Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Wiem ze lepiej zamknac dobra i wlaczyc trzeci bieg. Ale ja tam nie mieszkam a ogrzewanie mam uruchomione. Balem sie zeby nie przymrozic zrodla. W sobote bede tam pewnie caly dzien to tak wlasnie zrobie.

 

Im nizszy bieg tym nizszy przeplyw. Im nizszy przeplyw tym bedziesz mial wieksza delte (roznice miedzy wejsciem, a wyjsciem). Bedziesz tez w ten sposob mial nizszy COP. Co chcesz osiagnac zmniejszeniem przeplywu, a wiec i mocy, dolnego zrodla ? Wlasnie wtedy tym latwiej je przemrozisz, bo temperatury na wyjsciu beda nizsze. To pompa ciepla odbiera cieplo i obniza temperature na WYJSCIU dolnego zrodla! Wlacz ja koniecznie na III bieg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

przestawilem tez obiegowki na podlogowce i w pompie na I bieg. Zobaczymy co bedzie. Moim celem jest wydluzenie pracy pompy. Teraz byly wszystkie trzy na 3 biegu. Pompa szybko nagrzewala do zadanej temp i przy szybkim przeplywie na powrocie byly w bardzo krotkim czasie wysokie temperatury a to skutkowalo wylaczeniem pompy. Mimo iz w pomieszczeniu jeszcze daleko bylo do zadanej. Ustawiajac na pierwszy bieg powrot jest znacznie nizszy i pompa pracuje dluzej. Czyli oddaje wiecej ciepla w podlogowke. Bedzie to zdrowsze dla pompy i szybciej bedzie nagrzewac w domu. Co o tym myslicie??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na trzecim biegu jest zbyt szybki przeplyw. Czynnik nie nagrzewa sie w sadzie na tyle na ile powinien.

 

Zle na to patrzysz. Pompa musi odebrac X energii od dolnego zrodla. Owszem energia wynika z roznicy temperatur ale takze z przeplywu! Dwa razy wiekszy przeplyw przy takiej samej roznicy temperatur to dwa razy wiecej energii. A Ty ten przeplyw zmniejszasz. Zmniejszasz energie jaka pompa moze odebrac z gruntu.

 

Maja delta na 3 biegu wynosi zawsze 2 stopnie.

 

I bardzo dobrze - im mniejsza delta tym lepiej.

 

Jak zmieniam na 2 bieg delta bedzie wynosic pewnie kolo 4-5 wiec powrot bedzie podobny ale zasilanie wyzsze

 

Zasilanie powinno miec stala temperature. Jezeli wyraznie sie zwieksza przy zmniejszeniu biegu to niestety przyczyny trzeba szukac w zbyt slabym dolnym zrodle. Teraz moze doraznie Ci to pomoze ale jak przyjdzie -20 to pompa bedzie osiagala tragiczne COPy i bedzie ryzyko ze przemrozisz dolne zrodlo.

 

Jakbys to przeliczyl to tak czy siak na trzecim biegu grunt bedzie dawal wiecej energii, nawet mimo nizszej temperatury zasilania.

 

a to poprawi COP.

 

Lepiej wzywaj instalatora! 2 x 80mb - to odwierty tak ? Sprobuj calkiem przymknac ten jeden obwod - takie objawy jak masz swiadcza o bardzo slabym dolnym zrodle - moze w tej chwili dziala Ci tylko jeden obwod!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przestawilem tez obiegowki na podlogowce i w pompie na I bieg. Zobaczymy co bedzie. Moim celem jest wydluzenie pracy pompy. Teraz byly wszystkie trzy na 3 biegu. Pompa szybko nagrzewala do zadanej temp i przy szybkim przeplywie na powrocie byly w bardzo krotkim czasie wysokie temperatury a to skutkowalo wylaczeniem pompy. Mimo iz w pomieszczeniu jeszcze daleko bylo do zadanej. Ustawiajac na pierwszy bieg powrot jest znacznie nizszy i pompa pracuje dluzej. Czyli oddaje wiecej ciepla w podlogowke. Bedzie to zdrowsze dla pompy i szybciej bedzie nagrzewac w domu. Co o tym myslicie??

