Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

To nie tak, w założeniu jest kompletny system z kociołkiem elektrycznym, i postawione pytanie czy jest sens instalować dodatkowo pc, jeśli tak to jaką? Bez żadnych założeń tendencyjnych i podtekstów - temat czysto ekonomiczny. Oczywiście taką pc w tej cenie również możemy rozpatrzyć.

.

 

PC ma już kociołek elektryczny w sobie .Więc nie musisz go już kupować (2500 zarobione)

Ja złożę ofertę na pc typ 8 na taki domek .

pc+ zasobnik 200 l za 23000 zł

a montaż kociołka elektrycznego i zasobnika to koszt 9000zł.

Różnica w kosztach eksploatacji to około 2000 złAlbo lepiej jak bo cwu jest bardzo tania w temperaturach dodatnich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

PC ma już kociołek elektryczny w sobie .Więc nie musisz go już kupować (2500 zarobione)

Ja złożę ofertę na pc typ 8 na taki domek .

pc+ zasobnik 200 l za 23000 zł

a montaż kociołka elektrycznego i zasobnika to koszt 9000zł.

Różnica w kosztach eksploatacji to około 2000 złAlbo lepiej jak bo cwu jest bardzo tania w temperaturach dodatnich.

Policzmy tą inwestycję

pc - pw za 3550

http://allegro.pl/pompa-ciepla-cwu-powietrze-woda-ulrich-lodz-hit-i1758679120.html

kocioł elektryczny 12kW za 1970zł

http://allegro.pl/kociol-elektryczny-ekw-asp-12-kw-piec-elterm-i1774449533.html

bojler z 2 wężownicami za 2050zł

http://allegro.pl/pionowy-bojler-2-wezownice-200-l-promocja-hit-i1758510464.html

koszt inwestycyjny 7570zł

roczny koszt eksploatacyjny jw policzony 5110kWh x 0,42zł = 2146zł/rok

proszę przedstaw swój koszt inwestycyjny i potem eksploatacyjny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hey!

 

mam problem, musze zdecydować się na ogrzewanie. Jest opcja podłączenia gazu ziemnego ale różnice w instalacjach nie są strasznie duże

 

Gaz całe CO + kolektory słoneczne+wprowadzenie na działkę gazu = 45 tyś

Pompa ciepła (całą instalacja) = 60 tyś

 

co wybrać ??

 

Czytałem że jak jest gaz to lepiej brać gaz ale czy w przypadku takiej różnicy nie wybrać PC ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liwko - to jest właśnie manipulacja danymi. Wziął ceny za byle co, podsumował i wyszło co wyszło. A że wyszła kompletna bzdura - to nic. Przemilczał fakt, żeby dom w taki sposób ogrzewać, to trzeba zbudować styropianowy bunkier i że koszt tego będzie większy od normalnych ociepleń. No i jeszcze jedno. Ten kocioł elektryczny jest co parę lat do wymiany, bo grzałki zarosną kamieniem i ich efektywność będzie malała, na ściankach też będzie się odkładał kamień. To też proszę doliczyć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Gaz całe CO + kolektory słoneczne+wprowadzenie na działkę gazu = 45 tyś

Pompa ciepła (całą instalacja) = 60 tyś

 

co wybrać ??

 

Po pierwsze, po co ci przy gazie kolektory słoneczne? ZA przesył gazu tak czy siak będziesz latem płacił, samego gazu pójdzie niewiele.

Po drugie, co znaczy cała instalacja? Co jest w to wliczone?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liwko - to jest właśnie manipulacja danymi. Wziął ceny za byle co, podsumował i wyszło co wyszło. A że wyszła kompletna bzdura - to nic. Przemilczał fakt, żeby dom w taki sposób ogrzewać, to trzeba zbudować styropianowy bunkier i że koszt tego będzie większy od normalnych ociepleń.

