Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam jestem z okolic Gdyni,moze ktos polecic dobra firme zajmujaca sie sprzedaza i montazem pomp ciepla

dziekuje

na tym forum poleca się wyłącznie CK - nie zauwazyłeś?

 

Hydrol, z zainteresowaniem czytam twoje wypowiedzi, ale badz obiektywny. Nie poleca sie tylko CK, ale jest tu sporo ich uzytkownikow lub potencjalnych uzytkownikow.

Poleca sie rowniez IVT, Thermogolv, Nibe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam jestem z okolic Gdyni,moze ktos polecic dobra firme zajmujaca sie sprzedaza i montazem pomp ciepla

dziekuje

na tym forum poleca się wyłącznie CK - nie zauwazyłeś?

 

Hydrol, z zainteresowaniem czytam twoje wypowiedzi, ale badz obiektywny. Nie poleca sie tylko CK, ale jest tu sporo ich uzytkownikow lub potencjalnych uzytkownikow.

Poleca sie rowniez IVT, Thermogolv, Nibe

nie traktuj wszystkiego tak poważnie :D , oczywiście tak nie myslę :D ,

Ciekawe spostrzeżenie co do temperatury glikolu w gruncie. Stała przez cały rok?!

jeśli to o mojej wypowiedzi to nie zrozumiałeś - pisałem o kompensacji niedoboru mocy kolektora gruntowego w słabym gruncie - bezpośrednie parowanie ma tu ograniczone mozliwości bo nie można za wiele tu powiększyć. Temperatura każdego kolektora spada w sezonie grzewczym co objawia się spadkiem temperatury parowania - szczególnie widac ( o ile sie umie zobaczyć) właśnie w bezspośrednim - ale o tym to juz było do u...

Zawsze trzeba ostrożnie szacowac możliwości cieplne gruntu , w tym szczególnie jego wilgotnośc , która zmienia sie naturalnie w ciągu roku , ale może zmienic sie również gwałtownie w wyniku prowazonych w sąsiedztwie prac budowlanych , na robotach górniczych kończąc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie do szczęśliwych (mam nadzieję) posiadaczy pomp ciepła.

Czy ktoś z was ma może taką pompę zainstalowaną na piaszczystym terenie (kolektor poziomy).

Jesli tak, to jak to się sprawuje w praktyce - czy jest szansa na uzyskanie stosunkowo wysokiego COP?

 

Ew. czy jest bardzo duży spadek w COP w porównaniu do użytkowania na jakimś gliniastym terenie?

 

Baaardzo dziękuję za odopwiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hydrol napisał:

 

Jest cała kupa firm podających temperatury skraplania i tylko takie mozna realnie porównywac i analizować COP

 

Trochę się zapędziłeś w tym wszystkim. Załączam poniżej "całą kupę" linków, a temperatur skraplania szukaj tam z lupą. Wszędzie temperatura wody: 30,40,50 st.C

 

 

 

A w którym miejscu ma byc mierzona ta temperatura skraplania? :D

 

Chyba bardziej miarodajne jest określenie sprawności urządzenia dla nominalnych parametrów, czyli 0/35 lub 0/50. Temperatura 0 stC z gruntu to już jest rzadkość, natomiast 35 lub 50 na zasilaniu to kilkudniowy okres szczytowy. Zatem średni COP na samo ogrzewanie może wynieść nawet 5. Jeśli PC ma produkować cwu, to średni roczny wyniesie ok 4,0

Jak ma ktoś NIBE to może sobie sprawdzić jaka mu wchodzi temp z gruntu, a jaka jest temp gazu zasysanego, między parownikiem a spreżarką.

Może ma ktoś informacje jaka temp. wchodzi mu z gruntu w PC bezpośredniego odparowania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w którym miejscu ma byc mierzona ta temperatura skraplania? :D

a możesz choćby pod pacha jesli nie wiesz jak :D Ta sama temperatura czynika grzejnego np c.o. moze byc uzyskana dla bardzo różnych temperatur skraplania. To pole największych rozczarowń klientów , przyczyn jest wiele w tym również banalne. Dlatego bardziej wiarygodne jest porównywanie pomp ciepła i temperatur skraplania.

Skoro nie wiesz jak i po co zbadać ( bo prawidłowe pytanie brzmi nie gdzie, tylko jak) temperature skraplania to jak chcesz zbadać COP ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w którym miejscu ma byc mierzona ta temperatura skraplania? :D

a możesz choćby pod pacha jesli nie wiesz jak :D

 

nie pytałem jak tylko gdzie? za skraplaczem? na skraplaczu?

