Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Policzmy tą inwestycję

pc - pw za 3550

http://allegro.pl/pompa-ciepla-cwu-powietrze-woda-ulrich-lodz-hit-i1758679120.html

kocioł elektryczny 12kW za 1970zł

http://allegro.pl/kociol-elektryczny-ekw-asp-12-kw-piec-elterm-i1774449533.html

bojler z 2 wężownicami za 2050zł

http://allegro.pl/pionowy-bojler-2-wezownice-200-l-promocja-hit-i1758510464.html

koszt inwestycyjny 7570zł

roczny koszt eksploatacyjny jw policzony 5110kWh x 0,42zł = 2146zł/rok

proszę przedstaw swój koszt inwestycyjny i potem eksploatacyjny

Te trzy elementy, to jeszcze nie system grzewczy. Dodać do tego trzeba jeszcze pompy obiegowe, naczynia wzbiorcze, zawory bezpieczeństwa, rury, kształtki i robocizna związana z połączeniem tego w jedną całość. Po ich uwzględnieniu koszt przekroczą zapewne 10 tys. zł.

Ciekaw też jestem jak oszacowałeś zużycie energii na takim poziomie nie mając charakterystyki tej pompy ciepła. Informacja o COP przy parametrach 20/55 to trochę za mało, aby to precyzyjnie oszacować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

policz ile taniego ciepła potrafi dostarczyć tani klimatyzator w okresach przejściowych, jeśli potrafiłby wytworzyć tylko 6000kWh ciepła pobierając 1500, a jaka ulga byłaby na kieszeni i zyski po 1 sezonie?

 

Problem w tym ze ja mam 300m2 podlogowki na trzech poziomach - jak to pogodzic z jednym tanim klimatyzatorkiem ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te trzy elementy, to jeszcze nie system grzewczy. Dodać do tego trzeba jeszcze pompy obiegowe, naczynia wzbiorcze, zawory bezpieczeństwa, rury, kształtki i robocizna związana z połączeniem tego w jedną całość. Po ich uwzględnieniu koszt przekroczą zapewne 10 tys. zł.

Ciekaw też jestem jak oszacowałeś zużycie energii na takim poziomie nie mając charakterystyki tej pompy ciepła. Informacja o COP przy parametrach 20/55 to trochę za mało, aby to precyzyjnie oszacować.

 

Więc wychodzi kwota niemal taniej polskiej PC gruntowej. Robiąc samemu DZ i tanio kotłownie różnica w inwestycji wyjdzie około 10tyś. Ale to jest różnica tylko dla tego konkretnego przypadku.

Co do tamtej PC, pytanie brzmi, w jakim stosunku jest w stanie przy tych zakładanych 75% pokrycia zapotrzebowania pracować w taniej taryfie???

Edytowane przez Liwko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te trzy elementy, to jeszcze nie system grzewczy. Dodać do tego trzeba jeszcze pompy obiegowe, naczynia wzbiorcze, zawory bezpieczeństwa, rury, kształtki i robocizna związana z połączeniem tego w jedną całość. Po ich uwzględnieniu koszt przekroczą zapewne 10 tys. zł.

Ciekaw też jestem jak oszacowałeś zużycie energii na takim poziomie nie mając charakterystyki tej pompy ciepła. Informacja o COP przy parametrach 20/55 to trochę za mało, aby to precyzyjnie oszacować.

to są przykładowe kotły, można je zmienić, idea systemu to standardowy kocioł elektryczny z dodatkową małą pc (nie zauważyłem, że kotły są bez pomp, ale można dopasować inne) zakładając że całość ma się zmieścić do 10k zł z robocizną . System miałby być tak zaprogramowany aby pc była wykorzystana w max jej możliwościach tj latem tylko do cwu (przez 165 dni ma dać po 10-11kWh tj ok 1800kWh, pracowałaby z max cop po 2,5godz dziennie) - tu bez problemu da radę sama, sezon grzewczy (200dni) dzielę na 2 okresy przejściowe (100dni z temp ok 0stC), wtedy wymagałbym aby pc pracowała po 11 godz dając do systemu po 38,5kWh/dobę (10 na cwu, reszta na co) wtedy ma dać 3850kWh, 50 dni z temp dodatnią również ma dać do systemu po 38,5kWh tj 1900kWh, w okresie większych mrozów przy wykorzystaniu sprzyjających warunków powinna w ciągu 50 dni dać 750kWh co w sumie daje 8500kWh (odnośnie tańszej taryfy to dodatkowo można ładować system w weckendy). Resztę potrzeb zaspakaja kocioł elektryczny - niemożliwe - dlaczego? Oczywiście zewnętrzna pc zainstalowana po południowej, nasłonecznionej stronie domu. Uważam, że jeśli producent tej pc się nie myli to system ma prawo tak zadziałać.

