Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

no kotlownie...przede wszystkim. Jak ktos ma foty pompy otwartej to tez. Ogolnie zdjecia instalacji co z pompa ciepla

 

Ja wrzuce jak calosc bedzie gotowa - brakuje mi przede wszystkim izolacji i glupio tak rurki gole wygladaja :-) Pozatym u mnie to bylo dolozenie PC do istniejacej instalacji z piecykiem elektrycznym i kominkiem z duzym buforem. Gdybym odrazu zaplanowal pompe to zupelnie inaczej bym wszystko poukladal. Teraz mialem 5-6mb do zbiornika CWU i konieczne dlugie rurki.. Kotlownie projektowana od zera mozna duzo zgrabniej zaplanowac :) No ale co zrobic ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

odnalazłem ostatnio w swoim sterowniku Ziriusa współczynnik korekcji temperatury na mieszaczu, ustawiłem go na większą deltę 9C na podłogówkę, wpuszczam temp 33C, dzięki czemu pompa włącza sie tylko raz na początku II taryfy, bo bardzo wolno nagrzewa bufor. Na podłodze nie odczuwam ciepła więc chyba jest ok. Ktos z was kombinował z deltą na podłogówce?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ja wlasnie tez mysle zeby zmniejszyc bieg na 2 mam teraz na 3 i delta wynosi 5 stopni, na 2 wynosi 7 stopni a na 1 kolo 10. Tez wlasnie chce zrobic tak zeby pompa wlaczyla sie raz i grzala dlugo.

Co do tego zapowietrzenia to sam nie wiem. Wczesniej tego nie bylo, teraz slychacale tylko w tych grubszych rurkach zasilajacych. Podlogowka teraz ma obieg 24 na dobe wiec zobaczymy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak to jest z ta roznica na wejsciu i wyjsciu na podlogowke. Mam ustawiona krzywa na 2 i podbicie 0,5, a caly czas temperatury na wejsciu i wyjsciu mam praktycznie takie same 26,5st, w domu okolo 21st.Czy tak jest dobrze ze nie ma roznic, czy lepiej jakby jakas roznica byla? Przy wyzszej krzywej mam okolo 5st roznicy,ale w domu wtedy jest za cieplo bo 23st.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no bo masz juz nagrzane w domu. Wowczas podlogowka nie oddaje ciepla bo nie ma odbioru, a co za tym idzie nie odbiera tez ciepla z rurek dlatego masz takie same temp. Jak podbijasz na pompie to automatycznie podnosisz temp w domu. Grzejesz mocniej wode i podlogowka zaczyna odbierac cieplo z rurek ot i cala filozofia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może już było ale się spytam, jak to jest z głębokością odwiertów pionowych. Przeczytałem ze im głębiej tym zimniej?

http://www.ekologika.pl/index.php/energia-ziemi/2435-im-gbiej-tym-zimniej.html

 

http://www.ekologika.pl/index.php/energia-ziemi/2436-zamroony-czas-im-gbiej-tym-zimniej-cz2.html

 

Jak to właściwie jest?

 

Te 50 m to interpretacja firmy którą robi odwierty:

 

"Uwaga! Głębokie odwierty dłużej się regenerują po zimie. Istnieje błędne przekonanie, że im głębiej tym cieplej. Tak rzeczywiście jest ale w przypadku odwiertów głębokich (geotermalnych) o głębokości ponad 500-1000mb. Odwierty do 500mb (do pół kilometra) regenerują się wyłącznie ciepłem promieniowania słonecznego.

 

Ponadto sondy głębsze niż 50mb są mniej trwałe i narażone na szybsze zużycie z uwagi na zachodzące wewnątrz niekorzystne zjawiska hydrauliczne. W przypadku sond głębszych niż 50mb dajemy gwarancję tylko 2 lata."

Edytowane przez autorus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

temat jest trochę bardziej rozległy, kiedy odwiert byłby "suchy" to tak można byłoby opisać ale wyziębianie zachodzi kiedy długość kolektora jest źle dobrana, natomiast zazwyczaj odwiert przebija warstwy wodonośne i wtedy bardzo trudno go wychłodzić o ile taki kolektor jest dobrze dobrany do mocy sprężarki. Najczęściej spotykamy się z tym problemem kiedy w konkursie ofert wykonawca tnie cenę za całość kosztem długości pionowego źródła żeby wygrać. Jest to chyba najczęściej spotykany problem na rynku, mało kto ma przewymiarowane pionowe DZ.

 

Są też inne kryteria podrażające koszty odwiertu , tj rodzaj stosowanych maszyn, generalnie do 70 m można się zmieścić do 65 zł/m, żeby pójść głębiej to koszty są większe, 200 metrowy odwiert kosztuje 100 zł/m

Edytowane przez puzondm
error
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

łapię. Czyli to nie będzie problem jak będę miał np 5 odwiertów po 50mb? I z innej beczki skoro 5 odwiertów to jakie odległości muszą być między odwiertami?

 

Z tego co wyczytałem na aukcji to im głębszy odwiert tym taniej.

 

Konkretnie chodzi o tą aukcję:

 

http://allegro.pl/odwierty-sondy-gruntowe-pompa-ciepla-promocja-i1923363404.html?source=ob

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za info, to chyba dam rade :)

 

Rozumień ze to trzeba potem połączyć. Czy od każdej "dziurki" lecimy do kotłowni? Bo to akurat mógłby być lekki kłopot.

 

W przypadku większej ilości pętli czasami trzeba zrobić studzienkę zbiorczą. Dedykowane są drogie, ale nic nie stoi na przeszkodzie by samemu ją tanio wykonać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym chyba dążył do tego aby wprowadzić to do budynku i tam zrobić rozdzielacz. Rzeczywiście trochę tego będzie ale to może wyjść taniej to raz a dwa zdarza sie że takie studzienki są zalewane i w zimę zamarza ta woda. Kilka takich przypadków było na tym forum. Jak dasz radę to wprowadzaj do piwnicy. Jesli jest to ogromnym problemem to postaraj sie maksymalnie uszczelnić studzienkę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest tak i zamarza woda jak się pojawi z roztopów. Ale nie widzę w tym problemu. Szczelna studzienka to koszt, a jak są zawory z rozdzielaczem wysoko w studni to i dostęp lepszy z poziomu terenu i nie zaleje ich woda. A rurki niech sobie pływają. A jeśli jest wysoki poziom wód gruntowych to wprowadzenie tylu pętli przez ścianę w sposób szczelny też nie jest tanie. Kużden jeden chłop musi se wybrać po swojemu....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest tak i zamarza woda jak się pojawi z roztopów. Ale nie widzę w tym problemu. Szczelna studzienka to koszt, a jak są zawory z rozdzielaczem wysoko w studni to i dostęp lepszy z poziomu terenu i nie zaleje ich woda. A rurki niech sobie pływają. A jeśli jest wysoki poziom wód gruntowych to wprowadzenie tylu pętli przez ścianę w sposób szczelny też nie jest tanie. Kużden jeden chłop musi se wybrać po swojemu....

 

Też racja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...