Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Panowie - piszecie, że pompa ma być o niższej mocy niż wychodzi z obliczeń.

Czyli skoro z OZC wychodzi mi 5,5 kW, trzeba dołożyć na CWU 1,2 kW (zakładam 4 osoby x 300W :roll: ) i mam 6,7 kW. Jeśli od tego odejmę 25% to wychodzi mi pompa 5 kW :o jakaś taka malutka nie?

Przy okazji bawił się ktoś OZC? Zmiana ocieplenia styropianem z 15 na 20 cm daje mi spadek zapotrzebowania o całe 400 W - czyli wg mnie jednak nie warto.

Natomiast kwestia wentylacji - zmieniłem temperaturę powietrze wentylacyjnego z -20°C na 0°C (planuje went. mechaniczną z odzyskiem) - to dało mi mniejsze zapotrzebowanie na ciepło o ok. 2 kW!!! A użytkownicy piszą, że z went. mech. do tego połączonej z GWC temperatura nawiewu jest jeszcze wyższa....

Podsumowując dobrze licze te 5 kW, czy gdzieś popełniam błąd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie - piszecie, że pompa ma być o niższej mocy niż wychodzi z obliczeń.

Czyli skoro z OZC wychodzi mi 5,5 kW, trzeba dołożyć na CWU 1,2 kW (zakładam 4 osoby x 300W :roll: ) i mam 6,7 kW. Jeśli od tego odejmę 25% to wychodzi mi pompa 5 kW :o jakaś taka malutka nie?

Przy okazji bawił się ktoś OZC? Zmiana ocieplenia styropianem z 15 na 20 cm daje mi spadek zapotrzebowania o całe 400 W - czyli wg mnie jednak nie warto.

Natomiast kwestia wentylacji - zmieniłem temperaturę powietrze wentylacyjnego z -20°C na 0°C (planuje went. mechaniczną z odzyskiem) - to dało mi mniejsze zapotrzebowanie na ciepło o ok. 2 kW!!! A użytkownicy piszą, że z went. mech. do tego połączonej z GWC temperatura nawiewu jest jeszcze wyższa....

Podsumowując dobrze licze te 5 kW, czy gdzieś popełniam błąd?

Za moc pompy ciepła płacisz jednorazowo (większa moc, to droższa pompa i droższe dolne i górne źródło ciepła), natomiast za ciepło tracone przez ściany będziesz płacił w ciągu całego okresu eksploatacji budynku.

Jakie masz sezonowe zapotrzebowanie na energię do ogrzewania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując dobrze licze te 5 kW, czy gdzieś popełniam błąd?
przeceniasz wyraźne forumowiczów ,nikt nie odpowie na takie nieprecyzyjne pytanie :-? . Podaj parametry budynku : powierzchnia , zastosowae przegrody i okna,ocieplenie stropów, strefa klimatyczna.

Sam jednak zauważyłeś że dokładanie izolacji ścian ma swoją barierę opłacalności i jeśli między 10 cm izolacji a 15 jest jeszcze spory zysk to już między 20 a 25cm juz śladowy. O stratach decyduja okna i oczywiście wentylacja. A jak liczyłeś straty przez stropy? Tu często popełniane są błedy , tak jeśli chodzi o dach jak i o podłoge na gruncie.

Co do wielkości pompy ciepła to najmniejszy scroll zaczyna się od ok.6kW, dobór jest ograniczony przez typoszereg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii wentylacji mechanicznej, to jestem ciekawy czy jest taka która nie hałasuje? W kilku znanych mi przypadkach różnica pomiędzy włączoną i wyłączoną jest zasadnicza, a dotyczą one terenów o poziomie hałasu zdecydowanie wyższym niż mam u siebie na działce. Przyznam że jestem skłonny zapłacić te kilkaset nawet złotych za ciszę - 3 kW strat na ogrzewaniu w przypadku pompy ciepła to jakieś 600 zł rocznie przy obecnych stawkach za prąd. Ale myślę że 3 kW to przesada.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam że jestem skłonny zapłacić te kilkaset nawet złotych za ciszę - 3 kW strat na ogrzewaniu w przypadku pompy ciepła to jakieś 600 zł rocznie przy obecnych stawkach za prąd. Ale myślę że 3 kW to przesada.

