Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

warto wywalić rozdzielacz z domu, z powodu zraszania i skroplin, najtaniej cie wyjdzie rozdzielacz spawany ze stali nierdzewnej połącz to ze złączkami PE, koszt jakieś max 600 zł, studzienka zwykła betonowa z betonowym deklem zawilgocenie nie przeszkadza.

 

Ja mam studzienke na "wzgorzu" wiec wykopalem sobie 10-15mb i wlozylem rurke drenarska w geowlokninie z wyjsciem gdzies w pole. Dol wysypalem zwirem gruboziarnistym. Jest sucho :) Wody gruntowe bardzo nisko ale nawet jak - to nic nie zrobia rozdzielaczowi, conajwyzej COP poprawia ;)

 

Wazniejsze to dobrze ocieplic sama studzienke - tak jak fundament - najlepiej 1mb w glab po zewnatrz plus pod pokrywe gruba styropianowa "czapeczka". Nie ma prawa zamarznac :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

warto wywalić rozdzielacz z domu, z powodu zraszania i skroplin, najtaniej cie wyjdzie rozdzielacz spawany ze stali nierdzewnej połącz to ze złączkami PE, koszt jakieś max 600 zł, studzienka zwykła betonowa z betonowym deklem zawilgocenie nie przeszkadza.

 

Cześć,

ja mam 6 dziurek i rozdzielacz samoróbkę, razem ze studnią wszystko mieści się w dwóch kręgach 120 cm. Jak zobaczyłem ceny z Aspola na dedykowane studzienki i rozdzielacze to czapka spadła z głowy :).

Dostęp jest dobry, spokojnie można wejść i regulować w razie potrzeby na zaworach. Do domu mam wprowadzone dwie rurki.

Zaoszczędzone....jakieś 4 tys. zł (w stosunku do gotowych rozwiązań)

Pozdrawiam - Daniel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam studzienke na "wzgorzu" wiec wykopalem sobie 10-15mb i wlozylem rurke drenarska w geowlokninie z wyjsciem gdzies w pole. Dol wysypalem zwirem gruboziarnistym. Jest sucho :) Wody gruntowe bardzo nisko ale nawet jak - to nic nie zrobia rozdzielaczowi, conajwyzej COP poprawia ;)

 

Wazniejsze to dobrze ocieplic sama studzienke - tak jak fundament - najlepiej 1mb w glab po zewnatrz plus pod pokrywe gruba styropianowa "czapeczka". Nie ma prawa zamarznac :)

 

no tak jak zrobiłeś to już rzemiosło przechodzi w sztukę:D czyli chwali się

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś postanowiłem sprawdzić w realu jak wygląda sprawa dotacji do pomp. Założenia były takie - pompa 8Kw z instalacją 40K, odwierty 10K. No i się zaczął śmiech na sali. Max dotacja na pompę z instalacją jest liczona od kwoty 2K za Kw czyli koszt kwalifikowany to 16K, odwierty w całości są kosztem kwalifikowanym. W sumie 26K. Na taką kwotę trzeba wziąść kredyt założyliśmy 2 lata. 40% dotacja to 10,4K. Opłaty i prowizje i odsetki bankowe to około 3,2K. Państwo zabiera 19% od uzyskanej kwoty - 2K. Reasumując koszty poniesione 50K z czego dotacji max 5K a drugimi 5K dzielimy się z państwem i bankiem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A bo ty nie wiesz ze to się tylko może opłacać jeśli masz duże zapotrzebowanie? Inaczej to kicha. Ustalili oczywiście jaką pompę masz kupić?

 

Policzmy dla pompy 16kw, + odwiert 250mb, wychodzi 32+ 20 =52tys.

 

Do uzyskania 20,8tys.

Edytowane przez autorus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A bo ty nie wiesz ze to się tylko może opłacać jeśli masz duże zapotrzebowanie? Inaczej to kicha. Ustalili oczywiście jaką pompę masz kupić?

 

Policzmy dla pompy 16kw, + odwiert 250mb, wychodzi 32+ 20 =52tys.

 

Do uzyskania 20,8tys.

 

Zapomniałeś o konieczności wzięcia kredytu i w związku z tym darowiźnie dla banku w postaci prowizji, opłat i odsetek oraz o daninie dla państwa - więc i tak z całego interesu zostanie ci połowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś postanowiłem sprawdzić w realu jak wygląda sprawa dotacji do pomp. Założenia były takie - pompa 8Kw z instalacją 40K, odwierty 10K. No i się zaczął śmiech na sali. Max dotacja na pompę z instalacją jest liczona od kwoty 2K za Kw czyli koszt kwalifikowany to 16K, odwierty w całości są kosztem kwalifikowanym. W sumie 26K. Na taką kwotę trzeba wziąść kredyt założyliśmy 2 lata. 40% dotacja to 10,4K. Opłaty i prowizje i odsetki bankowe to około 3,2K. Państwo zabiera 19% od uzyskanej kwoty - 2K. Reasumując koszty poniesione 50K z czego dotacji max 5K a drugimi 5K dzielimy się z państwem i bankiem.

