Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Po za tym w garażu często montuje się odpływ liniowy. Jeśli się go zamontuje równolegle do bramy i przez całą szerokość posadzki to on skutecznie odetnie nam ogrzewaną posadzkę od nieogrzewanej która wychodzi pod drzwiami na zewnątrz.

 

zmniejszy tylko stratę energii która będzie i tak bardzo duża

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak to jest z przewymiarowaniem pompy? czy straty związane z tym to "tylko" różnica w gotówce? Czy taka pompa będzie się załączała rzadziej co dobrze wpłynie na jej żywotność?

 

jeśli chcesz grzać tylko w 2 taryfie to musisz mieć PC lekko przewymiarowaną chodzi o to by szybciej nagrzała, im większa moc sprężarki tym większa cena, na żywotnośc PC ma wpływ bardzo wiele rzeczy ale nie ma istotnego wpływu kiedy różnica będzie wynosić kilka KW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzajmy. Dobrze zrobiony garaż nie musi wcale powodować dużej ucieczki ciepła. Wystarczy pomyśleć i np. oddzielić termicznie płytę garażu od zjazdu a na tym oddzieleniu zrobić najazdowe odwodnienie liniowe z tworzywa umocowane od dołu na elementach stalowych, żeby się nie zapadło od nacisku kół. Do tego brama z 10 cm XPS albo poliuretanem, czy fenolem, podłogówka na jednej krótkiej pętli z regulacją przepływu i ustawiamy doświadczalnie taki przepływ, żeby uzyskać plus 5, czy plus 10, albo ile sobie zażyczymy... Na pewno na tym nikt nie zbankrutuje, a nawet jeśli pójdzie parę stówek rocznie więcej na ogrzewanie to trudno. Komfort kosztuje. Nie po to się buduje chałupę za pół miliona albo więcej i wstawia do niej auto często warte ponad stówkę, żeby później liczyć kilowaty i marznąć w garażu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak nie czytales uwaznie.

Nie bede po raz koleiny wklejal tego samego fragmentu.

Tam napisane ze DZ i GZ wykona czlowiek sam ( w celu obnizenia kosztow) a PCi to raczej powietrzna bo firmowe glikolowe sa bardzo drogie (tutaj przewinela sie kwota 60-70k zl).

Teraz jesli DZ i GZ sam wykona to kad taka kwota sie pojawila? Do czego ja wogole porownuje-odnosi?

Skoro do PCi powietrznej sam wykona GZ i DZ i wyjdzie taniej to dlaczego nie zrobi tego do PCi glikolowej i nie dodaje tego jako wyolbrzymionego kosztu?

Sam napisales ze GZ to w wiekszosci przypadkow i tak trzeba wykonac -koszty sa bez wzgledu na zrodlo ciepla, a teraz znowu 60-70k zl za calosc to taka kwota ze hoho...

 

Ja wydalem ok. 70k zl ale jak wspomnialem wczesniej za CALOSC, czyli DZ, GZ (kompletne bez wylewek tj. 30cm styro na parterze i 10cm na pietrze + siatka+folia+rurki itd.), PCi kompletna z uruchomieniem (ze sterownikiem pokojowym i pogodowym oraz dostepem do PCi przez internet bezplatnym przez 5 lat, hydrofornia (zbiornik i pompa glebimowa), styropian w calym garazu (10cm) i pom. ogrodowym (30cm).

 

W pazdzierniku minie dwa lata jak pracuje moja PCi, wyniki w tabeli zuzycia. Powierzchnia podlog grzanych ok. 215m2 + ok. 26 m2 garazu

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że będę montował pc to pewne ,wybór będzie w nastepnym roku między PPC a ZIriusem( bezpośrednim odpa.) w sumie Rzeszów bliżej Jasła ( serwis),poczytamy i dowiemy się więcej na temat. Nie będę wysyłał ofert do 20 czy30 firm o oferty bo to będzie więcej męczące niż pożyteczne. Dolne i górne żródło zrobię we własnym zakresie po poprzednim uzgodnieniu z firmą pc bo to rzeczywiście wyjdzie finansowo taniej. Nie ma sensu dawać drogo za renomowane firmy (60-70 tyś) skoro np.PPC ma wszystkie części renomowanych firm światowych a nasza polska instalacja. ...