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym ze ja mam 300m2 podlogowki na trzech poziomach - jak to pogodzic z jednym tanim klimatyzatorkiem ? :)

Przecież masz "wentylację z WM" - dostarczone do systemu ciepło z klimy rozejdzie się po cały domu, za to w czasie kiedy klima będzie dostarczać ciepło nie będzie go oddawała podłogówka - to powinno zadziałać - na początek można przetestować na klimatyzatorze przenośnym, taki też grzeje taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego,że nie ma sensu,po pierwsze,po drugie dom pasywny nie jest do końca komfortowy,po trzecie nie mam abmicji,żeby płacić 500zł rocznie za ogrzewanie,wystarczy mi ok.2tys.zł,koszt kredytu oczywiście doliczam :)

 

Dlatego będzie jednak PCi do cwu ;)

 

No przeciez ja to rozumiem ale Ty tego nie rozumiesz,że ja to rozumiem ;)

Ja wydałem na cały dom,identyczny jak kolega,z identycznym zapotrzebowaniem,tylko,że z prądem 300tys.zł a on z PCi 330-340tys.zł.

Ja płacę 3-4 razy wyższe rachunki za ogrzewanie niż on,ale on spłaca o 2-2,5tys.zł więcej rocznie za ten dom niż ja(zakładamy,że i ja i on budowaliśmy na kredyt hipoteczny na 30lat).Czyż nie ?

Dlatego,żeby zmniejszyć rachunki biorę dodatkowy kredyt ok.15tys.zł i zmniejszam zapotrzebowanie swojego domu oraz kupuję PCi do cwu...

 

Czyli już nie 30 a 15tyś różnicy. Pytanie czy wystarczy. Ale już coś zaczynasz łapać.

Teraz wyobraź sobie, że ktoś ma okna dachowe. Za jedno cieplejsze okno trzeba dopłacić 1tyś zł. x np. 5= 5tyś. Różnica już wychodzi 10tyś. Dolicz do tego lepszą stolarkę i kilka innych "drobiazgów" i z ceną spotykacie się w jednym miejscu.

Więc po raz ostatni cię proszę, nie pisz, że ci co mają PC płacą dodatkowo za obsługę kredytu!!! To jest zbyt daleko idące uogólnienie!

Jest jeszcze jedna kwestia. Zaoszczędzone pieniądze na CO i CWU można też wpłacać w banku aby pracowały. Choć to jest moim zdaniem głupi pomysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No przeciez ja to rozumiem ale Ty tego nie rozumiesz.Ja wydałem na cały dom,identyczny jak kolega,z identycznym zapotrzebowaniem,tylko,że z prądem 300tys.zł a on z PCi 330-340tys.zł.

 

30-40 tys *drozej* od instalacji z pradem tzn. ze przyjmujesz cene DZ + PC na poziomie 50 tys pln. Zaiscie tendencyjne porownanie :D

Pozatym owy kolega wybierajac PCi wybudowal o 30 tys tanszy dom. Nie wybral drogich rozwiazan energooszczednych i wlasnie dzieki temu zarobil na pompe ciepla. Caly czas nie dociera do Ciebie ze budujac dom energooszczedny wydajesz DUZO wiecej niz "standardowy". Juz pisalem - ja zuzywam 16 tys kWh mimo IMHO solidnego ocieplenia i wykonania. Ile musialbym dolozyc tys. PLN zeby moje zapotrzebowanie spadlo do np. 5 tys kWh kiedy to rzeczywiscie wybor pradu bylby bardziej sluszny ? Bo IMHO wlasnie rownowartosc PCi. To ja wole PCi i miec jeszcze nizsze rachunki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to się boję w zewnętrznej PCi,dlatego kombinuję w wewnętrznej z pobieraniem powietrza z wywiewu reku,z garażu,z nieużytkowego powietrza.To jest ciepło "stratowe",które moim zdaniem przyczyni się do zwiększenia COP w II taryfie.

