Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

pompa pompie nie równa? To nie jest tak jak z samochodami . wszystkie pompy składają sie z niemal tych samych komponentów tych samych producentów ( już słysze ten ryk oburzenia :D ). O efektywności pompy ciepła , ale równiez o kosztach inwestycyjnych decyduje jakośc i rodzaj dolnego ( grunt, woda) i górnego ( podłogówka , konwektory) źródła ciepła. Masa niezadowolonych na wszelkich forach wynika z niedocenienie tego podstawowego zagadnienia. Im mniejsza różnica temperatur instalacji oddającej ciepło i jej odbierającej tym wyższa efektywność. Inwestorzy koncentrują się na wyborze marki pompy ciepła zamiast pokusić sie o rzetelną analizę nie tylko potrzeb ale przede wszystkim możliwości pozyskania ciepła. Od tego głównie zależą koszty i efektywnośc ( którą i tak mało kto faktycznie bada) , dlatego trudno podac uniwersalną i rzetelną odpowiedzi na pytanie za ile?

Przykładem choćby stosowanie większej pompy bo jest promocja - podczas gdy wieksza pompa wymaga dużo wydajniejszego źródła dolnego - a więc kosztownejszego w budowie , o ile wogóle to jest możliwe. Zainstalowanie większej pompy do tego samego źródła zawsze prowadzi do obniżenia temeratury parowania i spadku efektywności - ale kto tym sie przejmuje i bada?

 

Rzadko ktoś w swojej wypowiedzi tak dokładnie dotyka istoty sprawy !

 

Dodam jeszcze, że lepiej inwestować w energooszczędność konstrukcji domu niż w oszczędzającą neergię duuużą PC.

 

i oto chodzi!

najpier pobudowac enerooszczędny dom a potem dobrać pompe do niego kierujać się parametrami dla właśnie takich domów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Im dom bardziej energooszczędny tym mniej pompa inwestorowi w głowie.

 

Może się okazać, że róznica w cenie pomiezy założeniem PC, a akumulacyjnych z dynamicznym ogrzewaniem el. poparta kosztami eksploatacyjnymi energia el. i przeglady wypadnie na niekorzyść pompy.

 

Wszystkie urządzenia mają swój czas.

 

Takie do ogrzewania to załóżmy górka 20 latek. No dobra 30. I co coś nam rurę zeźre, czynnika ubędzie, ryć trzeba czasem w środku zimy.

A w pasywniaku można małe akumu postawić i w razie czego wymienić w 1/2 dnia jak kto instalację w rurkach położył, a nie w tynku. :roll: :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodziło mi o to, ze przy domach energooszczędnych przelicznik wynosi 35 (czegoś tam) na m2 a przy domach b.dobrze ocieplonych przelicznik ten juz wynosi 55 na m2. I dlatego My postaraliśmy się, aby spełnić wszystkie wymogi domu osnergooszczędnego, po to aby wystarczyła pompa o mocy 8 ewentualnie 10 a nie 14 :D

Wiaże się z tym cena pompy ciepła a najważnieszje-większa pompa to więcej do ułożenia kolektorów i tym samym więcej zajętej działki przez nie!

pozdrawiam;))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałem ten artykuł w Muratorze 10/2006. Z pobieżnych obliczeń wynika, że aby zmniejszyć zapotrzebowanie na energię do ogrzewania o połowę w domu 140 m2, trzeba wyłożyć dodatkowo kwotę rzędu 20 tys zł na dodatkowe ocieplenie, wentylację mechaniczną z rekuperatorem i okna o współczynniku U o połowę niższym. Choć przy obecnych cenach te 20 tys to może jest optymistyczne. Jak ktoś nie chce podłogówki, nie przeszkadza mu szum mechanicznej wentylacji, ma taką działkę i taki projekt że uda się optymalnie usytuowac dom i uniknąć mostków termicznych, a potem w eksploatacji będzie pilnować aby unikać strat ciepła i jeszcze nie lubi wysokich temperatur w pomieszczeniach, to czemu nie. Tyle tylko że to nie mój profil :)

 

Jakby nie patrzeć, wszystkie rozwiązania pozwalające uzyskać oszczędności w połączeniu z komfortem użytkowania kosztują, a długoterminowa opłacalność będzie mocno uzależniona od cen poszczególnych mediów. Ja wybrałem PC ze świadomością tego ryzyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pilne pytanie.....czy ktoś uzytkuje...bądź zna uzytkownika takiej pompy ciepła......cena jest bardzo zachęcająca......sprzedawca dość konkretny i przekonywujący.....ale, no właśnie ...stare przysłowie mówi "tanią kiełbasę psy jedzą" więc wolę zapytać jakie są prawdziwe oceny tej pompy.

Pozdrawiam i dziękuję z góry za każdą uwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witajcie

 

Buduje domek "sosenka" 120 m2 z czego 100 uzytkowej, porotherm 25cm, ocieplenie 20 cm styropian, na poddaszu 30cm welna.

 

Firma polecila mi pompe IVT serii E o mocy 9kw, pompa ta bedzie rowniez grzac CWU - kolektory pionowe 2x80 (mala dzialka)

 

Czy 9kw to nie za duza moc jak na taki maly domek biorac pod uwage ze bedzie zamontowany rowniez rekuperator ? i byc moze kolektory sloneczne (ale to bardzo niepewne)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

 

Buduje domek "sosenka" 120 m2 z czego 100 uzytkowej, porotherm 25cm, ocieplenie 20 cm styropian, na poddaszu 30cm welna.

 

Firma polecila mi pompe ITV serii E o mocy 9kw, pompa ta bedzie rowniez grzac CWU - kolektory pionowe 2x80 (mala dzialka)

 

Czy 9kw to nie za duza moc jak na taki maly domek biorac pod uwage ze bedzie zamontowany rowniez rekuperator ? i byc moze kolektory sloneczne (ale to bardzo niepewne)

 

Weź pod uwagę to, że będzie także grzać CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a prosze powiedzcie jakby wygladala sprawa zamontowania kolektorow slonecznych do tego mojego zestawu.

 

Wiem ze zysk z tego za duzy nie bedzie ale myslalem raczej by sezonie letnim gdy PC jest wylaczona, grunt by sie zregenerowal o ile w odwiertach pionowych jest sens to robic, ewentualnie puszczac nadmiar cieplej wody blisko odwiertow by magazynowac cieplo w ziemii (jezeli faktycznie to by dzialalo) - narazie to tylko moja teoria

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a prosze powiedzcie jakby wygladala sprawa zamontowania kolektorow slonecznych do tego mojego zestawu.

z powodu zbyt niskiej ceny energii cieplnej uzyskiwanej z PCi , jednoczesne montowanie kolektorów słonecznych pozbawione jest sensu ekonomicznego.

Regeneracja nawet płaskiego kolektora jest co najmniej dyskusyjna (czyt. nieskuteczna), a odwiertów pionowych z definicji zbędna . Jajogłowi twierdzą ze energia słońca akumuluje się do głebokości 4m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaniepokoiło mnie to "sucha piaszczysta gleba". Co to oznacza? Czy, tak jak ja mam, 30 cm czarnego, potem piach ze 2,5m (dobry, nawet murarz chwalił, że do murowania się nadaje), ale woda w lipcu na 80 cm pod powierzchnią? Czy to jest zły grunt pod poziomy kolektor (a taki planuje)? Wydawało mi się, że nie.....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...