Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Na początku zaoszczędzę ok.20tys.zł,po to,żeby rocznie po sezonie grzewczym wydać więcej 800-1000zł.

Za jaki czas wyższe wydatki wyrównają się z zaoszczedzoną kasą ?

 

A w jaki sposób zaoszczędzisz 20 KPLN? Wypełnij proszę poniższe kropki:

 

- pompa ciepła do CWU ....

- podłogówka ....

- piecyk elektryczny .....

- zasobnik z wężownicą .....

- wszelki osprzęt, w tym pompy, montaż ....

- SUMA: .....

 

vs.

 

- pompa ciepła do CO i CWU ....

- podłogówka ....

- zasobnik z wężownicą .....

- wszelki osprzęt, w tym pompy, montaż ....

- dodatkowe koszty związane ze "skomplikowaniem" układu, w tym sterowanie, elektrozawory, itd. ......

- SUMA: .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No niech Ci będzie :)

 

No dobra, znów strata czasu. Jestem tu po to, aby się uczyć, ale nie potrafię wyzbyć się podstaw matematyki i logiki tocząc dyskusję. Cytuję linka, w którym pompa kosztuje 8 KPLN, u ciebie nagle wzrasta do 25 KPLN. Czemu na tym poprzestać, czemu nie 60 KPLN? Z pewnością jesteś najmądrzejszy wśród partycypantów tego forum i bez wątpienia podejmujesz jedynie słuszne i uzasadnione decyzje. Nie będąc godzien obcowania z takim geniuszem - dołączam do grona - Arturo, jesteś najmądrzejszy, przekonałeś mnie, BEZ ODBIORU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego Rolexy są takie drogie? Czy wskazują inną godzinę od Ruhli, czy może dlatego, że są z wypromowanej marki, często w drogiej obudowie? Tak jak i te zegarki pokazują jedną godzinę, tak i ciepło np. z Vieśka niczym się nie różni od ciepła z np. PPC. Ruhla została mi do dzisiaj po dziadku, nadal chodzi;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do użytkowników pompy ciepła Nibe Fighter 1240 8kW. Właśnie zaczynam użytkować taką pompę. Prosiłbym o podzielenie się informacjami dotyczącymi ustawionych parametrów na waszych urządzeniach np. temp. max zasilania, max temp.powrotu, czas nagrzewania cwu, krzywa grzania, itp regulowanych przez użytkownika. Chodzi mi o optymalne ustawienie pracy. Instalacja to podłogówka 100%, dz poziomy 650m (5 spirali). Może ktoś podzieli się doświadczeniami?

Tak jak pisałem mam dwie taryfy, tania 22.00-6.00 i 13.00-15.00.

Rwxw czy możesz coś w moim temacie doradzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla "firm" 1-2 osobowych/rodzinnych - gdzie ściągnęli jakąś starszą wiertnicę i teraz na niej jadą, to realnie:

- koszty materiału + dojazdu + jakaś dniówka.

zakładajmy nawet zły wariant 2 dni/odwiert, wyliczenia np. na 100m

- rura 32 nieb. to powiedzmy 3zl/m, liczmy 200m (w obie strony) 600

- pierdółki, złączki, zawory, itd. na górkę 1000

- glikol chyba wychodził 10-12 zl/l koncentratu, liczmy 500

- dojazd/paliwo - powiedzmy ryczałt 500

= ok 2500 za materiał + dojazd

wg. cen 60/m >> 100mx 60>>> 6000

6000-2500>>>3500 zysku/2 dni

policzmy 5 dni roboty w tyg. (3 odwierty, 2x2dni, 1x1dzień - łatwy odwiert) = ok 10000/tydzień na 2 chłopa

jak dla mnie margines na wyżycie z tego jest jeszcze spory, oczywiście dochodzi że to praca częściowo sezonowa, realnie niech pracują 8/12 miesięcy.

realna granica opłacalności to chyba 40-45/m dla takich firemek.

