Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A ja wyregulowałem rotametrami. Wspomagałem się pirometrem, aby nie przesadzić z różnicą temp. na powrotach. Jeżeli da się rotametrami przydławić niektóre obiegi przy różnych długościach, to czemu przy równych się nie da? Tyle, że ja mam jedną pompę. Przy dwóch faktycznie można ustawić różne biegi i się tym wspomóc. Kurm zorientuj się czy nie można wyłączyć pompek obiegowych na czas postoju spężarki w PCi. Ja tak mam przy sterowaniu pokojowym i to mi załatwia sprawę. Przy poprzednim sterowniku był błąd w algorytmie i nie działało, więc reklamowałem i wymiana na nowszy model pomogła.

Nie, nie ma takiej opcji.

Dzwoniłem do producenta z pytaniem o działanie tych pompek i dowiedziałem się, że nie ma możliwości sterowania (on/off) pompkami obiegowymi w zależności od działania sprężarki.

Co do braku ciepła na górze - ten problem był od początku, nawet kiedy obydwie pompki chodziły na max.

Ponieważ zmiany robiłem wczoraj, to na razie nie bede nic ruszał i poczekam do jutra.

Jak nie będzie zadowalających efektów, to w kolejnym kroku zwiększę prędkość pompki na obieg górny i zobaczymy co to da.

 

W kwestii prędkości pompek, to koledzy wcześniej pisali, ze maja na cały dom jedną pompkę chodzącą na niewysokim biegu i dają one rade (liwko to chyba pisał między innymi), więc chyba jak są dwie pompki, to na I biegu powinny dac rade.

 

Co do oddawania ciepła - to prawda, ze wolniej płynąca woda szybciej dotransportuje ciepło, ale tez mniej go odda - delta zas/powrót jest mniejsza, niż kiedy woda płynie wolniej.

To co jest lepsze....?

 

zapowietrzenie - niby nie sa zapowietrzone, bo to nie jest tak, ze podłogi nie grzeją.

wczoraj w nocy mierzyłem temp podłogi na dole i na górze na panelach - wszędzie było w granicach 24 stopni (+/- 0,3), więc raczej grzeje normalnie.

 

Co do głowiczek - obadam w domu i podam.

Zadajniki - mam, ale to jest 8 czujników pokojowych plus taki sterownik centralny, plus zasilacz. Programowalny ster centralny plus zasilacz sa do umieszczenie w skrzynce na szynie. Te elementy sa produkcji NATEO (kupione razem z PC, aczkolwiek nie działają w połączeniu z nią, tylko jako osobny system, który steruje jedynie tymi głowiczkami na rozdzielaczach na zasadzie 0/1).

Na stronie NATEO

http://www.pompyciepla.com/produkty/systemy-sterujace.html

czujnik widać na dolnym zdjęciu po prawej (tyle, ze tutaj juz w ramce razem w włącznikem światła, ale sam czujnik to tylko ten element nad włącznikem - ramkę dobierasz jaką chcesz, bo to pasuje do normalnych otworów jak kontakty ), a po lewej - szary podłużny sterownik centralny (moduł sterujacy SX).

Tak samo (tylko cały szary), wygląda zasilacz.

Na dole strony masz "Rozszerzony opis Systemu sterującego GENESIS".

Pod tym linkiem są opisane elementy tego systemu.

 

Jednak, żeby to uruchomić, trzeba położyć skrętkę, przez wszystkie pomieszczenia, gdzie te sterowniczki miały by byc założone to raz.

Dwa - jeden taki SX, obsługuje max 8 czujników pokojowych.

 

pzdr

k

Edytowane przez kurm28
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurm zorientuj się czy nie można wyłączyć pompek obiegowych na czas postoju spężarki w PCi. Ja tak mam przy sterowaniu pokojowym i to mi załatwia sprawę..

 

Można wystarczy sterownik pokojowy i on rozłączy obiegówke na kondygnacje gdy zostanie osiagnieta temperatura. Ale jeśli ma sterowanie pogodowe to obiegówka w pompie działa 24h wiec trza kombinowac. Ale tez się da. u mnie właśnie będą montowane przekażniki które bedą wyłączały pompę gdy osiągnę zadana temp na każdej kondygnacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurm. jak masz obiegówki na każdą kondygnacje i nie masz sterowania pogodowego to zrób jak pisałem. Załóż na każdej kondygnacji jakis sterownik który po osiagnięciu temp wyłączy obiegówkę. w ten sposób nawet jak na dole osiągniesz wcześniej, to sterownik wyłączy obieg i "cała moc" popłynie na górę. Wówczas i tam musi osiągnąć zadaną temp.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do oddawania ciepła - to prawda, ze wolniej płynąca woda szybciej dotransportuje ciepło, ale tez mniej go odda - delta zas/powrót jest mniejsza, niż kiedy woda płynie wolniej.

To co jest lepsze....?

 

Dla ekonomicznego działania PCi ważna jest delta całego gz, dla poszczególnych pętli trzeba dobrać indywidualnie przy zachowaniu warunku ogólnego. Jest to zabawa na parę ładnych zimowych wieczorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurm. jak masz obiegówki na każdą kondygnacje i nie masz sterowania pogodowego to zrób jak pisałem. Załóż na każdej kondygnacji jakis sterownik który po osiagnięciu temp wyłączy obiegówkę. w ten sposób nawet jak na dole osiągniesz wcześniej, to sterownik wyłączy obieg i "cała moc" popłynie na górę. Wówczas i tam musi osiągnąć zadaną temp.

 

Albo zostaw siłowniczki na parterze. Ale sposób photosa jest lepszy. A propos - masz może jakieś dokładniejsze dane tych siłowników? Może na priv?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo zostaw siłowniczki na parterze. Ale sposób photosa jest lepszy. A propos - masz może jakieś dokładniejsze dane tych siłowników? Może na priv?

