Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Napisz w takim razie jak sobie wyobrażasz taki dobry, sprawny parownik. Bo "normalne" zamrażarki raczej takich parowników nie mają (zazwyczaj jest to prosta skrzynia, przez która nie przepływa 200m3 powietrza w ciągu godziny).

Poz tym jak chcesz schłodzić powietrze o 29 st. C, a po drugiej stronie podgrzać je o podobny rząd wielkości, to zapomnij o sprawności rzędu 5,0.

dobra dość wysoka z parownikiem poziomym na kilku poziomach, można dodatkowo dodać radiator aluminiowy, właśnie sprawność będzie taka bo 2kW z wyrzucanego powietrza będzie przeniesione do nawiewu przy poborze 400W (teoretycznie - w praktyce do sprawdzenia). Jakiś czas temu widziałem na allegro rekuperator z taką małą pc - cena trochę odstraszała, za to pomysł podobny. W tym zestawie moc zamrażarki musi być dopasowana do ilości powietrza z WM - to można policzyć, dlatego nie liczyłbym na więcej niż 2kW.

coś takiego za 30k, ale są też sporo droższe bo prawie 50k.

http://allegro.pl/rekuperator-z-pompa-ciepla-restor-p1-najlepszy-i1782265583.html

i niech ktoś wyjaśni - co w tym takiego drogiego????

Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tzn ja mam zamiar grzać podłogą. To jest poza dyskusją. natomiast ściany maja akumulować ciepło oddane z podłogówki. Chciałbym uzyskać cos podobnego jak w starych zamczyskach gdzie temperatura wewnętrzna jest ustalona mnie więcej na jednym poziomie. Nie zależnie od temperatury zewnętrznej. Na taki pomysł naprowadził mnie kolega Adam_mk który w domciu tez ma kupę ścian z cegły. I stały mikroklimat :)

 

A ponieważ u mnie okien jest stosunkowo mało wiec może się udać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn ja mam zamiar grzać podłogą. To jest poza dyskusją. natomiast ściany maja akumulować ciepło oddane z podłogówki. Chciałbym uzyskać cos podobnego jak w starych zamczyskach gdzie temperatura wewnętrzna jest ustalona mnie więcej na jednym poziomie.

Jeżeli temperaturę będziesz miał stabilną, to nie będziesz miał akumulacji :(.

Chyba, że dopuszczasz wahania temperatury w pomieszczeniach rzędu kilku stopni.

Dlaczego nie chcesz na tych ścianach dać ogrzewania ściennego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn ja mam zamiar grzać podłogą. To jest poza dyskusją. natomiast ściany maja akumulować ciepło oddane z podłogówki. Chciałbym uzyskać cos podobnego jak w starych zamczyskach gdzie temperatura wewnętrzna jest ustalona mnie więcej na jednym poziomie. Nie zależnie od temperatury zewnętrznej. Na taki pomysł naprowadził mnie kolega Adam_mk który w domciu tez ma kupę ścian z cegły. I stały mikroklimat :)

 

A ponieważ u mnie okien jest stosunkowo mało wiec może się udać.

 

Sam zamysł jest bardzo dobry. Mieszkałem parę latek w kamienicy z półmetrowym murem z cegły. W lato - chłodek, w zimne noce - stabilna temperatura. Tylko nie zapomnij o jednym - co innego akumulacyjność, a co innego ilość ciepła, którą trzeba dostarczyć. Co do ilości ciepła - tu nie ma znaczenia akumulacyjność, tylko współczynnik przewodzenia ciepła przez ścianę, a na to ma wpływ praktycznie tylko styropian/wełna. Cegła za to świetnie przewodzi ciepło. Ściany z pełnej cegły długo utrzymają ciepło w domu, ale też potrzeba masę energii (prądu), żeby je nagrzać. Coś za coś. W ogólnym rozrachunku (średniorocznie) nie ma znaczenia, z czego mamy ściany. Ważne jest za to, jak są ocieplone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam zamysł jest bardzo dobry. Mieszkałem parę latek w kamienicy z półmetrowym murem z cegły. W lato - chłodek, w zimne noce - stabilna temperatura. Tylko nie zapomnij o jednym - co innego akumulacyjność, a co innego ilość ciepła, którą trzeba dostarczyć. Co do ilości ciepła - tu nie ma znaczenia akumulacyjność, tylko współczynnik przewodzenia ciepła przez ścianę, a na to ma wpływ praktycznie tylko styropian/wełna. Cegła za to świetnie przewodzi ciepło. Ściany z pełnej cegły długo utrzymają ciepło w domu, ale też potrzeba masę energii (prądu), żeby je nagrzać. Coś za coś. W ogólnym rozrachunku (średniorocznie) nie ma znaczenia, z czego mamy ściany. Ważne jest za to, jak są ocieplone.

 

No więc właśnie. Czy sama "mułowatość" podłogówki nam już nie wystarczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ponieważ u mnie okien jest stosunkowo mało wiec może się udać.

