Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Co powinna zawierać kotłownia z PC, by dobrze i ekonomicznie pracowała? Jak powinna być sterowana?

Z tego co piszesz zakładam, że grzać będziesz w 100% podłogówką, a grzejniki będą pełnić rolę pomocniczą. W takim wypadku, jak piszesz, można je zasilać tak samo jak podłogówkę i to jest podstawowe założenie do budowy kotłowni. Kotłownia w takim przypadku jest bardzo prosta: DZ->pc->GZ i tyle. Bez żadnych zbędnych komplikacji. Bardziej szczegółowo

DZ->PC: rozdzielacz kolektora, filtr o dużej średnicy, żeby nie hamował przepływu, obiegówka, gotowy czy zrobiony z kilku zaworów układ do napełniania i odpowietrzania i tyle. Skoro pc 14 kW, to przepływ będzie spory, więc od rozdzielacza do pc trzeba zastosować rurę o tym większej średnicy im dalej od rozdzielacza kolektora do pc np. PE50.

PC->GZ: tu też trzeba zadbać o rury o sporej średnicy wewnętrznej od pc rozdzielacza/-czy, na pewno większej niż ma miedź 28. Co do szczegółów, to jeśli pc nie ma oddzielnych wejść na cwu, to: pc->obiegówka (może się uda wykorzystać tylko jedną)->zawór trójdrożny przekierowujący wodę do zasobnika cwu lub do instalacji grzewczej, następnie rozdzielacze podłogówki, a na powrocie filtr o dużej średnicy. Po drodze zaworki do napełniania i odpowietrzania. To tyle. Czego nie robić ? Nie komplikować układu, nie stosować "bufora", koniecznie pamiętać o grubych rurach do rozdzielaczy, zwłaszcza tych odległych.

Co do sterowania, zastosuj pokojowo-pogodowe, bo takie jest najlepsze. Umieść sobie sterowniki pokojowe w reprezentatywnych miejscach, np. jeden na górze, drugi na dole. Trudno mi powiedzieć, czy np góra będzie się szybciej wychładzać, czy masz wszystko pozamykane, czy przestrzenie są otwarte, więc na ile szczegółowego sterowania potrzebujesz. Sterowanie góra/dół możesz zrealizować na 2 obiegówkach do odpowiednich rozdzielaczy kontrolowanych przez sterowniki pokojowe, albo na zaworach zamykających jeden z rozdzielaczy. Oba sterowniki wyłączone-pc nie grzeje, włączony którykolwiek grzeje pc i pracuje obiegówka/włączony rozdzielacz (trzeba zadbać, żeby zawsze był zachowany minimalny przepływ wody przez pc i nigdy pc nie pracowała z zamkniętym układem).

Bardziej szczegółowe sterowanie będzie wymagało zastosowania zaworów na rozdzielaczach, ale zaworów nie możesz zakładać na wszystkich sekcjach, żeby nie zamknąć przepływu, bo musi być zachowany przynajmniej przepływ minimalny. Dodatkowo, jeśli Ci zależy na kosztach eksploatacji, możesz zastosować timer, który w taniej taryfie będzie powodował ładowanie całej podłogówki, gdy jakikolwiek sterownik pokojowy się włączy, bez względu na ustawienie pozostałych. Ciepło się zmagazynuje i jakoś rozejdzie po całym domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Do Kowaliusza:

 

 

Nikt Ci uczciwie, dokładnie na to nie odpowie, bo nie wiadomo do końca, co teraz "pływa" w Twoich rurach. Razem Twój układ mieści około 220-240 litrów, tak mi wychodzi. Sprawdź, ile kosztowałby glikol (albo gotowa mieszanka z wodą) na całość i wymień na nowy. Jak nie chcesz tego robić (koszt), to doświadczalnie sprawdź, ile trzeba "wymienić". Pobierz parę litrów z układu i popróbuj w domu dolewać ileś koncentratu glikolu, np. 0,3 litra na 1 litr tego co masz w rurach, zbadaj temp. zamarzania i będziesz wiedział co i jak. Ja bym jednak wymienił całość na nowy płyn i będzie z głowy na kolejnych min. 5 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hellou panowie :) Jak wiecie lub wiekszosc jednak nie.. W tym roku odpalam u siebie PC. PC gruntowa, "Ecopolowa", 9kW. Dolne zrodlo - kolektor poziomy, sam kopie i wykonuje, szczegoly moze pozniej - narazie wazne ze mam juz zakopane 500mb rury PE32 i intensywnie rozmyslalem w ostatnim czasie czym to zalac zeby bylo sensownie i tanio az tu dzisiaj przy niedzielnych zakupach w TESCO patrze i widze:

 

http://www.itesco.pl/promocje/gazetki/31-katalog-hl/pliki/hm-gazetka/29.09.2011-12.10.2011/gazetka/images/gazetka.pdf

 

Hm. Trzebaby sie blizej przyjrzec co to. Chwila szperania w sieci:

 

http://www.tesco.pl/topdrive/plyn-do-chlodnic--35%C2%B0c-5-l-produkt-1517.html

 

I mamy karte katalogowa produktu:

 

http://www.tesco.pl/topdrive/pobierz/5907800877618_MSDS.pdf

 

Czyli jest to najzwyklejszy glikol etylenowy w stezeniu 49% made by BORYSZEW.

