Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Do Daga@Adam jaki był koszt zakupu tych części do rozdzielacza ?

 

Sama stal tj. trojniki, nyple, zawory, odpowietrzniki -> 550 pln.

Do tego doszly przejscia PE<>GZ po ok 9 pln (PE32) i chyba kolo 12 pln (PE40). Do tego bzdury jak pakuly i pasta (oj duzo tego idzie na taki rozdzielacz!), w sumie okolo 700 pln.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj tutaj: http://www.meteo.waw.pl/history/index.shtml.po

Stacja rejestruje temperatury i inne parametr od wielu lat - chyba dość blisko od Ciebie

 

Dzięki wielkie, wiec sprawdziłem ze mojej okolicy w 2010 roku było:

 

- 6 dni z temperaturą poniżej -15st :)

- 27dni z temperaturą poniżej -10st :)

- 52 dni z temperaturą poniżej -5st :)

 

A w 2010 roku było

- 11 dni poniżej -20stopni :)

 

Wychodzi na to że pompa ma sens jak działa do max -15st, potem szkoda kasy, przez te kilka dni można odpalić grzałki.

Edytowane przez autorus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To też nie tak. Wszystko by się zgadzało gdybyś grzał w G11. Natomiast jeżeli chcesz w dużym stopniu wykorzystać tanią taryfę, musisz tą pompę przewymiarować.

 

Dla wiekszosci okresu grzewczego pompa dobrana do dokladnie obliczonego OZC domu bedzie przeciez przewymiarowana :) Dobierajac pompe dla -20stC, przy -10stC na zewnatrz mamy juz przerwymiarowana o 25%. Przy 0stC mamy przewymiarowana o 50%. Przy +10stC mamy przewymiarowana o 75%. Tylko dla -20stC pompa bedzie "akurat" i nie pozwoli wykorzystac II taryfy. A nie zapominajmy jaka jest srednia okresu grzewczego - powyzej 0stC !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też mi się wydaje że nie ma sensu przewymiarowywać PC tylko żeby uzyskać max zużycie w taniej taryfie - bo użyję sakramentalnego sformułowania - kiedy to się zwróci? ;) Większa moc PC, to większy koszt PC i większy koszt DZ

 

A jesienia i na wiosne pompa bedzie robila start.. stop... start.. stop (chyba ze lubimy duze wahania temperatury). A to gwozdz do trumny sprezarki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są i zwolennicy, są i przeciwnicy. Ja zaliczam się do tych pierwszych. Załóżmy zapotrzebowanie domu na 5000kWh rocznie. Grzejąc 100% w taniej=1500zł. Grzejąc 50% w taniej=2450. Grzejąc w G11=2900.

Jest jeszcze drugi powód. Niemcy swoje pompy przewymiarowują. Robią tak ze względu na to, że ich PC mają osobne taryfy. Całą dobę mają obniżoną taryfę, jednak godzą się na kilku godzinny brak zasilania w szczycie. Kto nam zagwarantuje, że i u nas tak nie będzie? Ja jestem jak najbardziej za;)

 

U mnie inwestycja w większą PC była niewiele droższa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okresy przejściowe, to doskonały moment dla kominka;)

 

I potem sie biora stereotypy ze posiadacze pomp tylko w kominkach pala bo ich pompy nie wyrabiaja!! ;D PC to komfort i ma takowy ma zapewniac przez caly okres grzewczy. Nie po to przeciez je instalujemy zeby na starosc musiec rabac drewno bo jesien idzie ;) Rownie dobrze moznaby powiedziec - po co przewymiarowywac, przeciez momenty kiedy robi sie bardzo mrozno to idealny moment dla kominka :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I potem sie biora stereotypy ze posiadacze pomp tylko w kominkach pala bo ich pompy nie wyrabiaja!! ;D PC to komfort i ma takowy ma zapewniac przez caly okres grzewczy. Nie po to przeciez je instalujemy zeby na starosc musiec rabac drewno bo jesien idzie ;) Rownie dobrze moznaby powiedziec - po co przewymiarowywac, przeciez momenty kiedy robi sie bardzo mrozno to idealny moment dla kominka :D

 

Tutaj problem dotyczy raczej ogrzewania podłogowego niż PC. Po co mam grzać podłogę, skoro dzisiaj jest chłodno a jutro ma być piękne słonce? Nazajutrz było by za gorąco. Jak ktoś ma duże okna od południa to zrozumie o co chodzi. Kominek jest tylko po to, by w nim przepalić właśnie w takich momentach. Sprawdza się idealnie.

 

I problem raczej dotyczy jesieni niż wiosny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

i może przykład złego doboru PC ze strony Ecopol-system

 

10kw - pokrycie 93%,zużycie 7674kwh/r, czas pracy 3349h,koszt 2302zł

13kw - pokrycie 98% zużycie 8469kwh/r, czas pracy 2872h, koszt 2540zł

 

tylko ten koszt trzeba by dokładnie przeliczyć...

