Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

>hydrol

 

W suchej piaszczystej glebie wydajność kolektora poziomego z mb spada na tyle nisko, że pionowy może wyjść nawet taniej, zwłaszcza jeśli poniżej są bogate warstwy wodonośne.

nie pisałem że nie , choć nie sądzę aby odwiert był tańszy. Po prostu przy "słabym" gruncie brakuje powierzchni lub inwestorowi bardziej zależy na ograniczeniu dewastacji.

Oczywiście najlepiej jest jeśli grunt to tłusta, nawodniona glina - ale jak się nie ma co się lubi ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

>hydrol

 

W suchej piaszczystej glebie wydajność kolektora poziomego z mb spada na tyle nisko, że pionowy może wyjść nawet taniej, zwłaszcza jeśli poniżej są bogate warstwy wodonośne.

nie pisałem że nie , choć nie sądzę aby odwiert był tańszy. Po prostu przy "słabym" gruncie brakuje powierzchni lub inwestorowi bardziej zależy na ograniczeniu dewastacji.

Oczywiście najlepiej jest jeśli grunt to tłusta, nawodniona glina - ale jak się nie ma co się lubi ...

 

W ogólnym rozrachunku cenię sobie mój piaseczek, w który najgorsza nawałnica wsiąka w 5 minut. Jak zawsze chodzi o to aby plusy nie przesłoniły minusów ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam u siebie zainstalowana pompe ciepla Nibe 1140 8 kw.Mam do W, as pytanie czy warto instalowac termostat pokojowy, firma ktora mi instalowala pompe przekonywala mnie ze jezeli bedzie termostat zewnetrzny i wewnetrzny to pompa bedzie wariowac ,no i jeszcze jedno pytanie czy u was rowniez bardzo skraplaja sie rury w kotlowni pomimo ze sa izolowane , jak mozna to zjawisko kondensacji zmniejszyc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam u siebie zainstalowana pompe ciepla Nibe 1140 8 kw.Mam do W, as pytanie czy warto instalowac termostat pokojowy, firma ktora mi instalowala pompe przekonywala mnie ze jezeli bedzie termostat zewnetrzny i wewnetrzny to pompa bedzie wariowac

czy będzie wariować to zależy od regulatora . Regulator pogodowy może być z opcją termostatu pokojowego. Zgodnie z temperaturą zewnętrzną realizowana jest krzywa grzania, a rolą termostatu jest podnoszenie lub obniżanie krzywej grzania - zależnie od zadanej wartości temperatury. Po co to? Taki złożony algorytm jest lepszy niż sama pogodówka bo pozwala lepiej wykorzystać akumulacyjność budynku a tym samym korzystanie głównie z II taryfy - pod warunkiem że termostat z programatorem tygodniowym. Sam termostat bez pogodówki to rozwiązanie gorsze bo tempaeratura wyjściowa nie jest optymalizowana do temperatury zewnętrznej i osiągamy tym samym gorszy COP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja ma taki sterownik ze zaprzęga do pracy oba czuniki tzw wewnętrzny w podłodze i zewnętrzny - jak twój sterownik ma program tylko dla jednego czujnika do pracy tylko jeden czujnik to "będzie wariować". Mój czujnik zewnętrzny przesuwa cała histerezę grzania (która realizuje czujnik wewnętrzny w podłodze)w górę i w dół
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja ma taki sterownik ze zaprzęga do pracy oba czuniki tzw wewnętrzny w podłodze i zewnętrzny - jak twój sterownik ma program tylko dla jednego czujnika do pracy tylko jeden czujnik to "będzie wariować". Mój czujnik zewnętrzny przesuwa cała histerezę grzania (która realizuje czujnik wewnętrzny w podłodze)w górę i w dół
nic nie będzie wariować bo jak sterownik jest zaprojektowany na jeden czujnik to drugiego zwyczajnie nie zobaczy .

Histerezy czujnik wewnętrzny z pewnością nie zmienia bo każdy obwod ma swoją. Jest to po prostu różnica temperatur : tej która wyłącza pracę PCi i tej która ją ponownie załącza. Większa histereza to dłuższe cykle pracy i mniejsza dokładność regulacji i odwrotnie. Tyż mam taki sterownik , ktory pracuje z dwoma czujnikami - nastawia się w nim rownież parametr wagi ustalający priorytet obwodu regulacji temperatury wewnętrznej - większy priorytet to większsze zmiany krzywej grzania - nic nie wariuje, działa idealnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Już od jakiegoś czasu poszukuję firm zajmujących się wykonywaniem odwiertów pod wymienniki pionowe do pomp ciepła. Czy moglibyście podać mi jakieś namiary na tego typu przedsiębiorstwa, jeżeli oczywiście takowe znacie.

