Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

adiqq, arkusz można opracować tylko dla średniej, dla statystyk. Trudno by było zrobić ileś mln różnych arkuszy dla każdego Polaka :) Jeśli Liwko zarabia teraz mniej, niech to uwzlędni we wskaźniku wzrostu cen energii - odpowiednio go korygując. Arkusz jest dostępny ogólnie, szare komórki podlegają edycji przez wypełniającego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

przemyśl PC z bezpośrednim parowaniem, one nie potrzebują tak dużego kolektora np. taką PC jest Zirius z Thermogolv

 

Może, i tak, ale jednak bezpieczniej byłoby miec taka pompę jak ty i kilku kolegów. Przynajmniej spytać by sie kogo było jak by źle działała. Czytasz na pewno watek na budujemydom.pl to widzisz jak sie gość męczy. I zdrowie traci i kase, a wydał wcale nie mało, wręcz powiem sporo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BZDURA!!

 

Oczywiście, ze się da na pogodowce.

Biorąc pod uwagę to, jak działa ogrzewanie podłogowe, to te wszystkie sterowniki pokojowe itp, to tylko wyrzucone w błoto pieniądze.

 

Wszystko pieknie cacy ale zapominasz o... dwoch taryfach! Jasne ze najlprosciej miec G11 i wrzucic sterownik pogodowy - ale majac G12 i dwie taryfy, normalnie dzialajacy sterownik pogodowy nie bedzie wogole bral pod uwage godzin w ktorych grzeje. W efekcie ogrzewanie moze byc 50-100% drozsze, mimo zblizonego do sterownikow pokojowych komfortu.

 

Ja akurat uzywam pogodowki ale u mnie to taki troche eksperymentalny system ogrzewania bo uzywam tez bufora. Narazie sprawdza sie doskonale. Bufor w taniej grzeje do wyzszych temperatur, w niskiej do nizszych. Pogodowka w taniej obniza mi temperature wody grzewczej (wolniejsze rozladowanie bufora ale jednak cieplo idzie w podlogi i odczuwalny komfort IMHO jest wyzszy niz jak jest "stop"), a w drogiej - zwieksza temperature wody grzewczej. Narazie z CO nie wyszedlem jeszcze poza tania taryfe, a z obserwacji i wykresow wychodzi, ze bufor (1000l) wystarcza na ok 2h dodatkowego grzania w ciagu trwania drogiej taryfy, co moim zdaniem ma spore znaczenie bo ledwo ledwo ale jednak dociagam od tej 6 do 13, a potem od 13 do 22 z grzaniem :) Moim zdaniem wielkiego spadku COPu nie ma - PC "ciagnie" wode grzewcza z bufora z dolu, tam gdzie najszybciej sie wychladza, cale cieplo jest u gory. Wiec COP jest wysoki. Dopiero pod sam koniec grzania "ciagnie" wode 35-36stC i tu COP moze jest o jakies dziesiate czesci gorszy. Pompa zuzywa od 2 do 2,5kW grzejac w ten sposob :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może, i tak, ale jednak bezpieczniej byłoby miec taka pompę jak ty i kilku kolegów. Przynajmniej spytać by sie kogo było jak by źle działała. Czytasz na pewno watek na budujemydom.pl to widzisz jak sie gość męczy. I zdrowie traci i kase, a wydał wcale nie mało, wręcz powiem sporo.

 

Możesz dać linka do tego wątku, gdzie gość się męczy z pompa bezpośredniego? Jakiej firmy ma PC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałam wycenę ekopolu na montaż PC w moim domu 260m2 powierzchni w tym 40m2 to garaż w bryle, ocieplenie 20 cm styropianu, na dach wełna mineralna 40 cm, parter plus poddasze, 5 osób.