 

Mi wystarczy stezenie 30% (do -15stC) wiec szybkie liczenie - instalacja ok 350l, czyli potrzebuje ok 105l glikolu. Czyli ok takie 42 baniaczki po 5l.

 

Droga kupna zanabylem wiec 48 szt (a co, niech bedzie zapas ;)

 

http://szyna.civ.pl/glikol.jpg

 

W ten sposob za ok 810 pln stalem sie szczesliwym posiadaczem 117,6l glikolu etylenowego i 122l blizej mi nieokreslonego plynu (pewnie woda destylowana) ktorym mam zamiar napelnic swoje dolne zrodlo :)

Polecam - promocja coprawda do 2 listopada ale szybko to moze zniknac z polek (obnizka z 25pln na 16,99 pln), w zadnym hipermarkecie czy hurtowni taniej nie znalazlem - normalnie musialbym za to zaplacic ok 1200-1500 pln.

 

Aha - dla porownania ponizej wklejam charakterystyke ERGOLID A czyli glikolu przeznaczonego do instalacji solarnych i grzewczych, produkowanego tez przez BORYSZEW:

 

http://www.boryszewerg.com.pl/upload/file/Plyn_niezamarzajacy_ERGOLID_A.pdf

 

Wystarczy spojrzec na sklad i wlasciwosci fizykochemiczne zeby przekonac sie ze... to jest DOKLADNIE to samo ;) Niezly zysk - Ergolid A w stezeniu 48% czyli dla -35stC kosztuje okolo 180 pln / 20l czyli 9 pln / litr. W TESCO mamy to samo za 3,2 pln / litr czyli prawie 3 x taniej ...

 

Do tesco panowie ! ;D

Edytowane przez Daga&Adam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Glikol z wodą jest agresywny .Ergolid zawiera inhibitory korozji . Plastiku i kwasówki nie rusza ale już z miedzią bywa różnie

 

Doleje sie najwyzej 3 butelki http://allegro.pl/corro-tec-inhibitor-korozji-najtaniej-promocja-hit-i1840793676.html za 150 pln i po sprawie :)

 

Patrzac w charakterystyke ERGOLIDu A nie ma slowa o inhibitorach korozji, choc oczywiscie w materialach handlowych i na butli o tym pisze. W skladzie jako materialy niebezpieczne jest jedynie <1% "Pentahydrat tetraboranu disodu Pentahydrat boraksu" - ale zarowno w ergolidzie jak i plynie do chlodnic. Ale inhibitory chyba nie sa materialem niebezpiecznym wiec moze ich w tym skladzie nie byc uwzglednionych. Tak czy siak - nawet jak bedzie trzeba dolac inhibitorow - zostanie w kieszeni kuuupa kasy ;)

Edytowane przez Daga&Adam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci w tajemnicy ;) że inhibitor korozji to nic innego jak jakiś srodek smarny (wyobraz sobie że moze to być zwykły płyn do naczyń np ludwik)+ srodek podnoszący ph cieczy, zeby nie legły się zadne bakterie, drobnoustroje.. itd... i tak powstaje srodek przeciwzamarazjacy =gliokol+ srodek smarny+płyn podnoszacy ph... ładnie opakowany, z dtr po angielski i nazwami materiałów po łacinie...

 

Ja o tym doskonale wiem - dlatego kupilem Plyn TOP DRIVE z TESCO ktory kosztuje 3,4 pln / litr (dla -35stC), a nie ERGOLID A ktory kosztuje 9 pln / litr (tez dla -35stC) - ten sam producent, ten sam sklad, te same wlasciwosci fizyczne i chemiczne! 3,4 pln * 240l (tyle potrzebuje, reszte uzupelnie woda) = 816 pln. Ergolid A kosztowalby 9 * 240l = 2160 pln. Nawet jak sie doda inhibitorow - roznica w cenie jest grubo ponad dwukrotna! Czysty zysk dla boryszewa :) Ot marketing!

