Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mam pompe buderusa (z forum wiem, ze to prawie to ci IVT - przynajmiej sterownik) i niestety nie mialem jeszcze przyjemnosci:) przestawiania biegu obiegowki. Prosze o podp jak to zeobic - jest zapewne zintegrowana w pompie - nic na zewnatrz nie ma.

 

Wracajac do pytania o roznice na we/wy podlogowki, to mysle ze to nie wina nagrzania badz nie podlogowki - pompa chodzila juz kilka tygodni po 3-4godzin dziennie.

Przypomnialem sobie, ze na wiosne wstawilem dwie drabinki w lazienkach - w poprzednim sezonie byly zamkniete petle. Oraz zamknalem dwie petle ktore prowadza na niezamontowane jeszcze grzejniki do garazu i kotlowni-raczej ich tam nigdy nie bedzie, ale w zeszlym roku te petle byly otwarte. Czy zamkniecie ich moglo spowodowac taki wzrost oporow na podlogowce, ze cos mi sie w tych roznicach we/wy poprzestawialo?

 

Pompa obiegowa jest wbudowana w pompe ciepla. Ja ostatnio otworzylem swoja i sam zmienilem bieg. Masz tam dwie pompy obiegowe DZ i gornego. Dojdziesz po rurkach ktora jest od czego. U mnie od dolnego zrodla jest tuz nad sprezarka a od podlogowki po przeciwnej stronie. Na boku pompek sa reczne pokretla i znaczki na ktorym biegu jest aktualnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa obiegowa jest wbudowana w pompe ciepla. Ja ostatnio otworzylem swoja i sam zmienilem bieg. Masz tam dwie pompy obiegowe DZ i gornego. Dojdziesz po rurkach ktora jest od czego. U mnie od dolnego zrodla jest tuz nad sprezarka a od podlogowki po przeciwnej stronie. Na boku pompek sa reczne pokretla i znaczki na ktorym biegu jest aktualnie

 

Ogromne dzieki za pkmoc :D ide rozkrecac obudowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

adiqq, a możesz wyjaśnić daczego ten parametr?

bo mi bardziej pasuje ten mówiący o obciążeniu cieplnym w zadanych warunkach obliczeniowych OZC

Reasumując, u mnie to wychodzi tak:

- roczne zapotrzebowanie to 7200 kWh/rok, co daje 47kWh/m2

- projektowe obciążenie ciepne 3800W, co daje 24,5W/m2

Do tego 4 osoby, ale tylko 1 natrysk, 2 WC, plus klasyka: zmywarka, pralka,kuchnia

No i pytanie jaka pompa 6-tka czy 8-ka?

Edytowane przez tomo21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PHOTOS, dzieki za odpowiedz. Jak dlugo taki uklad moze sie odpowietrzac? w jaki sposob to mozna przyspieszyc recznie?

 

Jak dlugo to zalezy od ilosci pracy obiegowki DZ.

U mnie ma przepracowane ponad 100 godzin i jak pisalem nie slychac przeplywu wody ale jest jeszcze zapowietrzone.

 

Ja bede odpowietrzal tak. Wylacze pompe tj w tryb wylaczenie instalacji. zakrece dobra petle, bo wiem ktora jest zapowietrzona, na przeplywomierzu tej petli skacze mi wskaznik.

I wlacze obiegowke dolnego zrodla na kilka godzin na 3 bieg. Jak nie wiesz ktora petla to musisz puscic na calosci DZ. Moze z kilkoma godzinami to przesadzilem tam potrzeba raczej dluzszego czasu. Wiec na jakies dwa dni zostawie i sie okaze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Jaki parametr z OZC powinien być brany pod uwagę przy doborze pompy,

- wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło EA- w kWh/m2

czy:

- projektowe obciążenie ciepne budynku- w watach

 

To drugie. To jest maksymalna moc jaka bedziesz potrzebowal do ogrzania budynku dla parametrow jakie liczyles (u mnie to -20stC). Do tego oczywiscie musisz dodac 1,5-2kW na potrzeby grzania CWU :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

adiqq, a możesz wyjaśnić daczego ten parametr?

bo mi bardziej pasuje ten mówiący o obciążeniu cieplnym w zadanych warunkach obliczeniowych OZC

Reasumując, u mnie to wychodzi tak:

- roczne zapotrzebowanie to 7200 kWh/rok, co daje 47kWh/m2

- projektowe obciążenie ciepne 3800W, co daje 24,5W/m2

Do tego 4 osoby, ale tylko 1 natrysk, 2 WC, plus klasyka: zmywarka, pralka,kuchnia

No i pytanie jaka pompa 6-tka czy 8-ka?