 

Wycena od ekopol. Jak narazie najtańsza, ale wciąż 50 tys

 

W Państwa nowo budowanym domu z wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła, można spodziewać się szczytowego współczynnika zapotrzebowania na ciepło na poziomie ok. 42W/ m2, przy warunkach zewnętrznych –20/+20 wewnątrz. Przy powierzchni 220m2 szczytowe zapotrzebowanie budynku na moc cieplną wynosi ok.9,3kW. Aby osiągnąć taką moc grzewczą, należy zastosować pompę ciepła PSPC-13ZH pracującą w systemie glikol/woda. Pompa PSPC-13ZH w warunkach pracy parowanie/skraplanie (0/35) ma moc grzewczą ok. 12,9kW. Pompa ciepła Bielino PSPC-13ZH (CO 9,3kW + 2,0kW CWU)zapewni Państwu automatyczne i komfortowe ogrzewanie całego domu, oraz CWU przez cały rok. Nasze pompy ciepła są wyposażona seryjnie w funkcję niszczenia bakterii Legionella oraz wymiennik regeneracyjny. Główną cechą pomp ciepła serii Bielino Silence Plus, jest cicha praca całego układu, gdzie poziom hałasu kształtuje się na poziomie 45dB przy parametrach pracy 35/30oC. Doskonale nadaje się do montażu wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych. Drgania spowodowane pracą sprężarki są bardzo dobrze wytłumione i nie przenoszą się na budynek czy instalację CO.

 

Całkowity skrócony kosztorys instalacji pompy ciepła:

Kolektor pionowy 23.990zł netto +8%vat (lub 23.690zł) netto +8%vat

Kolektor poziomy 20.300zł netto +8%vat

Ogrzewanie podłogowe 22.000zł netto +8%vat (lub 17.600zł) netto +8%vat

Pompa ciepła PSPC-13ZH + montaż 16.770zł netto +8%vat Kotłownia 10.900zł netto +8%vat

Zasilanie elektryczne pompy ciepła 30złmb netto +8%vat

Włącznik różnicowo prądowy 100złnetto +8%vat

Instalacja przewodów do 2 czujników strefowych 800zł netto+8%vat

Kolektor poziomy, ogrzewanie podłogowe jak i ostatnie trzy pozycje (zasilanie + wyłącznik i przewody do czujników strefowych)

Klient może wykonać we własnym zakresie.

Standartowo w cenę pompy ciepła jest wliczona tyko jedna kondygnacja, koszt dodatkowej kondygnacji 890zł netto w skład której wchodzi: sterownik, pompa obiegowa i instalacja.

 

 

W skład tych 10.000 zł określonych jako "kotłownia" wchodzi: kompletna kotłownia CO i CWU wykonana w miedzi.

• zasobnik dwupłaszczowy CWU 300L wykończenie w skay ze stali nierdzewnej o wydajności 110L /10min.

• pompy cyrkulacyjne DZ, CO i CWU, naczynia przeponowe DZ, CO i CWU, zawory.

Jeśli w budynku ma być założona cyrkulacja CWU, wówczas dochodzi koszt 700zł netto +8%vat. Gwarancja 2 lata

 

Co myslicie o tej ofercie, oprócz tego, że podłogówkę można zrobić taniej ??

 

I jeszcze jedno - proponują przy kolektorze pionowym dwa rodzaje rur - o przekroju 32mm i wtedy głębszy odwiert lub 40mm i wtedy trochę mniejszy odwiert. Cenowo +_ to samo. Co lepsze i jakie są wady i zalety ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BZDURA!!

 

Oczywiście, ze się da na pogodowce.

Biorąc pod uwagę to, jak działa ogrzewanie podłogowe, to te wszystkie sterowniki pokojowe itp, to tylko wyrzucone w błoto pieniądze.

 

Do ustawienie wymaganych temperatur w pomieszczeniach, masz krzywa grzania w pompie i regulację przepływów na rozdzielaczach podłogówki. Nic więcej nie jest potrzebne. No może poza czasem koniecznym na ustawienie tego, wyobraźnią i chęciami.