 

Chyba nawet sie szarpne i kupie te pozostale 110l wody demineralizowanej. W oszolomie jest po 2,49 pln / 5l, czyli wydam jeszcze na to 55 pln ;-)

 

Zaczynam lubiec markety - to one wymuszaja najnizsze ceny od producentow.. W wielu przypadkach idzie za tym gorsza jakosc ale tu ? Glikol to glikol ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję zadzwonić do Sochaczewa (Boryszew) i spytać o cenę zwykłego glikolu etylenowego w beczce (beczkach) i porównać ją z Tesco. Do tego dokupić za kilkadziesiąt zł porządny inhibitor - są na Allegro albo w dobrych hurtowniach wod/kan/CO. Jak w Tesco lub innym markecie będzie taniej - kupować w markecie :) Co do Ergilid-u to nie ma on tych samych właściwości co zwykły glikol do chłodnictwa, ma zabezpieczenie chemiczne przed osadzaniem się nagaru w bardzo wysokich temperaturach (solary), do tego marketing stąd tak wysoka cena. Do PC wystarczy najtańszy glikol + woda+ inhibitor albo techniczny alkohol etylowy z wodą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję zadzwonić do Sochaczewa (Boryszew) i spytać o cenę zwykłego glikolu etylenowego w beczce (beczkach) i porównać ją z Tesco. Do tego dokupić za kilkadziesiąt zł porządny inhibitor - są na Allegro albo w dobrych hurtowniach wod/kan/CO. Jak w Tesco lub innym markecie będzie taniej - kupować w markecie :) Co do Ergilid-u to nie ma on tych samych właściwości co zwykły glikol do chłodnictwa, ma zabezpieczenie chemiczne przed osadzaniem się nagaru w bardzo wysokich temperaturach (solary), do tego marketing stąd tak wysoka cena. Do PC wystarczy najtańszy glikol + woda+ inhibitor albo techniczny alkohol etylowy z wodą.

 

I tak jest drozej, np:

 

http://allegro.pl/glikol-plyn-35c-etylenowy-210l-do-instalacji-c-o-i1842903879.html

 

210l za 1,2k pln + 30l za 175 pln + wysylka - taka beczulka to okolo 150 pln. Razem 1525 pln. W TESCO zaplacilem 816 pln plus 150 pln inhibitory = 966 pln. 560 pln do przodu, transportu nie licze bo kazdy ma tesco "za rogiem" ;-)

 

Trudno konkurowac z TESCO nawet jak sie jest instalatorem i bierze tego glikolu w duzych ilosciach :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich jesteśmy ty nowi i liczymy na Waszą pomoc, zdecydowalismy się w domu na pompę ciepła i szukamy wykonawcy, oczywiście jak zawsze chodzi i dobrego i w miare taniego. Czy możecie mi podać jakieś namairy, jak te pompę ugryźć? aaaa... jesteśmy z Puław.

 

Podjedź do Ostrowca Świętokrzyskiego. Masz niedaleko. Tam produkują tą PC, którą ja mam. Pozbieraj oferty jeszcze kilku firm, to o nich podyskutujemy. Opisz dokładnie swój dom i stopień ocieplenia. Napisz ilu będzie domowników i jaką masz działkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich jesteśmy ty nowi i liczymy na Waszą pomoc, zdecydowalismy się w domu na pompę ciepła i szukamy wykonawcy, oczywiście jak zawsze chodzi i dobrego i w miare taniego. Czy możecie mi podać jakieś namairy, jak te pompę ugryźć? aaaa... jesteśmy z Puław.

 

ja polecam PC Zirius z bezpośrednim parowaniem jest wydajniejsza o jakieś 20% i tańsza w eksploatacji info masz na thermogolv.com,

nry tel. najbliższych lokalizacji przesyła firma, dają też dostęp do ludzi którym upłynęła już 5 letnia gwarancja.

Edytowane przez puzondm
error
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aa nie chwaliłem się mam już od ponad miesiąca 2 taryfy 1-0,63 2-0,28, CWU dla 5 osób we wrześniu 28 zł brutto, udało mi się ustawić że grzeje wodę tylko w 2 taryfie także jest pięknie.

 

U mnie dla trzech-20zł

Niestety, w tygodniu z braku tanich godzin w dzień, trochę pobiera w drogiej. jakieś 10%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet gdyby, to różnica w cenie, w moim przypadku zwracała by się z 50 lat. Za długo.

 

tu się nie ma co zwracać, posiadanie domu i ziemi jest luksusem, ogrzewanie kosztuje im większy dom, a każdy kupuje to na co go stać, a PC to niewątpliwy luksus bez względu na to jaka już by nie była, byle się tylko nie psuła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...