Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A ja mam tradycyjny licznik z zegarem, którego nikt nie przestawia. I bardzo się z tego cieszę ;). O 21:00 mam już tańszą energię to i kąpiel przed 22:00 wyjdzie trochę taniej. Ale te temperatury Waszych de-zetów poziomych mnie dołują. U mnie jak PCi popracuje to spada poniżej 12C. Ciekawe jak będzie na wiosnę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo pewnie masz kolektor dosc plytko zakopany ? Jak wszystkie z bezposrednim parowaniem. Za to pod koniec sezonu pewnie masz chlodniej ? :)

 

najniższą temperaturę jaka zanotowałem to jak dobrze pamiętam 3,5C były trzy doby po -19C, potem temp. wróciła na 6,5C, moja temp DZ jest trochę oszukana,

bo wykorzystuje ciepło gazu powracającego z wymiennika w kierunku zaworu rozprężnego na ogrzanie rury z gazem idącej z DZ, tam z rury na rurę na 15 metrach parę stopni przechodzi dzięki czemu podnoszę sprawność układu. Ktoś z was grzeje dom na temp 24C bo chciałbym sobie porównać zużycie prądu w tym sezonie BP vs Glikol

Edytowane przez puzondm
error
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moja temp DZ jest trochę oszukana,

bo wykorzystuje ciepło gazu powracającego z wymiennika w kierunku zaworu rozprężnego na ogrzanie rury z gazem idącej z DZ, tam z rury na rurę na 15 metrach parę stopni przechodzi dzięki czemu podnoszę sprawność układu

Jak masz poprowadzone te 15m rury (jaka głębokość, w otulinie każda i całość w rurze z PCV) ? Opisz proszę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz poprowadzone te 15m rury (jaka głębokość, w otulinie każda i całość w rurze z PCV) ? Opisz proszę.

 

obie rury mam na 15 metrach długości poprowadzone w takiej niebieskiej perforowanej rurze osłonowej do przewodów elektrycznych, zapiankowane z obu stron, jakbym miał to zrobić jeszcze raz to bym owiną obie rury razem otuliną (izolacją do CO) i dopiero wsadził do niebieskiej rury osłonowej i opiankował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ile? 24C? nie wiem czy znajdziesz...na początku miałem 23C ustawione, stopniowo obniżałem, dzisiaj dałem 22,5C(tzn załączy się jak spadnie do 22,25)

małe dzieci małymi dzieciami, ale za ciepło było...

 

mam trójkę małych niesfornych dziewczynek wiec musi być ciepło a ja po domu lubię chodzić w krótkich spodenkach w teshercie, mniej niż 23 to mam dreszcze, ciepłolubny jestem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ja też mam dzieci 5l i 9m ale 24C przy podłogówce to straszny ukrop juz jest :)

 

Zgadzam się. W zeszłym roku usunąłem kilka mostków i nie zmieniałem nastaw PC, no i w grudniu w salonie miałem 24 a w łazienkach 28!!! stopni. Teraz mam około 22,5. Zimą jak podłoga już grzeje normalnie to w zupełności wystarczy 21. Zawsze po domu chodzę w krótkim rękawku;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszem i wobec oznajmiam ze Ecopolowa pompa ciepla zostala w koncu uruchomiona :)

 

Wczoraj wpierw napelnilem dolne zrodlo glikolem (tym z TESCO;) -> zwykla ogrodowa pompka (5m podnoszenia) dala bez zadnych problemow rade, mimo ze roznica poziomow miedzy miejscem napelniania (kotlownia w piwnicy), a najwyzszym punktem instalacji (studzienka na zewnatrz) to lekko ponad 4m :) Glikolu w roztworze 50% wpuscilem 240l, reszte (ok. 135l) dopuscilem woda. W ten sposob mam stezenie glikolu w okolicy 32-33%. O jeden procent pewnie spadnie bo bede musial wypuscic ~4l i dodac jeszcze inhibitorow korozji wiec bedzie tak "akurat" :) Odpowietrzanie ukladu troche zajelo - jako ze mam od kotlowni do studzienki jakies 50-60mb, napelnialem w kotlowni, a ciagle trzeba operowac zaworami na rozdzielaczu - przebieglem chyba maraton :) Ale udalo sie - po 4-5h wszystko bylo odpowietrzone i wszystkie petle ruszyly.

