auta, półki, narty, rupiecie...)

Niemniej pomysł, żeby zrobić podłogówkę na np. 1/2 powierzchni najdalej od bramy jest interesujący.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez nie rozumiem po co grzać garaż? Tam zawsze będzie dodatnia temperatura jesli nie ocieplimy podłogi. A jak już ktoś chciałby koniecznie tam pracować to lepiej zamontować elektryczne promienniki na ten czas niż cały czas grzać.

 

Skoro już mamy ciepełko za 1/4 ceny prądu, to czemu nie :) zwłaszcza w "nieprzeszkadzającej" postaci (podłogówka). Poza tym nagrzane opony mają lepszą przyczepność do asfaltu. Elektryczne promienniki są fajne, ale kosztują sporo (min. parę stówek jeden) i nic im na drodze nie może stanąć, bo może się to źle skończyć. Rurki w podłodze będą kosztować może z 200 zł i zawsze warto je tam dać, jeśli planujemy zaizolować posadzkę w garażu.

Z tymi oponami to żartowałem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie o koszt podłogówki a o warunki dla samochodu który nie lubi ciepłych wilgotnych miejsc :)

 

W zimę jest bardzo suche powietrze obojętnie, czy się grzeje, czy nie, wilgotność spada nawet poniżej 25%. Za to od wiosny do jesieni, kiedy już w garażu nie grzejemy, panuje duża wilgoć, nawet do 80%. Poza tym auto niech sobie samo radzi, nic mu nie będzie, ważniejsi domownicy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z czego składa się instalacja PCi ? Czyż nie z samej pompy ciepła,dolnego i górnego źródła ? GZ można przyjąć jako wspólne dla różnych mediów ale DZ trzeba doliczać do PCi a wtedy to raczej nie będziesz się dziwił z takiej wyceny...

 

Czy wogole wiesz o co chodzi, do ktorego watku jest ta odpowiedz?

..Dolne i górne żródło zrobię we własnym zakresie po poprzednim uzgodnieniu z firmą pc bo to rzeczywiście wyjdzie finansowo taniej. Nie ma sensu dawać drogo za renomowane firmy (60-70 tyś) skoro np.PPC ma wszystkie części renomowanych firm światowych a nasza polska instalacja. ...

Przeczytaj uwaznie to moze zrozumiesz.!!!

 

 

Coś tanio te 28tys.zł za Vailanta z odwiertami,zasobnikiem,glikolem itp...

Jeśli źle zrozumiałem to podaj cenę PCi łącznie z DZ,zasobnikiem i kotłownią,wtedy cena instalacji PCi będzie miarodajna,bo można pomyśleć,że chcesz wprowadzić kogoś w błąd.

 

Sorki, ale nie chrzan mi tu ze za tanio cos dalem.

Dlaczego najwiecej do powiedzenia maja Ci ktorzy niewiele sie orientuja kub wogole!!!!!!!!!!!!!!!

Brak slow, po raz kolejny "prosba" zacznij czytac ze zrozumieniem to co napisane.

 

Kto Ci powiedzial ze musze dokupowac zasobnik? Ta PCi jest juz z zasobnikiem 175l a ja napisalem, ze PCi z instalacja (instalacje owej PCi w moim domu) i sterownik zdalny oraz "pogodynka" do niej, ale nie napisalem rowniez nic o zalaniu glikolem. Nic nie napisalem tez o DZ czy GZ wiec dlaczego manipulujesz informacjami?

Nie wiem czy specjalnie brniesz dalej w te swoje "zadumania" czy moze faktycznie nie wiesz o czym napisac, zreszta zwisa mi to, Ci ktorzy sa zainteresowani to przeczytaja uwaznie i zrozumieja a malkontenci, no coz...

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety zupełnie się z tym nie zgadzam, jest zupełnie odwrotnie, gdyż grzejnika przy reszcie 100% podłogówki właściwie nie ma jak sensownie podłączyć. Jeśli podłączymy równolegle z podłogówką będzie miał śmiesznie niską moc.

