Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Zadzwoniłem do instalatora i ma podjechać do mnie. Zamontuje mi te odpowietrzniki na każdej belce w miejscach jakie pokazał Henok.

Tak na logike to nie ma siły, jeśli wszystko jest sprawne to odpowietrzniki muszą sobie z tym poradzić. Chyba że są tam gdzie u mnie czyli woda nie przepływa przez nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

dzis sprawdzilem metode odpowietrzania metoda zamykania petli i przepuszczania wody tylko przez jedna. Wszystko jest okej, pompuje mocno i widac ze jest zapowietrzone bo po chwili w obiegowce slychac mocne szumy powietrza ale niestety odpowietrznik w tym miejscu gdzie jest nie jeat w stanie sobie z tym poradzic takze trzeba zamontowac tak jak radzi Henok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak zaczynałem grzać u siebie to przelałem każdy obieg wodą, ale zapomniałem zalać zasilania na 25tce a tam ze 30 metrów rury, pomęczyłem pompy w kotłowni przepchnęły, po sezonie grzewczym wchodzę raz do kotłowi a na buforze na manometrze ciśnienie 0, zimny pot mi wystąpił na plecach pomyślałem że mi gdzieś rura walnęła w podłogówce (nie wiedzieć czemu), zacząłem napełniać bufor żeby podnieść ciśnienie i sprawdzić gdzie jest wyciek, a tu nabiłem i stoi, miałem tyle zapowietrzonych pętli że mi zrównoważyło ciśnienie 1,8 Bara. Obiecałem sobie w tym roku że odpowietrzę każdy obieg, ale czasu brakuje cały czas.

 

Jaka macie stratę ciepła od 6.00 rano do 22.00 w tych dniach. U mnie od 0,3C do 0,5C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo dwie pompy obiegowe, albo jedna + zawory odcinające na każdy rozdzielacz.

Możesz też zainwestować w siłowniki termiczne i zainstalować kilka regulatorów, np. odrębnie północna strona, odrębnie południowa.

Pod jeden sterownik można wtedy podpiąć kilka pętli.

 

Sterowniki (pokojowe) muszą być dwa, i to nawet nie dla tego ze się inaczej nie da tylko żeby pokazywały temperaturę dla niedowiarków :)

 

Ogólnie myślałem o jakichś prostych sterownikach, włącz wyłącz i programowanie podstawowe jak euroster2020. Bawię się wersją bezprzewodową i powiem ze działa bez problemu :)

 

Chodzi o to żeby układ zoptymalizować ale tez żeby pozostał prosty. Im coś bardziej rozbudowane tym bardziej podatne na awarie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HenoK

Czy nie uważasz, że pętle podłogówki, które kładziemy gęściej (np. łazienki) nie powinny być większej długości? Chodzi o to, że w tych pomieszczeniach posadzka się szybciej nagrzeje i temperatura na powrocie szybciej osiągnie temperaturę, którą pompa odczyta za wystarczającą by się wyłączyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, że w tych pomieszczeniach posadzka się szybciej nagrzeje i temperatura na powrocie szybciej osiągnie temperaturę, którą pompa odczyta za wystarczającą by się wyłączyć?

 

cieplejszy powrót z łazienki zmiesza się z chłodniejszym z innych pomieszczeń i nic sie nie wyłączy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HenoK

Czy nie uważasz, że pętle podłogówki, które kładziemy gęściej (np. łazienki) nie powinny być większej długości? Chodzi o to, że w tych pomieszczeniach posadzka się szybciej nagrzeje i temperatura na powrocie szybciej osiągnie temperaturę, którą pompa odczyta za wystarczającą by się wyłączyć?

Długość poszczególnych pętli powinna być w miarę możliwości jednakowa. Zapewnia to podobne przepływy w poszczególnych pętlach. Przy gęstszym ułożeniu rurek oczywiście temperatura na powrocie będzie wyższa, ale o to właśnie chodzi. Jak napisał Jasiek, nie ma to większego znaczenia dla pompy ciepła pod warunkiem, że ten strumień nie jest dominujący (takim nie będzie właśnie wtedy, gdy zapewnimy podobne przepływy we wszystkich pętlach).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w takim razie błędem jest układanie rurek w odległości co 10 cm, podczas gdy wystarczyłoby np. co 20? Koszt rurek pomijam.