 

Kiedyś obliczałem to z Marcinem Ceterą. Okazało się, że moja inwestycja była droższa od jego o 18tyś. jeżeli chodzi PC-prąd. Ale, jak zaczęliśmy liczyć dostosowanie mojego domu do poziomu grzania prądem, to różnica malała w oczach. Jestem pewien, że wydatki na to przerosły by tę różnicę. I pytanie raczej retoryczne, kto płaci niższe rachunki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to też fakt,

 

wiec

-wykop na wezownice

-montaz wezownicy dolnego zrudla ciepla

-montaz rozdzielaczy dolnego zrudla ciepla

-montaz pompy ciepla natea-sofath mt 11,1KM, montaż pompy sofath do CWO

-monraz zrbiornik ana ciepla wode 300l

-montaz ogrzewania podlogowego

-montaz uklady sterowania (2-stery regualacji)

-szafka podtynkowa do ogrzewania podlogowego

-klipsy montazowe do OP

-wypelnienie uklady czynnikiem r-410a

 

co o tym sądzić ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli obie instalacje liczyłeś podobnie, czyli wszystko robione przez firmę, i upierasz się na te solary, to zdecydowanie wybrał bym PC. Ale jeżeli wywalisz solary, różnica w inwestycji zaczyna być większa. Tyle, że jeżeli chodzi o gaz, niewiele z tą ceną już idzie zrobić. Natomiast przy PC można ruszyć głową i zejść z nakładami sporo w dół.

Tu znajdziesz większość informacji. Przyjemnej lektury;)

http://forum.muratordom.pl/forumdisplay.php?73-Pompy-ciep%C5%82a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kbab, a czy nie zapomniałeś dodać do kosztów dostosowania budynku do poziomu by takie "gówienko" w 75% pokrywało nam zapotrzebowanie roczne?

warunki zostały ustalone na początku (Ep=60kWh/m2), zauważ że takie 2 "gówienka mają moc przyzwoitej drogiej pc, ale w tym przykładzie wystarczy jedna.

Liwko - to jest właśnie manipulacja danymi. Wziął ceny za byle co, podsumował i wyszło co wyszło. A że wyszła kompletna bzdura - to nic. Przemilczał fakt, żeby dom w taki sposób ogrzewać, to trzeba zbudować styropianowy bunkier i że koszt tego będzie większy od normalnych ociepleń. No i jeszcze jedno. Ten kocioł elektryczny jest co parę lat do wymiany, bo grzałki zarosną kamieniem i ich efektywność będzie malała, na ściankach też będzie się odkładał kamień. To też proszę doliczyć.

żadna manipulacja, ceny policzone z dostawą, porównywalne systemy są dla tego samego domu, kocioł elektryczny w obiegu zamkniętym (można zasilić wodą destylowaną, poza tym są środki na kamień w takich systemach) będzie służył dłużej niż droga pc (jeśli nie to zawsze można tanio naprawić lub nawet kupić nowszy o lepszej sprawności)

Jeśli Arturo72 zrealizuje swój projekt - zobaczymy w praktyce.

Dodam, że Hydrauli podał jedynie cenę bez wskazania oferty, ale bez problemu wyliczył (chyba z chmurki) różnicę w kosztach inwestycji i eksploatacji, natomiast w swoim zaproponowanym systemie mogę udowodnić sporo więcej jeśli chodzi o eksploatację. Czy to kompletna bzdura - zapytaj fachowca - może Hydrauli by się wypowiedział czy taki system można tak wykonać, czy będzie działał czy można go tak zaprogramować, żeby z takiej małej pc wycisnąć maksymalną ilość taniej energii (może z takiego systemu da się wycisnąć więcej niż zakładane 75%).

Wyjaśnij proszę dlaczego pc firmy Urlich jest "byle co", tak samo z resztą, podaj inne oferty do takiego zestawu - może okażą się korzystniejsze????

Ja dopasowałem pierwsze z brzegu w cenach aktualnych ogólnie dostępnych.

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co Wy z tym dostosowaniem domu !! W głowach Wam się poprzewracało ?? Budujecie sobie szałas czy dom na całe życie ?? Dla kogo będziecie ocieplać,dla siebie czy dla jaskiniowców ?

 

To ja zadam ci inne pytanie. Dlaczego nie budujesz domu pasywnego???

