Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam

Uruchomiłem pompę po wymianie glikolu. Zauważyłem a raczej usłyszałem że bardzo słychać pompowany glikol. Wcześniej (przed wymianą tego nie było) Ciśnienie dolnego źródła poniżej 1 wcześniej miałem wyższe. Prosze o radę czy może tak zostać czy musze coś z tym robić?

Jeden z fachowców na tym forum ["terplace"] zalecał kiedyś minimalną wartość ciśnienia w DZ na ok. 1-1,5 atm. Chodzi o uniknięcie możliwości wystąpienia kawitacji. Zwiększ ciśnienie i napisz czy pomogło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dargoth - doczytałem trochę,ten zestaw za 20900 netto, to jest zestaw goły....z zasobnikiem+drobiazgi to jest zestaw te 10tys roższy..:) to robi różnice...całę 11,5tys brutto różnicy między moją 8kw a twoją 9kw...chyba że faktycznie dostaniesz bardzo duży rabat...

Dargoth, dlaczego uważasz, że gruntowa będzie cała zimę pobierała 3kwh? podam przykład dla mojej PC 8kw

dla 0/35 moja PC bierze 1,8kw, dodam, że minimalna temperatura na zasilaniu DZ to było 1,5C pod koniec okresu grzewczego. Teraz mam ponad 15C na zasilaniu, czyli weznie w okoliach 1,6-1,7. Wiosną temperatury beda troche niższe,zanim sie grunt zregeneruje...latem miałem na zasilaniu 20C, więc nawet przy grzaniu CWU do 48C COP bardzo wysoki...

Masz rację źle zinterpretowałem kartę z wyposażeniem urządzenia. Ale oczywiście nie ma konieczności zakupu tej droższej pompy skoro można zakupić do niej osprzęt w takiej samej cenie jak do Twojej, a z rabatami nawet taniej. Różnica cenowa tak czy inaczej na korzyść Twojej pompy będzie, ale niezbyt duża.

Co do poboru mocy, to wydawało mi się, że jest mniej więcej stały dla danej pompy, a różnice temperatur na wejściu i wyjściu zmieniają jedynie moc grzewczą i tym samym COP. Przy lepszych parametrach praca pompy jest po prostu krótsza dla uzyskania tego samego efektu. Ale nie jestem pewien czy tak jest w rzeczywistości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W większości roku może tak ale procentowo tylko około 10-20%. Moja PC zużyła przez rok 4500kWh z czego tylko około 360 od kwietnia do dzisiaj. Niech cię te liczby nie zwiodą.

Im więcej rozmawiamy, tym więcej ciekawych rzeczy się dowiaduję. Muszę sobie zrobić symulację w arkuszu kalkulacyjnym. Jeśli bym wybrał PPC to dobrym rozwiązaniem było by wymuszenie pracy w II taryfie w ciągu dnia. Zdaje się, że są to godziny o najwyższych temperaturach.

Wiem że wasze pompy są bardzo dobre i jesteście z nich zadowoleni i nie chcę wykazywać wyższości PPC nad GPC. Muszę jedynie sprawdzić, czy w moim przypadku, wybór tej konkretnej pompy powietrznej nie będzie gorszym rozwiązaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak ci pisałem wcześniej, nie zamykaj się tylko na ofertę kolegi, tylko wyślij kilka zapytan ofertowych do innych firm...

z własnego doświadczenia powiem, ze oferty znajomych(do różnych prac) niekoniecznie były najlepsze...wręcz przeciwnie...

Mam kilka ofert, a kolega tylko handluje tym sprzętem i go nie montuje. Wiem, że nigdzie nie dostanę takich rabatów jak u niego, co nie znaczy, że nie kupię taniej np. pomp rodzimej produkcji. Co do ofert od znajomych, czy znajomych znajomych to wiem, że różnie z tym bywa. Dostałem np. przyzwoitą ofertę na kotłownię, ale podłogówkę wyceniono mi na ponad 50 kpln!!!. Jak to zobaczyłem to z trudem powstrzymałem śmiech. Nawet się nie targowałem, ten pan na mnie nie zarobi nawet złotówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

COP powinien dla powietrznej być liczony w ten sposób.

100%, z czego w styczniu tyle procent, w lutym tyle, w marcu tyle itd. Okaże się wtedy, że te miesiące zimowe są niemal wynikiem COP bo letnie to margines. Jeżeli chcemy wykorzystać tanią taryfę, to musimy liczyć temperatury nocne i 2h dzienne.

Jak znajdę chwilę, to postaram się podać ten procentowy wynik rozpisany na miesiące w moim przypadku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liwko byłbym zobowiązany. Takie dane przybliżą mnie do prawdy. Łatwiej będzie to wszystko policzyć.

