Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Sledze watek od dawna i b. czesto wypowiadaja sie ludzie mierzacy innych swoja miara.

 

ja od zawsze wiedzialem ze bede mial PC - po prostu chcialem i tyle.

 

Na dzialce nie mam gazu - a nawet jakbym mial to nie zdecydowalbym sie na doprowadzanie gazu do domu. Powod: bo nie i tyle i nikt mnie nie przekona ze jest ok.

 

Mam dom 220m2, sciany 20cm styro, okna 3 szybowe, dach 20cm piany zamknietokomorkowej, rekuperacja.

 

PC 10kW, 2 odwierty po 120m kazdy, Solar prozniowy, bufor 750l (sprzezenie z kominkiem z PW).

cala instalacj lacznie z wykonaniem podlogowki, hydrauliki i kanalizy kosztowala 120tys zl.

Duzo?? Moze i duzo ale calosc domu wyszla gdzies okolo 1,5mln wiec czy to naprawde duzo za instalacje ogrzewania?

Czy instalacja sie zwroci??

Nigdy ale gdyby mi sie cos stalo albo stalo sie cos z moja praca, zona jest w takim polozeniu ze moze spokojnie zyc i utrzymac dom do konca swojego zycia.

Po prostu teraz mam kase i laduje wszystko w dom (troche ze mnie tez gadzeciarz).

 

ale z pelnym szacunkiem podchodze do ludzi ktorzy zmuszeni sa wziasc kredyt by wybudowac/kupic swoj dom i wtedy liczyc sie kazda zlotowka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czy mógłby mi ktoś powiedzieć jakiej mocy ja potrzebuję pompę ? dla domu o powierzchni użytkowej około 260m2,

w tym 40m2 to garaż. Ocieplenie zewnętrzne to 20 cm styropianu, ocieplenie dachu to wełna mineralna - grubość

40 cm. Ogrzewanie podłogowe, planujemy na chudziaka 15 cm styropianu. Działka o powierzchni 3000 m2, gleba piaszczysta. W domu będzie

mieszkało 5 osób.

Bo tych obliczeń jeszcze nie skumałam......

dałbym 14 kw w bezpośrednim parowaniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tez zle porownanie. SUV jest drozszy w utrzymaniu. Gdyby byl tanszy i co rok dawal oszczednosci na tyle, ze po 10-15 latach jego koszt zakupu zwrocilby sie z zakupem cinquecento - tez bym wolal kupic odrazu SUVa :)

 

raczej...

napalił sie na PC więc będzie ją miał...

tak samo z samochodem...

nie ważne jakie koszty...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś nie zna pojęć takich jak SSO,cwu,c.o. a uważa,że PCi jest najplepszą,najbardziej opłacalną i najbardziej komfortową formą ogrzewania do domku 72m2 to znaczy,że ktoś mu naopowiadał bzdur,lub naczytał się folderów reklamowych i jest w błędzie.

Nie sądzisz,że w takim wypadku trzeba rozjaśnić sprawę ?

No chyba,że mamy do czynienia z jak to jasiek napisał:

nie ważne że po bułki do sklepu ...

musi być SUV...

a to przepraszam ;)

 

Raczej czy SUV z silnikiem benzynowym V8 (prad) czy SUV z silnikiem benzynowym V8 z instalacja LPG (pompa ciepla). Tak bym to porownal. Ja mam terenowke z V6 z LPG wiec moj wybor kazdy zna :D

 

Ty Arturo wez policz koszt zwrotu tej pompy przy cenach pradu jakie byly 5 i 10 lat temu. Wtedy bedziesz mogl nawracac ludzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tez mam v6 ale w osobowce...:) to ile przeplacam?? Ale muzyka spod maski piesci moje uszy i nie slucham klekotu :)

Troche odchodzimy od tematu ale ktos kto jezdzi dieselkem nie zrozumie po co komu v6 pod maska. Tak jest tez w przypadku pompy. Czasem ludzie zwyczajnie chca miec najnowsze rozwiazania w swoim wymarzonym domu

Edytowane przez photos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sledze watek od dawna i b. czesto wypowiadaja sie ludzie mierzacy innych swoja miara.

 

ja od zawsze wiedzialem ze bede mial PC - po prostu chcialem i tyle.

 

Na dzialce nie mam gazu - a nawet jakbym mial to nie zdecydowalbym sie na doprowadzanie gazu do domu. Powod: bo nie i tyle i nikt mnie nie przekona ze jest ok.

 

Mam dom 220m2, sciany 20cm styro, okna 3 szybowe, dach 20cm piany zamknietokomorkowej, rekuperacja.

