Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ja nie jestem przeciwny reku, ale mam spore wątpliwości. Na pewno fajnie by było gdyby to działało bez ingerencji użytkownika. Bo jak to wyczyścić. Prościej kanały wymienić. W grawitacyjnej wentylacji powietrze czasem się cofnie, natomiast w reku wieje bez przerwy. Zawsze mogę bakcyla wymrozić lub wywiać, natomiast jak go usunąć z rury.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

ja dzięki reku mam PC o 3kW mniejszą niz musiłbym kupic przy grawitacyjnej
to zdradź jeszcze ile Cie kosztowało Twoje rteku a dowiemy sie ile warte są te 3 kW.

Ponawiam apel o podanie koszów reku+instalacja i ich wpływu na ogólne koszty inwestycji - skoro padał argument że mozna w ten sposób oszczędzić na kosztach budowy pompy ciepła - pompa wyjdzie niewątpliwie mniejsza - ale za jakie pieniądze?

Co do sprawności reku : zwracam uwage że sprawność jest tym większa im niższa jest temperatura powietrza zewnętrznego, 80% sprawności to może przy -20C . Śrenia temparatura sezonu grzewczego to 2-4 C , nie sądzę aby w skali sezonu sprawność była większa niż 40 % .

Montowanie grzałki szeregowo z pompa ciepła jest głupotą : moc pompy ciepła spada wraz z ze spadkiem temperatury zewnętrznej (a tak szczegółowo to wraz ze wzrsotem temperatury górnego źródła). Uruchomienie w tej sytuacji grzałki podnosi temperaturę górnego źródła ( czyli instalacji odbiorczej) i zmniejsza COP i moc pompy ciepła - widzicie tu jakiś sens? Bo ja nie.

Dużo lepszym rozwiazaniem jest po prostu rozpalenie w kominku lub postawienie zwykłego grzejnika elektrycznego - czyli rónoległe grzanie . I o to głównie mi chodziło - nie widzę analogii z windą ani hamulcami w samochodzie. Jeśli grzanie awaryjne to zupełnie inny problem - ale też lepiej jeśli jest to oddzielne , rónoległe urządzenia na wypadek jakby pompe trza zdemontować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o przepusty dla kolektora, to na jakiej glebokości to puścic? I jakiej powinny być średnicy?

Jeśli poniżej granicy przemarzania, to bedzie tuż nad ławą.

 

Pewnie zależy to od rodzaju pompy, tylko ze... jeszcze się na żadną nie zdecydowałem, więc w zasadzie poszukuję jakiegoś rozwiązania w miare uniwersalnego.

 

W przypadku pompy ciepła instalowanej na zewnątrz budynku tak jak to robi ClimaKomfort robimy jeden przepust na rurę kanalizacyjną o średnicy 160 mm, w której będą biegły ciepłociągi. Rura powinna być na głębokości około 50 cm pod poziomem gruntu i będzie przebiegać przez ścianę fundamentową. W przypadku pmp instalowanych w budynku np. Nibe czy IVT dwa ciepłociągi będą biegły pod ławami fundamentowymi, wyjścia w chudziaku w pomieszczeniu gospodarczym lub innym gdzie będzie stała pompa ciepła, średnica przepustów 40.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montowanie grzałki szeregowo z pompa ciepła jest głupotą : moc pompy ciepła spada wraz z ze spadkiem temperatury zewnętrznej (a tak szczegółowo to wraz ze wzrsotem temperatury górnego źródła). Uruchomienie w tej sytuacji grzałki podnosi temperaturę górnego źródła ( czyli instalacji odbiorczej) i zmniejsza COP i moc pompy ciepła - widzicie tu jakiś sens? Bo ja nie.

Dużo lepszym rozwiazaniem jest po prostu rozpalenie w kominku lub postawienie zwykłego grzejnika elektrycznego - czyli rónoległe grzanie .

Idąc Twoim tokiem rozumowania dogrzewanie pomieszczeń kominkiem też nie ma sensu, bo przecież temperatura górnego źródła również wzrośnie, a tym samym spadnie COP :).

Moim zdaniem dodatkowa grzałka, jako szczytowe źródło ciepła jest dobrym i tanim rozwiązaniem. Dni w których będzie ona wykorzystanie będzie niewiele (kilka dni w roku, a to też pewnie tylko nocą).

Wg mnie pompa ciepła powinna być dobrana na obliczeniowe zapotrzebowanie ciepła (mocy grzewczej), natomiast w sytuacjach ekstremalnie niskich temperatur można instalację wspomagać dodatkową grzałką.