 

Skoro nie wiesz jak i po co zbadać ( bo prawidłowe pytanie brzmi nie gdzie, tylko jak) temperature skraplania to jak chcesz zbadać COP ?

 

Wiem w jaki sposób się bada zgodnie z normi EN-255 i EN-14511, wiem jakie wartosci się uwzględnia w badaniach.

Interesuje cię moc grzewcza, czyli to co będziesz miał w systemie grzewczym, a to jest zależne od różnicy między zasilaniem i powrotem oraz przepływu. Jeśli z tej zależności wyjdzie że dostarczyłeś 10 kW a sprężarka zużyła 2 kW to czego chcesz więcej.

 

Jeśli skraplacz jest dobrze dobrany to temperatura w module chłodniczym za skraplaczem powinna mieć wartość mniej więcej jak temperatura powrotu z systemu grzewczego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie pytałem jak tylko gdzie? za skraplaczem? na skraplaczu?

właśnie nie "gdzie" bo nie ma takiej mozliwości ani dokładnego miejsca w skraplaczu.Do skraplacza trafia para przegrzana , punkt skraplania jest zmienny i rozmyty. I z tego wynika że nie ma sensu pytanie "gdzie".

Wiem w jaki sposób się bada zgodnie z normi EN-255 i EN-14511, wiem jakie wartosci się uwzględnia w badaniach.

Interesuje cię moc grzewcza, czyli to co będziesz miał w systemie grzewczym, a to jest zależne od różnicy między zasilaniem i powrotem oraz przepływu. Jeśli z tej zależności wyjdzie że dostarczyłeś 10 kW a sprężarka zużyła 2 kW to czego chcesz więcej.

to oczywiste, co wcale nie znaczy że proste. Masz licznik energii elektrycznej i ciepłomierz? Jeśli tak to dyskusja zbędna. Chodziło poza tym nie tyle o COP, co o analize pomp ciepła w porównywalnych warunkach, czego nie zapewnia pomiar temperatury czynnika. I nie pisałem o układach teoretycznych i idealnych ale o twardym zyciu i ewentualnych rozczarowaniach użytkownika. W sytuacjach wątpliwych zaczyna się od pomiaru temperatur obiegi sprężarki aby ustalic przyczyne niedomagania .

Jeśli skraplacz jest dobrze dobrany to temperatura w module chłodniczym za skraplaczem powinna mieć wartość mniej więcej jak temperatura powrotu z systemu grzewczego

takie warunki panują wyłącznie w skraplaczu o nieskończenie dużej powierzchni wymiany. powierzchni tym wiekszej im badziej "mniej" niz "wiecej".

W realu to się nie opłaci i ta różnica wynosi kilka stopni i jest zaniżona w stosunku do kondensacji ,przez dochłodzenie czynnika po jego kondensacji - co widac na stosownym wykresie obiegu PCi. Chyba że to jest właśnie "mniej więcej" ,ale to nie może byc pomiar temperatury skraplania.

Myslę jednak że takie teoretyzowanie nudzi i proponuję zakończyc ten akapit dyskusji :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie nie "gdzie" bo nie ma takiej mozliwości ani dokładnego miejsca w skraplaczu.

Stąd właśnie było moje pytanie z odpowiednim emotikonem

 

Myslę jednak że takie teoretyzowanie nudzi i proponuję zakończyc ten akapit dyskusji :D .

Stąd właśnie aby nie teoretyzować, postanowiono podawać parametry przy wartościach, które odpowiadają niemalże realnym warunkom pracy. :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyznaczenie temperatury skraplania jest łatwe jeśli wie się co mierzyć, pomiar temperatury wody nie pozwala wyciagac żadnych wiarygodnych wniosków co do parametrów pracy obiegu PCi. Ale każdy widzi co chce widzeć :o , pozostańmy zatem każdy przy swoim zdaniu. :roll: No i 5 czy nawet 10C różnicy pomiędzy temperaturą wody i czynnika to nie jest w żadnym razie "niemalże" ani nawet "w przybliżeniu" a co najwyżej "bez sensu" :(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sory hydrol, ale nie wiem co ty drązysz? dlaczego podanie parametrów pompy ciepła przy temp. 0 z gruntu i 35 czy 50 na zasilaniu nie daje wiarygodnego porównania pomp ciepła w życiu nie zrozumiem?

