Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Wpadłam, żeby pochwalić się pierwszym rachunkiem za prąd.

Od grudnia do czerwca za ogrzewanie, cwu, gotowanie, normalne używanie wszystkiego, co na prąd, wykańczanie domu (w tym spawanie, cyklinowanie, dużo wiercenia i innych robót różnymi urządzeniami) zapłaciliśmy 1260 zł.

Dom jakieś 160 m2 (zależy, jak liczyć) powierzchni ogrzewanej. Ciepłej wody używa 5 osób.

Pc włączała się głównie w taryfie nocnej. Niestety prace wykończeniowe odbywały się w dziennej :wink:

Z tym spaniem w chłodniejszym, nie ma problemu, bo przy bezwładności domu z silikatu i podłogówki wahania temperatury są minimalne. Na pewno nocą nie jest wyczuwalnie cieplej niż w dzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tylko, że ja wolę spać w chłodniejszym :cry:

No i ciekaw jestem czy z mechaniczną wentylacją będzie się tak samo wychładzało.

jak słusznie napisała Szanowna Przedpisząca, to co napisałem wcale nie znaczy że śpię w zaduchu :D . Domek to nie czajnik z wodą i 23 C nie osiągnie w jedną noc. Z chwilą zadziałania 2 taryfy budynek jest głodny ciepła , nieco wychłodzony i temperatura nie podnosi się - lekki chłodek sprzyja zasypianiu. Dopiero nad ranem kiedy juz trzeba wstawac wita mnie przyjemne ciepełko , które ułatwia wstawanie.

Wentylacja mechaniczna z punktu widzenia bilansu cieplnego jest urządzniem z całą pewnością przynoszącym oszczędności i polepszającym zjawisko, które opisałem. Nie ma jednak urządzeń bezgłośnych a i inne wady były w moim decyzji o rezygnacji istotne. Rachunek ekonomiczny też jest ważny - u mnie wyszło na nie.W końcu oszczędność w eksploatacji to nie wszystko , a przy cenie energii z pompy ciepła stać mnie na nieco rozrzutności :D . Mój rachunek za energię cieplną c.o. +c.w.u w skali roku nie przekracza 1500 zł,w domku od 160 m2, 4 osoby, V strefa klimatyczna.Budynek z cegły kratówki. mur warstwowy 15 cm wełny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domek to nie czajnik z wodą i 23 C nie osiągnie w jedną noc. Z chwilą zadziałania 2 taryfy budynek jest głodny ciepła , nieco wychłodzony i temperatura nie podnosi się - lekki chłodek sprzyja zasypianiu. Dopiero nad ranem kiedy juz trzeba wstawac wita mnie przyjemne ciepełko , które ułatwia wstawanie.

O, to! to! Właśnie. Najbardziej lubię ten mechanizm!

Mamy reku, ale to wynika bardziej z chęci zapewnienia sobie komfortu niż z rachunku ekonomicznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że ja wolę spać w chłodniejszym :cry:

No i ciekaw jestem czy z mechaniczną wentylacją będzie się tak samo wychładzało.

jak słusznie napisała Szanowna Przedpisząca, to co napisałem wcale nie znaczy że śpię w zaduchu :D . Domek to nie czajnik z wodą i 23 C nie osiągnie w jedną noc. Z chwilą zadziałania 2 taryfy budynek jest głodny ciepła , nieco wychłodzony i temperatura nie podnosi się - lekki chłodek sprzyja zasypianiu. Dopiero nad ranem kiedy juz trzeba wstawac wita mnie przyjemne ciepełko , które ułatwia wstawanie.