To zależy od wielkości domu i jego izolacyjności. Przy dobrze ocieplonym domu różnica zużycia energii do ogrzewania pomiędzy domen z wentylacją mechaniczną a takim samym z wentylacją grawitacyjną (działającą) moze dochodzić do 40%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pisałem juz o reku viessmana vitovent 300 bo miałem go miesiąc

ludzie! słychac głośniej jak przekaznik cos przełącza w nim niz to jak pracuje

poprostu mknie jak tgv

 

niestety tak jak juz pisałem jego wydajnosc byla za mala na moją hacjendę

i obecnie mam mistral 400 duo z silnikami od 600 (tak sobie wymyslil fachofiec i w provencie takie modele robią, a nie ograniczalem finansowo)

kicha i syf jak praktycznie wszystko co polskie

Ile kosztował Vitowent, a ile Mistral ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

troche z innej beczki - być może było to juz poruszane ale często dyskusja toczy się na temat takich szczegółów, że trudno śledzić :wink:

 

Planuję domek z poddaszem użytkowym z ogrzewaniem podłogowym - wszedzie gdzie sie da.

 

W parterze długo rozważałem legalett (wiem - ale to inny watek). legalett ma ta cechę, że dośc długo ogrzewa podłoge ale jak juz to zrobi to pojemnośc cieplna fundamentu jest tak duża, że długo trzyma no i wtedy z tego co słyszałem to praktycznie grzałki podgrzewaja jedynie na II taryfie czyli wychodzi dośc tanio.

 

Jak to jest z podłogówką z pompą ciepła bo czytając to forum coraz bardziej skałaniam się do PC tym bardziej, że legalett na piętrze mnie nie za bardzo przekonuje, nie mam gazu no i nie mam pomysły na cwu.

 

To znaczy pytanie do tych co juz użytkują:

 

Jak często włacza się pompa ciepła w ciągu dnia, żeby utrzymac odpowiednia temp. (n.p. 20 stC). Czyli jaka jest inaczej pojemność cieplna takiej podłogówki i czy po nagrzaniu PC pracuje praktycznie na II taryfie.

 

Może to troche pytanie na temat podłogówki ale myślę, ze uzytkownicy PC i podłogówki mogą cos podpowiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w skali roku moja pompa ciepła zużywa ok 20% energii w taryfie dziennej. Mam taryfę weekendową , ogrzewanie mieszane podłogówka i konwektory,żadnych buforów na co , cwu z zasobnikiem. Wykorzystuje wyłącznie akumulacyjnośc budynku : termostat pokojowy ustawiony jest na 21C w dzień i 23 w noc i w zasadzie to załatwia sprawę. Jakby dodać odpowiednio duży zasobnik ( ale nie bufor) to można zrezygnować z taryfy dziennej , ale policzyłem że nie warto - bo aniak duży i drogi a zyski marne. I miejsca szkoda.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w skali roku moja pompa ciepła zużywa ok 20% energii w taryfie dziennej. Mam taryfę weekendową , ogrzewanie mieszane podłogówka i konwektory,żadnych buforów na co , cwu z zasobnikiem. Wykorzystuje wyłącznie akumulacyjnośc budynku : termostat pokojowy ustawiony jest na 21C w dzień i 23 w noc i w zasadzie to załatwia sprawę. Jakby dodać odpowiednio duży zasobnik ( ale nie bufor) to można zrezygnować z taryfy dziennej , ale policzyłem że nie warto - bo aniak duży i drogi a zyski marne. I miejsca szkoda.

 

dzięki. O to mi właśnie chodziło choć może niedokładnie się wyrazałem :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za moc pompy ciepła płacisz jednorazowo (większa moc, to droższa pompa i droższe dolne i górne źródło ciepła), natomiast za ciepło tracone przez ściany będziesz płacił w ciągu całego okresu eksploatacji budynku.

Jakie masz sezonowe zapotrzebowanie na energię do ogrzewania?

Słuszna uwaga.

Nie pamiętam, ale sprawdzę wieczorem jak to wyszło to podam ;)

przeceniasz wyraźne forumowiczów ,nikt nie odpowie na takie nieprecyzyjne pytanie :-? . Podaj parametry budynku : powierzchnia , zastosowae przegrody i okna,ocieplenie stropów, strefa klimatyczna.

