Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

3800zł za cały rok. Wszystko na prąd. Większe czy mniejsze mam zużycie od ciebie? Zaznaczam, że miałem kilka baboli, które już usunąłem.

z tego co mi podałeś wychodzi jakieś 4200zł

ja za posesję razem z warsztatem i letnim domkiem ok.5000zł , od tego sezonu będę miał założone podliczniki (7 szt.) na każde pomieszczenie z osobna więc jak dożyjemy to postaram się na bieżąco zapisywać..., oczywiście w dziale prądowym a nie tu ;)

przypomnij mi jakie masz docieplenie i wielkość chałupy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3842zł z rachunków za ostatni rok. Do tych swoich 5000 zapomniałeś chyba doliczyć 300zł za gaz.

Miałem dwa poważne mostki ciepła. 1-kominek nie był podłączony bezpośrednio do rury doprowadzającej powietrze. 2-miałem okap z wywiewem, zamieniłem na pochłaniacz. Ilość kWh na pewno znacząco spadnie i zapewne zwiększy się jeszcze procent działania PC w drugiej taryfie. Mimo podwyżki prądu, powinienem jeszcze parę setek zejść w dół.

Co masz w tym warsztacie i domku takiego co pochłania większe ilości energii?

133m2, 14cm ściana, 25 dach, 3 osoby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie 5700 kwh w pierwszym roku, I taryfa o,63 brutto, II taryfa 0,28 brutto, pierwszy rok grzałem na G11 za 0,55 brutto za kwh także policz sobie ile wychodzi za prąd licznik mam w oddzielny do PC, od 2 tyg mam dopiero druga taryfę,

ale na pewno nie przekroczę 20% w I taryfie w sezonie mam plan żeby grzac tylko w IIT ale okaże się jak to będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mu chodzi o całość prądu. Nie wiem po jaką mu cholerę to jest potrzebne. Twierdzi natomiast, że posiadacze PC za cały prąd płacą podobnie jak ci co grzeją prądem. Nie mam tylko zielonego pojęcia dlaczego ma tak być. Jeżeli wywalimy i PC i kable to dlaczego rachunki posiadaczy PC mają być większe???
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe bez komentarza, mój ojciec z mamą maja bojler i latem 150 zł /mc w IITza samą CWU małe kompanko bez luksusu dostępu CWU non stop, za inne urządzenia płace poza pompą ciepła płace około 150 zł brutto, za CWU na moim Ziriusie max 100KW/h czyli 28 zł brutto, mam 20 żarówek energooszczędnych 23wych 6 ledowych, i 6 halogenów, telewizor, indukcyjna płytę , piekarnik, 2 komputery w akcji po 6 h dziennie, pompę głębinową, kompresor w oczyszczalni scieków, i pralkę w klasie F (muszę zmienić francę bo pranie jest codziennie) nie oszczędzamy na prądzie i jestem zadowolony z wyników. Ale mam kumpla co ma ekokroszek i płaci po 500 zł mc latem rachunki za prąd chyba maryche choduje na strychu heheh.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po rocznej przerwie!

 

Wczoraj wyskoczyło mi przypomnienie w kom. żeby wejść na forum i podzielić się doświadczeniami z użytkowania PC, więc jestem;

 

Dom: 200 m[2] . Pompa ciepła założona w zeszłym roku w sierpniu. W październiku założyłem sobie podlicznik, żeby mieć pełną kontrolę kosztów. A mieszkam od grudnia (4 os.). Temperaturę w domu trzymam w granicach 21 – 22 C.

Całość instalacji wykonana przez firmę Hubomag. (pompa ciepła, dolne źródło – odwierty, zbiornik na ciepłą wodę i podłogówka)

 

Po pierwszym roku użytkowania koszty szacuje na ok. 1700 zł. (mogę się mylić o 100 zł bo pierwsze 2 miesiące nie miałem podlicznika)

 

Jeżeli chodzi o użytkowanie to:

 

Po trzech miesiącach od instalacji sami zadzwonili, przyjechali zrobili serwis (gratis).

W styczniu miałem problemy z dogrzaniem wody, zadzwoniłem do firmy przyjechali wyczyścili filtry i jest ok. (teraz już sam umiem czyścić, więc nie będzie problemu)

W maju robotnicy, którzy robili elewacje zewnętrzną, uszkodzili mi termometr zewnętrzny, zadzwoniłem do pana z Hubomagu powiedziałem co się stało, nie za bardzo miał czas i przyjechał po ponad tygodniu (w sumie to mi się nie spieszyło, bo było ciepło i pompa grzała tylko wodę. ) Za naprawę wziął 40 zł. i jest ok.