Ale oczywiście dodatkowy grzejnik elektryczny też jest dobrym rozwiązaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, ale sie porobiło :(

Do tej pory myslałem, że na forum decyduje "siła argumentów", a nie "argument siły". :oops:

 

SNCF pisał o konkretnej sytuacji i o "polaczkach", a nie Polakach. Ja nie spalam "syfu" w kotle - w zwiazku z czym nie czuje się "polaczkiem" :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idąc Twoim tokiem rozumowania dogrzewanie pomieszczeń kominkiem też nie ma sensu, bo przecież temperatura górnego źródła również wzrośnie, a tym samym spadnie COP :).

Moim zdaniem dodatkowa grzałka, jako szczytowe źródło ciepła jest dobrym i tanim rozwiązaniem. Dni w których będzie ona wykorzystanie będzie niewiele (kilka dni w roku, a to też pewnie tylko nocą).

Wg mnie pompa ciepła powinna być dobrana na obliczeniowe zapotrzebowanie ciepła (mocy grzewczej), natomiast w sytuacjach ekstremalnie niskich temperatur można instalację wspomagać dodatkową grzałką.

Ale oczywiście dodatkowy grzejnik elektryczny też jest dobrym rozwiązaniem.

ogrzewanie kominkiem czy innym rónoległym do pompy ciepła system nie ma żadnego wpływu na wzrost temperatury w obiegu instalacyjnym górnego źródła - bo i dlaczego by miało mieć wpływ? Nie podążasz moim rozumowaniem :D Grzałka jest dobrym rowiązaniem ale nie w szeregu z pompą i tylko na to chciałem zwrócić uwagę (wiem co pisze bo mam grzałkę). Drobna rzecz a bardzo istotna. W pozostałych kwestiach się zgadzamy :D No może w kwestii doboru pompy jesteś zbyt radykalny -15C to juz na maksa , a nawet -10C , któremu odpowiada 75% mocy obliczeniowej zupełnie wystarcza. Wtedy nie tylko pompa jst tańsza ale i COP roczny wyższy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, ale sie porobiło :(

Do tej pory myslałem, że na forum decyduje "siła argumentów", a nie "argument siły". :oops:

 

SNCF pisał o konkretnej sytuacji i o "polaczkach", a nie Polakach. Ja nie spalam "syfu" w kotle - w zwiazku z czym nie czuje się "polaczkiem" :lol:

może Ciebie to nie razi ale mnie tak. Język polski ma tyle rzeczowników i przymiotników, że tak karygodną postawę mozna bardzo barwnie opisać. Nie trzeba stosować określeń pogardliwych , choć działanie zasługuje na potępienie. "Chamstwu w życiu należy się przeciwstawiać siłom i godnościom osobistom". :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzałka jest dobrym rowiązaniem ale nie w szeregu z pompą i tylko na to chciałem zwrócić uwagę (wiem co pisze bo mam grzałkę). Drobna rzecz a bardzo istotna

Jakieś dziwne rozwiazanie. Z Twojej wypowiedzi wniskuje, że grzałka grzeje zawsze przy uruchomieniu PC. Jesli tak jest, to faktycznie PORAŻKA niczym nie uzasadniona. Do tej pory widziałem rozwiazania bazujące na połączeniu grzałki "równoległym" - czyli grzałka pracuje w okreslonych sytuacjach,sterowana np. przez "pogodowkę" lub "ręcznie".

Co do wymiarowania PC. Masz zupełna rację. Utarło sie, że żródło ciepła wymiaruje sie na różnicę temperatur około 42 stopni i niestety, dotyczy to równiez wymiarowania PC. Przy takim wymiarowaniu PC grzałka jest raczej zabezpieczeniem na wypadek awarii PC, niż na okoliczność "dogrzania".

Moim zdaniem okreslając moc PC należy przyjąć róznice temperatur około 30 stopni. Przy takim podejściu grzałka jest nieodzowna, na te mozliwe kilka dni w roku, które od czasu do czasu sie trafiają.

Argumenty, które za takim rozwiazaniem przemawiaja, juz przytoczono wczesniej. Ja dodam jeszcze jeden. Przy ewentualnych naprawach PC, koszt ewentualnej naprawy jest proporcjonalny do wielkości (mocy) PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakieś dziwne rozwiazanie. Z Twojej wypowiedzi wniskuje, że grzałka grzeje zawsze przy uruchomieniu PC. Jesli tak jest, to faktycznie PORAŻKA niczym nie uzasadniona. Do tej pory widziałem rozwiazania bazujące na połączeniu grzałki "równoległym" - czyli grzałka pracuje w okreslonych sytuacjach,sterowana np. przez "pogodowkę" lub "ręcznie".

wydawało mi się że pisałem precyzyjnie : równolegle - to znaczy że albo pracuje pompa ciepła albo grzałka - w stanach awaryjnych - nie da się uruchomic jednocześnie :D . Szeregowo - czyli razem z pompą ciepła grzałka włącza się ręcznie lub automatycznie razem z pompą ciepła - i to uważam za błąd lub pewną zbędną niedoskonałość , która czasem ratuje skórę marnego wykonawcy.