Wentylacja mechaniczna z punktu widzenia bilansu cieplnego jest urządzniem z całą pewnością przynoszącym oszczędności i polepszającym zjawisko, które opisałem. Nie ma jednak urządzeń bezgłośnych a i inne wady były w moim decyzji o rezygnacji istotne. Rachunek ekonomiczny też jest ważny - u mnie wyszło na nie.W końcu oszczędność w eksploatacji to nie wszystko , a przy cenie energii z pompy ciepła stać mnie na nieco rozrzutności :D . Mój rachunek za energię cieplną c.o. +c.w.u w skali roku nie przekracza 1500 zł,w domku od 160 m2, 4 osoby, V strefa klimatyczna.Budynek z cegły kratówki. mur warstwowy 15 cm wełny

 

dzieki za wyjasnienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze ktos moglby sie podzielic informacja ile kosztuje pompa ciepla o mocy 12 kW. my budujemy dom na Litwie i ciekawi mnie czy nie oplaci sie przywiezc czegos takiego z PL. u nas pompa Nibe FIGHTER 1240 kosztuje ok 7700 EUR. Do tego kolektor i podlaczanie, wiec ostateczna cena za ciekawie nie wyglada...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktos napisać ile kosztuje inwestycja w POMPĘ CIEPŁA ? I czy to się opłaca? I po jakim czasie się zwróci ?

Proponuję zapoznać się z 1708 postami w tym wątku i sprawa będzie dla Ciebie jasna jak słońce :wink: .

A tak na poważnie, to pompa pompie nierówna i stąd trudno na Twoje pytania odpowiedzieć :(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktos napisać ile kosztuje inwestycja w POMPĘ CIEPŁA ? I czy to się opłaca? I po jakim czasie się zwróci ?

Proponuję zapoznać się z 1708 postami w tym wątku i sprawa będzie dla Ciebie jasna jak słońce :wink: .

A tak na poważnie, to pompa pompie nierówna i stąd trudno na Twoje pytania odpowiedzieć :(.

Henok-masz rację!!!!!!!

 

U mnie w Climie wycenione pompę na prawie 40 tyś, taką samą wyproodukowaną w "Zakładzie" mogę kupic za 20 tyś gora :wink: :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję zapoznać się z 1708 postami w tym wątku i sprawa będzie dla Ciebie jasna jak słońce :wink: .

A tak na poważnie, to pompa pompie nierówna i stąd trudno na Twoje pytania odpowiedzieć :(.

 

Tak czy owak, czytanie 1708 postow nie ma wiekszego sensu, jesli w nich wlasciciele pomp nie beda podawali ile ich to kosztowalo i przy jakich oczekiwanych parametrach, a takich postow nie ma niestety za wiele :)

Prawde mowiac wcale nie dziwie sie pytajacemu, poniewaz po przeczytaniu wielu watkow sam nadal mam niedosyt. Nie wiem natomiast jak odroznic pytanie osoby, ktora przeczytala wszystko na ten temat tym forum, od osoby, ktora nie zadala sobie takiego trudu ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czy owak, czytanie 1708 postow nie ma wiekszego sensu, jesli w nich wlasciciele pomp nie beda podawali ile ich to kosztowalo i przy jakich oczekiwanych parametrach, a takich postow nie ma niestety za wiele :)

Odpowiedzi na to pytanie może nie da, ale pozwoli na jego sprecyzowanie w taki sposób, żeby sensowna odpowiedź była możliwa.

Zauważ, że pytający nie podał nawet do czego ta POMPA CIEPŁA ma służyć, jaką ma mieć moc, jakiego ma być typu. Jednak oczekuje konkretów :

Może ktos napisać ile kosztuje inwestycja w POMPĘ CIEPŁA ? I czy to się opłaca? I po jakim czasie się zwróci ?

PS. Celowo nie wymieniłem dziesiątków innych wątków na temat pomp ciepła (niektóre są jeszcze bardziej rozbudowane).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odwierty od razu założyli, 3x100m. mimo,ze pisalem o dzialce prawie 1400m, czyli miejsce na poziomy jest.

 

do jakiej mocy sprezarki 300m ?