 

pzdr

k

 

przeczytaj uważnie zanim takie rzeczy będziesz pisał, kontekst jest taki że chodzi o grzanie w systemie 2 taryfowym, w taniej taryfie 23 a w drogiej 22, bez czujnika tego nie zrobisz, nie mieszaj ludziom w głowach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może, i tak, ale jednak bezpieczniej byłoby miec taka pompę jak ty i kilku kolegów. Przynajmniej spytać by sie kogo było jak by źle działała. Czytasz na pewno watek na budujemydom.pl to widzisz jak sie gość męczy. I zdrowie traci i kase, a wydał wcale nie mało, wręcz powiem sporo.

 

podaj linka na ten wątek z tym kolesiem co się męczy z BP, bo nie dane mi było poznać nikogo kto się meczy z BP, a męczących się z glikolówkami poznaję średnio na 1 tydzień jednen dom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałam wycenę ekopolu na montaż PC w moim domu 260m2 powierzchni w tym 40m2 to garaż w bryle, ocieplenie 20 cm styropianu, na dach wełna mineralna 40 cm, parter plus poddasze, 5 osób.

 

Wycena od ekopol. Jak narazie najtańsza, ale wciąż 50 tys

 

W Państwa nowo budowanym domu z wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła, można spodziewać się szczytowego współczynnika zapotrzebowania na ciepło na poziomie ok. 42W/ m2, przy warunkach zewnętrznych –20/+20 wewnątrz. Przy powierzchni 220m2 szczytowe zapotrzebowanie budynku na moc cieplną wynosi ok.9,3kW. Aby osiągnąć taką moc grzewczą, należy zastosować pompę ciepła PSPC-13ZH pracującą w systemie glikol/woda. Pompa PSPC-13ZH w warunkach pracy parowanie/skraplanie (0/35) ma moc grzewczą ok. 12,9kW. Pompa ciepła Bielino PSPC-13ZH (CO 9,3kW + 2,0kW CWU)zapewni Państwu automatyczne i komfortowe ogrzewanie całego domu, oraz CWU przez cały rok. Nasze pompy ciepła są wyposażona seryjnie w funkcję niszczenia bakterii Legionella oraz wymiennik regeneracyjny. Główną cechą pomp ciepła serii Bielino Silence Plus, jest cicha praca całego układu, gdzie poziom hałasu kształtuje się na poziomie 45dB przy parametrach pracy 35/30oC. Doskonale nadaje się do montażu wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych. Drgania spowodowane pracą sprężarki są bardzo dobrze wytłumione i nie przenoszą się na budynek czy instalację CO.

 

Całkowity skrócony kosztorys instalacji pompy ciepła:

Kolektor pionowy 23.990zł netto +8%vat (lub 23.690zł) netto +8%vat

Kolektor poziomy 20.300zł netto +8%vat

Ogrzewanie podłogowe 22.000zł netto +8%vat (lub 17.600zł) netto +8%vat

Pompa ciepła PSPC-13ZH + montaż 16.770zł netto +8%vat Kotłownia 10.900zł netto +8%vat

Zasilanie elektryczne pompy ciepła 30złmb netto +8%vat

Włącznik różnicowo prądowy 100złnetto +8%vat

Instalacja przewodów do 2 czujników strefowych 800zł netto+8%vat

Kolektor poziomy, ogrzewanie podłogowe jak i ostatnie trzy pozycje (zasilanie + wyłącznik i przewody do czujników strefowych)

Klient może wykonać we własnym zakresie.

Standartowo w cenę pompy ciepła jest wliczona tyko jedna kondygnacja, koszt dodatkowej kondygnacji 890zł netto w skład której wchodzi: sterownik, pompa obiegowa i instalacja.

 

 

W skład tych 10.000 zł określonych jako "kotłownia" wchodzi: kompletna kotłownia CO i CWU wykonana w miedzi.

• zasobnik dwupłaszczowy CWU 300L wykończenie w skay ze stali nierdzewnej o wydajności 110L /10min.