 

Szybkie podlaczenie elektryki, poki co pompka z bojlera CWU na sztywno i odpalamy! Temperatura dolnego zrodla: 12stC.

 

Po paru minutach zauwazamy z p. Markiem z Ecopolu (ktorego mialem na telefonie na czas uruchamiania) jednak problem -> za slaby odbior ciepla w bojlerze. Za slaba wezownica - temperatura gornego zrodla rosnie zbyt szybko (delta jest w porzadku - ok 4-5stC ale roznica temperatury w bojlerze, a tym w wezownicy jest zbyt duza). Mamy zonka! Ale ale.. jest jeszcze druga nieuzywana wezownica. Szybki rajd do instalatorskiego (otwarty do 20:00 a byla 19:30 ;) i mam komplet zlaczek. Szybka przerobka i mam podlaczone w szereg dwie wezownice. W miedzyczasie znajduje dane techniczne bojlera - dolna wezownica ma 1,3m2, gorna 0,8m2. W sumie 2,1m2. Troche malo - przydaloby sie 3m2.

 

No ale odpalam pompe i tym razem jest duzo lepiej - da sie nagrzac bojler do 43stC (przy czym w wezownicy jest juz 53stC). Wystarczyloby choc do wanny troche za malo. Narazie zostawiam temat bo juz dochodzi polnoc i odpalam na noc grzanie bufora. Rano przychodze a tu bufor 1000l od dolu do gory zagrzany do 53stC (przy tej temp. wlacza sie zabezpieczenie w pompie) ;) Chyba trzeba zamontowac jakies sterowanie :) :)

 

Po 2-3h dzialania temperatura DZ spadla do 11stC, po calej nocy dzialania (pewnie robila sporo przerw) - dalej tyle samo. Roznica temperatur miedzy wejsciem do DZ a wyjsciem to dokladnie 5stC wiec pompa jest dobrana bardzo dobrze (wilo star rs 25/6) i przeplywy sa wystarczajace :-)

 

Z baniakiem CWU musze pomyslec. Lezy mi w piwnicy i kurzy sie maly wymiennik (10 plyt) ktory kiedys mi gdzies zostal i prawdopodobnie wepne go na powrocie z wezownicy bojlera CWU do powrotu z podlogowki. W ten sposob obnize temperature panujaca na gornym zrodle - grzanie CWU bedzie trwalo duzej, przez co wezownica bedzie w stanie oddac wiecej ciepla do baniaka. Taka troche partyzantka ale latwiej mi wydac 50 pln na zlaczki i 30 min roboty (rury sa obok siebie praktycznie) niz 2 tys na nowy bojler z wieksza wezownica :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszcie do jakich temperatur grzejecie wode w CWU i jakie macie typy baniakow ? Ma ktos z Was baniak z wezownica i moze napisac troche szczegolow? Jaki bojler i jaka ma temperature na wyjsciu gornego zrodla (czyli na zasilaniu wezownicy) zeby uzyskac dana (jaka?) temperature w baniaku CWU ?

 

Kombinuje nad tym moim grzaniem CWU i mala wezownica w buforze, troche mi te ~42stC nie pasuje - wolalbym okolice 48-50stC, a tyle spokojnie sprezarka wydoli tylko za mala wezownica mi tego ciepla nie jest w stanie odebrac :) Wstawilbym ten wymiennik ale moze byc problem w lato! Moglbym wlaczac obiegowke z podlogowki razem z pompa ktora laduje zbiornik CWU tak zeby ten dodatkowy wymiennik odbieral cieplo - ale szkoda tego kawalka energii - caly pojdzie niepotrzebnie w bufor.

 

Moglbym tez grzac do 42stC pompa, a reszte (te 7-8stC) dogrzewac grzalka (ktora juz mam) w taniej taryfie. Dodatkowe 2,8kWh w taniej taryfie to jakies 80gr dziennie =~ 24 pln / mc - do przezycia, a koszt inwestycji zeby takie cos odpalic szacuje na gora 20 pln :-) Zobaczymy w praktyce, poki co mam tylko prysznic - wanna sie na poddaszu montuje, wiec prawdopodobnie ta zime jeszcze przezyje bez zadnych zmian ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...