 

Szybkie nagrzewanie sie powrotu podlogowki swiadczy tylko o jednym - bardzo slabym odbiorze ciepla. Zmniejszajac bieg - zmniejszasz przeplyw, czyli powodujesz nagrzewanie sie wody na wyjsciu do wyzszych temperatur. Wyzsze temperatury to wieksza roznica temperatur czyli szybszy przeplyw energii z podlogi do domu. Ale tez gorszy rozklad temperatury w podlodze, konieczne wyzsze temperatury zasilania, a wiec i gorszy COP. Jaki masz sredni rozstaw rurek w pomieszczeniach ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbys to przeliczyl to tak czy siak na trzecim biegu grunt bedzie dawal wiecej energii, nawet mimo nizszej temperatury zasilania.

No tego nie rozumiem...jakim cudem niższa temperatura będzie lepsza od wyższej

 

 

Lepiej wzywaj instalatora! 2 x 80mb - to odwierty tak ? Sprobuj calkiem przymknac ten jeden obwod - takie objawy jak masz swiadcza o bardzo slabym dolnym zrodle - moze w tej chwili dziala Ci tylko jeden obwod!

 

Tak to jest długośc odwiertów. Mam na obu obwodach założone przepływomierze i wynika z nich że w obu pętlach przepływ jest identyczny. Jedna jest przypowietrzona bo ten plastik w przepływomierzu podskakuje i opada. instalator stwierdził że to jest objaw zapowietrzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybkie nagrzewanie sie powrotu podlogowki swiadczy tylko o jednym - bardzo slabym odbiorze ciepla. Zmniejszajac bieg - zmniejszasz przeplyw, czyli powodujesz nagrzewanie sie wody na wyjsciu do wyzszych temperatur. Wyzsze temperatury to wieksza roznica temperatur czyli szybszy przeplyw energii z podlogi do domu. Ale tez gorszy rozklad temperatury w podlodze, konieczne wyzsze temperatury zasilania, a wiec i gorszy COP. Jaki masz sredni rozstaw rurek w pomieszczeniach ?

 

U mnie może byc troche inaczej. Jak pisałem wczesniej ja mam obiegówke na każdej kondygnacji i być może woda zbyt szybko przepływała przez instalację.

Zmniejszenie przepływu nie powoduje podniesienia temperatury zasilania. Temperatura jest obliczana przez pogodówke i grzana do takiej jaka sobie wylicza. Zmniejszenie przepływu powoduje dłuższe grzanie przez pompę, gdyż wyłączanie jest obliczane na podstawie temp powrotu, a ta wiadomo zostanie osiągnięta znacznie później. Rozstaw mam co 15 cm wszędzie podłogówka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurde ale dajesz mi do myslenia. Powiedz mi jak wyzsza temp czynnika ma dac nizszy COP?? Niezaleznie od szybkosci przeplywu. Przeciez to o to chodzi aby byla jak najwyzsza. Dzialajac na nizszym biegu zasilam uklad wyzsza temperatura,

 

Pomysl o tym co napisales i spojrzyj na to z perspektywy. I nie patrz tylko na temperature zasilania ale i na temperature powrotu. A ta na pewno jest nizsza na 2 biegu, niz na 3 biegu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W następnym tygodniu będzsie serwisant wiec niech działa. Watpie abym z poziomu sterowania uztkownika mógł uruchomic tylko obiegówkę dolnego źródła. Moge inaczej, ponieważ teraz trzymam w domu 15 stopni mege podbić do 21 np i przymnknąc jedną petle pompa bedzie pracowac długo i wowczas moze odpowietrzyć dolne żródło.Ale zrobię to w sobote, kiedy będe tam przez cały dzień bo boję się tak zrobic i zostawic instalację.

 

Ciekawe czy wiele to pomoze....obawiam się że nie. Ale to terochę dziwne. Teren mam żwirowy. Cała miejscowośc w której buduje dom to jest jedna wielka żwirownia. Obkopany jestem na około można by rzec. Woda na żwirowni stoi. W mojej piwnicy sezonowo równiez potrafi. Teraz jak zakopywałem oczyszczalnie to wode miałem na 2 m. Wydawałoby się idealne warunki dla gruntu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tego nie rozumiem...jakim cudem niższa temperatura będzie lepsza od wyższej

 

Na nizszych biegach wyjscie DZ bedzie mialo nizsza temperature niz na wyzszych. Ty chcesz transportowac tony wegla (energii) w wiaderku, a do tego trzeba wielkiej ciezarowki :) Pomysl co byloby jakbys zdlawil ten przeplyw tak na maksa - prawie duszac rurke z zasilania? Ono dalej mialoby te sama temperature (temperature gruntu) ale nie byloby w stanie oddac tyle energii co przeplywajac pelnym przekrojem.