 

Ewentualne info poproszę na PM lub na email:

[email protected]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam u siebie zainstalowana pompe ciepla Nibe 1140 8 kw.Mam do W, as pytanie czy warto instalowac termostat pokojowy, firma ktora mi instalowala pompe przekonywala mnie ze jezeli bedzie termostat zewnetrzny i wewnetrzny to pompa bedzie wariowac ,no i jeszcze jedno pytanie czy u was rowniez bardzo skraplaja sie rury w kotlowni pomimo ze sa izolowane , jak mozna to zjawisko kondensacji zmniejszyc

 

spokojnie, nic nie zwariuje jak się wszystko prawidłowo ustawi. Jednak należy pamiętać, że podłączając termostat do pompy ciepła będziesz defacto sterował temperaturą jednego pomieszczenia wpływając na pozostałe.

NIBE nie zwariuje, tylko w przypadku osiągnięcia wymaganej temp. w pomieszczeniu obniży się wybrana krzywa grzania o stałą zadaną wartość. Możesz też wykorzystać czujnik pokojowy RG 10, który w zależności od wielkości różnicy między temp. aktualną a wymaganą w pomieszczeniu dosyć płynnie obniża/podwyższa krzywą grzania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
mama podpisaną umowe na zamontowanie i uruchomienie pompy ciepła z kolekatorami grungtowymi oraz pompę ciepła podgrzewającą ciepła wodę, z Clima Komfort z Grudziądza :D

 

...u nas CK właśnie zamontowała kolektor z pompą...wrażenia...no cóż...myślałam, biorąc pod uwagę renomę firmy, że będzie lepiej...wrażenia mieszane...Nie neguję samej PC, mam tylko duże zastrzeżenia do firmy...Cd, jak położą podłogówkę i uruchomią kotłownię...Mam nadzieję, że chociaż nie będzie gorzej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mama podpisaną umowe na zamontowanie i uruchomienie pompy ciepła z kolekatorami grungtowymi oraz pompę ciepła podgrzewającą ciepła wodę, z Clima Komfort z Grudziądza :D

 

...u nas CK właśnie zamontowała kolektor z pompą...wrażenia...no cóż...myślałam, biorąc pod uwagę renomę firmy, że będzie lepiej...wrażenia mieszane...Nie neguję samej PC, mam tylko duże zastrzeżenia do firmy...Cd, jak położą podłogówkę i uruchomią kotłownię...Mam nadzieję, że chociaż nie będzie gorzej...

 

A co masz konkretnie na myśli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mama podpisaną umowe na zamontowanie i uruchomienie pompy ciepła z kolekatorami grungtowymi oraz pompę ciepła podgrzewającą ciepła wodę, z Clima Komfort z Grudziądza :D

 

...u nas CK właśnie zamontowała kolektor z pompą...wrażenia...no cóż...myślałam, biorąc pod uwagę renomę firmy, że będzie lepiej...wrażenia mieszane...Nie neguję samej PC, mam tylko duże zastrzeżenia do firmy...Cd, jak położą podłogówkę i uruchomią kotłownię...Mam nadzieję, że chociaż nie będzie gorzej...

 

A co masz konkretnie na myśli?

 

Z ostatecznymi wnioskami poczekam, jeśli pozwolicie na koniec...Opiszę ( za jakieś, mam nadzieję 2 tygodnie )...Na razie za dużo emocji :evil: , a i nie wszystko w sensie montażu skończone...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie jakość obsługi. Chociażby to że jak zapytałem o działające już urządzenia w mojej okolicy to potrafili mnie skontaktować z jej użytkownikiem i mogłem sobie zobaczyć to w akcji. A na przykład Thermogolv robił problemy, że w sumie to nie wiedzą, nie mają kontaktu z klientem i taki dziwne tłumaczenia. A ze strony Wassermanna to w ogóle nie było zainteresowania kontaktem z potencjalnym klientem. I tyle w temacie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A takie pytanie: co was skłoniło do CK? Jest jeszcze kilka firm, które robią PC z bezp. parowaniem (Thermogolv, Wassermann chociażby).

Zależało nam, żeby rozdzielić funkcje co i cwu...W ten sposób jest szansa na większą sprawność PC. Takie rozwiązanie ma w swojej ofercie właśnie CK.

Z bezpośrednim parowaniem sprawdzaliśmy jeszcze Thermogolv, IDM Andreasik, Ochsner...wszystkie z bezpośrednim parowaniem. Po rozmowach z przedstawicielami/włascicielami ostateczna decyzja została podjęta...CK. Myślę, że ich PC ma najkorzystniejsze założenia i przynajmniej teoretycznie najlepszą sprawność, m.in właśnie ze względu na inny sposób uzyskiwania cwu...Czas pokaże...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...