Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

ja mam odkręcony odpowietrznik na rozdzielaczu i co jakiś czas jak obiegówka idzie, to odpowietrzam na obiegówce. Jak masz w obiegu jakiś grzejnik, to też trzeba go odpowietrzyć. To może trochę potrwać....

 

Jeszcze odpowietrzasz swoją instalację??

Aż tyle odpowietrzania przede mną?

 

Też mam odkręcony odpowietrznik. dzis po pracy spróbuje jeszcze odkręcic ten grzejnik i przez niego może coś się uda odpowietrzyć. Poza tym zrobię chyba tak jak opisałem to wyżej. Duży przepływ przez jedną petlę powinien pomóc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No i odnośnie tego grzejnika w piwnicy :)

Owe przekaźniki które chce mi zamontować mają działac w ten sposób:

Kiedy ostatni Euroster odłączy swoją pompę obiegowa daje sygnał do przekaźnika. Ten z kolei oszukuje pompę że na zewnątrz jest temp powiedzmy +35. Wówczas wyłącza się w ogóle ogrzewanie i staje również obiegówka w pompie. Oczywiście CWU działa, wiadomo ze nawet w gorącym lecie potrzebujemy ciepłej wody wiec ma to nie kolidować. Tym sposobem zachowuje mój system sterowania tak jak chciałem i zbędny staje się ten nieszczęsny grzejnik w piwnicy.

Coś mi się wydaje, że Twój instalator pilnie śledzi ten wątek na FM. O takim rozwiązaniu pisałem już chyba miesiąc temu ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duży przepływ przez jedną petlę powinien pomóc

Duży przepływ rzeczywiście usunie pęcherzyki powietrza z pętli. Trzeba jednak zadbać o to, aby one ponownie tam nie trafiły.

Dużo zależy tu od średnicy i kształtu rur przy odpowietrzniku. Może być tak, że pęcherzyki powietrza omijają odpowietrznik i dalej krążą w instalacji.

Dobrą metodą jest odpowietrzanie przy pomocy zewnętrznej pompki obiegowej i zbiornika. Instalację najlepiej napełniać wodą odgazowaną (np. przegotowaną). Zimna woda podawana bezpośrednio z wodociągu może zawierać dużo powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odpowietrznik mam odkręcony cały czas..a jak mi się przypomni to sprawdzam na obiegówce - zawsze coś powietrza wyleci :D

aż tak długo to nie...to tak bardziej z ciekawości niż z rzeczywistej potrzeby...

To niekoniecznie musi być powietrze. Niewłaściwie dobrane materiały, np. łączenie w instalacji kształtek stalowych ocynkowanych i miedzianych powoduje powstanie ogniw elektrochemicznych i wydzielanie ... wodoru.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie chyba jest za mało tych odpowietrzników. Mam dwie szafki na górze i na dole.

Ale odpowietrznik jest tylko jeden w tej górnej szafce, na górnej belce.

Mój rozdzielacz wyglada mniej więcej tak jak ten, nie mam tylko tej spiralki co sie tam kręci :) obiegówka tez tak jest zamontowana i na górze jest odpowietrznik

http://img263.imageshack.us/img263/4450/rozdzielaczo.jpg

 

Tak na prawdę to prawie identyczny ten rozdzielacz tylko u mnie jest na 6 pętli. Tez firmy KAN

Edytowane przez photos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Najprostszym sposobem "oszukania" pompy ciepła byłoby podanie jej informacji, że na zewnątrz jest np. powyżej +20 st. C (czujniki temperatury są rezystancyjne, więc wystarczy połączyć równolegle do czujnika odpowiednio dobrany rezystor).

Podłączenie rezystora powinno nastąpić, gdy sterowniki pokojowe wyłączyły oba obiegi grzewcze.

Grzejnik w piwnicy oczywiście należy wyrzucić.

Aby taką modyfikację instalacji wykonać nie musisz ingerować w samą pompę ciepła. Wystarczy "kumaty" instalator.

 

 

Rzeczywiście dałeś identyczny pomysł :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie chyba jest za mało tych odpowietrzników. Mam dwie szafki na górze i na dole.

Ale odpowietrznik jest tylko jeden w tej górnej szafce, na górnej belce.

Mój rozdzielacz wyglada mniej więcej tak jak ten, nie mam tylko tej spiralki co sie tam kręci :) obiegówka tez tak jest zamontowana i na górze jest odpowietrznik

http://img263.imageshack.us/img263/4450/rozdzielaczo.jpg

Tak na prawe to prawie identyczny ten rozdzielacz tylko u mnie jest na 6 pętli. Tez firmy KAN

No to kolejna porcja wiedzy, dla "Twojego" instalatora ;).