• pompy cyrkulacyjne DZ, CO i CWU, naczynia przeponowe DZ, CO i CWU, zawory.

Jeśli w budynku ma być założona cyrkulacja CWU, wówczas dochodzi koszt 700zł netto +8%vat. Gwarancja 2 lata

 

Co myslicie o tej ofercie, oprócz tego, że podłogówkę można zrobić taniej ??

 

I jeszcze jedno - proponują przy kolektorze pionowym dwa rodzaje rur - o przekroju 32mm i wtedy głębszy odwiert lub 40mm i wtedy trochę mniejszy odwiert. Cenowo +_ to samo. Co lepsze i jakie są wady i zalety ??

 

moim zdaniem za słaba pompa 14kw+ bym dał

Edytowane przez puzondm
error
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem za słaba pompa 14kw+ bym dał

 

Bedzie przesadzona. Ja mam po podlogach ~360m2 i wedlug OZC grzejac calosc bez dwoch garazy (kazdy po 32m2) - czyli grzejac 296m2 mam wymagana moc cieplna 8kW. Plus 1,5kW na CWU to 9,5kW. Pompe mam 9kW ale nie grzeje narazie calosci. Jest minimalnie przewymiarowana do tego co bede potrzebowal :) Fakt, ze licze tutaj ogrzewanie ~140-32 (garaz) = 108m2 piwnic, a piwnice maja bardzo male potrzeby energetyczne w porownaniu do nadziemnych czesci domu. No trzebaby zrobic OZC ale wydaje mi sie ze taka pompa 13kW spokojnie wystarczy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bedzie przesadzona. Ja mam po podlogach ~360m2 i wedlug OZC grzejac calosc bez dwoch garazy (kazdy po 32m2) - czyli grzejac 296m2 mam wymagana moc cieplna 8kW. Plus 1,5kW na CWU to 9,5kW. Pompe mam 9kW ale nie grzeje narazie calosci. Jest minimalnie przewymiarowana do tego co bede potrzebowal :) Fakt, ze licze tutaj ogrzewanie ~140-32 (garaz) = 108m2 piwnic, a piwnice maja bardzo male potrzeby energetyczne w porownaniu do nadziemnych czesci domu. No trzebaby zrobic OZC ale wydaje mi sie ze taka pompa 13kW spokojnie wystarczy :)

 

z grzałka tak wystarczy, ale bez niej nie, nie zapominaj że przez garaż wyleci mu 1/3 wytworzonego ciepła, a pomieszczanie nad garażem jak będzie grzał na 22 to zabraknie mu mocy pc, i będzie walić grzałką, upieram się przy 14+, a idę o zakład że ma jeszcze pełno mostków termicznych choćby pod drzwiami tarasowymi, może lane schody z fundamentem - nazbiera się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z grzałka tak wystarczy, ale bez niej nie, nie zapominaj że przez garaż wyleci mu 1/3 wytworzonego ciepła, a pomieszczanie nad garażem jak będzie grzał na 22 to zabraknie mu mocy pc, i będzie walić grzałką, upieram się przy 14+, a idę o zakład że ma jeszcze pełno mostków termicznych choćby pod drzwiami tarasowymi, może lane schody z fundamentem - nazbiera się.

 

Dlatego trzeba OZC :) No i nie wiadomo czy chce grzac garaz do 22 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam po podlogach ~360m2 i wedlug OZC grzejac calosc bez dwoch garazy (kazdy po 32m2) - czyli grzejac 296m2 mam wymagana moc cieplna 8kW. Plus 1,5kW na CWU to 9,5kW. Pompe mam 9kW ale nie grzeje narazie calosci.