 

dla kogoś robiącego masowo, posiadającego dobry sprzęt oraz upusty na materiał, to jeszcze niżej, ale nie wierzę, by taka osoba chciała schodzić poniżej ceny rynkowej konkurencji. Ale teoretycznie, wtedy nawet 30zl/m przy 1dniowych odwiertach powinno dać znośny zysk.

cena 35zl/m 3500/odwiert 100m, ale koszty: rura 2zl/m>400 glikol 300 złączki 500 dojazd/paliwo 400 >>>1600 koszty na odwiert

zysk z jednego odwiertu 1900

np. 5x1d>>>9500/tydzień

 

p.s. wyliczenie jest czysto szacunkowe i amatorskie, możliwe iż pomijam masę dodatków przy odwiercie, co podroży zabawę. Na przyznanie się wiertaczy nie liczyłbym :) - raczej na opinie osób u których były już odwierty, a które mogą się podzielić doświadczeniem>>skorygować cyferki. No i firmy robiące kompleksowo usługi - mogą zmniejszyć zysk z samej instalacji, a odbić sobie potem na kosztach PC/serwisu/itd.

Edytowane przez lesz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem mam dwie taryfy... czy możesz coś w moim temacie doradzić?

Sorki, ale nie zaglądałem tu przez jakiś czas. Jeśli masz 2 taryfy i chcesz z nich maksymalnie korzystać, to nie możesz się przejmować tym, że pc grzejąc w taniej taryfie do wyższych temperatur ma słabszy cop. Ten nieco słabszy cop rekompensuje prawie 2x mniejsza cena prądu, a więc cop mierzony w PLN robi się 2x większy w taniej taryfie niż w drogiej ;-). Moje ustawienia są takie, że w taniej taryfie pc grzeje non stop i nie ogranicza jej ustawienie krzywej, czy maksymalnych temperatur wody. Ogranicza ją tylko temperatura pomieszczenia mierzona przez czujnik pokojowy (nie wiem, czy masz czujnik pokojowy -warto mieć), który wyłącza pc gdy robi się za ciepło >=22 stopni. Gdy na dworze jest zimno, to pc włącza się 2x dziennie, gdy jest nieco cieplej, to zazwyczaj raz dziennie - tylko w nocy i wyłącza się przed ranem. Tylko gdy jest bardzo zimno muszę nieco dogrzewać się w drogiej, wtedy zaczyna działać krzywa i pc włacza się i wyłącza co jakiś czas.

Co bym proponował: ustawienie wysokich maksymalnych temperatur na taryfę tanią. Jak wysokich, to zależy od komfortu i możliwości podgrzania podłogi przez pc. Jak zrobi się chłodniej, to spróbuj poeksperymentować puszczając pc na 1 noc (23-6) non-stop i sprawdź, jakie temperatury wody grzewczej da radę osiągnąć i o ile stopni podnosi się temperatura w domu. U mnie jest to koło 32 stopni na zasilaniu, więcej nie da rady-oczywiście tylko wtedy, gdy w pokojach robi się nocą mniej niż 22 stopnie, gdy jest więcej, to nie grzeję. Temperatura pomieszczeń rośnie przez noc < 1 stopień, więc do wytrzymania. Będziesz wtedy wiedział, jak jest u Ciebie, czy dalej komfortowo, czy wahania nie za duże, czy podłoga nie jest przegrzewana i czy pc trzeba sztucznie ograniczać ustawiając maksymalną temperaturę wody na zasilaniu np. na 35-40stopni. Kolejna sprawa to krzywa. W taniej może być wręcz pionowa, o ile jest czujnik pokojowy, który czuwa nad tym, żeby nie przegrzać domu. Podbij ją tak, żeby pc nie wyłączała się w taniej aż temperatura pomieszczeń nie osiągnie zadanej wartości, np.22 stopni. Jeśli będą za duże wahania temperatur, to połóż nieco krzywą i sprawdź, czy jest już komfortowo. W drogiej taryfie połóż krzywą najbardziej jak się da tzn, na ile komfort Ci pozwoli. Sterownik pokojowy bardzo ułatwia wyregulowanie całości wraz z uwzględnieniem zysków od słońca, bytowych oraz wszelkich innych i pozwala bardzo dobrze wykorzystać tanią taryfę. Trudno mi podać konkretne wartości, bo każda instalacja jest inna, ale do nich musisz dojść metodą experymentu. Cwu gdzieś trzeba wcisnąć w tanią dzienną i końcówkę taniej nocnej - zależy jak szybko się podgrzewa.

