Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Chociaż jak ktoś ma rozdwojenie jaźni to jedynie pozostaje się litować i ...nie przeszkadzać bo może być groźnie ;)

 

Jest takie powiedzenie "tylko krowa nie zmienia pogladow" - ja w przeciwienstwie do Ciebie potrafie sie przyznac do bledu - to ze do tak malego domu sie nie oplaca napisalem bez zadnych obliczen, tuz po przeczytaniu postu. Potem wszystko policzylem i wyszlo, ze jednak sie oplaci. Nawet arkusz laika pokazuje ze w tym domu PC zwroci sie w ciagu maksymalnie 10 lat. W praktyce szybciej bo wzrost cen energii bedzie rosl coraz bardziej dynamicznie. Oczywiscie zakladajac prawdziwy wzrost cen energii na poziomie 6-7%, a nie jakichs nierealnych 1,2%.

 

Ale trzymam za slowo ze nie bedziesz przeszkadzal - najlepiej zrob "unsubscribe" tego tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje 600m kolektora poziomego PE 32mm +koparka+glikol (propylenowy)+rozdzielacze 3p+studzienka + dobieg 30m = 4 tys zl

Nie robilem nic "tymi rencami" bo nie mam do tego "smykalki" ;-)

 

To juz troche przesadziles ;) 600mb PE32 kosztuje ~1200 pln, glikolu wejdzie ok 400litrow - propylenowy jest drogi - ok 1,5-2 tys pln. Studzienka, dobieg, paliwo do koparki... Wychodzi ze miales koparke gratis - innej opcji nie ma :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koparka (+ sprawny koparkowy) 10h - 700 zl

Glikol 120l - 1200 zl

Rura 2zl/mb - 1200 zl

Studzienka z pokrywa 300 zl

Rozdzielacze 500 zl

Ulozenie rur w wykopie 100 zl

Polaczenie kolektora 100 zl

------------------------------------

RAZEM 4100 zl

 

Robine 3 miesiace temu.

 

Herezje piszesz!

 

Koparka teraz 100 - 110 NETTO za godzinę. Ostatnio tyle płacę. Ze sprawnym koparkowym, choć nieraz trafiam na oszołoma lub młodzika który się chyba dopiero uczy.

Najtaniej u mnie w okolicy można znaleźć 80zł/godz. ale na tę robotę pewnie potrzebowałby nie 7 a 14 godzin.....

 

Studzienka z pokrywą i spodem za 300 zł????

Ja płacę 100 netto za 1 krąg a są potrzebne 3, plus spód i dekiel i właz. Jeśli ma być zwykła najtańsza betonowa. Jeśli polietylenowa z Aspolu na przykład, to kilopeeleny się zaraz robią...

 

Ludzie jak można pisać takie bzdury?

Piłeś coś przed wejściem na forum? Może "jarałeś"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile razy odpalasz kominek? I tak z ciekawości, bez złośliwości z mojej strony - podaj zużycie w kWh za okres roku, który najlepiej obejmowałby zeszły grudzień.

Na normalne posty z chęcia odpowiem.

w zeszłym roku nie mierzylem dokladnie ale zakladam ze w grudniu spaliłem jakieś 0,2m3 drewna bo jesszcze mi się chciało, i 913kWh en. el. dla średniej temp w domu 22-22,5oC.

ostatni rok to 4200kWh + drewno dokłądnie nie podam bo wtedy jeszcze nie liczylem i wprowadzilem sie 10.10.2010 wiec w sezonie grzewczym. Teraz licze co do sztuki i podaje co miesiac, np w pazdzierniku 0,1m3 a w listopadzie 0,84m3 drewna.

Teraz ostatnio kominek odpaliłem w zeszłą sobotę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Herezje piszesz!

 

Koparka teraz 100 - 110 NETTO za godzinę. Ostatnio tyle płacę. Ze sprawnym koparkowym, choć nieraz trafiam na oszołoma lub młodzika który się chyba dopiero uczy.

Najtaniej u mnie w okolicy można znaleźć 80zł/godz. ale na tę robotę pewnie potrzebowałby nie 7 a 14 godzin.....

 

Studzienka z pokrywą i spodem za 300 zł????

Ja płacę 100 netto za 1 krąg a są potrzebne 3, plus spód i dekiel i właz. Jeśli ma być zwykła najtańsza betonowa. Jeśli polietylenowa z Aspolu na przykład, to kilopeeleny się zaraz robią...

 

Ludzie jak można pisać takie bzdury?

Piłeś coś przed wejściem na forum? Może "jarałeś"?

 

Widzisz, tym sie roznimy, ze Ty teoretyzujesz cos tam, a ja tyle faktycznie zaplacilem.

 

Koparkowy liczy 70 zl i to za robote a nie za opieprzanie sie, dlatego robi u mnie od korytowania drogi dojazdowej az po rozplantowanie humusu w ogrodku. Ze u Ciebie drozej biora - no to "mocny" argument :-) Ja tez mam w okolicy takich co po 100 zl licza za nauke kopania.

