Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Watpie ze ktos bylby na tyle nierozsadny zeby dac kable do domu 50kW/m2/rok - kable to raczej tylko w pasywniakach. Nawet Arturo taki przeciwnik pomp ciepla robi przeciez podlogowke wodna ;)

 

powiedz mi o ile rozjedziesz się w inwestycji a potem w eksploatacji tak małego domu ?

mówimy oczywiście PC kontra kable...

im mniejszy dom tym łatwiej zejść niżej z litrowością...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dokładnie,wytłuszczę 72m2 !! Dla domu 150 czy 200m2 nie polecę prądu ale to jest klitka !

Poza tym Ty się skup ;)

 

Tylko krowa nie zmienia pogladow - po przeliczeniu stwierdzam ze PC sie oplaci. Udowodnij, ze nie :) No skup sie. 50kWh/m2/rok * 72 = 3600 + drugie tyle na CWU (przyjmuje sie 4 tys kWh na czteroosobowa rodzine) = 7200kWh. Prad wylacznie w II taryfie (0,32 pln) = 2304 pln / sezon. Pompa ciepla ze srednim COP 3, przy sredniej cenie 0,4 pln / kWh (czesc w taniej, czesc w drogiej taryfie) = 960 pln. Roznica w sezonie = 1350 pln. Na dzisiaj. Za 10 lat roznica wyniesie (patrzac na dane historyczne) juz 2 x wiecej. Na dzisiaj pompa zwroci sie w 40-15=25k pln / 1350 = 18 lat. Z kazdym rokiem zwrot bedzie coraz krotszy. Realnie za 10 lat pompa bedzie juz zwrocona, a Ty bedziesz plakal nad swoim piecykiem i zaczniesz sie zastanawiac nad montazem PC lub czegos innego. A wtedy my sie zasmiejemy bo nasze pompy beda juz zamortyzowane, a Ty bedziesz biegl po kredyt do banku na ~30k pln zeby kupic PC ;) Taki scenariusz widze :D Nic tu nie wymyslisz - pompa zuzywa ten sam prad co piec elektryczny wiec jedziemy na tym samym wozku - tyle ze nas podwyzki bola 3-4 razy mniej.

 

Zreszta - czas pokaze :) Ide spac, dobranoc ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podłoga na kablach (ok.5000watt całość ), bojler elektryczny, sterowniki do każdej pętli itd.

 

OK w takim wypadku sie zgodze. Tylko chyba nikt na taki uklad nie pojdzie. W razie jak prad skoczy tak jak skoczyl np. jakis czas temu olej - jestesmy w przyslowiowek d***e. Trzeba miec pasywniaka zeby sie na takie cos zdecydowac. A zeby miec pasywniaka to kupe kasy trzeba doinwestowac. Nie twierdze przy tym, ze to zly kierunek. Ale tutaj rozpatrywalismy przypadek domu 72m2 o zapotrzebowaniu 50kWh/m2/rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę o pompie w przyszłości,nie jestem przeciwnikiem pomp ciepła.Jestem zwolennikiem domów energooszczędnych.

Dzisiaj grzanie prądem jest tanie,jutro może być drogie i wtedy będzie pompa ciepła :)

Ja będę miał pole manewru,Wy nie ;)

 

My juz bedziemy mieli zamortyzowane pompy, ty bedziesz mial zaplacone rachunki ktore spokojnie pokrylyby koszt tej PC zamontowanej lata temu. My bedziemy dalej placic 3-4 razy mniej za prad, a Ty bedziesz musial dopiero zainwestowac kupe kasy w PC zeby tez placic mniej.

 

No i dlaczego my nie bedziemy mieli pola manewru ?? Nasze pompy beda juz zamortyzowane - jak prad skoczy tak wysoko ze nawet PC przestana sie oplacac to zamontuje sobie dowolne inne zrodlo ciepla a ta pompe bede mogl nawet zrzucic z 10 pietra zeby pokazac to na youtube i specjalnie jej zal mi nie bedzie - ona juz na siebie dawno zarobila :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

he he he...

jak zwykle ...

stanęło na niczym...

 

jak będzie w przyszłości to nikt nie wie...

