Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

mam sąsiadkę co grzeje gazem pytam się ile Pani płaci za gaz za sezon a ona niedużo max 2 tys, O.O - pytam się jej brata na jaką temp. grzeją a on 16+ O.O nieźle co? więc każdy różne rzeczy lubi i trudno o tym dyskutować:D

 

Jak mnie wkurzają te naciągane posty mające za wszelką cenę udowodnić wyższość pompy nad wszystkim innym.Mieszkałeś kiedyś choć kilka dni w temp 16stopni? Spróbuj zanim napiszesz,bo nie ma nikogo kto by całą zimę mieszkał w 16stopniach w domu.Sweter nawet nie pomaga w takiej temperaturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Napiszcie do jakich temperatur grzejecie wode w CWU i jakie macie typy baniakow ? Ma ktos z Was baniak z wezownica i moze napisac troche szczegolow?

 

 

 

Ja u siebie mam zasobnik z wężownicą ale żeby nie było problemów mam dołożony 100l bufor. Jest to rozwiązanie moim zdaniem lepsze niż zasobnik dwupłaszczowy ponieważ mój bufor jest i tak mniejszy niż ilość wody w płaszczu "dwupłaszczowca".Po ogrzaniu CWU woda ta jest wykorzystana do CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Apropo mojego problemu ze slaba wezownica, wymyslilem taki oto sposob dzieki ktoremu powinienem bez problemu zagrzac ten bojler do maksymalnych ~48stC jakie oferuje pompa:

 

Instalacja przed (oczywiscie w duzym skrocie) :

 

http://szyna.civ.pl/term/przed.jpg

 

I z wstawionym zaworem termostatycznym (typu tm50):

 

http://szyna.civ.pl/term/po.jpg

 

Czy ktos ma jakies uwagi ?? :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie urzyszkodnicy PC i poziomego DZ. Czy są jakieś przeciwwskazania do częściowego umieszczenia DZ pod płytą fundamentową? Byłem praktycznie zdecydowany na odwierty ale ponieważ mam grunt dobry do poziomego zacząłem rozważać taką możliwość. Niestety miejsca z tyłu budynku mam 20*20 m. A tak zrobiło by się 35*20 i to by było w sam raz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie urzyszkodnicy PC i poziomego DZ. Czy są jakieś przeciwwskazania do częściowego umieszczenia DZ pod płytą fundamentową? Byłem praktycznie zdecydowany na odwierty ale ponieważ mam grunt dobry do poziomego zacząłem rozważać taką możliwość. Niestety miejsca z tyłu budynku mam 20*20 m. A tak zrobiło by się 35*20 i to by było w sam raz.

 

20x20 to 400m2 czyli 400mb. Jaki grunt? Srednio liczac 25W/mb daje 10kW mocy chlodniczej czyli pociagnie spokojnie pompe rzedu 12-13kW. Tylko daj rure PE40 zeby uklad mial troche wieksza pojemnosc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszcie do jakich temperatur grzejecie wode w CWU i jakie macie typy baniakow ? Ma ktos z Was baniak z wezownica i moze napisac troche szczegolow? Jaki bojler i jaka ma temperature na wyjsciu gornego zrodla (czyli na zasilaniu wezownicy) zeby uzyskac dana (jaka?) temperature w baniaku CWU ?

 

Kombinuje nad tym moim grzaniem CWU i mala wezownica w buforze, troche mi te ~42stC nie pasuje - wolalbym okolice 48-50stC, a tyle spokojnie sprezarka wydoli tylko za mala wezownica mi tego ciepla nie jest w stanie odebrac :) Wstawilbym ten wymiennik ale moze byc problem w lato! Moglbym wlaczac obiegowke z podlogowki razem z pompa ktora laduje zbiornik CWU tak zeby ten dodatkowy wymiennik odbieral cieplo - ale szkoda tego kawalka energii - caly pojdzie niepotrzebnie w bufor.