 

Innymi slowy - Ty patrzysz bardzo "temperaturowo", a tu trzeba patrzenia energetycznego.

 

Ile przetransportujesz energii przy roznicy 3stC i przeplywie 4m3/h (III bieg), a ile przy roznicy ~6stC i przeplywie np. 1m3/h (I bieg) ?

W pierwszym przypadku okolo 14kWh, w drugim dokladnie polowe - 7kWh.

 

Tak to jest długośc odwiertów. Mam na obu obwodach założone przepływomierze i wynika z nich że w obu pętlach przepływ jest identyczny. Jedna jest przypowietrzona bo ten plastik w przepływomierzu podskakuje i opada. instalator stwierdził że to jest objaw zapowietrzenia.

 

Wiec moze w niej wogole nie ma przeplywu. A co jak zamkniesz ta dobra petle i uruchomisz PC - czy na wyjsciu nie zaczyna drastycznie spadac temperatura az do wylaczenia pompy (awaria) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem ze lepiej zamknac dobra i wlaczyc trzeci bieg. Ale ja tam nie mieszkam a ogrzewanie mam uruchomione. Balem sie zeby nie przymrozic zrodla.

 

Nic się takiego nie wydarzy. Nawet jak na powrocie będziesz miał teraz ujemną temperaturę, to schłodzi ona tylko niewielki obszar wokół sondy. Gdy odpowietrzysz układ to się temperatury na powrót ustabilizują. By zamrozić źródło, taka sytuacja musiała by występować bardzo dłuuuuuugo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na nizszych biegach wyjscie DZ bedzie mialo nizsza temperature niz na wyzszych. Ty chcesz transportowac tony wegla (energii) w wiaderku, a do tego trzeba wielkiej ciezarowki :) Pomysl co byloby jakbys zdlawil ten przeplyw tak na maksa - prawie duszac rurke z zasilania? Ono dalej mialoby te sama temperature (temperature gruntu) ale nie byloby w stanie oddac tyle energii co przeplywajac pelnym przekrojem.

 

Innymi slowy - Ty patrzysz bardzo "temperaturowo", a tu trzeba patrzenia energetycznego.

 

Ile przetransportujesz energii przy roznicy 3stC i przeplywie 4m3/h (III bieg), a ile przy roznicy ~6stC i przeplywie np. 1m3/h (I bieg) ?

W pierwszym przypadku okolo 14kWh, w drugim dokladnie polowe - 7kWh.

 

 

 

Wiec moze w niej wogole nie ma przeplywu. A co jak zamkniesz ta dobra petle i uruchomisz PC - czy na wyjsciu nie zaczyna drastycznie spadac temperatura az do wylaczenia pompy (awaria) ?

No to teraz kumam faktycznie możesz mieć rację. :)

Przepływ jakis jest bo jak zamykam jedna z pętli to na drugiej tan plastki podnosi sie mocno w górę i nie wazne którą zamykam, w drugą strone dzieje sie tak samo. Zauważyłem tylko że na tej przypowietrzonej szybciej trace temperaturę, ale to może nie byc miarodajne bo zbyt krótko testowałem. Aż do wyłączenia pompy nie trzymałem. Testowałem dziś około godziny. Na obu uruchomionych pętlachj miałem temp zasilania około 6 stopni. Jak chodziło tylko na tej przypowietrzonej spadała do 5 jak uruchomiłem też drugą podnosiła sie do 6 a jak zamykałem zapowietrzona potrafiła skoczyc do 7 stopni. Pytanie tylko czy nie było to wynikiem zbyt długiej pracy na przypowietrzonej a tym samy większe wychłodzenie. Kiedy przełaczyłem na mniej uzytkowana to temp momentalnie podskakiwała. w sobote potestuje z zegarkiem w ręku bez uruchamiania obu na raz. Bedzie to bardziej miarodajne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liwko a jak u Ciebie z praca pompy?? też masz pogodówke. Też tak szybko nagrzewa Ci się powrót i pompa się wyłącza?? u mnie bardzo szybko. Jak włączyłem na I biego wsztskie trzy obiegówki i ustawiłem na 21 stopni zasilanie miałem wówczas na 34 stopnie. Zasilanie osiagnałem w miare szybko ale na powrót trzeba było długo czekać. Tak jak się spodziewałem. Wyłączyła się jak osiągnęła 27-28 stopni na powrocie. Ale po kilku minutach temp te spadły do około 21-22 stopni...I ponowna praca. Pewnie dlatego ze odbiór jest duży. Mam zadane 15 stopni a tylko na potrzeby testowania DZ ustawiłem na wyższą. Jak podłoga osiagnie temp to pewnie i praca pompy się unormuje...myslisz że to o to chodzi?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to że nie działa ci jedna pętla, to tłumaczy, dlaczego tak szybko ci się DZ tak wychładza....