 

PC 10kW, 2 odwierty po 120m kazdy, Solar prozniowy, bufor 750l (sprzezenie z kominkiem z PW).

cala instalacj lacznie z wykonaniem podlogowki, hydrauliki i kanalizy kosztowala 120tys zl.

Duzo?? Moze i duzo ale calosc domu wyszla gdzies okolo 1,5mln wiec czy to naprawde duzo za instalacje ogrzewania?

Czy instalacja sie zwroci??

Nigdy ale gdyby mi sie cos stalo albo stalo sie cos z moja praca, zona jest w takim polozeniu ze moze spokojnie zyc i utrzymac dom do konca swojego zycia.

Po prostu teraz mam kase i laduje wszystko w dom (troche ze mnie tez gadzeciarz).

 

ale z pelnym szacunkiem podchodze do ludzi ktorzy zmuszeni sa wziasc kredyt by wybudowac/kupic swoj dom i wtedy liczyc sie kazda zlotowka.

 

o widzisz...

 

a wiesz dla czego ja mam kable ?

bo oglądałem każdą złotówkę zanim ją wydałem, a nie chciałem na kredyt...

na dzień dzisiejszy postawił bym mniejszy dom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena pradu w okolicy 2000 roku to bylo 0,24 pln / kWh (tania taryfa 0,12 pln, droga 0,28). Czyli w ciagu ok 10 lat prad zdrozal o 100%. Wiec liczcie ze co rok prad drozeje o 10%. Jaki wtedy wychodzi okres zwrotu ? Po 10-ciu latach ogrzewanie pradem juz nie bedzie kosztowalo 2k pln tylko 4k pln. A pompa ciepla nie 650 pln tylko 1300 pln. Roznica z dzisiejszych ~1350 pln rosnie do 2700 pln! Okres zwrotu spada o polowe. Tego to juz nikt nie bierze z "pradowcow" pod uwage ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Ty mu policz ile zapłaci za prąd przy PCi jak prąd pójdzie do góry 300% i 1kWh będzie po 1zł z zapotrzebowaniem 90kWh/m2/rok niż gdyby miał 50kWh/m2/rok i doradzaj dalej pompę zamiast schodzenia z zapotrzebowaniem...

W domku 72m2 aż się prosi o wysoceenergooszczedność,ale to nie moja kasa :)

 

A Ty jak zwykle mieszasz - mowimy o roznicy w TYM SAMYM DOMU. Zeby zejsc nizej z zapotrzebowaniem musi wydac KASE. No chyba ze w tych 3 tysiacach masz oprocz podlogowki, instalacji CO, bojlera CWU takze gratis plyte fundamentowa, grubsze ocieplenie i okna w warstwie izolacji :D No nie mieszaj juz stary :) Wybuduje dom, bedzie mial 50kWh/m2/rok i wybiera - pompa za 40 albo prad za 15. Skup sie, skup.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porownanie z autem benzynowym VS LPG jest tu najbardziej trafione - jak montowalem instalacje sekwencyjna za 3,5k pln ~3 lata temu to LPG kosztowal 1,8, a benzyna 3,4. Jaki byl okres zwrotu? A trzy lata pozniej - dzisiaj, gdzie LPG kosztuje 2,8, a benzyna 5,5 - jaki jest okres zwrotu? Ile bym stracil gdybym dopiero teraz zdecydowal sie na instalacje LPG ? Przez ten czas zarobila na siebie juz kupe kasy. Tak samo moze byc z pradziarzami jak bylo z olejarzami.. I my posiadacze PC tez bedziemy cierpiec ale wole cierpiec 3,5 x mniej ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prąd za 6 tys. tak ku ścisłości

to jest 72m2, a nie 150 m2

 

Z podlogowka, piecem CO, bojlerem CWU, pelna instalacja i montazem ? Zatrudniam Cie jako podwykonawce ;) Sredni koszt podlogowki wykonywanej przez firmy to 80-120 pln / m2 czyli sama podlogowka tu bedzie kosztowac 5,7k - 8,6k pln. 15k to jak najbardziej realna kwota. Mowimy o robieniu przez firme tak? Bo jak chce robic sam to pompa tez go nie wyjdzie 40 tylko 25-30.

Edytowane przez Daga&Adam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z podlogowka, piecem CO, bojlerem CWU, pelna instalacja i montazem ? Zatrudniam Cie jako podwykonawce ;) Sredni koszt podlogowki wykonywanej przez firmy to 80-120 pln / m2 czyli sama podlogowka tu bedzie kosztowac 5,7k - 8,6k pln. 15k to jak najbardziej realna kwota. Mowimy o robieniu przez firme tak? Bo jak chce robic sam to pompa tez go nie wyjdzie 40 tylko 25-30.

 

podłoga na kablach (ok.5000watt całość ), bojler elektryczny, sterowniki do każdej pętli itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...