 

poczekaj jak przyjdzie zima ze 3 tygodnie poniżej -10 C nie dasz rady utrzymać 22, chyba że masz po docieplany dom po 30 styro. Nie mówię że to złe rozwiązanie grzać dziewiątką a kiedy przychodzą mrozy palić dodatkowo w kominku ale trzeba mieć na to czas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poczekaj jak przyjdzie zima ze 3 tygodnie poniżej -10 C nie dasz rady utrzymać 22, chyba że masz po docieplany dom po 30 styro. Nie mówię że to złe rozwiązanie grzać dziewiątką a kiedy przychodzą mrozy palić dodatkowo w kominku ale trzeba mieć na to czas

 

Czemu nie mialbym dac rady utrzymac 22st skoro obliczeniowe dla -20stC mam 8kW? A grzejac to co grzeje teraz (parter) z powylaczana piwnica i podddaszem - ok 6kW. 9-tka spokojnie wystarczy :) Pozatym ja grzeje juz trzeci rok - pierwsze dwa grzalem piecykiem elektrycznym 12kW i on nawet w mrozy chodzil "w pol gwizdka" :)

 

Adiqq ma pompe 8kW i grzeje podobna powierzchnie i nie narzeka, a w kominku palic nie lubi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu nie mialbym dac rady utrzymac 22st skoro obliczeniowe dla -20stC mam 8kW? A grzejac to co grzeje teraz (parter) z powylaczana piwnica i podddaszem - ok 6kW. 9-tka spokojnie wystarczy :) Pozatym ja grzeje juz trzeci rok - pierwsze dwa grzalem piecykiem elektrycznym 12kW i on nawet w mrozy chodzil "w pol gwizdka" :)

 

Adiqq ma pompe 8kW i grzeje podobna powierzchnie i nie narzeka, a w kominku palic nie lubi ;)

 

to musisz mieć nadzwyczaj dużo docieplenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przeczytaj uważnie zanim takie rzeczy będziesz pisał, kontekst jest taki że chodzi o grzanie w systemie 2 taryfowym, w taniej taryfie 23 a w drogiej 22, bez czujnika tego nie zrobisz, nie mieszaj ludziom w głowach

 

hm... to ciekawe, bo jakoś zrobiłem i z tego co piszą inni, tez zrobili.

u mnie temp waha sie pomiędzy 22-22.5 a 21.21.5.

pompa chodzi 95% w II taryfie. Jedynie przy dużych mrozach w ubiegłym roku wchodziła czasami na I.

 

natomiast stosowanie regulacji pokojowej przy ogrzewaniu, którego czas reakcji wynosi 8-10h, to pomyłka i strata pieniędzy. to nie kaloryfery, że jak się zrobi mniej jeden stopień to otworzysz przepływ i za chwilę masz zadaną temp.

więc nie mieszaj ludziom w głowach, bo nie wiesz o czym piszesz.

Edytowane przez kurm28
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to musisz mieć nadzwyczaj dużo docieplenia

 

Czemu nadzwyczaj ? Zuzycie 14 tys kWh grzejac calosc - fakt ze tu piwnica troche zaniza - wychodzi wtedy 14 tys kWh / 296 = 47kWh/m2/rok - to nie jest nadzwyczajny wynik! Nie jest zly ale daleko do pasywniaka ;) Grzejac bez piwnic i poddasza wychodzi ok 11 tys kWh i moc 6kW - to jest juz jakies 80-90kWh/m2/rok - z tym ze jest to troche sztuczne bo w praktyce i w piwnicach i na poddaszu mam 16-17stC - dogrzanie ich do 22 to juz naprawde niewiele energii trzeba :)

 

20 cm styro na scianach (0,039), 30cm welny w dachu (0,035), WM z reku, zero balkonow, taras zdylatowany 20cm styro, jedyne dwa duze wykusze mam z rzeczy malo energooszczednych :) Do tego doskonale polozenie wzgledem stron swiata, zero okien od polnocy, idealny uklad w srodku (od polnocy garaz, potem "bufor" w postaci wiatrolapu i klatki schodowej do piwnicy, potem dopiero cieplejsze pomieszczenia)..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...