Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dzieki za odpowiedz,Teraz jeszcze jedna sprawa. Menu 1.3 regulacja krzywej grzewczej, czy tam musze wybrac krzywa w zaleznosci od temp zew, czy wystarczy samo ustawienie krzywej w menu 1.1 zakres wzrost/spadek, a dokladna regulacja ewentualnie przesuwac krzywa w dol lub gore w zaleznosci od temperatury wewnatrz domu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zainstaluj na rozdzielaczu siłowniki : http://www.skleparmatura.pl/herz/silowniki-termiczne-herz-8411.html

Wywal pompy obiegowe i podłącz sterowniki pokojowe pod siłowniki. Najcieplejszy obieg (np. łazienkowy) zostaw bez siłownika.

Może pompę obiegową w PC trzeba będzie ustawić na wyższy bieg.

Będziesz miał oddzielne sterowanie parterem i piętrem, a resztę załatwi sterownik pogodowy.

 

moim skromnym zdaniem to rozwiązanie jest najlepsze, jedyny minus bo niemożność sterowania temperaturą łazienki, ale biorąc pod uwagę że łazienki to zazwyczaj pomieszczenia mniejsze to krótka pętla i tak przeżuci więcej wody i będzie cieplej niż zimniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedz,Teraz jeszcze jedna sprawa. Menu 1.3 regulacja krzywej grzewczej, czy tam musze wybrac krzywa w zaleznosci od temp zew, czy wystarczy samo ustawienie krzywej w menu 1.1 zakres wzrost/spadek, a dokladna regulacja ewentualnie przesuwac krzywa w dol lub gore w zaleznosci od temperatury wewnatrz domu?

 

Musze sprawdzić.To dopiero gdy będę przy PCi.

Samo wybranie krzywej następuje z pozycji "klient1" czyli opcja 1.1.

Nie wiem czy masz czujnik/czujniki temp w pokojach,czy masz jakieś inne czujniki/regulatory,kilka pompek obiegowych jak to opisują inni, trudno więc mi podać Tobie jakieś uniwersalne rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Zbliża się rok od kiedy mam uruchomioną pompę ciepła :)

Zużycie prądu na c.o. i c.w.u. ok 3300 kWh.

Ogrzewanie działało od 01.11.10 do 01.03.2011 poźniej tylko ciepła woda jak nie było słońca.

Całe zużycie prądu na dom od 01.08.2010 do 12.10.2011 8300 kWh (w tym zużycie na pompę ciepła)

Chyba trochę duże to zużycie na żarówki :) jak u Was wygląda przeciętnie zużycie prądu na żarówki ?

Taryfę mam cały czas budowlaną więc kwot nie podaję, w tym roku chyba zrobię na próbę dwie taryfy.

pozdr adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policzyłem jak wygląda średnia cena za 1kWh za cały rok na pozostałą część domu przy dwóch taryfach. U mnie wyszła ona 0,56gr. O dwa grosze taniej niż G11 w moim rejonie. To jest tylko potwierdzenie, że zbytnio się nie starając, nie jest prawdą, że pozostały prąd poza PC mamy droższy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim skromnym zdaniem to rozwiązanie jest najlepsze, jedyny minus bo niemożność sterowania temperaturą łazienki, ale biorąc pod uwagę że łazienki to zazwyczaj pomieszczenia mniejsze to krótka pętla i tak przeżuci więcej wody i będzie cieplej niż zimniej.

Można to zmodyfikować i jako pętlę bez siłownika wybrać jedną z pętli w pomieszczeniu, w którym jest ich kilka, np. w salonie.

Zresztą przy takim sterowaniu i tak załącza się i wyłącza ogrzewanie całej kodygnacji, no chyba, że dołożymy kolejne sterowniki po poszczególnych pomieszczeniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak u Was wygląda przeciętnie zużycie prądu na żarówki ?

Moje zużycie znajdziesz tutaj : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?82068-Dziennik-budowy-domku-quot-prawie-quot-pasywnego&p=4934573&viewfull=1#post4934573 . Na "żarówki" wychodzi 3374,3kWh rocznie. Oczywiście te "żarówki" to całe zużycie energii elektrycznej po odliczeniu tego co zużywają pompa ciepła + kolektory słoneczne z pompami obiegowymi i sterownikami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liwko te 2700 kWh to na rok ? Coś dużo u mnie idzie :(

 

Ty masz za to zużycie PC bardzo małe;)

Mogłem się delikatnie kopnąć, ale raczej niewiele (100-200kWh). W styczniu będę miał wszystko idealnie policzone.

