Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Alez otworzylem. I widze standardowo wpisane 1,2% cena podwyzki pradu :)

Bo szare komórki w arkuszu są do edycji, więc możesz podstawić swoje dane!

 

No, np. na gieldzie! Moga procentowac rownia pochyla w dol ;) A na lokacie to cale zyski zjada inflacja. Tak czy siak dupa z tylu.

By przybliżyć pojęcie wartości pieniądza w czasie - czy jeśli ktoś kupuje PCi za kredyt, to płaci odsetki do banku za ten kredyt? Bierzesz to pod uwagę? Czy tylko to, że rachunki za prąd są mniejsze od 'elektryków'?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

By przybliżyć pojęcie wartości pieniądza w czasie - czy jeśli ktoś kupuje PCi za kredyt, to płaci odsetki do banku za ten kredyt? Bierzesz to pod uwagę? Czy tylko to, że rachunki za prąd są mniejsze od 'elektryków'?

 

Widzisz nie kazdy bierze PC na kredyt. Ja grzalem dwa lata pradem i wydalem na to w sumie (z wszystkim) z 16-18k pln bo grzalem w G11 :D

 

Potem dozbieralem 10k pln gotowki i 10k pln w kredyt na 10 rat - kredyt 0% bo akurat mam taka mozliwosc i mam PC gruntowa za 20k pln mocy 9k pln. Teraz licze ze sezon sie zamknie w 2k pln za CO+CWU. Odsetek zero pln. Zysk.. hoho :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Założenie ma jeden podstawowy błąd. Taki współczynnik zakłada, że osoba wypełniająca arkusz będzie miała zawsze pracę i zawsze będzie miała wynagrodzenie, zakłada również brak awansów czy degradacji. Ja mimo, że mam dobrą pracę nie odważyłbym się przyjąć takiego założenia w perspektywie kilkudziesięciu lat.

 

Dokladnie.. Juz ktos wczesniej pisal - a co bedzie jak cos nam sie stanie - np. zginiemy w wypadku ? Zostawiamy zone czy dzieci z wysokimi rachunkami do placenia. PC to takze kupienie sobie spokoju na przyszlosc. Taki rodzaj ubezpieczenia, czy emerytury. Pewnie powiecie ze PC tyle przeciez nie przezyje - owszem, ale jak przezyje 20 czy 30 lat to wymiana samej sprezarki to bedzie koszt maksymalnie 3-4 tys pln (w przyszlosci moze realnie nawet znacznie mniej), bo nic innego sie w niej nie zuzywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich byłem dzisiaj w Vismanie i zaproponowano mi PC Vitocal 222 za 15 tyś z kawałkiem bo jest z tamtego roku i stoi na salonie a ze wszystkim policzyli około 40 tyś.

A wiecej szczegółów?? jaką zaproponowali 6, 8, czy 10 ?? 10 raczej nie ale 7,7 juz mogli,

chociaż nawet za 5,9 to juz jest dobra cena...40tys z podłogówką, odwiertami czyli komplecik??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z małymi rachunkami za prąd, zostawić też dla żony kredyt za PCi - gratis.

 

Daga&Adam, mam 'czysty' prąd. Za sezon grzewczy do tej pory wydałem 292 zł! Mam wstawić PCi jak radzi Liwko by zejść do poziomu 97 zł? Śmiechu warte to mało powiedziane.

 

Lepiej policz ile wydales wiecej na inwestycje. Ja nie pisze ze zle zrobiles - sam jestem zwolennikiem domow mocno energooszczednych ale liczmy uczciwie - za ta prawie-pasywnosc wydales na pewno wiecej niz roznica miedzy PC, a pradem. Ja mam dom blisko 400m2 (uzytkowe bez garazow i piwnic to parter 120 plus poddasze 80 = 200m2), samych piwnic mam 140m2 wysokich na 2,7m :D Mimo ze dobrze ocieplony (20cm styro sciany, 30cm welny dach) to zuzywa swoje (~12 tys kWh / sezon / CO) bo posadowiony na standardowych lawach, okna "zwykle" - pieciokomorowe / jednokomorowe, pozatym 8 okien dachowych w dachu i dwa ogromne wykusze (3x2m) plus duze drzwi tarasowe. Nizej mi sie schodzic nie oplacalo, w malym domku bym pewnie sie "pobawil".

Edytowane przez Daga&Adam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam PC na kredyt, jak zresztą cały dom, mimo że gaz mam w drodze, o tu, 7m od ściany zewnętrznej budynku. Dlaczego jestem taki głupi? Ano dlatego, że potraktowałem kredyt jak czynsz. Fakt, teraz mnie ten czynsz łoi po du.ie ale sobie myślę, że za wygody się płaci. Niemniej, czynsz mam zabójczo duży ale jak sobie pomyślę, że zamiast średnio 200PLN m-cznie za ogrzewanie i CWU miałbym płacić do gazowników 400-500 PLN to się cieszę że nie zdecydowałem się na gaz + kominek (tym bardziej, że gaz + kominek wyszedłby mnie około 5-10kPLN taniej niż PC).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej policz ile wydales wiecej na inwestycje. Ja nie pisze ze zle zrobiles - sam jestem zwolennikiem domow mocno energooszczednych ale liczmy uczciwie - za ta prawie-pasywnosc wydales na pewno wiecej niz roznica miedzy PC, a pradem.

 

Ale nawet wstawiając do jego domu najmniejszą PC, robiąc małe DZ to różnica by wyszła tylko 12tyś. Przy całości domu to drobnostka, a rachunki dużo mniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak przeliczasz te zwroty laik to powiedz kiedy Ci sie reku zwróci albo GWC :)

Tak jest w domu niestety że pewne koszty tyrzeba ponieść czasem mniejsze czasem większe, każdy wedle uznania. Ale siedzieć i liczyc kiedy to się zwróci to można oszaleć.

Ale ja znam przepis na pewny zwrot. Ciepłą wódkę popić ciepłą herbatka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie gadaj bo moj tesciak tak pije. I powiem Ci szczerze, ze jak z nim pije to tez popijam ciepla herbatka, a wodki nigdy nie mrozi. Zwrotu brak, a gardlo nie cierpi :-)

 

No i to jest ewidentny przykład że to co dla jednego jest pewne wcale nie musi być dla drugiego...dla kazdego co innego sie liczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I o to chodzi właśnie, że do domów średnio energetycznch PCi się nadaje, do mocno energetycznych już nie. Tylko to chciałem pokazać na wykresie biorąc pod uwagę jak najwięcej zmiennych. Ale - wybaczcie - daty końca świata tam nie wstawiłem.

 

photos, liczyć zwrot można w alternatywnych systemach, np. PCi vs. prąd - wczoraj była o tym dyskusja na wątku 'elektrycznym'. Porównywać natomiast systemy o innym komforcie (grawitacja vs. WM) - nie bardzo.

 

Zatem robię zwrot i... good bye. Do czasu :)

 

A Wy, koledzy, odpowiedzcie teraz aksamitce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 100% będzie więcej o 286%;)

 

Tzn. jezeli dzisiaj placisz 1 pln to za 20 lat przy wzroscie o 7% rocznie bedziesz placil 3,86 pln - to jest dokladnie 3,86 x wiecej czyli wzrost o 386% :-)

Czyli 1 kWh w G11 0,48 pln za 20 lat bedzie kosztowal 1,85 pln. Sprawdzimy za 20 lat, forum raczej przetrwa, a jak nie to google cache i wayback machine'y zostaja he he ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...