Przy budowie domu szuka się złotego środka. Załóżmy, że rocznie płacę za CO i CWU 1600zł, z czego 300 na CWU. Pomijając GZ na resztę wydałem 27tyś. I teraz po raz setny się pytam, ile trzeba wydać pieniędzy dodatkowo, na ocieplenie, na tanią PC p-w, na kociołek elektryczny i kotłownie by rachunki były na identycznym poziomie.

Gdzie Arturo72 te twoje, za przeproszeniem, pieprzone 30tyś kredytu się pytam???? Proszę, znajdź mi te pieniądze, bo ja za cholerę ich nie widzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja zadam ci inne pytanie. Dlaczego nie budujesz domu pasywnego???

Przy budowie domu szuka się złotego środka. Załóżmy, że rocznie płacę za CO i CWU 1600zł, z czego 300 na CWU. Pomijając GZ na resztę wydałem 27tyś. I teraz po raz setny się pytam, ile trzeba wydać pieniędzy dodatkowo, na ocieplenie, na tanią PC p-w, na kociołek elektryczny i kotłownie by rachunki były na identycznym poziomie.

Gdzie Arturo72 te twoje, za przeproszeniem, pieprzone 30tyś kredytu się pytam???? Proszę, znajdź mi te pieniądze, bo ja za cholerę ich nie widzę!

to chyba ci coś na wzrok padło, analizujemy 2 systemy do jednego domu o Ep=60kWh/m2, zakładany koszt inwestycyjny i potem eksploatacyjny proponowanego systemu podobnego do Arturo72 podałem w kWh i zł, (o czym zawsze zapominasz), podaj proszę system alternatywny - porównamy. W tym założeniu oba porównywalne systemy mają dostarczyć energią do zaspokojenia potrzeb w ilości 11000kWh/rok, jeśli masz jakąś propozycję (oczywiście dostępną dla wszystkich) to porównajmy, jeśli nie to przestań obrzucać kogoś błotem bo aby coś zaproponować to "trzeba przysiąść fałdów bo braki wiedzy staną się zbyt widoczne". W analizowany przykładzie nie są ważne Twoje koszty tylko koszt systemu alternatywnego - pc - zatem podaj gdzie kupić, za ile, czy podoła wymaganiom, oraz ile energii zużyje - potrafisz??? Za podaną kwotę eksploatacyjną (1600zł) można przy w/w cenie (0,42zł/kWh) zużyć 3810kWh, aby w/w zapotrzebowanie 11000kWh zaspokoić pc to średni cop wypada na 2,89 - można tak przyjąć, ale podaj w/w koszt inwestycyjny - wtedy porównamy.

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szwed kupi PCi za 5 miesięczych zarobków a Polak PCi musi wyłożyć aż 15 swoich miesięcznych zarobków,jest różnica ?

Na tyle jest różnica,że Polak bierze PCi z regóły na kredyt na 30 lat co daje ok.2tys.zł rocznie obsługi samego kredytu za PCi...dodając do tego rachunki za ogrzewanie to...matematykę uczyliśmy się w podstawówce :)

Ale myślę,że posiadacze PCi chyba powinni umieć doliczyć 2tys.zł do swoich przyszłych rachunków za ogrzewanie :D

 

Dlaczego mam doliczać 2tyś zł do swoich rachunków??? Wytłumacz mi to kbab!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sledz98-wiesz jaka jest różnica ilościowa i cenowa między moim projektowym ociepleniem 15cm ze ścianami 0,26 a faktycznym z 20cm i U=0,13 ? To jest 8,4m3 styropianu co daje 1680 zł przy styropianie grafitowym 0,32 W/mK.

Po pierwsze, jakim cudem zmiana grubości styropianu z 15cm na 20cm da Ci zmianę współczynnika U z 0,26W/(m2*K) na 0,13W/(m2*K)?

Coś z Toimi rachunkami nie tak :(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego mam doliczać 2tyś zł do swoich rachunków??? Wytłumacz mi to kbab!!!

nie wiem, może dlatego że On tak chce. Ja nic nie doliczam, budowałem za gotówkę, nie jestem zadłużony.

re Arturo72, przeanalizuj swój wybór zbiornika cwu, ja wybrałbym osobny zbiornik i zewnętrzną pc Urlicha, taka pc pracuje do -20stC, efektywnie (przyzwoity cop) do -5, zdecydowanie więcej z takiej da się wyciągnąć tańszego ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę tego nie rozumiesz albo nie chcesz zrozumieć ?

