Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Inaczej, teraz gdy nie masz osobnych ustawionych godzin taniej i drogiej taryfy, pompa ci taktuje. Ustaw tak jakbyś już miał te dwie taryfy. Bedzie lepiej dla pompy.

Musze poczekac az mi serwisant owe przekaźniki zamontuje. Wtedy bez przestawiania łatwiej będzie sprawdzić czy wszystko działa jak należy. Dopiero ustawie sobie te godziny grzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No tego jeszcze nie wiem. Wiem że przy tej krzywej nastawiając na pompie 15 stopni w domu miałem 17. Ale pompa w miarę normalnie sie uruchamiała. Jak obniżyłem o dwa stopnie(nie celsjusza, po prostu szczebelki czyli z 0,6 na 0,4) temperatury sie mniej wiecej zgadzały ale pompa się zbyt często uruchamiała

 

Masz ustawione jakies auto czy moze cos w rodzaju ekonomicznej?

W auto pompa pracuje cala dobe i "pilnuje" temp. ustawionych na dzien i na noc, w ekonomicznej tylko pilnuje okresu ogrzewania bez temp. tzw. obnizonej. Jesli usawisz grzanie nawet bez dwoch taryf ale tak jak bys mial to bedzie pracowac tylko w godzinach jakie ustawiles.

Nie zalaczy sie w okresie pomiedzy poniewaz nie bedzie pilnowala temp. obnizonej -ile by ona nie wynosila cos w rodzaju 0 - 1.

Mozna na pokojowym (ja tak mam) ustawic zamiast funkcji termostatu tzw. korekte a wowczas krzywa jest automatycznie dopasowywana do temp. pokojowej i albo podbijana albo obnizana w zaleznosci od ustawien.

Ja testuje wlasnie takie ustawienie z korekta i dodatkowo ustawilem korekte temp. pokojowej na -1,5*C. Teraz PCi powinna sama dopasowywac podbicie z krzywej np. 0,2 dla ktorej temp. wynosi np. 20*C do odpowiedniej wartosci zeby osiagnac temp. 22*C.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Podziele sie obserwacjami z 'uzytkowania' mojej pompy ktora byla uruchomiona we wrzesniu.

 

dom: 220m2 wszedzie podlogowka

ocieplenie: 20cm styro, okna 3 szybowe U:0,5, poddasze 20cm pianki zamknietokomorkowej.

Reku (jeszcze nie uruchomione wiec wietrzenie tradycyjne - oknami)

 

Pompa 10kW, 2 odwierty po 120 metrow, bufor+mieszacz (tak znienawidzony przez niektorych uzytkownikow), sterownik pogodowy

Bufor zostal zainstalowany ze wzgledu na wpiecie w jego wezownice kominka z plaszczem 22kW.

 

Od dnia pierwszego pompa zostala ustawiona na ogrzewanie w drugiej taryfie czyli: 13-15 - 22-06 - skoro zdecydowalem sie na II taryfy to czemu ich od poczatku nie wykorzystywac??

 

W domu jest cieplo na tyle, ze ekipa od wykonczeniowki pracuje w koszulkach. nie ma potrzeby dogrzewania w dzien (przynajmniej na razie)

za prad za pazdziernik (ogrzewanie, troche CWU i prad dla ekipy - 7 osob) zaplacilismy 170zl wiec na razie wyglada na to ze jest 'oszczednie'.

 

uruchomilismy tez kominek z plaszczem i wyglada na to, ze spelni nasze oczekiwania ekonomiczne i praktyczne.

kominek nagrzewa bufor do 70-80 stopni (potem przelacza sie na ogrzewanie grzejnikow w garazu i piwnicy). wystarcza to na prawie cala noc grzania (przy obecnych temperaturach) dopiero nad ranem pompa startuje na okolo godzine.

przy 0 stopni na zewnatrz krzywa wymaga zasilanie podlogowki na poziomie 30stopni.

raz wymusilem prace pompy z max wydajnoscia - po 4 godzinach temp. DZ wyniosly 1/6.

 

wprowadzamy sie do domu 15-go grudnia wiec jakby co to podziele sie spostrzezeniami bo obserwuje watki o PC od dluzszego czasu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie dając na górze podłogówki, ładujesz się tylko w nieporzebne, spore koszty.

Żeby grzać grzejnikami z temperaturą zasilania 35C, to te grzejniki muszą być olbrzymie(czyli drogie), dodatkowo musisz bufor w którym będziesz magazynować ciepłą wodę do grzejników...a i tak nie gwarantuję ci że będziesz mieć na górze ciepło. Moim zdaniem w nowym domu z PC takie rozwiązanie jest kiepskie. Co innego w starym domu gdy montuje się PC - wtedy jestem w stanie to zrozumieć, ale w nowym - trochę bez sensu.

