Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Od kiedy to "oskrobany" falownik jest softstartem ? :evil:
czyli w uproszczeniu urządzenie które ma jedną z cech falowanika : łagodny start? i tylko o to chodziło w stwierdzeniu "oskrobany". Emocje niepotrzebne - to nie formum elektroda :D , nie chodziło w tym przypadku o szczegóły budowy elektroniki. Ale przepraszam jeśli naruszyłem tym czyjeś dobre samopoczucie wybitnego elektronika :D

Witam. Przeprosiny przyjęte hehehe.

Oczywiście żartowałem. A tak na serio to chodziło mi tylko o to aby inni czytający nasze wypowiedzi a nieco mniej zaawansowani internauci nie mylili tych dwóch pojęć (chodzi przede wszystkim o to że porównywalnej mocy przemienniki i softstarty bardzo się różnią ceną).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam

 

Planuje zakupić pompę Thermogolv, ale to dopiero za parę miesięcy.

 

Teraz jestem dopiero na etapie stawiania ścian fundamentowych i w związku z tym piszę z prośbą do użytkowników tych pomp (innych pomp także, bo sprawa jeszcze nie jest przesądzona), czy opłaca sie już teraz robić przepust przez fundamenty??

 

Co mogę zrobić teraz, żeby zminimalizować później zakres prac, kucia betonu i innych podpbnych działań ?? Na co zwrócić uwagę??

 

Jak w ogóle wygląda wprowadzenie dolnego źródła do domu??

Bardzo proszę o przesłanie zdjęć na priva, jeżeli ktoś takimi dysponuje.

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie także męczy syndrom zapobiegania i dlatego prześledziłem ździebko temat podłączeń dla PC.

Do dolnego źródła wyprowadzam poprzez przepust w ścianie fundamentowej dwie rury PE 32 - tak radzi Viessmann na swojej witrynie w poradniku dla instalatorów. U mnie głębokość poniżej gruntu wyjdzie ok. 1 m.

Oprócz tego już w kotłowni należy doprowadzić w jej pobliże m. inn. osobne zasilanie, wodę zimną oraz w kratce na podłodze odprowadzenie do kanalizacji. Tudzież trochę przewodów słaboprądowych do podłączenia czujników i regulatora.

pzdr.

-romwis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Planuje zakupić pompę Thermogolv, ale to dopiero za parę miesięcy.

 

Teraz jestem dopiero na etapie stawiania ścian fundamentowych i w związku z tym piszę z prośbą do użytkowników tych pomp (innych pomp także, bo sprawa jeszcze nie jest przesądzona), czy opłaca sie już teraz robić przepust przez fundamenty??

Też jestem na podobnym etapie, tyle, że u mnie pompa wyląduje w piwnicy.

Właściciel Thermogolv powiedział, żebym nie robił żadnych przepustów - oni przewiercą sie przez ścianę tam gdzie będzie potrzeba ;)

Napisz do forumowiczki Agduś - ona ma zamontowaną tą pompę w domu niepodpiwniczonym, więc na pewno zna więcej szczegółów montażu :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Właścicieli pomp CK ( będzie i moją) Czym podgrzewacie wodę do potrzeb c.u.w.? My jeszcze nie zdecydowaliśmy: powietrzna pc z ich oferty czy też bojler albo może macie inne pomysły? Myśleliśmy też o solarach, ale w zimie będzie kicha jak mniemam!

Pozdrawiam czekając na poradę szanownego forum. swimmer

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

 

Widzę że na tym wątku większość uczestników omawia pompę CK. Ja z kolei dostałem już 3 propozycje (od 3 różnych firm na pompę IVT Greenline).

 

Czy mógłby mi ktoś zapodać jakąś stronkę o pompach CK (i dlaczego te pompy cieszą się taką popularnością tutaj)?

 

Pozdrawiam,

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby się jednak do końca przekonać to sobie przeanalizuj, np. tak: ile litrów cwu będzie Ci potrzebne dziennie/miesięcznie/rocznie. Nagrzewanie wody wodociągowej rozpoczyna się od ok. 10 st. C do około 50 st. C. Oblicz ile to pochłonie to energii elektrycznej w zadanym okresie (sposób liczenia znajdziesz w kilku innych wątkach-zatrudnij wyszukiwarkę).

Pomnóż tę ilość energii (w KWh) przez taryfę którą serwuje lokalny ZE. Dodaj koszt zakupu bojlera i instalacji. Wyjdzie jakaś suma, którą zapłacisz za tę energię plus instalację.

Porównaj to z kosztem zakupu PC z jej instalacją plus koszt energii elektrycznej zużytej do napędzania tejże. Zidentyfikuj i uwzględnij pozostałe koszty związane z jedną i drugą instalacją. Na koniec rozważ takie nieuchwytne ale równie ważne zagadnienia jak komfort użytkowania (m. inn. czas oczekiwania na ciepłą wodę, niezawodność działania i koszty serwisu/przeglądów dla obu instalacji.

Stawiaj liczby, plusy i minusy dla obu rozwiązań po lewej i prawej stronie kartki a następnie zsumuj kolumny, sprawdź dwa razy a na koniec podejmij decyzję-nikt Cię w tym nie wyręczy-niestety :-(

Ale wydaje się, że Arek jest bardzo bliski prawdy.

pzdr.

-romwis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyliczenie jest proste. Kiedyś gdzieś przeczytałem, że przyjmuje się (przynajmnije w moim przypadku: 4 osoby) 2000 kWh/rok na CWU. Kwestia dyskusyjna to złożoność rozwiązania (PC + bojler) zamiast jednolitego (2xPC jednoego dostawcy).