Sprawdź, czy nie masz jakiejś dłuższej taryfy, bo ta trwa bardzo krótko, np. jakiegoś G12e w godz. 21-7 i 13-15. U mnie w Tauronie oprócz zwykłego g12 identycznego jak u Ciebie jest też dłuższe g12e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jestem w trakcie budowy i w planach mam zainstalowanie PC glikol-woda. Jestem w o tyle dobrej sytuacji, że mogę sobie załatwić pompę i osprzęt z dużymi zniżkami, więc będę szukał wykonawcy jedynie do kompletnego dolnego źródła (sondy pionowe) i wykonania kotłowni. W moim regionie ogrzewanie PC jest jeszcze rzadkością i trudno o doświadczoną ekipę. A właśnie od ekipy będę oczekiwał propozycji dotyczących wykonania kotłowni i określenia zapotrzebowania na jej elementy. Potrzebuję rady od doświadczonych forumowiczów, by gdy trafię na mniej kompetentną ekipę, móc ustrzec się błędów. Co powinna zawierać kotłownia z PC, by dobrze i ekonomicznie pracowała? Jak powinna być sterowana? Czego unikać, a o co szczególnie zadbać? Dodam, że z uwagi na możliwość zaoszczędzenia sporych pieniędzy przy zakupie materiałów, nie muszę wybierać najtańszych rozwiązań. Preferuję najskuteczniejsze, jednocześnie bez zbędnych gadżetów.

Napiszę coś o swoim domu.

Powierzchnia ogrzewana ok. 280 mkw. Nieogrzewana część piwnicy 40 mkw i nieogrzewany garaż w bryle domu 40 mkw – odizolowane 6 cm XPSu od reszty. Dom z bloczków silikatowych 24cm, ocieplony 18 cm styropianu (0,032).

Fundamenty 14 cm XPS, piwnice do głębokości 1m 14 cm XPS poniżej 8 cm XPS. Skosy poddasza 25 cm wełny (0,035), strop poddasza 30 cm wełny, skosy nad stropem dodatkowo 15 cm wełny. Duże przeszklenia głównie od południowej i południowo-zachodniej strony z oknami Uw<0,8. Wylewki z anhydrytu grubości 7 cm (pewnie sam będę je robił), by dobrze przewodziły ciepło i jednocześnie przyzwoicie je akumulowały. Większość podłóg pokryta panelami, część płytkami. Na całości podłogówka z rurkami co 10 cm + kilka grzejników (łazienki, garaż, nad stropem poddasza przy rekuperatorze) również zasilanych tą samą temperaturą co podłogówka. Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem o wysokiej sprawności (instalacje zamierzam zrobić sam). Do ogrzewania PC Dimplex Si14 TU z modułem chłodzenia pasywnego. DZ – ok. 300m odwiertów.

Za wszystkie porady z góry pięknie dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie dotyczące dolnego źródła

Czy możliwe jest aby przez dwa lata zamarzalność glikolu spadła z (-13) do (-4) bez wycieków z instalacji.

 

Tak. Jak był jakiś lewy glikol, albo zdegradował się w wyniku działania czegoś, co razem z nim "pływało" w instalacji.

 

Z uwagi na to, że jest to jednak mało prawdopodobne, zmierz jeszcze raz zamarzanie. Jak je mierzyłeś ? Termometrem, czy refraktometrem ? Refraktometr potrafi wprowadzić w błąd. Pewniejsza jest zwykła metoda na termometr i zwykłą zamrażarkę w kuchni :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...