Czytając wątki o instalacjach mieszanych(podłogówka+grzejniki) zdecydowana wiekszość użytkowników systemów mieszanych twierdzi, że gdyby robiła jeszcze raz, to zrobiłaby podłogówkę po całości....więc przemyśl to jeszcze....

 

 

W przypadku grzejników na górze, chyba jedyną sensowną opcją, jest grzanie wody w buforze do wyższych temperatur(35C to za mało) i puszczanie jej na grzejniki, a na podłogówkę przez mieszac - ale to i tak wyższe koszty inwestycyjne i wyższe eksploatacyjne(wyższe temperatury=niższy COP) niż przy podłogówce

tak więc przemyśl to jeszcze...

 

a o grzejnikach niskotemperaturowych możesz poczytac sobie np tutaj

http://www.therm.pl/media/_gallery/Aktualnosci/2010/purmo/guide-pl.pdf

 

Podzielam opinie, a najlepszym przykładem jest kolega rwxw

Twierdzi ze to był błąd i teraz robiłby wszędzie podłogówkę.

 

Tak z innej beczki. Ktoś pisał że kiedy jest zbyt niskie ciśnienie w zbiorniczku wyrównawczym, mogą być niższe temp DZ. Jakie Ciśnienie w zbiorniczku powinno być??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej, jak chce miec pompe, podłogówke na parterze, a grzejniki na górze - grzac mam zamair temp. okolo 35 stopni, to o ile musza byc przewymiarowane grzejniki na gorze zeby nie bylo tam zimno ??

 

Zbyt duzo zeby mialo to jakikolwiek sens - pozatym w ten sposob na dole masz ogrzewanie akumulacyjne, a na gorze nie. Potrzebny duzy bufor zeby moglo to jakos sensownie dzialac. Niestety dzialac bedzie z niska sprawnoscia i albo wydasz niepotrzebnie gore pieniedzy na ogrzewanie albo u gory bedziesz mial wiecznie uczucie zimna. Nie znam ani jednej osoby ktora po wybudowaniu w takim systemie - nie zaluje ze nie zdecydowala sie na podlogowke na gorze. Mnie to zawsze bardzo dziwi - skoro na dole podlogowka to czemu na gorze tez nie ? :) Ona ma wiecej zalet od kaloryferow. Ja podlogowke mam nawet w piwnicy i garazach! Jedyny kaloryfer to drabinka w lazience ale ona idzie na temperaturze podlog - jest lekko letnia, pelni bardziej role wieszaka niz grzejnika :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też myślę żeby podłogówka po całości ,ale jak się przy tym spi? NIe ma znaczenia ,że połowę pokojów na górze (sypialni) zastawione przez łóżka i szafy?

 

Nie ma obawy. Nawet nie wyczujesz, że podłoga jest ciepła. U mnie po prostu nie jest zimna i to wystarczy. Jedynie w łazienkach są gęściej rurki kładzione i czuć przyjemne ciepło. Śpi się bardzo dobrze.

 

PS

Mam na górze wykładziny, w sypialni nawet grubą i włochatą;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak możesz się wstrzymać z decyzją, to poczekaj do wiosny. Ja nie mam ani podłogówki, ani grzejników w sypialniach i wydaje mi się, że jest to dobre rozwiązanie. Ale jeszcze nie mieszkam, więc poczekaj do wiosny. Jak prześpię się przez parę zimowych nocy to sprawdzę na własnej skórze jak działa ogrzewanie ścienne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jak to jest z tą podłogówką.Sąsiad mi mówi nie rób podłogówki w sypialni bo jak będziesz spał to będziesz wdychał kurz który leży na podłodze i się unosi .Taki kurz widzi np.w łazience w zimie na półkach a latem tego nie ma. No i zapytał się a co to jest ta pompa ciepła?

 

;) Niezle zakrecony gosc. Szkoda tylko ze radzi w temacie o ktorym nie ma zielonego pojecia!! Niech lepiej sprawdzi jak jego kaloryfer wzbudza w ruch powietrze ktore cyrkuluje po calym pokoju wraz z owym kurzem. Jak podloga ktora ma 25-28stC moze unosic kurz kiedy w pomieszczeniu jest 21-23stC ? :) Kolejny co powtarza mity ;(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pewnikiem ma podłogówkę tylko w rzeczonej łazience bez zaworu mieszającego, a w całej chałupie grzejniki konwekcyjne. Przy takim układzie jak poda tak ok. 70 c na podłogę to mu uniesie upuszczoną szczoteczkę do zębów, a przy okazji cały kurz i fugi spomiędzy płytek :cool:

 

he he he...

dobre;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...