Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Podejrzewam, że sądy to tam nie ma, jest co najwyżej rurka (sonda).

A tak przy okazji może wyjaśnisz co było u Ciebie przyczyną złego działania instalacji przygotowania ciepłej wody.

 

 

 

Główną przyczyną było między innymi to że zasobnik był za mały i "oszukiwanie "czujki nic nie dawało .Jak czujka była na płaszczu to pompa włączała się za póżno jak była w "środku " pompa przechodziła w stan awaryjny. I to tak w skrócie .Jednym słowem chyba jednak żle dobrany zasobnik do pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej, jestem na etapie wyboru ogrzewania i zastanaiwam sie opcja PC - tylko te koszty instalcji .... czy sa jakies pompy, ktore z instalacja wyjda mniej niz okolo25 tys. ,,, bo MAKSIMUM tyle wydam na instalacje z kotłem na miał ...

 

aha domek ok,105m. z poddaszem - solbet24 plus 20 cm styropianu, cieple okna, generalnie w miare dobrze ocieplony ma byc

 

pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z kolei pamiętam że kamyk68 miał jakieś problemy z cyrkulacją - może niech się wypowie sam kamyk...

 

 

 

pompa u mnie włącza się ok, tyle że zasobnik za mały...zobaczymy co uda mi się jutro osiągnąć..

 

 

 

Problemów z cyrkulacją nie mam i nie miałem .Jak uda Ci się "oszukać " pompę zmianą połorzenia czujnika zyskasz to że pompa szybciej Ci się włączy i możesz nie mieć okresów bez ciepłej wody (zwiększysz sobie komfort).Natomiast żeby grzać tylko w taniej taryfie to chyba z tą pojemnością zasobnika nie przeskoczysz tematu przy twoim zużyciu wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy są jakieś przeciwwskazania do częściowego umieszczenia DZ pod płytą fundamentową?

Ja bym nie ryzykował, może nic nie będzie, a może... W instrukcji montażu do mojej pc zalecali min 1m odstępu kolektora od budowli. Wokół rur dz narasta zimą warstwa lodu, u mnie zaobserwowałem lodowe pierścienie o średnicy kilkunastu cm w wodzie stojącej w wykopie w piwnicy, gdy nie był jeszcze zasypany. Temperatury dz mam przyzwoite - minimalnie koło +1/-2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widze ze na allegro sa pompy juz za okolo juz 11-14 tys. (gruntowe) to czy potem sama jej instalacja bedzie kosztowac okolo 10 tys.. ,,, jezeli pozioma instalacja to wykopanie paru rowków jest takie drogie ??? - aha i czy jest sens instalowanie takiej pompy skoro nie chce miec podłogówek..??? - bo jednak wole podejsc do grzejnika i sie lepiej ugrzac ...:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to czy potem sama jej instalacja bedzie kosztowac okolo 10 tys.

Spróbuj to oszacować. Będziesz potrzebował koparkę za 1000-2000zł, rurę kolektora w zależności od mocy pc (2000zł?), płyn niezamarzający w zależności od grubości i długości rur dz (500zł?), rozdzielacz (koło 300-500zł), 2 obiegówki(300-1000zł), zasobnik na cwu (1000zł?), zawór trójdrożny (chyba że pc ma) (500zł), trochę rurek, złączek, filtrów i innych drobiazgów (1000zł). Jak widać koło 10kzł się uzbiera. Przeczytaj w mojej stopce ile mnie to kosztowało.

czy jest sens instalowanie takiej pompy skoro nie chce miec podłogówek..

W takim wypadku nie ma to sensu. Będziesz mieć niskie cop i kiepskie wykorzystanie taniej taryfy. Argument stania przy grzejniku jest delikatnie mówiąc bardzo marny... Grzejniki to przeżytek, nie upieraj się przy nich. Może nie widziałeś podłogówki w akcji ? Ja mam jedno i drugie i chętnie bym się grzejników pozbył. Wykonanie podłogówki nie musi być wcale drogie - to tylko położenie rury, która nie jest droga. W cenie grzejników z głowicami termostatycznymi masz rurę do podłogówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Argument stania przy grzejniku jest delikatnie mówiąc bardzo marny... Grzejniki to przeżytek, nie upieraj się przy nich. Może nie widziałeś podłogówki w akcji ? Ja mam jedno i drugie i chętnie bym się grzejników pozbył. Wykonanie podłogówki nie musi być wcale drogie - to tylko położenie rury, która nie jest droga. W cenie grzejników z głowicami termostatycznymi masz rurę do podłogówki.