 

Dwa: nawet jeśli będzie grzać dostatecznie to będą wahania temperatury gdyż na ogół staramy się "gonić" PC w godzinach tańszej energii a to oznacza że pompa ciepła przy niezbyt niskich temperaturach zewnętrznych pracuje wyłącznie w godzinach 22:00-6:00 oraz 13:00-15:00. W pozostałych godzinach grzanie garażu będzie żadne.

 

Trzy: jeśli ma być inaczej to musi być bufor i częste załączenia pompy ciepła. Bufor wiadomo wprowadza straty i należy go unikać jak tylko się da.

Nie chodzi o straty energii przez izolację zbiornika tylko o dodatkowe pompy obiegowe które należy wszystkie zsumować łącznie ze sprężarką i wychodzi nam wtedy MARNY COP. I chodzi również o niższy COP spowodowany wyższą temp. skraplania.

Jeśli jeszcze ktoś "mądry inaczej" zastosuje mieszacz do tego bufora i będzie "gonił" non-stop pompę ciepła do temperatury wymaganej przez grzejnik (względem temp. zewn. oczywiście) a podłogówkę będzie zasilał niższą temp. dzięki zmieszaniu z zimną wodą to jest według mnie PROFANACJA całej idei pompy ciepła.

Dodam tylko że jeszcze ani jednej sztuki pompy ciepła nie podłączyłem z mieszaczem do podłogówki bo to jest zwyczajnie idiotyczne. Tylko i wyłącznie bezpośrednio z PC. A jak ktoś chce takie rozwiązanie tradycyjne "kotłowe" to od razu odsyłam do konkurencji....

 

Cztery: jeśli jest ogrzewanie garażu to i tak bardzo często jest wyłączone. Tak obserwuję u moich klientów.

Wspomniane straty przez mostki termiczne posadzki są tak naprawdę niewielkie w porównaniu do koszmarnej izolacji bram garażowych. A to są OGROMNE powierzchnie, prawda???

 

Moim skromnym zdaniem: jeśli ma być koniecznie z jakichś powodów ogrzewany garaż to przy pompie ciepła wyłącznie podłogówka.

Ja proponuję tylko na około 1/3 powierzchni i to najdalej od strony wjazdowej. Odpada problem mostków termicznych.

 

mniemam iż opierasz się tylko na swojej wydedukowanej opinii, bo to co napisałeś nijak się ma do praw termodynamiki, jeśli ktoś sobie zrobi tak jak doradziłeś, to skończy się to tym że pompa nie wydoli z ogrzewaniem budynku, chyba że ktoś założy od razu większą moc pompy i pogodzi się z utrata 1/3 ciepła w sezonie. Jest to zwykły szkolny błąd młodych firm które montują PC, widziałem kilka takich instalacji we Wrocławiu nie chce mi się to tym nawet pisać, po prostu pomyśli o mostu cieplnym pod drzwiami garażowymi i poszukaj jakie współczynniki mają drzwi garażowe, zwróć też uwagę że grzejnik ogrzewa powietrze i cyrkulacja powietrza nie doprowadza do spadku temperatury poniżej zera, a zanim rozgrzejesz podłogę to wpakujesz tam mase pieniędzy a mostek i tak zrobi swoje

Edytowane przez puzondm
error
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

smuci mnie twój brak elementarnej wiedzy z zakresu termodynamiki, grzejnik nie służy do ogrzewania garażu w wysokiej temperaturze ale włącza się go aby temp nie spadła poniżej zera, czytaj ze zrozumieniem, jeśli garaż jest pod jednym stropem z częścią mieszkalną i nie jest docieplony od środka to uśredniając zabiera 1/3 energii w sezonie w rozwiązaniu z twoją podłogówką, jeśli jesteś instalatorem i robisz takie rzeczy i namawiasz jeszcze do tego innych to wcześniej czy później ktoś zmusi cię do poprawiania takiej instalacji Edytowane przez puzondm
error
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...