 

żeby było śmieszniej, połowe zeszłej zimy jechałem na 3 pętlach...jedna była zapowietrzona :D

tzn na 100% pewny nie jestem, ale raczej tak było...był dobijany glikol a nie zostało zrobione porządne odpowietrzenie...i latem jedna nitka była zapowietrzona, praktycznie nie szła....jest to też pewnie efektem tego, że była ona podczas pracy przydławiona (bo po pomiarach okazało się że szły nią niższe temperatury - no ale to było jeszcze przed czyszczeniem pompki DZ i wymianą czujnika temperatury)

teraz jestem dużo bardziej świadomy :)

 

u mnie w PC ręczne właczenie obiegówki DZ jest banalnie proste...no ale nie wiem jak to wygląda u ciebie...

 

Ale u mnie nie wygląda na aż takie duże zapowietrzenie bo tylko na tej petli tez pompa chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liwko a jak u Ciebie z praca pompy?? też masz pogodówke. Też tak szybko nagrzewa Ci się powrót i pompa się wyłącza?? u mnie bardzo szybko. Jak włączyłem na I biego wsztskie trzy obiegówki i ustawiłem na 21 stopni zasilanie miałem wówczas na 34 stopnie. Zasilanie osiagnałem w miare szybko ale na powrót trzeba było długo czekać. Tak jak się spodziewałem. Wyłączyła się jak osiągnęła 27-28 stopni na powrocie. Ale po kilku minutach temp te spadły do około 21-22 stopni...I ponowna praca. Pewnie dlatego ze odbiór jest duży. Mam zadane 15 stopni a tylko na potrzeby testowania DZ ustawiłem na wyższą. Jak podłoga osiagnie temp to pewnie i praca pompy się unormuje...myslisz że to o to chodzi?

 

Coś wolno podłogówka odbiera ci ciepło. Zmniejsz prędkość pompek obiegowych GZ. Jeżeli przestawisz z 15 na 20 stopni, to praca PC powinna trwać bardzo długo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liwko a jak u Ciebie z praca pompy?? też masz pogodówke. Też tak szybko nagrzewa Ci się powrót i pompa się wyłącza?? u mnie bardzo szybko. Jak włączyłem na I biego wsztskie trzy obiegówki i ustawiłem na 21 stopni zasilanie miałem wówczas na 34 stopnie. Zasilanie osiagnałem w miare szybko ale na powrót trzeba było długo czekać. Tak jak się spodziewałem. Wyłączyła się jak osiągnęła 27-28 stopni na powrocie. Ale po kilku minutach temp te spadły do około 21-22 stopni...I ponowna praca. Pewnie dlatego ze odbiór jest duży.

 

Nie chce Cie niepokoic ale wszystko to u Ciebie dziala jakos dziwnie :) A czy w tym czasie temperatura w domu podskoczyla ? U mnie rozruch podlogowki - jeszcze wtedy kominkiem - trwal jakies 4 dni. Grzalem w podlogi 40stC przez cale 4 dni, temperatura w domu rosla o 1-2-3st na dzien (od 10-ciu), a powrot byl wiecznie chlodny - cale cieplo szlo w posadzki i mury domu. To o czym piszesz to tez moze byc objaw zapowietrzenia podlogowki. Cieplo zamiast isc w podlogi - przechodzi tylko rozdzielaczem i wraca do pompy. Nie ma odbioru ciepla. Wychlodzone podlogi powinny odbierac to cieplo jak szalone - to jest studnia bez dna - ile bys nie wpompowal tyle wezma :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...