Jeśli pompa jest dobrana na 75% mocy obliczeniowej i faktycznie ją osiąga w założonych warunkach to nie występuje praktycznie konieczność dogrzewania grzałką. W naszym klimacie jak jest -20C to jest wyż, sucho i słonecznie - nie mam żadnych problemów z ogrzewaniem. Jak jest dłuższy mróz zapalę w dzień kominku lub wyłączę produkcje cwu z popmy ciepła i włączę grzałkę do jej produkcji w taryfie nocnej (mam zasobnik z mamką) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej precyzyjnie to jest tak, że mozliwa jest praca:

- samej PC,

- PC + grzałka (jeśli PC "nie wyrabia"), sterowane auto lub ręcznie

- samej grzałki - w sytuacjach awarii PC

Ja osobiście tylko takie rozwiazanie znam - nie spotkałem samego "połączenia szeregowego". Podejrzewam, że wszyscy piszący na temat grzałki, też o takim rozwiazaniu pisali - czyli o warunkowym właczaniu grzałki (ręcznie lub automatycznie)

Faktem jest również to, że chwilowo, podczas jednoczesnej pracy PC i grzałki, maleje COP, ale przy dobrze dobranej PC takie sytuacje nie wystepuja czesto ( a raczej nie wystepują wcale - doświadczenia z PC podczas "srogiej" zimy opisane również w tym temacie).

I jeszce jedno. Moc grzałki, moim zdaniem nie powinna być wieksza niz moc PC - a wręcz powinna byc mniejsza. Jesli jest inaczej, zachodzi duże prawdopodobieństwo, że producent (wykonawca) nie jest "pewien" swojego "dzieła" (w tym wypadku np. COP oferowanej PC, lub wydolnosci DZ).

Moc grzałki powinna być dobrana tak, aby ewentualnie uzupełniała brakujaca moc PC w "skrajnych" temperaturach, oraz pozwalała na "przeżycie" w jako takich warunkach w sutuacjach awaryjnych PC.

 

wydawało mi się że pisałem precyzyjnie : równolegle - to znaczy że albo pracuje pompa ciepła albo grzałka - w stanach awaryjnych - nie da się uruchomic jednocześnie.Szeregowo - czyli razem z pompą ciepła grzałka włącza się ręcznie lub automatycznie razem z pompą ciepła - i to uważam za błąd lub pewną zbędną niedoskonałość , która czasem ratuje skórę marnego wykonawcy

Ja jednak uważam inaczej. Zakładam, że mam prawidłowo dobrana PC ( tj. niedowymiarowana o te wspomniane 25%) o mocy szczytowej 6kW i aura sprawiła niespodzianke - temperatura spadła do -20, czyli może mi brakować 2kW. To ktore rozwiazanie jest ekonomiczniejsze:

a) PC "chodzi" razem z grzałka 3 kW - bo taka jest zainstalowana

b) "chodzi" sama grzałka o mocy co najmniej 8kW

 

Ja "obstawiam odpowiedź "a" :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja "obstawiam odpowiedź "a" :roll:

to oczywiste , ale ja proponowałem ( i stosuję w domu) rozwiązanie c) przy deficycie mocy należy uruchomic ogrzewanie uzupełniajace , pracujące niezależnie i bez związku z pompa ciepłą . Kominek lub zwykły olejak ustawiony w salonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja tak trochę z innej beczki. Dzisiaj wyczytałem, że na przyszły rok planowane są podyżki prądu o ok. 10%.

http://www.biznespolska.pl/wiadomosci/prasa/?cityid=warszawa&contentid=144152

Do tej pory grzanie samym prądem vs. PC wychodziło porównywalnie przez kilka pierwszych lat eksploatacji. W przypadku szybszego wzrostu cen prądu, przewaga PC rośnie ze względu na COP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja tak trochę z innej beczki. Dzisiaj wyczytałem, że na przyszły rok planowane są podyżki prądu o ok. 10%.

http://www.biznespolska.pl/wiadomosci/prasa/?cityid=warszawa&contentid=144152

Do tej pory grzanie samym prądem vs. PC wychodziło porównywalnie przez kilka pierwszych lat eksploatacji. W przypadku szybszego wzrostu cen prądu, przewaga PC rośnie ze względu na COP.

 

A myślisz że z innej beczki są gaz, ropa, wegiel i drzewo? Prąd i tak stanieje relatywnie najmniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...