 

Jezeli jestes absolutnie pewien tych wynikow i rzeczywiscie zbudowales tak bardzo energooszczedny dom - to 6-tka! 3,8kW na CO + 2kW na CWU = 5,8kW. Bedzie jeszcze maly zapasik :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jaka wielkość domu?

dla przykładowego domu 100m2 i twoich danych, potrzebujesz 4,7 kw na CO + 1kw na CWU (przyjmuje się 0,25kw na 1os) czyli wychodzi 6

 

Adrian - tu sie mylisz, roczne zapotrzebowanie to poprostu roczne zuzycie w kWh (w ciagu calego sezonu grzewczego). On musi patrzec na parametr projektowego obciazenia cieplnego budynku! Z tym ze 3,8kW to bardzo malo - musi miec bardzo cieply dom :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi właśnie ten parametr dot. obciążenia wydaje się odpowiedni, jeśli chodzi o dobór pompy/kotła.

Czyli moc potrzebna do wyrównania strat w najgorszych założonych warunkach - przynajmniej ja go tak to rozumiem.

Natomiast uśrednione zapotrzebowanie w skali roku nie bardzo ma tu bezpośrednie przełożenie.

Faktem jest, że większość ludzi czy nawet instalatorów, z którymi ja miałem do czyniena właśnie "kWh/m2/rok" się posługuje dobierając urządzenie grzewcze.

Może ktoś jeszcze się wypowie bo sam już nie wiem, nie chciałbym na nowo odkrywać Ameryki :)

 

Adiqq, z twoich danych wynika, że masz 235m2 powierzchni ogrzewanej, na tyle 8-ka to tak na styk chyba.

Ja mam 150m2 podłóg, 130 użytkowej

Stodoła: płyt. fundamentowa 20styro, ściana bk24+20styro, dach 40 wełny

Edytowane przez tomo21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Jaki parametr z OZC powinien być brany pod uwagę przy doborze pompy,

- wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło EA- w kWh/m2

czy:

- projektowe obciążenie ciepne budynku- w watach

 

Ja dobieram dla projektowego obciążenia cieplnego. Chyba właśnie o to chodzi, żeby pompa dała radę ogrzać dom w najzimniejsze dni. Zapotrzebowanie cieplne na kwh/m2 na rok nie ma z tym wiele wspólnego. Co najwyżej możemy policzyć ile godzin nasza PC będzie pracowała w roku, by zaspokoić nasze zapotrzebowanie w całym domu i sprawdzić czy nie będzie to zbyt długa praca i czy nadmiernie nie zostanie obciążona sprężarka.

Jeśli moc PC dobierzesz dla -20st C to, przy -21 dom zacznie się powoli wychładzać. Jak masz dobrze ocieplony to bardzo powoli i spokojnie przeczekasz nawet kilka dni mrozów. Jeśli w zapasie masz jakąś grzałkę to najwyżej się załączy na te najzimniejsze dni i troszkę COP spadnie. Statystycznie tych najzimniejszych dni w roku jest naprawdę niewiele i być może ekonomiczniejszym rozwiązaniem było by dobierać PC dla temperatur -15 lub nawet -10, a na wypadek niedoborów mocy w duże mrozy zaopatrzyć układ w grzałkę. Trzeba by było się pobawić i policzyć.

Tak naprawdę nie widzę powodu dla którego moc PC, trzeba by było dobierać na podstawie rocznego zapotrzebowania na m2. Być może mój punkt widzenia wynika z braku wiedzy i bardziej doświadczeni forumowicze mnie poprawią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj troche pobawilem sie instalacja i zrobilem male zmiany, tak aby pompa mogla chodzic jak potrzeba do momentu przyjazdu serwisanta. Mianowicie, eurostery czyli sterowniki pokojowe ustawilem na 30 stopni, a na pompie ustawilem 20 stopni. Wiadomo ze 30 nie uzyskam bo na pompie jest duzo mniej i dzieki temu obiegowki ktorymi steruja eurostery beda pracowac bez przerwy, a jak obiegowki beda chodzic caly czas to obieg z grzejnikiem jest zupelnie niepotrzebny. Tym sposobem moglem zakrecic grzejnik. Teraz dopiero widac jak on psul prace pompy. Jest tak jak powinno czyli pompa juz tak szybko nie osiaga zadanej temp na zasilaniu jak rowniez na powrocie. Liwko mial racje z tym zaklocaniem tem przez najkrotrzy obieg. Teraz pompa chodzila dobre 3 godziny bez przerwy zanim podbila temp powrotu na tyle aby wylaczyla sie pompa.

Obiegowka DZ poszla na 3 bieg i troche juz sie odpowietrzylo zrodlo ale jeszcze wiele brakuje. Podobnie obiegowki GZ. Wczesniej przestawilem na I bieg ale delta wynosila ookolo 10 stopni. Teraz chodza na 3 biegu i delta wynosi 5 stopni - optymalnie moim zdaniem.

Przy okazji takich ustawien sprawdze sobie czy temp zadana na pompie bedzie sie pokrywala z ta w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...