 

Na pewno wiemy ze:

 

1. prad bedzie coraz drozszy

2. PC i kociolek elektryczny zuzywa ten sam prad

 

Czyli wiemy na 100% ze PC z kazda podwyzka (czyli w praktyce z kazdym rokiem) bedzie sie zwracac duzo szybciej niz to wynika z prostych rachunkow przy robieniu inwestycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hah a to ciekawy pomysl...a Ty arturo co zrzucisz kilka kabelkow?? :p nikt nawet uwagi nie zwroci a pompa przynajmniej zdrowo huknie :D dobra ide spac bo juz o glupotach piszemy :)

 

Jakby zamontowal kabelki to moglby narobic wiecej huku zrzucajac cale kilkanascie/dziesiat ton wylewek - bo chcac miec inne zrodlo ciepla musialby to wszystko rozwalic w drobny mak :) No wzglednie piekne kaloryferki zamontowac ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elo.

 

Kristof ja tu jetem laik, pompa będzie uruchomiona za 2 dni u mnie (co implikuje fakt, że mam już stan deweloperski i zaczynam zaraz wykończeniówkę) nie pisze jaka bo powiedzą, że reklama ale do rzeczy; a zbadaj powietrzną pompę o mocy 5-6 kW (ale nie chińską tylko jakąś poważniejszą atlantic, fujitsu, mitsubishi, daikin) może się uda kupić za 12-15kpln ... z tego co ludzie na forum (użytkownicy takowych) piszą to one grzeją i wcale nie do -5 tylko do -20 albo i nawet mniej. Arturo (przeciwnik pompy do domu niskoenergetycznego) kiedyś znalazł Atlantica (chce grzać prądem ale na tanią wmiarę pompę się skusi) ale nie pamiętam za chyba 13kpln (poszukaj w temacie powietrzne pompy ciepła http://forum.muratordom.pl/showthread.php?171750-Pompy-ciepła-powietrze-woda/page43) i tam zapytaj hydrauli (może pomoże bo to dobry człek i chyba instalator) ... Ale zakręciłem.

 

Konkluzja:

 

- grunotwa 40 kpln z podłogówką

- prąd 12-15kpln z podłogówką

- powietrzna 25 -27kpln z podłogówką

 

Do pierwszych dwóch były argumenty, do trzeciej musisz się sam przekonać (uwierzyć, że działają taniej od prądu 2,5 do 3 razy drożej od gruntu o 20-30%)

Rozumiem twój pęd do pompy (nie ważne jakie masz ku temu przesłanki -gadzet, najtańsze ogrzewanie, moda - cokolwiek) ale może warto się zastanowić nad różnymi opcjami

Zagadaj kogoś z forum kto blisko ciebie mieszka może cię zaprosi jakieś pompy oglądać.

 

A jeśli dobrze rozumiem jesteś przed budową a uwierz (nie bez kozery pisałem że jestem w stanie deweloperskim) kasy na budowę w 95% przypadków zawsze jest zamało zawsze można wydać więcej na każdym etapie na każdy element domu a co za tym idzie można wydać mniej. Trzeba rozwarzyć i zastanowić się.

Pozdro. Krzyś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kristof_30, TU masz arkusz, w którym policzysz sobie opłacalność pompy ciepła w Twoim domu. Masz tam wiele zmiennych, którymi możesz żonglować. Arkusz uwzględnia wartość pieniądza w czasie (dyskonto metodą NPV).

 

Policzyłem wstępnie: robiąc 'podłogówkę wodną + kocioł elektryczny' kontra 'PCi'. Zwrot PCi po 36 latach.

 

Podstaw sobie dokładne swoje dane i przedstaw je w tamtym wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policzyłem wstępnie: robiąc 'podłogówkę wodną + kocioł elektryczny' kontra 'PCi'. Zwrot PCi po 36 latach.