 

A ile będzie kosztowało te brakujące 5% grzałką? Wynik, jeżeli chodzi o kWh będzie niemal identyczny, natomiast zmieni się radykalnie stosunek pracy w taniej do drogiej taryfy.

Nikt nie mówi o jakimś wielkim przewymiarowaniu, ale przyzwoity stosunek taniej do drogiej to 90%/10%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jesienia i na wiosne pompa bedzie robila start.. stop... start.. stop (chyba ze lubimy duze wahania temperatury). A to gwozdz do trumny sprezarki!

Czemu start stop jest aż tak szkodliwy. Np samochody już seryjnie są wyposażane w start stop - a kiedyś się mówiło że to takie niezdrowe. Czy przykładowo jeżeli pompa wyłączy się np na 5 minut -temperatury wewnątrz sprężarki prawie się nie zmienią, olej też jeszcze może będzie sie tzrymał to czy faktycznie będzie to bardzo szkodliwe ?

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu start stop jest aż tak szkodliwy. Np samochody już seryjnie są wyposażane w start stop - a kiedyś się mówiło że to takie niezdrowe. Czy przykładowo jeżeli pompa wyłączy się np na 5 minut -temperatury wewnątrz sprężarki prawie się nie zmienią, olej też jeszcze może będzie sie tzrymał to czy faktycznie będzie to bardzo szkodliwe ?

 

Nawet na stronie ecopolu stoi jak byk:

 

Podczas testów w laboratorium w Texasie, sprężarki Copeland Scroll model ZH (przeznaczonych wyłącznie do stosowania w pompach ciepła), przepracowały bezawaryjnie ponad 100.000h w tym 50.000razy Start Stop), co daje nam średnio ok. 30lat pracy po 8godz. dziennie.

 

Jezeli sezon grzewczy trwa ~220 dni i pompa bedzie startowac dwa razy w ciagu doby (=440) to daje trwalosc sprezarki 113 lat :) Ale jezeli bedzie startowac 20 razy na dobe (=4400 na sezon) to juz tylko 11 lat.

 

Viessmann na szkoleniach tez uczy ze to podstawowy parametr o jakim trzeba pamietac przy projektowaniu / instalowaniu pomp i bardzo mocno wplywa on na trwalosc pompy.

 

Moja wiedza na temat dzialania pompy od srodka jest na pewno nizsza niz od panow ecopolowcow czy viessmannowcow wiec przyjmuje to jako fakt :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca rozumiem te starty. Moja lodówka startuje kiedy chce i ciągle żyje. Miałem w życiu trochę do czynienia z chłodnictwem i dużymi agregatami o mocach w okolicy PC i też startowały kiedy była potrzeba, ale "padały" często i gęsto jak były upały. Raczej wysoka temp. je wykańczała a nie jakieś starty jesienią, zimą czy wiosną
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca rozumiem te starty. Moja lodówka startuje kiedy chce i ciągle żyje.

 

A ma 30 lat i 5-6kW mocy chlodniczej ? Ja bym chcial zeby moja PC tyle pochodzila :)

 

Miałem w życiu trochę do czynienia z chłodnictwem i dużymi agregatami o mocach w okolicy PC i też startowały kiedy była potrzeba, ale "padały" często i gęsto jak były upały. Raczej wysoka temp. je wykańczała a nie jakieś starty jesienią, zimą czy wiosną

 

A moze wlasnie duza ilosc start-stopow ? :) Nie wiem - nie bede sie klocil bo nie jestem specem od sprezarek ale skoro duzo madrzejsi odemnie twierdza, ze tak jest, to tak byc widocznie musi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet na stronie ecopolu stoi jak byk:

....

Jezeli sezon grzewczy trwa ~220 dni i pompa bedzie startowac dwa razy w ciagu doby (=440) to daje trwalosc sprezarki 113 lat :) Ale jezeli bedzie startowac 20 razy na dobe (=4400 na sezon) to juz tylko 11 lat.

Zauważ jednak, że bezawaryjna praca przez 100 tys. godzin i 50 tys. startów nie oznacza wcale, że po tym czasie sprężarka "padła". Być może pracowałaby przez następny taki okres.

Ale oczywiście należy dążyć do zminimalizowania ilości startów sprężarki w ciągu doby.

U mnie wychodzą 2-4 starty sprężarki w ciągu doby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważ jednak, że bezawaryjna praca przez 100 tys. godzin i 50 tys. startów nie oznacza wcale, że po tym czasie sprężarka "padła". Być może pracowałaby przez następny taki okres.

 

Lepiej jednak przyjac pesymistyczne zalozenie ze producent jest optymista w sprawach niezawodnosci swoich urzadzen i podzespolow i dane ktore podaje sa zwykle lekko ponaciagane na jego korzysc :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...