 

Teraz przelecmy teks o ktorym mowa.

 

* Dolne i górne żródło zrobię we własnym zakresie po poprzednim uzgodnieniu z firmą pc bo to rzeczywiście wyjdzie finansowo taniej.

To jest jasne, chce wykonac DZ i GZ sam zeby wyszlo taniej

 

* Nie ma sensu dawać drogo za renomowane firmy (60-70 tyś) skoro np.PPC ma wszystkie części renomowanych firm światowych a nasza polska instalacja

Tego zdanie ja albo Ty nie rozumiemy prawda?

Drogo za renomowana firme -producenta pompy ciepla a nie wykonawcy poniewaz dalej padaja slowa: "np.PPC ma wszystkie części renomowanych firm światowych a nasza polska instalacja", co oznacza z ma na mysli producenta (montownie) pomp ciepla a nie wykonawce calej instalacji.

Tak wiec porownuje inne rzeczy do siebie, skoro moze DZ i GZ sam wykonac to niech to zrobi jako rzetelby koszt i do tzw. renomowanej pompy ciepla np. Viesiek lub inna.

Przeciez np. Vaillant jako producent nie wykonuje instalacji czy montazu pomp ale firmy zewnetrzne.

Mysle a nawet jestem pewien, ze przy instalacji juz samej pompy nie bedzie jakis kolosalnych roznic w kosztach pomiedzy tzw. pompa ciepla renomowana a np. PPC.

Dlaczego porownuje sie w jednym przypadku po obnizeniu kosztow DZ i GZ i tania PCi a w drugim wykonuje wszystko firma zewnetrza i drozsza PCi.

W ten sposob zawsze mozna udowodnic wyzszosc jednej formy nad druga tyle ze niezbyt uczciwie wobec siebie i innych jesli porownuje sie na forum publicznym w ten sposob.

Jest to tlumaczenie sobie wlasnej decyzji - wlasnego wyboru tego a nie innego urzadzenia a przy okazji krzywdzac tych tzw. renomowanych sugerujac ze sa az tak drodzy.

 

Uczciwie bedzie gdy podaje sie calkowity koszt tzw. renomowanej PCi i np. PPC ale kompletnie wykonanych w obu przypadkach przez firme zewnetrzna.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to rzeczywiście was wymęczyłem -co tego nie chciałem w pełnym tego słowa znaczeniu- . A jeśli chodzi o pc to miałem namyśli po prostu to ,że co będzie możliwe to zrobię we własnym zakresie(aczkolwiek takie posiadam) aby obniżyć koszty ogólnej instalacji grzewczej w moim domu opartą o pc.Prawdę mówiąc może to być nie wielka suma, bo jeszcze nie pytałem o żadną ofertę ,a wnioskuję to tutaj po waszych wypowiedziach .Powtarzam ,że moim atutem jest mieć PC w moim domu. Jeśli chodzi o garaż to są 2 rozwiązania : pytam tych co po prostu mają taki garaż w domu ,i mają PC i mogą mi doradzić jak było w czasie zimy ,i jak zachowywała się PC . W tym miejscu nie ma opcji o spekulacji tych co nie mają ani jednej ani drugiej rzeczy to nie mogą się wypowiedzieć. 1.dobrze ocieplony garaż i lekko ogrzewany (mam przez garaż wejście do kotłowni pc) , 2. tylko budynek w całości ocieplony, posadzka garażu nie ocieplona ,ani ściany wewnątrz garażu nie ocieplone. W garażu nic nie będę majsterkował w czasie zimy , a chodzi mi głównie a przymarzanie w garażu bo na końcu gar.mam kotłownię pc.:D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalej wiem,że nic nie wiem ;)

Musisz zdać sobie sprawę,że nawet przy zakupie PCi np.ppc koszt całościowy PCi+DZ+GZ+instalacja+kotłownia,przy własnoręcznym DZ i GZ to koszt ok.

40-50tys.zł :)

 

Nie mam PCi,nie mam nawet domu ale ogrzewanie garażu nawet przez PCi wg.mnie jest bez sensu.