 

Tymi odpowietrznikami raczej nie uda Ci się odpowietrzyć pętli. To właśnie przypadek, o którym pisałem - strumień wody z pęcherzykami powietrza skutecznie omija odpowietrznik.

Rozdzielacz bardzo dobry, ale do instalacji podłogowej współpracującej z kotłem np. gazowym, a nie z pompą ciepła.

Tu masz przykład rozdzielacza dobrze współpracującego z pompą ciepła :

http://karolina.reczek.eu/murator/2010.10.28/_MG_0394.JPG

( z dziennika budowy : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?156296-Domek-nad-Odr%C4%85&p=4366395&viewfull=1#post4366395 )

Najlepsze miejsce pomp obiegowych (przy instalacji ogrzewania podłogowego z pompą ciepła) jest w kotłowni.

Łatwiej je tam doglądać, konserwować. No i spokojnie wystarczy jedna pompa obiegowa (wbudowana w pompę ciepła lub zewnętrzna).

Zamiast 300W będzie zużywała max 100W. Sterowanie piętrami można wykonać za pomocą zaworów sterowanych elektrycznie, np. takich :

http://allegro.pl/zawor-przelotowy-elektrozawor-3-4-cal-silownik-i1928294784.html zamontowanych przy rozdzielaczu lub w kotłowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej to jak To mozna Twoim zdaniem najlepiej odpowietrzyć?? Myślałem aby zamontowac na każdej belce odpowietrznik ale skoro jest tak jak piszesz ze omija odpowietrznik to wydaje sie zupełnie niepotrzebne.

 

I tak na prawdę to zbyt wielkie różnicy w tych rozdzielaczach nie wiedzę :)

Oczywiście tego termostatu u mnie nie ma.

Edytowane przez photos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej to jak To mozna Twoim zdaniem najlepiej odpowietrzyć?? Myślałem aby zamontowac na każdej belce odpowietrznik ale skoro jest tak jak piszesz ze omija odpowietrznik to wydaje sie zupełnie niepotrzebne.

Korzystna jest taka konfiguracja :

http://www.skleparmatura.pl/uploads/product_images/midi/p-32817.jpg

Tutaj odpowietrznik ma szansę wyłapać pojawiające się gazy i je usunąć z instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie będą tak jakby dwa oddzielne domki (razem ale oddzielnie) i w jednym i drugim termostat pokojowy. Czy to oznacza ze będę miał dwie pompy obiegowe w kotłowni?

Albo dwie pompy obiegowe, albo jedna + zawory odcinające na każdy rozdzielacz.

Możesz też zainwestować w siłowniki termiczne i zainstalować kilka regulatorów, np. odrębnie północna strona, odrębnie południowa.

Pod jeden sterownik można wtedy podpiąć kilka pętli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystna jest taka konfiguracja :

http://www.skleparmatura.pl/uploads/product_images/midi/p-32817.jpg

Tutaj odpowietrznik ma szansę wyłapać pojawiające się gazy i je usunąć z instalacji.

Okej dzieki za informację.

A podpowiedz jeszcze czy jest różnica jak zamontuje ten odpowietrznik przed obiegówką lub za??

Edytowane przez photos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dwóch lat nie sprawdzałem czy nie mam czasem czegoś zapowietrzonego. Aż dzisiaj z ciekawości sprawdzę:). Zegar DZ od czasu instalacji nawet nie drgnął, a do GZ raz do roku muszę dolać tak z 0,5l wody bo ciśnienie maleje.

 

Ja mam na kazdej belce rozdzielaczy zasilania/powrotu odpowietrzniki automatyczne! Czemu Wy nie macie !? Czemu Adiqq masz odkrecony? :) Ciepla przez niego wiele nie ucieknie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystna jest taka konfiguracja :

http://www.skleparmatura.pl/uploads/product_images/midi/p-32817.jpg

Tutaj odpowietrznik ma szansę wyłapać pojawiające się gazy i je usunąć z instalacji.

 

A jak odpowietrznik jest na koncu belki to warto ja troche przynajmniej na czas odpowietrzania "przekrzywic" (poluzowac sruby jednego uchwytu i lekko go podniesc) tak zeby babelek powietrza mial szanse sie do niego dostac :) Ja mam na koncach i nie mam problemu z odpowietrzaniem, acz ja mam jeszcze duzy bufor z odpowietrznikiem na gorze i wiekszosc powietrza przypuszczalnie przez niego ulatuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...