 

Moglbym tez grzac do 42stC pompa, a reszte (te 7-8stC) dogrzewac grzalka (ktora juz mam) w taniej taryfie. Dodatkowe 2,8kWh w taniej taryfie to jakies 80gr dziennie =~ 24 pln / mc - do przezycia, a koszt inwestycji zeby takie cos odpalic szacuje na gora 20 pln :-) Zobaczymy w praktyce, poki co mam tylko prysznic - wanna sie na poddaszu montuje, wiec prawdopodobnie ta zime jeszcze przezyje bez zadnych zmian ;)

 

u mnie mam "baniak" 500l z wężownicą latem na górze zbiornika mam temp około 60C gdzie jest wyjście CWU, a gdzie powrót cyrkulacji mam 43, czujnik mam na środku, więc jak mi temp spadnie na 37C na środku zbiornika to PC włącza się i podbija o 6C, zimą na górze zbiornika jest od 70C-95C a na śrdoku tak samo jak latem, jak chodzą obiegówki do CO to woda bardziej się rozwarstwia temperaturowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie mam "baniak" 500l z wężownicą latem na górze zbiornika mam temp około 60C gdzie jest wyjście CWU, a gdzie powrót cyrkulacji mam 43, czujnik mam na środku, więc jak mi temp spadnie na 37C na środku zbiornika to PC włącza się i podbija o 6C, zimą na górze zbiornika jest od 70C-95C a na śrdoku tak samo jak latem, jak chodzą obiegówki do CO to woda bardziej się rozwarstwia temperaturowo.

 

Zaraz - grzejesz CWU pompa do 70-95stC ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

puzondm ma pompę z bezpośrednim parowaniem bez zasobnika. Grzanie odbywa się pośrednio: pompa grzeje bufor, a bufor podgrzewa przepływowo cwu i jednocześnie stanowi źródło dla instalacji c.o. Zaglądnij na stronę firmy thermogolv z Jasła to Ci się rozjaśni zasada. Tam faktycznie na górze bufora występują temperatury powyżej 70C. Takie dziwadło, ale działa podobno całkiem nieźle.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mnie wkurzają te naciągane posty mające za wszelką cenę udowodnić wyższość pompy nad wszystkim innym.Mieszkałeś kiedyś choć kilka dni w temp 16stopni? Spróbuj zanim napiszesz,bo nie ma nikogo kto by całą zimę mieszkał w 16stopniach w domu.Sweter nawet nie pomaga w takiej temperaturze

Ja znam takie osoby, znajomy w bardzo starym domu, na noc temp w duże mrozy spada poniżej 10st,w dzień bywa kolo 15st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja znam takie osoby, znajomy w bardzo starym domu, na noc temp w duże mrozy spada poniżej 10st,w dzień bywa kolo 15st.

 

16stC w sypialni przy podlogowce jest znosne i zdrowe! Coprawda ja preferuje bardziej 18-19stC ale sypialem i przy 15stC i nie narzekalem - spi sie jak zabitym :) Przy 21-22stC i wiecej spanie to dla mnie udreka. Bol glowy, wiercenie z boku na bok, nic fajnego :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16C w zimie nie jest wcale przypadkiem odosobnionym. I nie ma nic wspólnego z udowadnianiem komukolwiek czegokolwiek, a raczej z stylem życia. Przykre jest tylko, że ten styl życia jest w większości przypadków spowodowany brakiem funduszy na normalne funkcjonowanie. Również ogrzewanie. Niezależnie od źródła ciepła.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PC będzie 6-8KW wszystko zależy od dokładnych wyliczeń zapotrzebowania przez projektanta. Natomiast DZ chcę trochę przewymiarować. Co do liczenia to 25W/m to bardzo optymistyczny współczynnik. Dla bezpieczeństwa wolałbym przy delikatnym przewymiarowaniu wziąć pod uwagę współczynnik 17-18 i wtedy byłbym spokojny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Apropo mojego problemu ze slaba wezownica, wymyslilem taki oto sposob dzieki ktoremu powinienem bez problemu zagrzac ten bojler do maksymalnych ~48stC jakie oferuje pompa:

 

Instalacja przed (oczywiscie w duzym skrocie) :

 

http://szyna.civ.pl/term/przed.jpg

 

I z wstawionym zaworem termostatycznym (typu tm50):

 

http://szyna.civ.pl/term/po.jpg

 

Czy ktos ma jakies uwagi ?? :-)

To nie jest najlepszy pomysł. W ten sposób wydłużasz znacznie czas podgrzewania ciepłej wody, czyli czas w którym COP pompy ciepła jest znacznie niższy niż przy pracy na potrzeby CO.

Jeżeli rzeczywiście potrzebna Ci woda o tak wysokiej temperaturze (u siebie ciepłą wodę grzeję do 45 st. C i uważam, że to w zupełności wystarczy), to możesz ten wymiennik płytowy, o którym wspomniałeś wykorzystać w sposób jak na załączonym schemacie.