 

Z perspektywy czasu i doświadczeń z wyborem oferty, mogę poradzić, że:

 

Dobrze jest wziąć jedną firmę do całej instalacji.

Dobrze jest, żeby ekipa instalująca miała odpowiednią wiedze i doświadczenie. (chociaż tyle, żeby nie robili głupot)

Dobrze jest poczytać opinie na forum i poczytać informacje na stronie firmy a później zweryfikować informacje.

Nie opłaca się kierować tylko ceną. Myślę, że warto wydać 3 tyś. a nawet 5 tyś. więcej i mieć spokój. Ale z drugiej strony "nie wszystko złoto co się świeci" przepłacać też chyba nie ma sensu.

 

W wszystkim niezdecydowanym polecam pompę ciepła do ogrzewania domu ,ale jak czytam forum to wniosek jest jeden: trzeba być ostrożnym z wyborem firmy, bo różne historie się słyszy.

 

Ustawie sobie przypomnienie w komórce to, może za rok znów tu zajrzę, może moje porady i spostrzeżenia się komuś przydadzą.

Tymczasem ciepłej zimy życzę!

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mu chodzi o całość prądu. Nie wiem po jaką mu cholerę to jest potrzebne. Twierdzi natomiast, że posiadacze PC za cały prąd płacą podobnie jak ci co grzeją prądem. Nie mam tylko zielonego pojęcia dlaczego ma tak być. Jeżeli wywalimy i PC i kable to dlaczego rachunki posiadaczy PC mają być większe???

 

ano po taką ch...ę że w ten sposób da się ogarnąć zyski ciepła z urządzeń elektrycznych

im bardziej docieplony budynek tym większy mają wpływ na koszty ogrzewania, dalej twierdzę że najpierw grzejemy prądem żywcem poprzez wszystkie urządzenia elektryczne, a to co brakuje innym źródłem..., dlatego PC w całym rozrachunku nie wychodzi tak super jak to się wszystkim wydaję

ja nie jestem przeciwnikiem PC chciałbym tylko żeby wszystko było czarno na białym, a nie jakie to wielkie tysiące zaoszczędza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Dla szukających nadziei w pompie ciepła:

Jak długo: Użytkuję pompę od końca 2008.

Problemy: Wykonano jedną naprawę - rozszczelnienie się układu gazowego (bezpośrednie parowanie) - naprawa w ramach gwarancji.

Poza tym nic się nie dzieje (albo jeszcze tego nie zauważyłem).

 

Energia: Zużycie energii licznika dla całego domu zapisuję od początku 2009 roku. Mam licznik 2-taryfowy. Od kwietnia 2010 mam taryfę G12g (weekend'ową).

Po ostatniej zmianie taryfy zużycie energii w drogiej taryfie spadło (licząc zużycie energii narastająco) z 34% (do daty zmiany taryfy) do 26,3% od zmiany taryfy do końca poprzedniego miesiąca.

W tym roku zapłacę za całość prądu wg rozliczenia z ZE 2820 zł. W poprzednim roku było podobnie. Nikt w domu nie zważa w jakiej taryfie bawi sie przy komputerze czy pralce. Tylko sterownik pompy jest odpowiednio ustawiony, dzięki paru osobom z Tego forum.

Oczywiście mogę podać szczegóły licznika.

Dom 130m2, parterowy, 36cm ytong bez dodatkowego ocieplenia. Garaż też ogrzewany, duże okna, itd, itd. Oczywiście mogłem zrobić (nadzorować) w domu ze 100 rzeczy lepiej ale wyszło jak wyszło.

Wszystko na prąd, kominek niestety nieużywany, wentylacja: jeszcze grawitacyjna.

 

Czy poleciłbym pompę: No cóż w moim wypadku (jak chyba kiedyś już napisałem) nie było, nie ma i nie będzie gazu, więc nie było za bardzo wyboru.

Po tych prawie 3 latach muszę przyznać: jestem zadowolony.

 

Moje pytania:

Chciałbym zapytać użytkowników pomp (z bezpośrednim parowaniem), jeśli jacyś tu zaglądają, czy występują jakieś problemy. Czy je serwisowali po gwarancji, jeśli firma takowy oferuje, jak wyglądały koszty, współpraca (pod-zlecenie) itd. Czy zauważyli korzyść z posiadania falownika?