Na pewno się uda, jeśli rzeczywiście straty to 50W/m2, ogrzewanie ścienne przy podłogówce w takim domu to przerost formy nad treścią (niepotrzebny wydatek), ściany w takim domu stabilizują temperaturę tj odbierają nadmiar ciepła kiedy są chłodniejsze od temp powietrza i oddają jak jest odwrotnie, dlatego w takim domu dość długo utrzymuje się stała temperatura bez dostarczania ciepła - właśnie pod tańszą taryfę - wiem coś na ten temat bo grzeję prądem duże mieszkanie (95m2) w poniemieckiej kamienicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

byłem bardzo zainteresowany chłodzeniem pasywnym z PC - ale chyba dam sobie spokój....wszystko przez wysokie temperatury DZ

na DZ teraz mam cały czas temperaturę 19-20C po kilku godzinach włączonej obiegówki DZ

biorąc pod uwagę , że w domu mam około 25C, to chyba trochę za mała różnica temperatur by była....musiałbym zastosować bardzo duży wymiennik żeby to miało sens.a to znowu przekłada sie na koszty...

 

jestem w szokuhttp://emoty.blox.pl/resource/szczena.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ściany w takim domu stabilizują temperaturę tj odbierają nadmiar ciepła kiedy są chłodniejsze od temp powietrza i oddają jak jest odwrotnie, dlatego w takim domu dość długo utrzymuje się stała temperatura bez dostarczania ciepła - właśnie pod tańszą taryfę - wiem coś na ten temat bo grzeję prądem duże mieszkanie (95m2) w poniemieckiej kamienicy.

 

Dokładnie toczka w toczkę tak samo mówił Adam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobra dość wysoka z parownikiem poziomym na kilku poziomach, można dodatkowo dodać radiator aluminiowy, właśnie sprawność będzie taka bo 2kW z wyrzucanego powietrza będzie przeniesione do nawiewu przy poborze 400W (teoretycznie - w praktyce do sprawdzenia). Jakiś czas temu widziałem na allegro rekuperator z taką małą pc - cena trochę odstraszała, za to pomysł podobny. W tym zestawie moc zamrażarki musi być dopasowana do ilości powietrza z WM - to można policzyć, dlatego nie liczyłbym na więcej niż 2kW.

coś takiego za 30k, ale są też sporo droższe bo prawie 50k.

http://allegro.pl/rekuperator-z-pompa-ciepla-restor-p1-najlepszy-i1782265583.html

i niech ktoś wyjaśni - co w tym takiego drogiego????

a widzieliście jakie te cudo ma wentylatory?? w najsłabszej wersji 2*310W !!!!!!! to to co nam to odzyska, to w zamian konwektor bym postawil i wiecej zaoszczędził. a w wersji najmocniejszej 2*990W. Skąd oni wzięli takie prądożerne wentylatory. U mnie przy wydatku 1400m3 pompa PP pobiera 200W/h łacznie ze sterownikiem i grzaniem oleju. Ten rekuperator to jakieś nieporozumienie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mój daje trochę mniej, ale takich dni gdzie jest potrzebna taka moc jest mało. Myśle że w rozrachunku całego roku i tak moja pp zużyje mniej prądu niż to cudo ze względu na duże straty na wentylatorach, pozatym do tego 1,9kW musisz jeszcze dodać 0,62 mocy wentylatora i wtedy już nie wychodzi tak fajnie. COP 5.0 przy rekuperacji i pompie ciepła to chyba nie jest rewelacyjny wynik zwlaszcza że pewnie dane są podane dla +7/35 a jak dodasz moc wentylatorów to COP wychodzi 4.0. U mnie też cała pompa ze wszystkim (pompa, wentylatory w jedn. zewn i wewn. sterownik i grzałka to 4.04. Więc dla mnie to reku to nieporozumienie. Edytowane przez 1igor1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kbab - Ulrich to syf, zdania nie zmienie. Moi znajomi przerabiali kotly gazowe ich produkcji. Syf i na dodatek wieczne klopoty. Szybko zmieniali na polskiego Termeta. Poza tym nie byli jedyni. Poczytaj w internecie jak sie ludzie wypowiadaja o tej firmie.

 

do "sledz98"

 

Witam ,

Informacja ta jest dla nas bardzo ważna i niepokojąca.

Prosimy o więcej danych i kontakt bezpośredni z Ulrich, Tel. 22 / 811 02 74

Ze względu, że nie znamy historii takich przypadków, chcelibyśmy się z nimi bliżej zapoznać.

 

Tomasz Kołodziejczyk

Dział Serwisowo-Techniczny

[email protected]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w tym sprzęcie wentylator pobiera od 0 do 310W - to zależy od ustawionej wymiany powietrza (oczywiście, że są wentylatory bardziej oszczędne), ale cena tego sprzętu jest wysoka, a jakoś nie widać co w nim takiego drogiego? Ale to tylko sondowanie rynku (szukanie frajera z kasą), jak tylko Hewaleks zacznie produkować małe pc - pp do połączenia z reku to szybko ich wyprostują. Edytowane przez kbab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...