 

@ Adiqq

Te 9 kw wziąłem, żeby lepiej porównać cenę Dimplexa z ceną Twojej pompy. W moim przypadku wchodziła by w grę pompa glikol-woda 14 kw, a viessman zaproponował nawet 16 kw. Pobór znamionowy w przypadku tej pierwszej to 3,37 kw i to jest zasadnicza różnica.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dargoth

 

ja mam zamontowaną pompę Dimplexa 14stkę i jeśli porównać koszt montażu tej pompy (mówimy o wykonaniu kotłowni) z kosztem montażu pompy takiej jak ma Adiqq (też o mocy 14)to różnica jest znikoma zamknie się w sumie do 10% a może nawet mniej!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczyłem, że firmy dobierające urządzenie zrobią to za mnie, ale razi brak profesjonalizmu. Rozstrzał jest ogromny i wszyscy dobierają na oko. Dzwoniłem do trzech firm zajmujących się audytami energetycznymi, ale nikt się nie podjął obliczenia OZC. Jeden człowiek mi szczerze powiedział, że to co robią to taśmowa produkcja świadectw energetycznych. Drugi powiedział, że jak nikogo nie znajdę to może ewentualnie spróbować. Teraz jestem w trakcie samodzielnego obliczania przy pomocy programu ściągniętego ze strony rockwoola, jak sobie nie poradzę to jeszcze poszukam jakiegoś fachowca. Wstępnie policzyłem na arkuszu kbaba i wyszło 30w/m2 przy -20st C, ale nie mogę się opierać na tych obliczeniach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dargoth

 

ja mam zamontowaną pompę Dimplexa 14stkę i jeśli porównać koszt montażu tej pompy (mówimy o wykonaniu kotłowni) z kosztem montażu pompy takiej jak ma Adiqq (też o mocy 14)to różnica jest znikoma zamknie się w sumie do 10% a może nawet mniej!!!

 

Mógłbyś dać więcej szczegółów? Jaka to pompa? Jakie DZ? Jak się spisuje w praktyce? Jesteś zadowolony z tego wyboru? Do jakiego domu dobierałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś dać więcej szczegółów? Jaka to pompa? Jakie DZ? Jak się spisuje w praktyce? Jesteś zadowolony z tego wyboru? Do jakiego domu dobierałeś?

 

 

 

Pompa Dimplex SI14 TU która służy też do podgrzewania CWU .Dolne żródło 360 m w odwiertach .Dom 330m2 użytkowej .W praktyce to będę mógł powiedzieć za jakiś czas bo mam zamontowaną od miesiąca ale jeśli chodzi o CWU to jest super mam większy zasobnik i nie ma problemu z napełnieniem wanny.

Edytowane przez kamyk68
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa parametry ma świetne i to jest jedna z moich opcji. 360m? To bardzo dużo jak na tą pompę. W Viessmanie zaproponowali mi 240 m odwiertów dla pompy o większej mocy. Jaki zasobnik do CWU dałeś? Mógłbyś coś napisać o zapotrzebowaniu cieplnym Twojego domu i w jaki sposób zadbałeś by było małe?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa parametry ma świetne i to jest jedna z moich opcji. 360m? To bardzo dużo jak na tą pompę. W Viessmanie zaproponowali mi 240 m odwiertów dla pompy o większej mocy. Jaki zasobnik do CWU dałeś? Mógłbyś coś napisać o zapotrzebowaniu cieplnym Twojego domu i w jaki sposób zadbałeś by było małe?

 

Dlaczego tyle odwiertu to długo by tu pisać tyle miałem i dlatego tyle jest.Zasobnik mam też z Dimplexa WWSP 900 jest to 500l z wężownicą co strikte użytkowej wody daje ok 400l .Dom mam ocieplony styro 20 cm termoorganika szary , dach 40cm wełny okna 3 szybowe drewno

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

firmy dobierają na oko i wolą zawyżyć moc, bo wtedy klientowi na pewno nie będzie zimno i sprzedadzą PC o większej mocy (czyli drozszą)

Proponuję ci samemu zrobić sobie OZC...poślij mi na priv maila, to podeślę ci OZC+2 pliki z domem moim i kolegi - jak podglądając dom kolegi zrobiłem na tej postawie swój dom...i to co policzyłem w OZC pokrywa się dośyć dobrze z realnym zużyciem...napisałem dość dobrze, bo nie wiem jakie dokładnie mam COP - bo nie mam ciepłomierza w PC. Wielu osobom tutaj na forum które grzeją prądem, wyszły wyniki prawie identycze w OZC i później takie mieli zużycie w kwh

adiqq, mógłbym prosić też o pliki z OZC, podeślę Ci na PW maila. Spróbuje się z tym zmierzyć.