Sam jednak zauważyłeś że dokładanie izolacji ścian ma swoją barierę opłacalności i jeśli między 10 cm izolacji a 15 jest jeszcze spory zysk to już między 20 a 25cm juz śladowy. O stratach decyduja okna i oczywiście wentylacja. A jak liczyłeś straty przez stropy? Tu często popełniane są błedy , tak jeśli chodzi o dach jak i o podłoge na gruncie.

Co do wielkości pompy ciepła to najmniejszy scroll zaczyna się od ok.6kW, dobór jest ograniczony przez typoszereg.

No fakt, że nie całkiem precyzyjne pytanie ;)

Dom ma mieć użytkowej 160 m2 - po podłodze do ogrzania wyszło mi 190m2.

Ściany zewnętrzne to silikat 25cm, ocieplenie - liczyłem dla 15 i 20 cm styropianu. Ściany wewnątrz to też silikat. Stropy żelbetowe-monolityczne. Parter nad piwnica nieogrzewaną (założyłem 5°C w piwnicy) część piętra nad nieogrzewanym garażem - też założyłem w garażu 5°C. Wszystko liczyłem w OZC - podłoga parteru jako z ucieczką ciepła w dół, strop parteru - jako z ucieczką ciepła w górę (chociaż to chyba nie ma znaczenia bo taka sama temp. po obu stronach przegrody :roll: ). Dach - składowe tak jak ma być, czyli regips, wełna 25 cm i dechy. część stropu piętra jako pod poddaszem nieużytkowym, gdzie założyłem -15°C. Strefa klimatyczna III. Kubatura zawyżona ze względu na piętro, gdzie nie odliczyłem skosów. Drzwi i okna założyłem wsp. przenikania 1,5 dla całości.

W kwestii wentylacji mechanicznej, to jestem ciekawy czy jest taka która nie hałasuje?

Wentylacja mechaniczna stosowana jest nawet w studiach nagrań i jak łatwo się domyślić nie może tam hałasować. Inna kwestia, że spieprzyć można wszystko. Aby było cicho musi być odpowiedni przekrój kanałów, a jeśli słychać wentylatory to niestety tłumiki..... Wentylację się liczy a nie robi na oko ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom ma mieć użytkowej 160 m2 - po podłodze do ogrzania wyszło mi 190m2.

Ściany zewnętrzne to silikat 25cm, ocieplenie - liczyłem dla 15 i 20 cm styropianu. Ściany wewnątrz to też silikat. Stropy żelbetowe-monolityczne. Parter nad piwnica nieogrzewaną (założyłem 5°C w piwnicy) część piętra nad nieogrzewanym garażem - też założyłem w garażu 5°C. Wszystko liczyłem w OZC - podłoga parteru jako z ucieczką ciepła w dół, strop parteru - jako z ucieczką ciepła w górę (chociaż to chyba nie ma znaczenia bo taka sama temp. po obu stronach przegrody :roll: ). Dach - składowe tak jak ma być, czyli regips, wełna 25 cm i dechy. część stropu piętra jako pod poddaszem nieużytkowym, gdzie założyłem -15°C. Strefa klimatyczna III. Kubatura zawyżona ze względu na piętro, gdzie nie odliczyłem skosów. Drzwi i okna założyłem wsp. przenikania 1,5 dla całości.

Kierunek przepłuwu ciepła nie ma wpływu na opór cieplny przegrody , ale ze względu na różne współczynniki przejmowania ciepła współczynnik przenikalności U jest różny - sprawdź w OZC.

Założenia temperatur wewnetrznych pomieszczeń nieogrzewanych i zewnętrznych określa PN/B-02403 , założyłeś bardziej optymistycznie niz w normie. W sumie w Twoim wypadku nie strzelam mniej niż 40W/m2 , jeśli wychodzi mniej to wina założeń a nie faktów. Trzeba też brać pod uwagę nieuniuknione błędy wykonania , zawilgocenie w początkowym okresie itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hydrol

 

Jaką masz wentylację?

grawitacyjną i jestem zadowolony

 

OKI :wink:

 

Sie tak pytam bo z tego co napisaleś wynika, że na wieczór gdy masz II taryfę dajesz trochę cieplej, podloga się nagrzewa, rano jak jest I taryfa to obniżasz do 21 stC i praktycznie wytrzymuje bez włączania (no może trochę jak sam napisałeś).

 

Tylko, że ja wolę spać w chłodniejszym :cry:

 

No i ciekaw jestem czy z mechaniczną wentylacją będzie się tak samo wychładzało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...