Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

dzwoniłem za takie badanie tam chcą prawie 400 zł

Tanie pewnie nie jest ale będziesz w razie czego miał podstawę do reklamacji usługi a biorąc pod uwagę mój cytat z poprzedniego posta to coś było na początku przy napełnianiu nie tak i płyn szlak trafił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamieściłem tego posta w innym wątku. Ten jest jednak najbardziej popularny, więc chciałbym poszukać rady również tutaj. Przepraszam za dublowanie. Jeśli to problem, proszę zwrócić mi uwagę i usunę jeden z postów.

Zdecydowałem się na pompę ciepła już dawno. Miała być gruntowa, ale teraz również rozważam powietrzną.

Czy wybór tego urządzenia może być lepszym rozwiązaniem niż instalacja pompy glikol-woda:

http://www.dimplex.de/pl/p-ciepla/po...j/la-17tu.html

Dla mnie to rozwiązanie ma kilka zalet:

- Powietrzna ma dwie sprężarki, przy czym ta druga zbyt często nie powinna się uruchamiać. Powinno to dać w całym roku zbliżoną ekonomikę pracy do pompy gruntowej, a może nawet eksploatacja będzie tańsza. Znika też problem przewymiarowania urządzenia.

- Zakup i instalacja powietrznej powinna być tańszy niż gruntowej z kolektorem pionowym. (na urządzenia mogę załatwić sobie dobry rabat, na dolne źródło już nie)

- Mniejsza szansa na popełnienie błędów wykonawczych.

- Mogę kotłownię uruchomić w tym roku i wykańczać w zimie dom. Przy gruntowej muszę długo czekać na pozwolenie na odwierty i w tym roku się raczej nie wyrobię.

Wad tego rozwiązania chwilowo nie widzę, ale tematu pomp powietrznych jeszcze nie rozpracowywałem, więc może coś mi umyka.

Czy moje przemyślenia są słuszne? Czy istnieje jakieś ryzyko związane z wyborem PPC, którego sobie nie uświadamiam? Będę wdzięczny za wszelkie rady i uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PC dlatego że gaz daleko (wykonanie przyłącza nieznacznie tańsze od kolektora pionowego) i mam złe doświadczenia z piecykiem gazowym. Chcę mieć instalację bezobsługową. Buduję duży dom i choć wiele robię sam to jest sporo miejsca na błędy wykonawców i wiele mostków termicznych itp. dlatego ogrzewanie prądem z COP 1 to dla mnie za duże ryzyko.

Co do domu to p.c. ok. 370m2 w tym ogrzewana ok. 300m2. Częściowo podpiwniczony, parter i poddasze użytkowe. Fundamenty i piwnice do 1,2 m ocieplone 14cm XPS 0,036. Piwnice poniżej 1m ocieplone 8 cm tego samego XPSa. Ściany z silikatów, ocieplone 18 cm styro 0,032. Skosy dachu wełna 0,032 15 cm między krokwiami i 10 cm pod krokwiami. Strop nad poddaszem 38 cm wełny 0,039. WM z rekuperatorem o teoretycznej sprawności 95%. Okna ok. 0,8 - duże przeszklenia głównie od strony południowej i zachodniej. Po całości podłogówka plus kilka drabinek grzanych niskimi temperaturami.

PC z linka będzie zdecydowanie droższa niż Twoja granica opłacalności.

 

W zasadzie to nie chodziło mi o rozważania czy się opłaci, czy nie, ale czy PPC może być lepsza w moim przypadku od PC glikol-woda i jakie są minusy wyboru tej pierwszej.

Edytowane przez dargoth
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem,przy -7st.C masz COP2,9 a ile będzie przy -15 st.C ? Na wschodzie są mroźne noce i zimy ;)

 

Ale ja mam tego świadomość. Jednak całą wiosnę i jesień i część zimy COP będzie między 3,8 a 4,9 i będzie chodzić tylko jedna sprężarka, co da znacznie mniejsze zużycie prądu. Latem grzanie CWU też będzie tańsze. Oszczędności przyniesie również brak pompy obiegowej DZ. Dlatego chodzi mi o całokształt a nie dni, kiedy temperatura spada grubo poniżej zera. Odnoszę wrażenie, że ta pompa może być porównywalna w kosztach użytkowania z pompą glikol-woda i do tego ma kilka zalet, o których pisałem wcześniej. Jeśli się mylę to wyprowadźcie mnie z błędu. Jeśli są jakieś wady rozwiązania z PPC to pokażcie mi je. Będę zobowiązany, bo jak już się zdecyduję na powietrzną, to będę musiał szybko działać, żeby się przed zimą wyrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://energomiar.pl/files/pdf/20113006084235Cennik_Technika_Grzewcza__DIMPLEX_KVS_3_2011.pdf

Tutaj jest aktualny cennik Dimplexa. Mają też wysokowydajne pompy glikol-woda.