Zmieni się wtedy diametralnie długość, a raczej objętość wody, ale jaki to ma wpływ na pracę układu?

Podejrzewam, że było to na forum, ale pytam w konkretnym miejscu przy konkretnym układzie (pompa ciepła).

Edytowane przez Tom OP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasadą jest dostarczenie określonej ilości ciepła do podłogi w określonym czasie i jak najniższą temperaturą. Im niższa będzie ta temperatura tym wyższy COP. Jeżeli mamy wykorzystać tanią taryfę, to w czasie 9-10h powinniśmy naładować podłogówkę. Jak położymy za rzadko rurki możemy mieć z tym problem, albo będziemy musieli grzać do wyższych temperatur, co odbije się na COP.

Ja osobiście mam położone rurki co 15cm, a w łazienkach co 10, i z tego co tu wielokrotnie było opisywane tak jest optymalnie.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w takim razie błędem jest układanie rurek w odległości co 10 cm, podczas gdy wystarczyłoby np. co 20? Koszt rurek pomijam.

Zmieni się wtedy diametralnie długość, a raczej objętość wody w układzie, ale jaki to ma wpływ na pracę układu?

Podejrzewam, że było to na forum, ale pytam w konkretnym miejscu przy konkretnym układzie (pompa ciepła).

 

Zasada jest mniej więcej taka:

- PCi pracuje tym ekonomiczniej im niższe są temperatury gz (a wyższ dz)

- opory przepływu w pętli podłogówki rosną proporcjonalnie do kwadratu długości

- ilość ciepła oddawanego przez gz jest wprost-proporcjonalna do różnicy temperatur, natężenia przepływu i powierzchni rurek

 

Zatem jak bardziej przewymiarowane gz (a analogicznie również dz) to ekonomiczniejsza praca PCi. A to dlatego, że może pracować na niższych temperaturach ( można by to ująć, że pompuje ciepło na niższy poziom to i mniej się zmęczy). Nie można jednak bezkarnie wydłużać pętli ze względu na opory hydrauliczne, teoretycznie do 100 m, ale w praktyce dobrze jest nie przekraczać 70 m (przy fi 16). Ponadto pętle w miarę możliwości podobnej długości - łatwiej potem wyregulować taką instalację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi wlasnie wrocil sterownik pogodowy z przerobki. I tu musze bardzo pochwalic firme PW KEY (http://www.pwkey.eu/), ze bez zadnego problemu, ekstremalnie szybko (dostali sterownik we wtorek rano, przerobili i odeslali w ten sam dzien popoludniu!) i bardzo tanio (25pln) przerobili mi UMS-4P (http://www.pwkey.eu/index.php?s=oferta&st=49) na UMS-4PS (http://www.pwkey.eu/index.php?s=oferta&st=50) - ten ma funkcje obnizania wody grzewczej po zetknieciu dwoch stykow - zalezalo mi na tym zeby miec wieksza mozliwosc sterowania pracy pompa miedzy I a II taryfa.

 

Nie traktujcie tego jako spam - nie mam nic z ta firma wspolnego, pozatym ze uzytkuje ich sterownik pogodowy. Musialem ich pochwalic bo przypuszczalnie kazda inna firma chcialaby mi wcisnac nowy sterownik UMS-4PS (ten poprzedni kupowalem ponad dwa lata temu), a tu wszystko zalatwione bez zadnych problemow i tak szybko. To sie chwali!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam - zamontowałeś już ten podlicznik do PC?

 

Dzisiaj bede! Wczoraj poskladalem nowy serwer, dzisiaj przyszedl mi sterownik - dzisiaj wiec robie ostateczne porzadki i bede nie tylko rysowal wykresy zuzycia ale i (przede wszystkim) zliczal zuzycie z podzialem na dwie taryfy :)

 

Kolejnym etapem bedzie uporzadkowanie sieci w domu i wpiecie w niego serwera (narazie sie z nim lacze bezposrednio kabelkiem :) - ale to juz najwczesniej w poniedzialek / wtorek. Wtedy bedzie mozna wszystkie moje wyniki ogladac online :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...