 

Arturo,

W Szwecji będziesz miał kupę roboty, bo tam bez sensu buduje 90% ludzi, dlatego że na 10 nowych domów prawie 9 ma ogrzewanie z pompy ciepła!!!

Kazjan;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja tutaj będę wdzięcznym obiektem doświadczalnym i być może waszym rozjemcą :-)

 

U mnie będzie wszystko wykonane przez PPC, a dokładniej część (DZ - 600m kolektora poziomego i GZ - 142 m2 podłogówki) już jest wykonana.

Na wrzesień w planie zakończenie (kotłownia na bazie Ecopowera C11, zbiornik CWU 300l, sterownik pokojowy i pogodowy) i uruchomienie PCi. Wszystko wyniesie mniej deczko mniej niż 50 tyś. zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja tutaj będę wdzięcznym obiektem doświadczalnym i być może waszym rozjemcą :-)

 

U mnie będzie wszystko wykonane przez PPC, a dokładniej część (DZ - 600m kolektora poziomego i GZ - 142 m2 podłogówki) już jest wykonana.

Na wrzesień w planie zakończenie (kotłownia na bazie Ecopowera C11, zbiornik CWU 300l, sterownik pokojowy i pogodowy) i uruchomienie PCi. Wszystko wyniesie mniej deczko mniej niż 50 tyś. zł.

 

I Brawo czyli masz wykonawców miejscowych lokalnych tak myślą Niemcy jestem patriota bo kupuję niemieckie produkty, samochody idt...

To postawa postępu technologicznego i dobre prognozy dla narodowej gospodarki.

Chińczycy mają około 150 tyś szpiegów gospodarczych opłacanych w sposób bezpośredni i pośredni z budżetu państwa.

Ja też zamotuję polską pompę ciepła albo jeszcze lepiej sam zmontuję!!!

Kazjan :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kazjan,strzał kulą w płot ;)

Nie potwierdzaj,że posiadacze PCi są bezmyślni ;)

Szwed kupi PCi za 5 miesięczych zarobków a Polak PCi musi wyłożyć aż 15 swoich miesięcznych zarobków,jest różnica ?

Na tyle jest różnica,że Polak bierze PCi z regóły na kredyt na 30 lat co daje ok.2tys.zł rocznie obsługi samego kredytu za PCi...dodając do tego rachunki za ogrzewanie to...matematykę uczyliśmy się w podstawówce :)

Ale myślę,że posiadacze PCi chyba powinni umieć doliczyć 2tys.zł do swoich przyszłych rachunków za ogrzewanie :D

 

Potwierdzenia dla zorby :)

 

Arturo,

Używasz przede wszystkim kryterium ekonomicznego z obecnego poziomu cen, a kto może przedstawić jak ułożą się ceny w okresie eksploatacji na 10-15lat w przyszłość??? Ile będzie kosztować KWh za5 lub 10lat. Cena za ekogroszek wciągu 5 lat lat wzgosła o 180% !!!

A tak poważniej to GZ nie jest częścią pompy ciepła czy palę ekogroszkiem czy gazem czy olejem muszę mieć kaloryfery.

Pompa ciepła to DZ + kotłownia = maszynownia.

Kazjan

Kazja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może ja trochę oszacuję.

 

- podłogówka wodna, rozkładanie i materiał jest na moje oko porównywalna z podłogówka z kabli + termostaty.

 

Więc różnica to jest koszt samej pompy + zainstalowanie.

 

Dla pompy powietrznej , bo taka mam chwilowo na tapecie to koszt 30-35tys z boilerem 300l.

 

Dla tego na początek myślę o zainstalowaniu kotła elektrycznego. Koszt to ok 2500zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla pompy powietrznej , bo taka mam chwilowo na tapecie to koszt 30-35tys z boilerem 300l.