 

Jak wygląda kwestia serwisowania (czyszczenia) osobnych pomp dla CWU. Mam takowy VT152.

Moja wersja jest strasznie uboga w sterowaniu - tylko temperatura.

Czy ktoś może przerobił sterowanie tego podgrzewacza tak aby można było wymuszać pracę w określonych godzinach? Może jakieś tricki z wymuszaniem przepływu wody przez obiegówkę?

 

Będę wdzięczny za jakieś podpowiedzi...

Pozdrawiam,

MarekM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz więcej, co to za PC, kto ją Tobie montował. Bo to, że u Ciebie się nie sprawdziła, nie oznacza że wszystkie PC są beee. Miałeś pewnie pecha i robili Tobie PC jacyś nie dokońca dobrze wyszkoleni fachowcy.

 

Dobrze wyszkoleni tylko pompa ciepła opłaca sie w krajach gdzie ją dofinansowują w 90%. Razem z c.w.u zjadała mi prądu średnio COP2 i jeszcze musiałem dokładać za naprawy. Jak mi piorun uszkodził kiedyś elektronikę to musiałem zapłacić kilkanaście tysięcy. Za cały piec bym wydał 2500 raz na 10 lat.

Dosyć miałem wycieków, awarii i dopłacania. A już szczególnie tego, że wmawiałem sobie jak w domu jest ciepło, a było zimno bo inaczej licznik kręcił się jak głupi. C.W.U stale za zimne, bo panie oszczędzałem, bo by wyszło że samym prądem grzeję. Miałem kilka odwiertów na 120m w ziemię. Pompy do tłoczenia tej wody zjadały ogromne ilości kWh. Steibel eltron czy jak sie to pisze.

Dajcie sobie spokój. Piec gazowy za 2-3 tysiaki, 2-funkcyjny i tyle. Jeszcze zamontowałem mały kociołek pleszewki do palenia śmieci. Zawsze parę metrów gazu się zaoszczędzi i na będzie zysk na śmieciarce.

Już nie mam forsy żeby dalej finansowac fanaberie i wmawiać sobie jak jest cieplutko przy 20-21 stopniach w dzień i 16-17 w nocy. Koniec tego dziadowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koniec tego dziadowania.

 

I pisze to gosc ktory kupil smieciucha do spalania smieci zeby oszczedzic pare zlotych :D :D :D

 

Kilkanascie tysiecy za elektronike ? W mojej przyszlej pompie elektroniki jest za pare stowek maksymalnie. Dales sie orznac, a instalacje pewnie robili ci jacys partacze.

 

Osobiscie macalem dwa lata temu (2009) instalacje PC ktora dziala od 1997 roku bez ZADNEJ, ANI JEDNEJ awarii. Pompa ciepla produkcji hibernatusa (spod oswiecimia), dolne zrodlo - dwa obiegi po bodaj 150mb dlugosci kazdy ale zrobione z rury PE (uwaga) fi63 :) Kazdy obieg napedzala osobna pompka.. Pompka! To wygladalo jak pompy w jakims wielkim wezle cieplnym ;) Ale wszystko dziala - oszczednie i conajwazniejsze bezawaryjnie od (na ta chwile) 14-tu lat (!). Wlasciciel tylko co roku dolewa troche do instalacji roztworu glikolu - dwie setki (200ml) na sezon i jest b. zadowolony :)

 

Z ciekawostek - pompa z dolnym zrodlem i uruchomieniem, w tamtych czasach kosztowala go 80 tys pln :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze wyszkoleni tylko pompa ciepła opłaca sie w krajach gdzie ją dofinansowują w 90%. Razem z c.w.u zjadała mi prądu średnio COP2 i jeszcze musiałem dokładać za naprawy. Jak mi piorun uszkodził kiedyś elektronikę to musiałem zapłacić kilkanaście tysięcy. Za cały piec bym wydał 2500 raz na 10 lat.

Dosyć miałem wycieków, awarii i dopłacania. A już szczególnie tego, że wmawiałem sobie jak w domu jest ciepło, a było zimno bo inaczej licznik kręcił się jak głupi. C.W.U stale za zimne, bo panie oszczędzałem, bo by wyszło że samym prądem grzeję. Miałem kilka odwiertów na 120m w ziemię. Pompy do tłoczenia tej wody zjadały ogromne ilości kWh. Steibel eltron czy jak sie to pisze.