Ja zamierzam wykorzystać 100% taniej taryfy.

 

No to na wiele bym nie liczył z tej PC. Ale ciekaw jestem efektów w praktyce. Bardzo ciekaw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież masz "wentylację z WM" - dostarczone do systemu ciepło z klimy rozejdzie się po cały domu, za to w czasie kiedy klima będzie dostarczać ciepło nie będzie go oddawała podłogówka - to powinno zadziałać - na początek można przetestować na klimatyzatorze przenośnym, taki też grzeje taniej.

 

Nie te przekroje, nie te predkosci. To nie zadziala! Powietrze ma za male cieplo wlasciwe. Pozatym po to mam podlogowke zeby bylo komfortowo - ogrzewanie powietrzne mnie nie interesuje :) Pozatym paradoks jest taki ze im wieksze predkosci potrzebne do transportu tego ciepla tym wieksze straty na wentylacji ;) No i powietrze moze byc przesuszone. Same wady widze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to się boję w zewnętrznej PCi,dlatego kombinuję w wewnętrznej z pobieraniem powietrza z wywiewu reku,z garażu,z nieużytkowego powietrza.To jest ciepło "stratowe",które moim zdaniem przyczyni się do zwiększenia COP w II taryfie.

Ja zamierzam wykorzystać 100% taniej taryfy.

 

To sprawdz sobie ile powietrza (i o jakiej temperaturze) wywiewa sprawny rekuperator, a ile potrzebuje taka powietrzna PCi. Jezeli masz reku o sprawnosci 90% i wentylowac bedziesz na codzien pewnie w okolicy 150-200m3/h to to powietrze "stratne" podniesie Ci COPa o pojedyncze promile, tyle co nic :) Ile taka pompa powietrzna bierze powietrza ? 1000 - 2000 m3/h :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego,że nie ma sensu,po pierwsze,po drugie dom pasywny nie jest do końca komfortowy,po trzecie nie mam abmicji,żeby płacić 500zł rocznie za ogrzewanie,wystarczy mi ok.2tys.zł,koszt kredytu oczywiście doliczam :)

 

No widzisz, a ja bez większego wysiłku mam zapotrzebowanie niemal na poziomie pasywniaka;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja w klimie takich wad nie widzę, nie pasuje mi cena prądu, nie masz tańszej taryfy??? Rozliczam rachunki z pieców akumulacyjnych i tam średnia cena to 35gr/kWh, przy 16k to wychodzi 5600zł a nie 8k.

 

Nie mam bo jakos nie bylo okazji ;) Mimo ze stoi bufor 1000l ;) W tym roku bedzie PC i II taryfa i mam nadzieje zejsc do max 1,8-2k pln za CO+CWU. Sam prad w II taryfie kosztowalby jak napisales 5600, wiec roznica = 3600 pln. PC zwroci sie w mig.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa pobiera 450-500m3/h a wywiew reku jest jednym z dostawców powietrza,dochodzi garaż z 80m3 i poddasze nieużytkowe z jakieś 300m3 :)

 

Na poddaszu i w garazu bedziesz mial w pare godzin wszystko zamrozone bo przeciez naplynie tam zaraz powietrze z zewnatrz (bo skad wezmiesz brakujace kilkaset m3/h?). Sam reku nie wystarczy zeby jakkolwiek to dogrzac, szczegolnie ze przy wysokiej sprawnosci urzadzeniu beda tam tez minusowe temperatury... Nie wiem czy sobie wiecej nie zaszkodzisz bo jak pamietam Twoj projekt garaz u Ciebie sasiaduje z ciepla kuchnia i lazienka - im chlodniejszy bedzie wiec garaz tym wieksze straty beda w tych pomieszczeniach, mimo ocieplenia scian garazu od wewnatrz.

 

Zeby nie bylo ze na zyskanym 1kWh stracisz 10kWh ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...