Pompa opisana jako cyrkulacyjna powinna być dostosowana do kontaktu z ciepłą wodą użytkową (tzw. brązowa) - typowa pompka do cyrkulacji może mieć za mały przepływ, proponował bym np. coś takiego : http://allegro.pl/pompa-cyrkulacyjna-mosiezna-c-w-u-ulrich-20-40-i1899316856.html .

 

Co daje taki układ zapewne się domyślasz - schładza dodatkowo wodę na powrocie wykorzystując nie nagrzaną jeszcze wodę w zasobniku CWU. Dodatkowo powoduje wymieszanie wody w zasobniku, co obniża temperaturę wody przy samej wężownicy. Tym samym pompa ciepła sprawniej przekazuję ciepło do CWU. Pompa cyrkulacyjna powinna startować razem z pompą obiegową CWU. Można ja też wykorzystać jako pompę cyrkulacji CWU, tylko wtedy należałoby zastosować dodatkowy zawór trójdrogowy przełączający ją na cyrkulację ciepłej wody.

Schemat_cwu001.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z baniakiem CWU musze pomyslec. Lezy mi w piwnicy i kurzy sie maly wymiennik (10 plyt) ktory kiedys mi gdzies zostal i prawdopodobnie wepne go na powrocie z wezownicy bojlera CWU do powrotu z podlogowki. W ten sposob obnize temperature panujaca na gornym zrodle - grzanie CWU bedzie trwalo duzej, przez co wezownica bedzie w stanie oddac wiecej ciepla do baniaka. Taka troche partyzantka ale latwiej mi wydac 50 pln na zlaczki i 30 min roboty (rury sa obok siebie praktycznie) niz 2 tys na nowy bojler z wieksza wezownica :-)

Chodzi mi o ten wymiennik płytowy, który tu opisywałeś, tylko włączony w inny sposób.

Koszt może będzie większy niż 50zł, ale efekt na pewno lepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o ten wymiennik płytowy, który tu opisywałeś, tylko włączony w inny sposób.

Koszt może będzie większy niż 50zł, ale efekt na pewno lepszy.

zwykle wymiennik powoduje straty - jest sporo wypowiedzi uczestników FM na ten temat, kiedyś wkleiłem prosty układ połączenia pc z priorytetem dla cwu. Wkleję go powtórnie, bo nie mogę odszukać tej wypowiedzi. Dolny zbiornik to w tym przypadku bufor i może być podłączony do układu bezpośrednio bez wężownicy. W takim połączeniu bojler cwu zawsze będzie doładowany do zadanej temperatury na pc, można również w takim układzie podgrzewać cwu z bufora poprzez grawitację (umieszczony nad buforem) - korzystniejsze wykorzystanie tańszej taryfy.

http://foto0.m.onet.pl/_m/242df03dc224cddac325d991424b8004,10,19,0.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest najlepszy pomysł. W ten sposób wydłużasz znacznie czas podgrzewania ciepłej wody, czyli czas w którym COP pompy ciepła jest znacznie niższy niż przy pracy na potrzeby CO.

 

Zdaje sobie z tego sprawe. Ale lepiej tak niz dogrzewac reszte grzaleczka z COP1, czy nizby pompa miala sie wlaczac w drozszej taryfie. Przy moim sposobie mozna nagrzac calutki baniak do ustawionej na zaworze termostatycznym temperaturze, przy czym oczywiscie bedzie to trwalo troche dluzej i czesc ciepla pojdzie do bufora (w lato troche bezsensu choc moze to isc na drabinki w suszarni wiec straty nie bedzie :)

 

Zrobilem taki prosty test -> jak temperatura GZ doszla do 52stC - zamienilem zasilanie pompek CO i CWU na 2 minuty. W ten sposob cieplo w wezownicy "sie wymienilo" (a pompa nie wylaczyla sie z przegrzania GZ). Potem znowu zamienilem zasilanie pompek i czekalem az GZ znowu wzrosnie do tych 52stC co trwalo ok 3-4 minut i znowu zamienilem zasilanie pompek. Po takiej operacji czujka w gornej czesci baniaka pokazala juz 45stC wiec wydaje mi sie ze bedzie potrzeba naprawde niewiele wiecej czasu (max 10-12 minut) zeby nagrzac calutki baniaczek do tych 46-48stC. A taki baniaczek wystarcza nam poki co bez problemu na caly dzien. Ewentualnie ok 14:30 w II taryfie wlaczy sie ponownie zeby dogrzac. Jezeli przez to pompa mialaby dzialac 20 minut z gorszym COPem ale w II taryfie - to ja to kupuje :-)