 

... i zdecydowanie bardziej ustawne pomieszczenia, gdzie nie będziesz się martwił, czy stół z krzesłami się zmieści i czy przypadkiem kanapą nie zastawisz grzejnika... :) Odlicz do tego powierzchnię "użyteczną" w domu, jaką zabiorą Ci grzejniki, nawet jeśli będzie to tylko 1-2 m2, pomnóż przez powiedzmy 3500 zl/m2 i masz dodatkowy argument, co jest tańsze - podłogówka, czy grzejniki. A co do argumentu z ciepełkiem, to co mi po grzejniku, jak w nogi zimno od podłogi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na pewno masz znajomych co maja podłogówki - ja nie znasz, to poszukaj na forum kogoś z okolicy, na pewno się ktoś znajdzie co ma podłogówkę, najlepiej po całości. Ja zawsze mieszkałem w domu i mieszkaniach z grzejnikami, ale po lekturze forum zdecydowałem się na podłogówkę po całości i cały czas podkreślam - była to jedna z najlepszych decyzji - podjętej jeszcze przed budową.

jak się upierasz przy grzejnikach, to chyba nie ma to sensu...

I jak pojawią się wątpliwości co do materiałów na podłogę to mogę dodać, że przy dywanie i panelach tych grubszych, podłogówka działa bez zarzutu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jak pojawią się wątpliwości co do materiałów na podłogę to mogę dodać, że przy dywanie i panelach tych grubszych, podłogówka działa bez zarzutu.
Ponieważ jednak piszemy w temacie "pompy ciepła", warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że podłogówka z podłogą o jakiej piszesz wymaga nieco wyższych temperatur czynnika grzewczego (o kilka stopni), co przekłada się nieco gorszą sprawność pompy ciepła. W przypadku podłogi na gruncie zwiększają się przy okazji straty podłogówki do gruntu.W efekcie końcowym taka instalacja może wymagać nawet 20% więcej energii niż instalacja z podłogą z materiałów ceramicznych, czy kamiennych (przy takich samych pozostałych parametrach budynku).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ jednak piszemy w temacie "pompy ciepła", warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że podłogówka z podłogą o jakiej piszesz wymaga nieco wyższych temperatur czynnika grzewczego (o kilka stopni), co przekłada się nieco gorszą sprawność pompy ciepła. W przypadku podłogi na gruncie zwiększają się przy okazji straty podłogówki do gruntu.W efekcie końcowym taka instalacja może wymagać nawet 20% więcej energii niż instalacja z podłogą z materiałów ceramicznych, czy kamiennych (przy takich samych pozostałych parametrach budynku).

 

Na górze panele i wykładzina tak, na dole raczej płytki;). Oczywiście nie dotyczy parterówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nie ryzykował, może nic nie będzie, a może... W instrukcji montażu do mojej pc zalecali min 1m odstępu kolektora od budowli. Wokół rur dz narasta zimą warstwa lodu, u mnie zaobserwowałem lodowe pierścienie o średnicy kilkunastu cm w wodzie stojącej w wykopie w piwnicy, gdy nie był jeszcze zasypany. Temperatury dz mam przyzwoite - minimalnie koło +1/-2.

 

Po dalszej lekturze na ten temat jednak ze swego pomysłu będę musiał zrezygnować. Najbardziej przemówił mi do rozumu temat regeneracji DZ gdzie przy schowaniu go pod budynkiem będzie ona znacznie utrudniona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po dalszej lekturze na ten temat jednak ze swego pomysłu będę musiał zrezygnować. Najbardziej przemówił mi do rozumu temat regeneracji DZ gdzie przy schowaniu go pod budynkiem będzie ona znacznie utrudniona.

 

Zrobisz jak uważasz, poczytaj o pompach bezpośredniego parowania. Krótkie kolektory, które na dodatek są zakopane około 1m pod ziemią. Jest nas kilku którzy używają i sobie chwalą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dostałam wycenę na pompę:

-pompa Ecopower C9, · p-pompy obiegowe, zasobnik CWU 300ltr, grzałka CWU 2kW , zbiorniki wyrównawcze,pompki obiegowe, zawory itp, montaż: 22200 netto

-dolne zrodlo kolektor poziomy 600mb (?)( gleba glina) 10800 netto

czy to dobra cena?

 

 

 

Edytowane przez aksamitka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raz po to że jak sobie w którymś momencie np -20 pompa nie poradzi. A dwa aby się nie lęgły syfy od czasu do czasu należy wodę podgrzać trochę wyżej.

 

Jak sobie nie poradzi przy -20 to co zrobić jak będzie -25? Też grzałki do CO? Do legionelli to rozumiem, choć nie do końca. Nie lepiej raz na dwa tygodnie popędzić PC na wyższą temp. CWU przy słabszym COP tylko dodatkowo komplikować układ o grzałkę z cop i tak zawsze niższym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...