 

Na chwilę zamilkłem na forum, ale temat mam cały czas w głowie. Mam problem z wyborem właściwego dla mnie rozwiązania. Inaczej podejmuje się decyzję na etapie projektu, a inaczej jak u mnie, jak jest już system Co i CWU i dom stoi już kilkanaście lat.

Początkowo skłaniałem się w stronę PPC, ale idea całkowitego zastąpienia oleju opałowego gruntową PC zaczęła zwyciężać, pytanie tylko czy w moim przypadku warto.

Pionowe odwierty musiałbym już robić, kilka dni temu przywieźli mi nową kostkę i jak ją położę to już tylko poziome DZ będę mógł zrobić z tyłu domu, gdzie nie ma możliwości wjechać autem z wiertnicą - to raz.

Druga sprawa - olej już jest i w przypadku duuużych mrozów można z niego skorzystać, szczególnie w I taryfie. Lepsze to niż grzałki ;)

 

Jak tak się dłużej zastanawiam to może takie rozwiązanie z PPC byłoby lepsze. Jakbym się zmieścił np. z takim Zubadanem w kwocie 25000 to chyba bym się skusił, tylko instalatorów takich pomp zbytnio nie znam :(

 

Kolega namawia mnie gruntową Thermię, a w zasadzie na sprawdzonego instalatora (Begom). W jego przypadku zrealizowali 3 GPC, które już kilka pracują bez żadnych problemów. Widzę na ich stronie również PPC Thermia Atella. Czy ktoś zna to urządzenie ?

 

Z innej beczki, moja wanna ma 265l, czy taki standardowy zbiornik CWU np 300l wystarczy i ile czasu PC nagrzewa taką ilość wody?

Teraz mogę praktycznie napełniać jedną wannę po drugiej bez problemu z temp. nie chciałbym tracić tego komfortu, z tego też powodu zastanawiam się nad hybrydą olejową/PPC :)

 

hydrauli, co sądzisz o takim rozwiązaniu? Montowałeś już takie mieszane rozwiązania?

 

Jeszcze jedno, mieszkam w okolicach Gdyni, ale ok 160mnpm. Jak oceniacie taką lokalizację dla PPC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciepły dom zbudowałeś. Ja parametry przenikania ciepła będę miał trochę gorsze (18cm szarego), ale akumulacyjność będę miał większą, bo ściany są z silikatów. W dachu na skosach nie mogę dać więcej niż 25 cm wełny, nad stropem poddasza będzie 38cm.

Czy PC dobierali Ci na podstawie dokładnych obliczeń zapotrzebowania cieplnego , czy na oko?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy PC dobierali Ci na podstawie dokładnych obliczeń zapotrzebowania cieplnego , czy na oko?

 

Przy PC zawsze trzeba bardzo dokladnie policzyc OZC - tu nie ma miejsca na pomylki :) I trzeba to zrobic bardzo dokladnie. Jak juz pisales - goscie od swiadectw energetycznych robia to po lebkach, ich obliczen wogole bym nie bral pod uwage. To zreszta paranoja jest bo uprawnienia do wystawiania takich swiadectw maja filozofowie i inni wszelkiej masci polonisci - przez pierwsze miesiace zeby zdac egzamin i otrzymac uprawnienia do wystawiania swiadectw wystarczylo byc magistrem. Byle czego! :) Dopiero z czasem wprowadzili poprawki i ktorymstam rozporzadzeniem ustalili ze musza to byc magistrowie kierunkow zwiazanych z budownictwem, inzynieria srodowiska, energeryki etc. Zreszta czego mozna wymagac za 70 pln (za tyle mozna na allegro obecnie uzyskac swiadectwo ;-) skoro bardzo dokladne wprowadzenie danych do OZC to przynajmniej jeden pelny dzien roboczy ?? :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam zamierzam tak zrobić i trochę martwi mnie mało profesjonalne podejście instalatorów czy dystrybutorów PC. Np. pani w salonie Buderusa zapytała jedynie o powierzchnię domu, po czym powiedziała że 11 kw będzie w sam raz. Jak zapytałem czy na pewno wystarczy to postukała coś w komputerze i poprawiła się na 14 kw. Kiedy dopytywałem dlaczego dobierają pompy na oko, to powiedziała, że mają do tego profesjonalny program i to on zaproponował moc urządzenia. Żadne dane dotyczące budynku nie były potrzebne. Taki program to musi być coś!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...