Oświetlenie mam niemal całe Led (szwagier sprowadza z Chin:D), wszystkie sprzęty nowe.

Kup sobie taki liczni co się wpina do gniazdka i posprawdzaj sprzęty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i..., właśnie dlatego wychodzi COP 2 z PC względem elektrycznego COP1 po przeliczeniu całego sezonu, chociaż PC pokazuje co innego...;)

 

Znowu ta "matematyka alternatywna" :) Już się zapomniało, co mówi definicja COP zarówno teoretycznie, jak i w praktyce COP liczonego w domu dla rzeczywistego układu. Ajajaj. Po co ja to wszystko pisałem jakiś miesiąc temu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pisałem już, w moim przypadku korzystniej jest mieć 2 osobne obiegówki - z racji tego, że na poddaszu mam większe straty ciepła...

gdyby miał 1 obiegówkę, to gdzie powiesić sterownik?

pewnie dałoby się to wszystko jakoś wysterować, ale tak jak jest, mi pasuje

mam sterowniki pokojowe na parterze,poddaszu i w piwnicy. Każdy steruje swoją obiegówką.

 

Choć na razie nie jestem "praktykiem", to też zostałbym przy takim rozwiązaniu, zwłaszcza w domach o trzech kondygnacjach. Piwnicę można wtedy sprząc z garażem, jeśli ktoś zamierza garaż dogrzewać i ustawić sterownik na np. 14 stopni. Zalety są takie, że można również rozłożyć w czasie zadane temperatury dla poszczególnych kondygnacji, np. na poddaszu w innych godzinach odpalać obieg (pompki), niż na parterze. Dużo zależy od trybu życia domowników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepszym rozwiązaniem byłoby wyrzucenie obiegówki z pompy ciepła. Nie można jej ustawić tak że uruchamia sie wówczas gdy uruchamia sie pompa ciepła. A to z tego wzgledu ze moje sterowniki pokojowe nie są podłączone z pompą ciepła. One sterują tylko obiegówkami na kondygnacjach. Więc jak w domu zrobi sie chłodno to sterowniki uruchomią swoje obiegówki. Te natomiast mogą napotkać opór natrafiając na tę wyłączona obiegówkę. Utrudniony przepływ moze źle wpływać na dobre przeliczenie pompy kiedy ma się włączyć itd. O ile w ogóle ta unieruchomiona obiegówka przepuści wodę aby czujniki w pompie mogły odczytać temp i zadecydować o uruchomieniu pompy. Tak wiec wyjścia są takie:

- wyrzucenie obiegówki z pompy (utrata gwarancji i niepewność czy nie będzie miało to wpływu na obieg dzięki któremu pompa odczytuje temperatury i decyduje o uruchomieniu sprężarki)

- wyrzucenie obu obiegówek parter i poddasze.(utrata sterowania pokojowego na którym mi zależało)

- Wyrzucenie grzejnika i zrobienie małej pętli dobrze ocieplonej. O utracie energii nie ma co mówić bo jest to malutki układ. Ale Wówczas dopłacam za pracę obiegówek na parterze i poddaszu, bo ta w pompie i tak by chodziła.

 

Tak sobie pomyślałem - może te obiegówki zastąpić elektrozaworami sterowanymi Eurosterami, które masz już na ścianach na parterze i piętrze ? Pozostaje problem pracującej cały czas obiegówki zamontowanej w PC, ale niech ona sobie przepycha wodę w małym obiegu (by-pass), oczywiście nie w postaci bezsensownego grzejnika-półśrodka, tylko zaizolowanej rurki obejściowej, właśnie taki by-pass. Jeżeli oba elektrozawory się zamkną (będzie za ciepło na obu kondygnacjach), pompa będzie mieliła w małym, ale zaizolowanym obiegu i tyle. Jak jeden lub oba elektrozawory się otworzą, główna pompka obiegowa w Viessmannie przetłoczy wodę tam gdzie trzeba. Może mieszam, ale proszę o komentarz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...