 

Jak zwykle wszystko zalezy od szczegolikow - zakladasz wzrost cen energii o 1,2% - w zeszlym roku tania taryfa kosztowala u mnie 0,28, a rok pozniej 0,32. To jest wzrost o jakies 12-15%, a nie 1,2%. 10 lat temu prad kosztowal 0,24, a dzis 0,48. To jest wzrost o 100% w ciagu 10 lat.. To jest srednio roczny wzrost o ok 8,5% rocznie. Mimo ze nie chce to wszystko wskazuje na to ze prad bedzie drozal coraz szybciej - prad mamy glownie z wegla, a jak ten drozeje to chyba wiekszosc z nas wie ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Realny roczny wzrost cen energii elektrycznej - różnica między wzrostem cen energii elektrycznej a wzrostem wynagrodzeń. W latach 2003-2008 wyniósł średnio w skali roku 1,2%."

To są fakty.

 

W arkuszu możesz założyć różne scenariusze. I po to on jest. By zobaczyć w jakich warunkach inwestycja w PCi ma sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Realny roczny wzrost cen energii elektrycznej - różnica między wzrostem cen energii elektrycznej a wzrostem wynagrodzeń. W latach 2003-2008 wyniósł średnio w skali roku 1,2%."

To są fakty.

 

Skad wziales te dane?

 

http://www.cire.pl/rynekenergii/podstawa.php?smid=207

 

Średnie ceny netto energii elektrycznej i usług dystrybucyjnych dla odbiorców końcowych, którzy nie skorzystali z prawa wyboru sprzedawcy (bez podatku od towarów i usług) za lata 2005 -2008

 

2005 2006 2007 2008

320,2 333,5 341,6 380,2

 

Mi wychodzi od 2005-2008 (czyli 3 lata) wzrost o 19%, czyli rocznie wzrost o ok. 6%.

 

Nie czepiam sie samego arkusza - jest fajnie zrobiony, bardzo bym tez chcial zeby prad drozal o 1% rocznie ale to malo realne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Realny roczny wzrost cen energii elektrycznej - różnica między wzrostem cen energii elektrycznej a wzrostem wynagrodzeń. W latach 2003-2008 wyniósł średnio w skali roku 1,2%."

To są fakty.

Moim zdaniem to nie są fakty tylko mity dla statystyki. Faktem jest to co napisał Daga&Adam. Pokaż mi normalnego człowieka który zarabiał 10 lat temu 2k a teraz 3,8.

Ja w swoim otoczeniu takich nie znam a tak wynika z twoich wyliczeń. Na pewno jest grupa która taki a nawet większy wzrost osiągnęła ale jest ich niewielu. Ach ta statystyka.:wiggle:

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wezmy chocby tutaj:

 

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1011370.html

 

Ktos pisze:

 

Podam na przykładzie dostawcy Vattenfall działającego na terenie Górnego Śląska:

 

koszt całkowity energii brutto (taryfa G11 większość domowych ):

0,3612 zł/kWh = 0,2428 zł/kWh (koszt energii) + 0,1303 zł/kWh (koszt dystrybucji).

Ceny obowiązują od 01.05.2008 roku.

 

Akurat ja i Adiqq mamy prad z Vattenfalla i obecnie energia w G11 brutto z dystrybucja kosztuje 0,48 pln / kWh. Czyli w ciagu ostatnich 3 lat wzroslo o uwaga - 33% ! Czyli rok do roku o dokladnie 10%.

 

To sa fakty, a nie wyimaginowany 1,2% :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze liczysz. Rocznie wzrost o ok. 6%. Odejmij od tego wzrost wynagrodzeń i będziesz miał realny wzrost cen energii.

Pomogę: http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=3381

 

Trzymajmy się faktów - bajki tylko dla dzieci.

 

Po co chcesz odliczac wzrost wynagrodzen !? Mi z portfela ubywa tyle o ile wzrasta cena energii, a nie pomniejszone o jakis wskaznik wzrostu wynagrodzen. W ten sposob manipulujac to mozna wszystko wykazac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy z każdym rokiem, statystycznie, nie przybywa Ci też w tym portfelu?

 

Nie będę Wam zaśmiecał wątku - proponuję się przenieść tu: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?148452-Pompa-ciep%C5%82a-CZY-elektryka-WEJD%C5%B9-I-POLICZ-SAM!

Tam sobie możemy podyskutować o konstrukcji arkusza, do czego zresztą kiedyś zachęcałem.

Edytowane przez budowlany_laik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...