Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

czy przy 123m2 kubatura 340 m3

domek raczej dobrze ocieplony można znależć ofertę na max 30 tyś za poziomą ?

to jest dla mnie granica opłacalności grunt.

 

10 tyś drożej od powietrznej byłoby warte dla mnie - dla komfortu.

 

Jedna i druga daje komfort termiczny .Czasem bywają problemy z satysfakcją .

Różnica w kosztach eksploatacji na poziomie 10 tyś starczy na parę lat.

Ja staram się nie montować drogich urządzeń .Teraz postęp jest tak intensywny , że moja pompa z przed 5 lat jest już praktycznie do wymiany.

Teraz stosuje się silniki z magnesem stałym i regulacją inweterową. A na horyzoncie już pompy na CO2 o wyzszym cop.

Myślę ,że to jak przy kotłach .Są żeliwne i kondensacyjne.Który byś wybrał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy przy 123m2 kubatura 340 m3

domek raczej dobrze ocieplony można znależć ofertę na max 30 tyś za poziomą ?

to jest dla mnie granica opłacalności grunt.

 

10 tyś drożej od powietrznej byłoby warte dla mnie - dla komfortu.

 

Jak zrobisz samemu poziomy to się nawet w 25 zamkniesz. A może i mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyżby tak szybko się zamortyzowała??? Swoją drogą to ciekawe spostrzeżenie - przy różnicy w kosztach inwestycji przegrywa z farelką, czy z jakimkolwiek grzejnikiem elektrycznym.

 

Sam chciałem to wytłuścić ale mnie uprzedziłeś. Faktycznie powietrzne zmieniają się na lepsze, tylko ta cena...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

domek raczej dobrze ocieplony można znależć ofertę na max 30 tyś za poziomą ?

Oszacuj sobie ozc i rozmiar oraz kształt kolektora w zależności od gruntu i miejsca, prawdopodobnie wyjdzie pompa 6kW i kolektor np. 500m PE32 (PE32 dużo łatwiej się układa niż PE40 - do układania wystarczą 2 osoby i mniej glikolu do niej wejdzie). Sprawdź ceny urządzeń. Do tego dodaj cenę rury do wody PE32 z hurtowni, policz ile glikolu tam wejdzie, dołóż obiegówkę i z 1000zł na rozdzielacz + różne bajery. Tak dowiesz się ile kosztują materiały. Do tego dolicz koparkę na godziny (nie powinno za nią wyjść więcej niż 2000zł). Tak oszacujesz minimalny koszt poniżej którego na 100% nie zejdziesz i przy okazji, znając swój limit kasy, maksymalną kwotę, którą możesz zapłacić za montaż. Jeśli będzie realna, to szukaj ekipy, która Ci to wykona, albo rób sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem o gruntowej ,że już jest przestarzała po 5 latach

Eeee tam, ja mam ponad 10-cio letnią i nie widzę w niej nic przestarzałego ;-) Regulacja inwerterowa ma sens przy klimatyzacji, gdzie bezwładność układu jest bardzo mała i musisz się dokładnie dopasować do bieżącego zapotrzebowania na chłód, bo inaczej klimatyzator będzie się co chwilę włączał i wyłączał, ale przy grzaniu podłogówką nie ma specjalnego sensu. Napiszę wręcz, że grzanie pełną mocą jest wydajniejsze, gdyż lepiej korzystasz z krótko trwającej taniej taryfy. Sprawniejszy silnik ma sens o ile jego cena nie przekracza możliwych oszczędności, a tu z nowinkami bywa różnie.

Edytowane przez rwxw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie

Mam problem z pompą Viessman 242 G.

Otóż w poprzednim sezonie grzewczym często wyskakiwał mi błąd 38 czyli problem z czujnikiem temperatury zasilania pierwotnego. Skutkowało to tym że nie mogła wystartować sprężarka. Po sezonie został wymieniony ten czujnik ale problem powrócił. Co może być przyczyną? bo przypuszczam że to nie czujnik pozdrawiam wdzięczny będę za podpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym problem, że komunikat o błędzie wskazywał uszkodzenie czujnika temperatury dolnego źródła. Sprawa o tyle ciekawa że błąd ten sygnalizowany był co ok. 3 miesiące na jakieś trzy cztery dni potem było wszystko ok - do następnego razu. Po wymianie tego czujnika w czerwcu problem właśnie teraz powrócił. Czy możliwe - żeby wymieniony czujnik na nowy był też popsuty? Instalator mówił że ten problem sie pojawiał u innych i że wymiana czujnika pomoże.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do użytkowników pompy ciepła Nibe Fighter 1240 8kW. Właśnie zaczynam użytkować taką pompę. Prosiłbym o podzielenie się informacjami dotyczącymi ustawionych parametrów na waszych urządzeniach np. temp. max zasilania, max temp.powrotu, czas nagrzewania cwu, krzywa grzania, itp regulowanych przez użytkownika. Chodzi mi o optymalne ustawienie pracy. Instalacja to podłogówka 100%, dz poziomy 650m (5 spirali). Może ktoś podzieli się doświadczeniami?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...