Wydaliśmy 300tys.zł kredytu na budowę domu a teraz czeka nas inwestycja w instalację grzewczą.GZ czyli podłogówkę już mamy zrobioną,trzeba pomyśleć o źródle zasilania.

Bierzemy dodatkowe 3tys.zł kredytu na kociołek+bojler lub bierzemy dodatkowe 30tys.zł na PCi+DZ.

 

A Ty jak zwykle probujesz zamieszac myslac ze nikt nie zauwazy bledu :)

 

NIE BIERZEMY dodatkowych 30 tys kredytu, bo tyle nam zostalo w kieszeni! Nie kupowalismy 30cm styro grafitowego, nie mamy wypas drogich okien montowanych w warstwie ocieplenia, nie mamy 60cm welny w dachu tylko 30 i tak dalej. Na tym wszystkim zaoszczedzilismy. Wybudowalismy swiadomie dom o gorszych parametrach niz Ty, za to zostalo nam akurat 30 tys pln na zrodlo ciepla, ktore bedzie ogrzewac nam TANIEJ nasz dom! Gdybys Ty tez taki dom wybudowal i ogrzewal go pradem to wydawalbys 3 x wiecej na ogrzewanie.

 

PS. Moje roczne zuzycie to 16 tys kWh - chata jakies 300m2 ogrzewane (20cm styro sciany, 30cm welna w dachu, wentylacja z WM - wyniki wyszly zgodnie z OZC), poki co drugi sezon grzeje kupionym za 1k pln w stanie idealnym (ale uzywanym) piecykiem KOSPELa 12kW. Tyle ze moje rachunki rzedu 8 tys pln / rok troche mnie denerwuja i dlatego w tym roku kupuje PC za 15 tys pln. Wezme kredyt na dwa lata, w trzecim lub czwartym roku PC zacznie juz przynosic zyski. Dolne zrodlo akurat sobie sam zrobie wiec wyjdzie mnie dosc tanio.

 

Bierzcie poprawki na Arturo72 -> on poki co na swojej budowie jedynie wywiercil dziury pod slupki tymczasowego ogrodzenia, wiedzy praktycznej ma ZERO, wszystkie jego obliczenia to czysta teoria. Jak w praktyce mu chata bedzie zuzywac 2 x wiecej niz wyliczyl to szybko sie z PC przywita :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyślę,ale zamierzałem podpiąć do pompy przez trójniki powietrze wywiewu z reku,powietrze z garażu, i z poddasza,gdzie sądze,że temperatura będzie zawsze dodatnia.Drugi plus to możliwość wprowadzenia chłodnego powietrza w lecie do domu :) W zewnętrznej tego się raczej nie da zrobić.

W ten sposób wykorzystasz tylko ciepło już dostarczone do domu (albo z pc lub kotła el), a schładzając powietrze zewnętrzne dodajesz do systemu ciepło odebrane atmosferze - przy wydajnej pc jest go zdecydowanie więcej. Jeśli w wybranej przez Ciebie pc ze zbiornikiem cwu będziesz chciał pozyskać więcej ciepła niż do podgrzania cwu- tj nadwyżkę skierować do co to musisz je najpierw do domu dostarczyć z innego źródła, nie bez znaczenia będzie tu fakt, że taka pc będzie musiała wymusić olbrzymią wymianę powietrza przez wentylację, które będziesz musiał ogrzać - i koło się zamyka, dlatego jestem zwolennikiem odebrania ciepła atmosferze i to maksymalnie ile się da. Nie oszukuj się, ciepła tylko z wentylacji nie wystarczy do ogrzania nawet cwu jeśli pc będzie je odzyskiwać poza rekuperatorem. Nie ma problemu wykorzystać chłodne powietrze z pc zewnętrznej do chłodzenia domu latem - po prostu wystarczy je skierować do systemu wentylacyjnego - ale czy będzie taka potrzeba???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...