 

No to super, bo taką pompę z instalacją można mieć już za 20K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście można skorzystać z usług firmy, która wykonuje instalacje kompletne wraz z odwiertami i dogadać się, by odpowiednio duży koszt na fakturze uwzględniony był w pozycji - wykonanie DZ. Reszta pozycji z faktury niech się zmieści w limicie wyznaczonym mocą urządzenia. Wtedy dotacje wykorzystamy maksymalnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście można skorzystać z usług firmy, która wykonuje instalacje kompletne wraz z odwiertami i dogadać się, by odpowiednio duży koszt na fakturze uwzględniony był w pozycji - wykonanie DZ. Reszta pozycji z faktury niech się zmieści w limicie wyznaczonym mocą urządzenia. Wtedy dotacje wykorzystamy maksymalnie.

Wiele rzeczy można zrobić tylko dlaczego znów zmusza się nas do jakiegoś kombinowania i innych pierdół jak by nie mogło być prosto. Robię, zanoszę rachunki, ci od dotacji przyjeżdżają i sprawdzają i jak jest OK wypłacają mi kasę. No tak ale wtedy z czego by żyły banki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też pamiętam jak około 3 lata wstecz interesowałem się dofinansowaniem do PCi. Wtedy tylko BOŚ dawał takowe, jeżeli można to tak nazwać. A wyglądało to tak że dawali jedynie kredyt na preferencyjnych warunkach. Lekko mniejsze oprocentowanie. Niestety narzucali "swoje" firmy, z którymi trzeba było podpisać umowę na montaż i dostawę urządzeń. Z ciekawości zgodziłem się na telefon od gościa z tej firmy. Podałem mu dane i kopara mi opadła jak mi podał cenę. Mój Viessmann był o 1/3 tańszy.

 

 

A tak z innej beczki. Macie jakiś sprawdzony sposób na odpowietrzenie podłogówki??

Wczoraj za radą instalatora odkręciłem na środku pompki te dużą śrubkę na płaski śrubokręt. Oczywiście leciała woda razem z powietrzem, ale tym sposobem to co najmniej dwa dni non stop trzeba by odpowietrzać i trzeba ciągle tam stać aby wylać wodę i dopuścić nowej.

Gdzieś wyczytałem że trzeba zaczynać od dolnego układu podłogówki. Pozakręcać wszystkie pętle, tylko jedną zostawić otwartą. Obiegówka na 3 bieg i zostawić na kilka bądź naście minut, następnie zakręcić i otworzyć kolejną pętlę i tak do końca. Później w identyczny sposób górę. A najlepiej pojedyncze pętle odpowietrzać dlatego że będziemy mieli na 100% pewność że woda tamtędy popłynęła i jest szansa na odpowietrzenie. W przypadku otwartych wszystkich pętli woda płynie tam gdzie ma łatwiej....Myślicie że to jest dobry sposób?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem przed chwilą z instalatorem. No odpowietrzenie to podstawowa sprawa ale powiedział mi że jak słyszę szumy to mogę zmienić obieg na niższy.

Rzeczywiście moge bo teraz jest maksymalny czyli 3 bieg. Ale jak zmienię to i delta sie zmieni. na pierwszym delta to około 9-10 stopni na drugim 7 stopni a na trzecim 5 stopni. Instalator twierdzi że delta w granicach 8 stopni jest do przyjęcia. Co o tym myślicie?

 

No i odnośnie tego grzejnika w piwnicy :)

Owe przekaźniki które chce mi zamontować mają działac w ten sposób:

Kiedy ostatni Euroster odłączy swoją pompę obiegowa daje sygnał do przekaźnika. Ten z kolei oszukuje pompę że na zewnątrz jest temp powiedzmy +35. Wówczas wyłącza się w ogóle ogrzewanie i staje również obiegówka w pompie. Oczywiście CWU działa, wiadomo ze nawet w gorącym lecie potrzebujemy ciepłej wody wiec ma to nie kolidować. Tym sposobem zachowuje mój system sterowania tak jak chciałem i zbędny staje się ten nieszczęsny grzejnik w piwnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...