Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Sam zamierzam tak zrobić i trochę martwi mnie mało profesjonalne podejście instalatorów czy dystrybutorów PC.

 

Nie wrzucaj wszystkich do jednego worka :) Widac poprostu na porzadnych instalatorow jeszcze nie trafiles! Szukaj dalej ;)

 

Np. pani w salonie Buderusa zapytała jedynie o powierzchnię domu, po czym powiedziała że 11 kw będzie w sam raz. Jak zapytałem czy na pewno wystarczy to postukała coś w komputerze i poprawiła się na 14 kw. Kiedy dopytywałem dlaczego dobierają pompy na oko, to powiedziała, że mają do tego profesjonalny program i to on zaproponował moc urządzenia. Żadne dane dotyczące budynku nie były potrzebne. Taki program to musi być coś!

 

He he :) Dlatego szukaj mniejszych instalatorow, a nie takie korporacyjne kobyly. Babka z ktora rozmawiales to typowy handlowiec - to robocik ktory zostal zaprogramowany na sprzedaz ;) Z technikiem tam pewnie nie pogadasz bo on nie zostal zaprogramowany na rozmawianie z klientem :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ale już przygotować wycenę na 80-90kpln to nie ma problemu. Pracownicy są na etacie, siedzą po 8 godzin dziennie za biurkiem i wypadało by coś w tym czasie porobić. W każdej firmie jaką odwiedziłem byłem jedynym klientem. Jeśli firma chce zdobyć klienta na którym może zarobić kilkadziesiąt tysięcy pln to powinna wykazać minimum profesjonalizmu i poświęcić mu trochę czasu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wrzucam wszystkich do jednego worka. Opisuję jedynie moje własne doświadczenia.

Miałem poleconego mniejszego instalatora, ale jak długość odwiertów wyliczał od mocy grzewczej a nie chłodniczej, pompę dobierał na oko, a za podłogówkę zażyczył sobie 50kpln to sobie odpuściłem. W moim regionie PC to jeszcze rzadkość i brak doświadczonych instalatorów, a klientów, którzy mówią o OZC w wielu salonach jeszcze nie widzieli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaję procentowe zużycie mojej pompy na każdy miesiąc.

 

1. 20,81%

2. 16%

3. 12,06%

4. 1,31%

5. 1,31%

6. 1,31%

7. 1,31%

8. 1,31%

9. 1,31%

10. 8,11%

11. 12,27%

12. 22,90%

 

Proszę zauważyć, że praca pompy w okresie letnim to niecałe 8%. Warto przy wyborze pompy powietrze woda patrzeć tylko na COP w poszczególnych miesiącach zimowych, bo COP letni to margines. Jeżeli ktoś chce korzystać z taniej taryfy, warto prześledzić temperatury nocne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo to praca jednej sprężarki to tylko 2 kw w PPC, a w GPC 3 kw, więc większość roku 50% mniejsze zużycie energii.... Pobór znamionowy w przypadku tej pierwszej to 3,37 kw i to jest zasadnicza różnica

Nie przejmuj się poborem znamionowym prądu, bo nie ma on żadnego znaczenia z punktu widzenia oszczędności, ma tylko z punktu widzenia mocy przyłączeniowej. Zakładając ten sam COP pompy, sprężarka o poborze znamionowym 5kW będzie pracowała 2 razy krócej niż o poborze znamionowym 2.5kW i sumarycznie obie zużyją mniej więcej tyle samo kWh w ciągu doby. Nie szukaj oszczędności w tym, że jedna pc pobiera 2kW, a druga 3kW, bo tam oszczędności nie znajdziesz. Zamiast tego weź pod uwagę wykorzystanie 2 taryf i to o czym pisał Liwko, czyli niskich temperaturach w czasie taniej taryfy, czyli w nocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim. Bardzo mi pomogliście. Muszę jeszcze tylko obliczyć sobie zapotrzebowanie cieplne i szczytowe zapotrzebowanie na moc i już wszystko będę wiedział. Dla mnie lepszym rozwiązaniem będzie jednak pompa gruntowa. Ze wstępnych obliczeń wynika, że 11 kw w zupełności wystarczy. W związku z tym, że najprawdopodobniej będzie mniejsze urządzenie niż wcześniej zakładałem rozważam teraz wykonanie kolektora poziomego. Czy dla mocy chłodniczej pompy ok. 9 kw wystarczy 8 rzędów rury pe 40 o długości 70 m oddalonych od siebie o 0,7 m i zakopanych w zwykłej glinie? Czy taki kolektor można wykonać w jednej pętli? PC 11kw na potrzeby CO nie powinna pracować dłużej niż 1400 h w roku, więc nie będzie zbyt intensywnie eksploatować DZ.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim. Bardzo mi pomogliście. Muszę jeszcze tylko obliczyć sobie zapotrzebowanie cieplne i szczytowe zapotrzebowanie na moc i już wszystko będę wiedział. Dla mnie lepszym rozwiązaniem będzie jednak pompa gruntowa. Ze wstępnych obliczeń wynika, że 11 kw w zupełności wystarczy. W związku z tym, że najprawdopodobniej będzie mniejsze urządzenie niż wcześniej zakładałem rozważam teraz wykonanie kolektora poziomego. Czy dla mocy chłodniczej pompy ok. 9 kw wystarczy 8 rzędów rury pe 40 o długości 70 m oddalonych od siebie o 0,7 m i zakopanych w zwykłej glinie? Czy taki kolektor można wykonać w jednej pętli? PC 11kw na potrzeby CO nie powinna pracować dłużej niż 1400 h w roku, więc nie będzie zbyt intensywnie eksploatować DZ.