Pompa dla mnie jest wyceniana na 51700 pln netto, ale im mniejsza moc tym cena dużo niższa. Z rabatem powinienem się zmieścić w tej kwocie z całą kotłownią i do tego brutto. Wyceny na wersję pompy gruntowej wraz z dolnym źródłem zaczynają się od 70 kpln. Mógłbym ze swoim materiałem mieć taniej, ale nie tak tanio, jak kotłownię z pompą powietrzną. Jeśli koszty użytkowania były by zbliżone, to mam jakieś 10-15kpln na ewentualne naprawy.

Edytowane przez dargoth
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Uruchomiłem pompę po wymianie glikolu. Zauważyłem a raczej usłyszałem że bardzo słychać pompowany glikol. Wcześniej (przed wymianą tego nie było) Ciśnienie dolnego źródła poniżej 1 wcześniej miałem wyższe. Prosze o radę czy może tak zostać czy musze coś z tym robić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogie to oni maja pompy wysokowydajne, ale też nie droższe niż konkurencja np. Viessman ze swoim vitocalem 300G. Pompa zwykła np Si 9te, o i tak dobrych parametrach to koszt 20900 netto wg cennika czyli podobnie jak u markowej konkurencji. Z rabatem niewiele drożej by wyszło od Twojej, a w komplecie jest zbiornik do CWU i parę drobiazgów. Największym kosztem w przypadku PC gruntowej jest w moim przypadku dolne źródło. Z projektem geologicznym, studzienką rozdzielczą i wprowadzeniem do kotłowni, to koszt ponad 25kpln. Tak naprawdę gdybym wybrał pompę z serii TE, to zamknął bym się z inwestycją w 45-50 kpln brutto i nie wyszło by drożej niż ta wysokowydajna pompa powietrzna, ale dla mnie powietrzna ma kilka innych zalet. I chciałbym dojść z waszą pomocą do odpowiedzi na pytanie, czy warto wziąć ta powietrzną. Dla mnie to oszczędność czasu i działki. Mniejsza szansa na błędy, bo odpada DZ i z uwagi na dwie sprężarki nie powinienem przewymiarować urządzenia. Również dwie sprężarki i wysoka wydajność powinny pozwolić na ekonomiczną pracę urządzenia. Może nawet była by ekonomiczniejsza od zwykłych pomp gruntowych.

Nie wiem tylko jak jest z awaryjnością tego typu urządzeń. Czy są bardziej awaryjne niż gruntowe? Czy sprawiają inne problemy? Może ktoś zna odpowiedzi i pomoże podjąć decyzje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przecież pisałem że za samą pompę...ale nawet jak do tego doliczysz zasobnik(mój to dwupłaszczowy 300/100 za 2,2tys - nie wiem jaki jest w komplecie do tej pc dimplexa) to i tak wyjdzie taniej...poza tym jak do tego 20900 doliczysz vat, to już masz 22572 brutto

 

To już masz 13200 plus te kilka pierdółek i wyjdzie 14 za pompę 8 kw. Jak uwzględnię rabat to różnica będzie poniżej 1kpln, a pompa 9kw. Więc reansumując wychodzi mniej więcej to samo. Ale to nieistotne szczegóły, bo nie zależało mi na porównywaniu cen, tylko produktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie można liczyć samego COP i podawać średniorocznego dla pomp P-W!!!!!!!! Niech ci któryś mądry policzy COP zimowy w taniej taryfie!!!!

 

COP jest policzony dla różnych temperatur powietrza, a w instrukcji montażu i obsługi jest jego wykres dla całego zakresu temperatur w jakich pracuje pompa, dla jednej sprężarki, dla obu i dla trzech różnych temperatur GZ. Zdaję sobie sprawę, że zimą, szczególnie w duże mrozy COP będzie niski, ale dla -7 st. C wynosi on ok. 3. Myślę, że to bardzo dobry wynik jak na PPC. Całe lato, jesień i wiosnę pompa powinna pracować tylko na jednej sprężarce (pobór mocy ok 2kw) z COP między 4, a 5. Alternatywą jest gruntowa PC, która cały rok będzie pobierała ponad 3kw/h. Średnie temperatury roczne na Lubelszczyźnie to 7-8st. C więc nie jest tak źle. Ostatnie zimy to kilka, kilkanaście naprawdę zimnych dni, w które mogę wspomóc PC kominkiem. Średnie temperatury z zimowych miesięcy to -1,5 - -2,8 st. C, czyli średni COP w zimowe miesiące 3,2-3,5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś ci wytłumaczę. Teraz mamy taką pogodę, że w nocy jest 0 a w dzień +12 stopni. Kiedy powietrzna będzie miała lepszy COP, w dzień czy w nocy?

 

Tego nie wziąłem pod uwagę. Z PPC raczej wielkich oszczędności nie będzie z dwóch taryf. Mimo to praca jednej sprężarki to tylko 2 kw w PPC (moc grzewcza przy +7 to ok. 13-14 kw), a w GPC 3 kw, więc większość roku 50% mniejsze zużycie energii. Może się to kompensować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...