Dla tego na początek myślę o zainstalowaniu kotła elektrycznego. Koszt to ok 2500zł

Dobry temat, jeśli tani kocioł elektryczny jest podstawą to czy instalacja takiej pc ma sens??? Najpierw ustalmy roczne zapotrzebowanie na energię, proponuję dla 4 osobowej rodziny 11000kWh/rok na cwu i ogrzewanie (dom 120m2, Ep = 60kWh/m2, czyli 7200kWh na ogrzewanie i 3800kWh na cwu), zakładam że system jest tak dopasowany aby w/w kocioł pracował tylko w tańszej taryfie. Dopasujmy pc jaka i za ile? W tym temacie zdania nie zmieniłem - oczywiście tania pc do 5-6k to strzał w dziesiątkę ale za ponad 30k jest mniej opłacalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry temat, jeśli tani kocioł elektryczny jest podstawą to czy instalacja takiej pc ma sens??? Najpierw ustalmy roczne zapotrzebowanie na energię, proponuję dla 4 osobowej rodziny 11000kWh/rok na cwu i ogrzewanie (dom 120m2, Ep = 60kWh/m2, czyli 7200kWh na ogrzewanie i 3800kWh na cwu), zakładam że system jest tak dopasowany aby w/w kocioł pracował tylko w tańszej taryfie. Dopasujmy pc jaka i za ile? W tym temacie zdania nie zmieniłem - oczywiście tania pc do 5-6k to strzał w dziesiątkę ale za ponad 30k jest mniej opłacalna.

Pompa ciepła na taki domek kosztuje około 16000 zł a nie 35000zł

Jak porównać kocioł za 2500 zł z pompą z montażem i zasobnikiem 300 .Trochę dziwne porównanie -jakby tendencyjne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(....) jeśli ktoś sobie zrobi tak jak doradziłeś, to skończy się to tym że pompa nie wydoli z ogrzewaniem budynku, chyba że ktoś założy od razu większą moc pompy i pogodzi się z utrata 1/3 ciepła w sezonie. (....)

 

Garaż dostaje tyle energii ile MY chcemy, nie żadne 1/3 całkowitej energii jak nas tutaj przekonujesz.

Jakbyś nie wiedział, są regulatory przepływu na rozdzielaczach podłogówki (tzw. rotametry) i nimi ustawia się żądane przepływy (które bezpośrednio przekładają się na moc grzewczą) dla każdej pętli.

A jeśli komuś przeszkadza że regulacja za bardzo się "rozjeżdża" przy wahaniach temp. zewn. to nic prostszego jak dać oddzielny termostat w garażu współpracujący z siłownikiem na rozdzielaczu. I tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa ciepła na taki domek kosztuje około 16000 zł a nie 35000zł

Jak porównać kocioł za 2500 zł z pompą z montażem i zasobnikiem 300 .Trochę dziwne porównanie -jakby tendencyjne

To nie tak, w założeniu jest kompletny system z kociołkiem elektrycznym, i postawione pytanie czy jest sens instalować dodatkowo pc, jeśli tak to jaką? Bez żadnych założeń tendencyjnych i podtekstów - temat czysto ekonomiczny. Oczywiście taką pc w tej cenie również możemy rozpatrzyć.

ja liczylem moj konkretnie tj 300m2 i wtedy PC 16kw. t to jest ten koszt ok 35tys i pompa powietrza.

to nie problem - określ tylko zapotrzebowanie.

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak dla mnie odgrzewanie starego kotleta, czyli standardowa dyskusja z Arturo72

Arturo72 w innym temacie przedstawił system w którym połączył tanią pc=pw z kominkiem, wystarczy w podobnym systemie zamiast kominka wpiąć elektryczny kocioł

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?179078-Najta%C5%84sze-pompy-ciep%C5%82a-powietrze-woda-(AW)-Wasze-do%C5%9Bwiadczenia&p=4845455&viewfull=1#post4845455

taki system z powodzeniem dałby radę w w/w przykładzie, zakładając że 75% zapotrzebowania tj 8250kWh dostarczy pc przy średnim cop 3,5 tj pobierze 2360kWh energii el, reszta 2750 pobierze kocioł, zatem całkowite zużycie prądu wyniesie 5110kWh - jak widać solidna różnica bo oszczędność wyniesie 5890kWh rocznie, przy średniej cenie 42gr/kWh oszczędność wyniesie 2473zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...