 

W glinie to i dla "dwunastki" robiłem już nawet tylko 600mb PE32 i działa nadzwyczaj dobrze. Fakt, że lepiej przewymiarować.

Jeden odcinek jest trudny technicznie do wykonania. Poza tym kilka równoległych to mniejsze opory, moim zdaniem lepiej dać kilka równolegle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przejmuj się poborem znamionowym prądu, bo nie ma on żadnego znaczenia z punktu widzenia oszczędności, ma tylko z punktu widzenia mocy przyłączeniowej. Zakładając ten sam COP pompy, sprężarka o poborze znamionowym 5kW będzie pracowała 2 razy krócej niż o poborze znamionowym 2.5kW i sumarycznie obie zużyją mniej więcej tyle samo kWh w ciągu doby. Nie szukaj oszczędności w tym, że jedna pc pobiera 2kW, a druga 3kW, bo tam oszczędności nie znajdziesz. Zamiast tego weź pod uwagę wykorzystanie 2 taryf i to o czym pisał Liwko, czyli niskich temperaturach w czasie taniej taryfy, czyli w nocy.

 

Hm... chyba nie do konca tak jest.

Jesli jedna pompa zuzywa 1,6kWh a druga 3kWh to ogrzewanie wody w co do temp. 35*C szybciej odbedzie sie w tej wiekszej ale to nie jest cala praca tej pompy.

Przeciez to zalezy nie od predkosci nagrzania tej wody w ukladzie co ale ilosci potrzebnego ciepla w domu.

Zanim ogrzejemy dom woda o temp. 35*C to potrzeba czasu i obie pompy beda pracowaly tyle samo czasu wiec ktora zuzyje wiecej energii elektrycznej?

Moze przy cwu nie bedzie "drastycznych" roznic bo woda zagrzeje sie szybciej do zadanej temp. ale w systemie co powiekszanie mocy ma juz znaczenie i to chyba wymierne?

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do podgrzania jednego litra wody potrzeba tyle samo energii, czy to będzie grzałka o większej czy o mniejszej mocy.

Tu zgoda w systemie "idealnym" - bez strat - ale słaba grzałka nie zagotuje 1 litra wody nawet jak będzie go podgrzewać przez tydzień i pobierze więcej energii niż mocniejsza, która zagotuje go w 5 minut (słaba tutaj nie jest w stanie podnieść temp wody do 100stC ponieważ strat ciepła w pojemniku nie równoważy jej moc).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu zgoda w systemie "idealnym" - bez strat - ale słaba grzałka nie zagotuje 1 litra wody nawet jak będzie go podgrzewać przez tydzień i pobierze więcej energii niż mocniejsza, która zagotuje go w 5 minut (słaba tutaj nie jest w stanie podnieść temp wody do 100stC ponieważ strat ciepła w pojemniku nie równoważy jej moc).

 

Czyli tym bardziej mocniejsza PC będzie miała mniejsze straty od słabszej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla warunkow B0W35 pompa 5,9kW potrzebuje 1,4kWh, 8,0 potrzebuje 1,9kWh a pompa 10kW potrzebuje 2,4kWh.

Nie bedzie roznicy w zuzyciu energii dlugoterminowym w warunkach domowych, tj. dla temp. DZ 0*C i GZ 35*C?

Zakladamy, ze dom ma zapotrzebowanie na najmniejsza PCi tj. 5,9kW to zamieniajac pompe na wieksza np. 8kW nie zwieksza sie koszty uzytkowania systemu co?

 

Nie mowie tutaj o grzaniu wody do temp. wrzenia etc... tylko o realnych warunkach pracy pompy ciepla w domu z przewymiarowana PCi.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...