 

pomiar temperatury wody nie pozwala wyciagac żadnych wiarygodnych wniosków co do parametrów pracy obiegu PCi

 

bzdura do kwadratu

jeśli woda jest czynnikiem grzewczym to przede wszystkim pomiar jej temperatury i przepływu pozwala wyciągnąć baaaaardzo wiarygodne wnioski co do pracy obiegu PC

kończę temat bo pewnie odeślesz mnie do wykresu i-x :D

 

a, i podaj prosze mi jeszcze numer tej niemieckiej normy, jeśli możesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.Coraz częściej montuje się taki "oskrobany" falownik tzw "soft start" i to jak pamietam i w Waszym ulubionym wyrobie też.

Od kiedy to "oskrobany" falownik jest softstartem ? :evil:

Soft start to urzadzenie elektroniczne którego zadaniem jest łagodny rozruch i łagodne zatrzymanie silnika elektrycznego.

Natomiast falownik a poprawnie przemiennik częstotliwości służy do łagodnego rozruchu, zatrzymania i przede wszystkim regulacji prędkości obrotowej silnika asynchronicznego. :lol:

To tyle w kwestii skrobania. :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie, soft start ogranicza prądu rozruchowy

poniżej link

http://www.nibe.se/Villaprodukter/Bergvarmepumpar/Sortimentslista/FIGHTER-1250/Post.aspx

 

oto pompa ciepła ze zmienną wydajnością sprężarki i pomp obiegowych.

Rzućcie okiem na cenę.

Pompa ciepła pracuje niemal non-stop wyłączając się praktycznie dopiero, gdy zapotrzebowanie na ciepło spadnie do ok. 4kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sory hydrol, ale nie wiem co ty drązysz? dlaczego podanie parametrów pompy ciepła przy temp. 0 z gruntu i 35 czy 50 na zasilaniu nie daje wiarygodnego porównania pomp ciepła w życiu nie zrozumiem?

a, i podaj prosze mi jeszcze numer tej niemieckiej normy, jeśli możesz

sprawa jest prosta : woda może mieć 40C i dla skraplania 45C i dla 50C , zaleznie od stanu wymiennika i przepływu w instalacji - tylko dlatego upieram sie, że porównujac różne pompy a w zasadzie różne instalacje , wnioski co do jakości pompy mozna wyciagnąc tylko na podstawie temperatury skraplania. Chyba że podano temperaturę wody , przepływ w instalacji i uwage że wymiennik jest w stanie idealnym - czyli nówka. Nie teoretyzuję tu wcale ale piszę com widział u ludzi. Nie ja drąże i czepiam się wbrew niesłusznym zarzutom :D . Jeśli to bzdury to , to każdemu wolno tak mysleć - to wolne forum :lol:

Normy ci nie podam bo nie chce mi sie szukać, ale widziałem ja w książce Rubika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kiedy to "oskrobany" falownik jest softstartem ? :evil:
czyli w uproszczeniu urządzenie które ma jedną z cech falowanika : łagodny start? i tylko o to chodziło w stwierdzeniu "oskrobany". Emocje niepotrzebne - to nie formum elektroda :D , nie chodziło w tym przypadku o szczegóły budowy elektroniki. Ale przepraszam jeśli naruszyłem tym czyjeś dobre samopoczucie wybitnego elektronika :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strasznie mądrze tu piszecie, a ja po prostu mam pompę od tygodnia i bardzo się cieszę. Oczywiście ogrzewanie nie chodzi teraz, ale tempo nagrzewania wody w zasobniku powaliło mnie na kolana. Jestem przyzwyczajona do elektrycznego zasobnika, gdzie woda grzeje się kilka godzin, tutaj kilkanaście minut!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strasznie mądrze tu piszecie, a ja po prostu mam pompę od tygodnia i bardzo się cieszę. Oczywiście ogrzewanie nie chodzi teraz, ale tempo nagrzewania wody w zasobniku powaliło mnie na kolana. Jestem przyzwyczajona do elektrycznego zasobnika, gdzie woda grzeje się kilka godzin, tutaj kilkanaście minut!

 

I za 1/3 "tamtej" ceny (MINIMUM) :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strasznie mądrze tu piszecie, a ja po prostu mam pompę od tygodnia i bardzo się cieszę. Oczywiście ogrzewanie nie chodzi teraz, ale tempo nagrzewania wody w zasobniku powaliło mnie na kolana. Jestem przyzwyczajona do elektrycznego zasobnika, gdzie woda grzeje się kilka godzin, tutaj kilkanaście minut!

 

A moze tak zdradzisz nam, (jeśli to nie tajemnica) jaką masz pompę,

moc, typ, dolne źródło, prducent, pytam ze zwykłej ciekawości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...