 

 

Sterowanie mam pogodowe, wiec pompki raczej muszą chodzić.

W sumie jak będzie potrzeba, to odpale te pompki na większe moce i też przeżyje te plus 40 pln w miesiącu więcej (chociaż wolał bym mniej ;) ), ale nie będę się raczej bawił w dodatkowe sterowania, wyłączniki itd.

Może kiedyś...

Teraz zobaczę po prostu co sie będzie działo rano jutro i w sobotę i jak sie wszystko ustabilizuj,e a nie będzie OK (a pewnie nie będzie), to podkręcę obieg na pięterku i zobaczę.

Jak sie temp wyrówna w miarę, to wtedy tylko krzywa doreguluje żeby było tyle ile chce o poranku.

Jak sie nie wyrówna to zmniejszę bieg jako nieefektywna drogę i pójdę w kręcenie rotametrami.

 

Az sie wyrówna. ;))

 

 

pzdr

k

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już jest temat rotametrów, to czy zdarzyło się komuś wykręcić go zupełnie? Podczas regulacji (odkręcania na maksimum) został żonie w ręku + siknięcie wody (oczywiście spadek ciśnienia + zapowietrzenie). Czym prędzej wcisnęła go w belkę i dokręciła. Regulowany był oczywiście za ten czarny element po zdjęciu osłonki, nie za szklankę.

 

I zastanawiam się czy nie jest wadliwy skoro dał się wykręcić. Czy to normalne jednak?

 

http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcR4aFeR8yaT9LnRdyq62bdQ-N1wvZmTNtXZvygT_C6it2EP_Orerg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pojawiła się woda to na pewno nie. Ja mam trochę inne - jest osłonka szklanki, którą można odkręcić palcyma, szklanka też da się obracać w palcach, lub za pomocą pokrętła od zaworu w drugiej belce. Jakby się dobrze przysadził, to może by się udało wykręcić na siłę. Ale generalnie bez użycia kluczy nie ma prawa się dać wykręcić rotametru z rozdzielacza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterowanie mam pogodowe, wiec pompki raczej muszą chodzić.

W sumie jak będzie potrzeba, to odpale te pompki na większe moce i też przeżyje te plus 40 pln w miesiącu więcej (chociaż wolał bym mniej ;) ), ale nie będę się raczej bawił w dodatkowe sterowania, wyłączniki itd.pzdr

k

 

Mam taryfę G12W. W miesiącu mam 330h w drogiej taryfie i 390 w taniej. Pompkę mam 45W. 330hx45W=14,85kWh. 14,85x0,68=10,09zł. Tyle kosztuje praca mojej pompki w drogiej taryfie w ciągu miesiąca. Ale, około 10% pracy PC jest też w drogiej taryfie, więc bezproduktywna praca pompki (w drogiej taryfie) to niewiele ponad 9zł, czyli pięćdziesiąt parę zł w sezonie.

I tu można się zastanawiać nad dwiema sprawami. Jak ciągła praca pompki wpływa na jej trwałość (nie znam się na tym, ale ponoć to jest lepsze od start-stopów), i czy podczas słonecznych dni właśnie ta praca nie przynosi korzyści w postaci przenoszenia ciepła do pomieszczeń nienasłonecznionych (samoregulacja).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do silnych wrażeń, to ja w zeszłym roku się rozkojarzyłem i wykręciłem całkowicie imbusem zawór pod grzejnikiem (v-ka), a chciałem tylko napełnić go wodą przekręcając o kilka obrotów :) Niestety nie dało się zatkać z powrotem wody pod ciśnieniem i o temp. 60 stopni - miałem awaryjny spust gorącej wody z układu i ze dwie godziny sprzątania :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do silnych wrażeń, to ja w zeszłym roku się rozkojarzyłem i wykręciłem całkowicie imbusem zawór pod grzejnikiem (v-ka), a chciałem tylko napełnić go wodą przekręcając o kilka obrotów :) Niestety nie dało się zatkać z powrotem wody pod ciśnieniem i o temp. 60 stopni - miałem awaryjny spust gorącej wody z układu i ze dwie godziny sprzątania :)

 

Tak to jest jak się myśli o dupie Maryni:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie przeglądam (zresztą nie tylko ja;)) temat grzania gazem, i tylko mnie to umacnia w przekonaniu, że wybór PC do grzania mego domu był trafnym wyborem. Przeliczyłem sobie, że średnio, dziennie, od początku sezonu grzewczego płacę 5zł, czyli tyle ile kosztuje nieco ponad 2m3 gazu. Szczęśliwcy w tamtym wątku spalają około 6m3 (średnio przy podobnej powierzchni). Coraz bardziej mnie to przekonuje, by zakładać PC nawet jak się ma gaz pod nosem. W kryzysie najbardziej bolą rachunki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzis byl serwisant i zamontowal przekazniki....mam nadzieje ze pompa bedzie teraz chodzic tak jak nalezy. Dowiedzialem sie jeszcze jednej ciekawej rzeczy. Otoz moja pompa potrzebuje przeplywu czynnika w dolnym zrodle w ilosci 1050 litrow na godzine aby pracowala ze swoja sprawnoscia. U mnie natomiast bylo 25 ltr na minute na jednej petli czyli na obu mialem 50 litrow. X 60 minut wychodzi ze mialem przeplyw 3 tys litrow na 3 biegu. Stad te bardzo niskie temp zasiania. Na pierwszym biegu mam 1200 litrow. Czyli optymalnie. Zobaczymy jakie beda teraz temperatury Edytowane przez photos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...