Dajcie sobie spokój. Piec gazowy za 2-3 tysiaki, 2-funkcyjny i tyle. Jeszcze zamontowałem mały kociołek pleszewki do palenia śmieci. Zawsze parę metrów gazu się zaoszczędzi i na będzie zysk na śmieciarce.

Już nie mam forsy żeby dalej finansowac fanaberie i wmawiać sobie jak jest cieplutko przy 20-21 stopniach w dzień i 16-17 w nocy. Koniec tego dziadowania.

 

Wtopiłeś się strasznie. Miałeś prawdopodobnie spartoloną instalacje dolnego i górnego źródła, bo to ma największy wpływ na (nie)działanie pompy ciepła jak należy. Stiebel Eltron to dobra firma z tradycjami, ale z tego co piszesz, montowali to jacyś partacze. Poza tym co z gwarancją, chyba, że na lewo to montowali bez umowy i rachunków ???

Druga sprawa - przed piorunami chroni się odpowiednim zabezpieczeniem za około 1000 zł. Chyba się opłaca, co ? A jak już Ci walnął piorun, to co niby kosztowało kilkanaście tysięcy, skoro cała nowa pompa sprawdzonego producenta tyle kosztuje ? Orżnęli Cię kolejny raz...

Co do COP = 2, o jakim piszesz - jeśli to faktycznie prawda, to najlepszy dowód, że miałeś spartaczoną instalację, bo przy gruntowych pompach z odwiertami COP rzeczywisty wychodzi w granicach 3,5 do 4 wliczając wszystkie pompki, itp.

Jeśli chodzi o odwierty (piszesz, że kilka po 120 metrów), to kompletnie bez sensu jest je zostawiać jako bezużyteczne dziury w ziemi. Jak już zainwestowałeś w nie tyle kasy, to przemyśl jednak od nowa instalację opartą na pompie ciepła (może w przyszłości), żeby odwierty wykorzystać. Poczytaj nasze forum - takich problemów jak Ty (o ile nie przesadzasz), nikt tu nie ma. Wszystko da się rozwiązać tylko trzeba popytać, doradzić się.

Co do palenia śmieciami - palisz papiery i kartony, czy też stare kalosze ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o odwierty (piszesz, że kilka po 120 metrów), to kompletnie bez sensu jest je zostawiać jako bezużyteczne dziury w ziemi. Jak już zainwestowałeś w nie tyle kasy, to przemyśl jednak od nowa instalację opartą na pompie ciepła (może w przyszłości), żeby odwierty wykorzystać.

 

Moze wlasnie tu partactwo siegnelo szczytu i cieknie na laczeniu rur na samym dnie tych dziurek ? :) Dlatego wole kolektor poziomy bo wszystkie polaczenia sa na wierzchu, a w ziemi idzie rura bez zlaczek :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze wlasnie tu partactwo siegnelo szczytu i cieknie na laczeniu rur na samym dnie tych dziurek ? :) Dlatego wole kolektor poziomy bo wszystkie polaczenia sa na wierzchu, a w ziemi idzie rura bez zlaczek :-)

 

To już by był faktycznie szczyt partactwa :) Kolektor pionowy jest tak zrobiony, że praktycznie nie ma opcji, że się coś rozszczelni na końcówce. Jest to na amen zgrzane na dole przy sondzie, a ku górze idą już jednolite rury, poza tym jest próba szczelności... ale zawsze istnieje jakaś obawa przed awarią. To zrozumiałe. Dlatego sam nie chciałbym mieć jednego długiego odwiertu, tylko dwa krótsze. Jeden odcinam zaworami, a eksploatuję awaryjnie i delikatnie drugi, czekając aż "naprawią" awarię lub wywiercą kolejną "dziurę w ziemi". To najgorszy z możliwych scenariuszy, bo nie słyszałem, żeby kiedyś się rozszczelnił kolektor pionowy. Tylko raz czytałem o zamrożeniu i zniszczeniu kolektora. Przyczyną była źle dobrana jego długość do mocy pompy ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mu chodzi o całość prądu. Nie wiem po jaką mu cholerę to jest potrzebne. Twierdzi natomiast, że posiadacze PC za cały prąd płacą podobnie jak ci co grzeją prądem. Nie mam tylko zielonego pojęcia dlaczego ma tak być. Jeżeli wywalimy i PC i kable to dlaczego rachunki posiadaczy PC mają być większe???

 

przeczytaj sobie w "temperatury dolnego źródła" tam dowiesz się do czego potrzebne mi były te dane...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...