 

Przy czym TM50 o ktorym pisalem ma troche za duze opory (100kPa przy 1,5m3/h a mniejwiecej takie przeplywy tam panuja), trzebaby niestety zastosowac tu jakas drozsza wersje. Lezy mi w piwnicy nowiutki zawor trojdrogowy 1' z silownikiem i ze sterownikiem stalotemperaturowym - taki bylby idealny - juz pisalem p. Markowi z Ecopolu ze to troche armata na wrobla ale jak jest i lezy to czemuby go nie uzyc ? :-) Nawet przejsc PP32 1' GZ zostalo mi kilka wiec cala inwestycja zamknelaby sie w kwocie 15 pln za trojnik i kilka kolanek PP :-)

 

 

Jeżeli rzeczywiście potrzebna Ci woda o tak wysokiej temperaturze (u siebie ciepłą wodę grzeję do 45 st. C i uważam, że to w zupełności wystarczy),

 

45 byloby wystarczajace. Wczoraj robilem dokladniejsze proby i pompa dogrzala max do 41stC - w gornej czesci zbiornika, w srodkowej i dolnej jest niestety chlodniej (ok 35). Przy takim ukladzie pompa bedzie sie ze dwa - trzy razy musiala w ciagu dnia wlaczyc i go dogrzac. Wolalbym zrobic to raz w nocy a porzadnie! Dodam jeszcze ze mam tam dosc dlugie rurki (5-6mb zasilania i tyle samo powrotu) ktore jeszcze nie sa zaizolowane! To moze powodowac jakies male straty choc nie wydaje mi sie, ze duze. Skoro przy zasilaniu 52stC wraca 48stC to znaczy ze w wezownicy minimalna temperatura to 48stC - a bufor w dolnej czesci ma 35stC :) Zbiornik ma dwa lata - moze sie wezownice zasyfily / zakamienily? Jest duzy otwor rewizyjny (fi180 na grzalke) mozna otworzyc i sprobowac poczyscic :)

 

to możesz ten wymiennik płytowy, o którym wspomniałeś wykorzystać w sposób jak na załączonym schemacie.

Pompa opisana jako cyrkulacyjna powinna być dostosowana do kontaktu z ciepłą wodą użytkową (tzw. brązowa) - typowa pompka do cyrkulacji może mieć za mały przepływ, proponował bym np. coś takiego : http://allegro.pl/pompa-cyrkulacyjna-mosiezna-c-w-u-ulrich-20-40-i1899316856.html .

 

Co daje taki układ zapewne się domyślasz - schładza dodatkowo wodę na powrocie wykorzystując nie nagrzaną jeszcze wodę w zasobniku CWU. Dodatkowo powoduje wymieszanie wody w zasobniku, co obniża temperaturę wody przy samej wężownicy. Tym samym pompa ciepła sprawniej przekazuję ciepło do CWU.

 

Ciekawy pomysl - dzieki! Coprawda przeraza mnie wizja kolejnej pompki w kotlowni (ktos mi ich wyliczyl juz na 12 ;) ale co zrobic :-) Pomysl o tyle fajny ze w zbiorniku rzeczywiscie zrobi sie maly "wir" i caly powinien sie rownomierniej zagrzac. Moge wykorzystac krociec cyrkulacji (ktorego nie wykorzystuje - o tym nizej).

 

Pompa cyrkulacyjna powinna startować razem z pompą obiegową CWU. Można ja też wykorzystać jako pompę cyrkulacji CWU, tylko wtedy należałoby zastosować dodatkowy zawór trójdrogowy przełączający ją na cyrkulację ciepłej wody.

 

Cyrkulacje mam zrobiona na pompce cyrkulacyjnej grundfosa ZA zaworem termostatycznym polozonym na wyjsciu zbiornika. O tyle fajne rozwiazanie ze woda poki ma ustawiona na zaworze temperature, cyrkuluje sobie po calym domu w zamknietym obwodzie, omijajac zbiornik. Przez to nie zaburza uwarstwienia ciepla zbiornika. A przy okazji pelni role funkcji "bez oparzen" - ustawione mam 50stC i wiecej nie poleci :)

 

Te 45-48stC potrzebne mi przede wszystkim do wanny! :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...