 

ja mam 2x100m do 9,7kW podlogowki jest prawie 300mkw

 

Przyjęli 12kW, przy podłodze do ogrzania ok. 215m2. Kubatura do ogrzania jakieś 600m3. Trochę sporo przyjęli, bo u innych tak średnio było w okolicach 10kW, no ale aktualnie "promocję" mają na te 12kW :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pompa pompie nie równa? To nie jest tak jak z samochodami . wszystkie pompy składają sie z niemal tych samych komponentów tych samych producentów ( już słysze ten ryk oburzenia :D ). O efektywności pompy ciepła , ale równiez o kosztach inwestycyjnych decyduje jakośc i rodzaj dolnego ( grunt, woda) i górnego ( podłogówka , konwektory) źródła ciepła. Masa niezadowolonych na wszelkich forach wynika z niedocenienie tego podstawowego zagadnienia. Im mniejsza różnica temperatur instalacji oddającej ciepło i jej odbierającej tym wyższa efektywność. Inwestorzy koncentrują się na wyborze marki pompy ciepła zamiast pokusić sie o rzetelną analizę nie tylko potrzeb ale przede wszystkim możliwości pozyskania ciepła. Od tego głównie zależą koszty i efektywnośc ( którą i tak mało kto faktycznie bada) , dlatego trudno podac uniwersalną i rzetelną odpowiedzi na pytanie za ile?

Przykładem choćby stosowanie większej pompy bo jest promocja - podczas gdy wieksza pompa wymaga dużo wydajniejszego źródła dolnego - a więc kosztownejszego w budowie , o ile wogóle to jest możliwe. Zainstalowanie większej pompy do tego samego źródła zawsze prowadzi do obniżenia temeratury parowania i spadku efektywności - ale kto tym sie przejmuje i bada?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktos napisać ile kosztuje inwestycja w POMPĘ CIEPŁA ? I czy to się opłaca? I po jakim czasie się zwróci ?

 

Ad 1.

tyle ile jesteś skłonny zapłacić,

Ad 2.

opłaca się i to wielu osobom i firmom, które Ci oferuja PC

Ad 3.

złe założenie. Nigdy się nie zwróci.

:wink: :wink:

 

A poważnie*

Moja kompletna kotłownia oparta na PC i "dolnym źródle" zamknie się w kwocie 22-25 tys. zł ( bez podłogówki ).

Nie wiem jak liczyć tutaj inne ustrojstwa, który z zasady służą do czegoś innego, ale przy okazji generują ciepło dla mojej PC.

 

Mam rurę gazową w ziemi, GZ-50 używam w obecnym ( starym domu ) i stwierdziłem ( policzyłem ), że warto wejść w PC,

 

biorąc pod uwagę koszty inwestycji w kotłownię gazową, PC oraz różnicę w opłątach, zacznę "zarabiać" W MOIM DOMU na inwestycji w PC średnio po 11-15 latach.

Niestety nie można precyzyjnie tego oszacować. Zbyt wiele zmiennych.

 

*

wszelkie stwierdzenia dotyczą konkretnej konstrukcji i projektu domu, mojego przyszłego domu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pompa pompie nie równa? To nie jest tak jak z samochodami . wszystkie pompy składają sie z niemal tych samych komponentów tych samych producentów ( już słysze ten ryk oburzenia :D ). O efektywności pompy ciepła , ale równiez o kosztach inwestycyjnych decyduje jakośc i rodzaj dolnego ( grunt, woda) i górnego ( podłogówka , konwektory) źródła ciepła. Masa niezadowolonych na wszelkich forach wynika z niedocenienie tego podstawowego zagadnienia. Im mniejsza różnica temperatur instalacji oddającej ciepło i jej odbierającej tym wyższa efektywność. Inwestorzy koncentrują się na wyborze marki pompy ciepła zamiast pokusić sie o rzetelną analizę nie tylko potrzeb ale przede wszystkim możliwości pozyskania ciepła. Od tego głównie zależą koszty i efektywnośc ( którą i tak mało kto faktycznie bada) , dlatego trudno podac uniwersalną i rzetelną odpowiedzi na pytanie za ile?

Przykładem choćby stosowanie większej pompy bo jest promocja - podczas gdy wieksza pompa wymaga dużo wydajniejszego źródła dolnego - a więc kosztownejszego w budowie , o ile wogóle to jest możliwe. Zainstalowanie większej pompy do tego samego źródła zawsze prowadzi do obniżenia temeratury parowania i spadku efektywności - ale kto tym sie przejmuje i bada?

 

Rzadko ktoś w swojej wypowiedzi tak dokładnie dotyka istoty sprawy !

 

Dodam jeszcze, że lepiej inwestować w energooszczędność konstrukcji domu niż w oszczędzającą neergię duuużą PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...