Z tego co pamiętam, to wg norm przyjmuje się zużycie chyba 80l/osobę/dzień do CWU (tak przynajmniej miałem w projekcie architektonicznym przy zapotrzebowaniach na różne sprawy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można jeszcze zastosować rozwiązanie mieszane (ten pomysł był już poruszany na forum), wstepne podgrzewanie wody za pomocą PC do np. 35 stopni i dogrzewanie grzałką do 50 lub więcej w zależności od upodobań.

Można zastosować np. bojler zwężownicą za 500-700 zł do wstepnego podgrzewania i za nim "włączony w szereg" bojler elektryczny ustawiony na żądaną temp.

Wiem, że nie jest to zbyt eleganckie rozwiązanie i zajmuje więcej miejsca, ale powinno sprawdzić sie i nie kosztuje 7,5 tys.

 

Pozdrawiam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałam cały ten wątek o pompach ciepła. No i mam pytania. Czy jest sens sprzężyć pompę ciepła z kolektorami słonecznymi, które grzałyby wodę na potrzeby domu? I jeszcze jedno, domek ma być parterowy z uzytkowym poddaszem z 2 stanowiskowym garażem i nad nim strychem. Na parterze - podłogówka. A jak ogrzać poddasze i strych ( tam ma być suszarnia)? Też podłogówką? Czy zwykłe konwektory, no i co pompa ciepła na to?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja jestem przed podpisaniem umowy z Climą Komfort, z której jak do tej pory jest bardzo zadowolona tak jak Jagna(doczytałam do 2 strony i mam nadzieję, że tak jest do tej pory)

ze mną w przeciwieństwie do jednego z użytkownikow pracownik skontaktował się na następny dzień po napisaniu mailu :D

wycenę i dobór wstępny pompy miałam po liku dniach od nadesłania przez mnie inof. na temat technologii budowy, ociepleń i rodzaju gruntu.

na wstępie dobrano pompe dla mego 200 m domu 14 tak jak u Jagny.

Jednak po moejj weryfikacji okazało się, że przy budowie tak energogoszczędnego domu jak My moglibyśmy mieć pompę o mocy 8, której firma nie ma i dlatego bedziemy mieli z dużym zapasem pompę o mocy 10 z 4-6kolektorami.

w sumie zdecydowaliśmy się wyposrodkowac i będziemy mieć 5 kolektorów gruntowych

 

musze tylko dodać, że ogrzewanie domu było dla Nas bardzo ważnym problemem do rozgryzienia.

mimo gazu, który będziemy mieli doprowadzony do domu postawilismy na ekologincze i energooszczędne ogrzewanie.

wycena pompy propanowej z gruntu , pompą do ogrzewania ciepłej wody i ułożeniem podłogowki przez Climę Komfort na 234 m2 podłogi to koszt 73 tyś.

 

My wałkowaliśmy temat już od listopada ubiegłego raku z wycenami ,analizami i spotkaniami. Bralismy pod uwagę pompe ciepła z gruntu, pompę ciepła z powietrza(powietrze-woda) i ogrzewanie nadmuchowe. I niestety ogrzewanie z gruntu-propanowe przebiło wszystko!

Życzę dobrego doboru w stosunku do sxwojej sytuacji!!!!! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałam cały ten wątek o pompach ciepła. No i mam pytania. Czy jest sens sprzężyć pompę ciepła z kolektorami słonecznymi, które grzałyby wodę na potrzeby domu? I jeszcze jedno, domek ma być parterowy z uzytkowym poddaszem z 2 stanowiskowym garażem i nad nim strychem. Na parterze - podłogówka. A jak ogrzać poddasze i strych ( tam ma być suszarnia)? Też podłogówką? Czy zwykłe konwektory, no i co pompa ciepła na to?

 

uważam , że z tak niskim kosztem ogrzania ciepłej wody przez pompe ciepła jaka proponuje Clima komfort-250 litrow wody za 1,53 zł do temeratury 75stC a 350 litrow o tepmeraturze 55 stC nie ma sensu montowac kolektorow słoenecznych. My też ku temu się skłanialiśmy dopóku Clima nie dobrała nam tak atrakcyjnej pompy pobierajacej moc z powietrza.

My garażu nie będziemy ogrzewać ,ale za to musimy dodatkwo ocieplić ściane od środka łaczącą garaż z poz. częscią domu-styropianem 5 cm(i to w zupełności starczy!) . Nad 2-stanowiskowym garażem za to będziemy mieć sypialnię i dlatego ocieplamy sufit od strony garażu styropianem 10 cm. Na dodatek cały strop-tzn i Nas podłoga poddasza będzie ocieplona twardym styropianem 5 cm.

To wszystko po konsultacji z ww firmą nadal będzie spełniac wymogi domu enerooszczędnego, przy którym pompa ciepła ma tak wysoki wspólczynnik ogrzewania :D

 

służe radą jakby co :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>aka z Ina

 

Te 73 tysiące to cena brutto, bez styropianiu i wylewki jak rozumiem?

 

Trochę kosztuje ale przy tej sprawności i dużym domu też się zwróci.

tak wylewkę tzn jastrxh we własnym zakresie, oni gratisowo dają preparat w celu szybszego zastygnięcia masy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>aka z Ina

 

Te 73 tysiące to cena brutto, bez styropianiu i wylewki jak rozumiem?

 

Trochę kosztuje ale przy tej sprawności i dużym domu też się zwróci.

tak wylewkę tzn jastrxh we własnym zakresie, oni gratisowo dają preparat w celu szybszego zastygnięcia masy :D

 

To ciekawe... Mnie nie proponowali tego. Zatem sie upomne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...