Za studzienke z betonowego kregu o dlugosci 1m (taki do robienia przejsc pod drogami ze stopa) ktory postawilem pionowo + pokrywa to normalna cena. Na dno mam wsypane 4 taczki piasku zeby woda nie stala. Moze nie jest to najpiekniejsza stodzienka w powiecie, ale "dziala".

 

Niech Ci zal dupska nie sciska jesli dales drozej, bo ja poprostu zrobilem to tanio. Tak mi sie udalo i pokazuje tylko nieopatrznie, ze mozna jesli sie chce troszke podzwonic i nie trafi sie na kretaczy.

Edytowane przez Pyxis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te ceny to za samą pompę czy komplet?

 

W tej cenie masz: PC + rury kolektora + zbiornik 500l + sterowanie + grzałka 6kW.

Musisz doliczyć koszt zakopania kolektora i koszt montazu. Ja zakopałem kolektor sam, koszt to 810PLN (9 h pracy koparki) i jeden dzien z kolegą ówczesnym pracy. Koszt montażu zamknął się kwotą 3500PLN.

 

moja wycena na ziriusa:

 

Zirius M2-7- 37.000 PLN brutto

Zirius M2-5- 32200 brutto

5.000 PLN brutto.Koszt montażu i uruchomienia zestawu pompy ciepła do zbiornika Przedstawiona cena zawiera koszty zakopania kolektorów

ziemnych wraz z koparką M2-7

4500 M2-5

3.800 PLN brutto Koszt wykonania kotłowni (materiały i robocizna - pompy co, cyrkulacji cwu, grupa bezpieczeństwa , zawory,filtry, rury, złączki itp)

 

 

suma sumarum za M2-7 45800 za M2-5 40500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do koparki to jest wyjątek, może coś go "przydusiło" że robi za taką stawkę po takich podwyżkach, może konkurencja u Ciebie ponadprzeciętna. Ogólnie to teraz nierealne.

A studzienka, to pewnie że można i zmieścić rozdzielacze w półmetrowym kręgu i to okrągłym, ale jak ma być ze 12 albo chociaż 6 obwodów to wtedy dostęp do zaworów tylko w pozycji głową w dół i brzuchem po ziemi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może z tego samego powodu, dla którego niektórzy kupują kibelki z wodotryskiem, suszarką, wentylacją, podgrzewaną deską, często za kilkanaście tysięcy złotych,

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a8/JapaneseToiletBidet.jpg

podczas gdy spokojnie wystarczyłby im zwykły, taki za kilkaset złotych.

 

O przepraszam mam taki kibelek panasonic. I nie jest to koszt kilkunastu tysięcy. A ten na fotce kosztuje max 1500zł, może ciut więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

twoi koledzzy piszą m że PCI to 40tys do tego domu - i to jest realne.

A ty jak zwykle koszty z nieba 15tyś, cuda cuda

 

Marcinie, jesteś niereformowalny. Znowu słyszysz, że dzwonią, ale nie wiesz w którym kościele (domu). Przeczytaj jeszcze raz temat zanim się wypowiesz, bo się zwyczajnie ośmieszasz. Nie pozwolę by z mojego "kolegi" się ludzie śmiali:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ci sie sprawuje ta pompa? Oraz ile mb musiałeś zakopać na te 170m2?

 

sprawuje się super, zakopałem 3x70 i zawór wywaliłem na zewnątrz, uzyski są bardzo dobre, obecnie po 8 godzinach pracy pc gaz powracający z DZ ma temp 13C+,

cały czas operuje tylko w taniej taryfie, temp komfortowa 24 ekonomiczna 23, za 10/2011 104 zł, za 11/2011 163zł, więcej wydaje na pierdoły niż na ogrzewanie :D także jak można nie byc zadowolonym, "śledź" chyba też zadowolony ma ta sama pc co co ja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A studzienka, to pewnie że można i zmieścić rozdzielacze w półmetrowym kręgu i to okrągłym, ale jak ma być ze 12 albo chociaż 6 obwodów to wtedy dostęp do zaworów tylko w pozycji głową w dół i brzuchem po ziemi.

 

Kopaczy jak wszedzie. Duzo i kazdemu sie wydaje, ze robi to dobrze. Ja widzialem goscia w akcji i od razu telefonik poprosilem. Nie biore od niego FV a z racji tego, ze robi u mnie sporo, mam pewnie nieco lepsze ceny, bo nie przyjezdza na 1h roboty.

 

A studnia : Napisze kolejny raz, krag sr 100cm i dlugosci 100cm. Bez problemu wstawisz tam rozdzielacz na 4 petle. Jak masz 12 obwodow to sobie murujesz studzienke prostokatna, ale ja nie o tym pisze i nie dotyczy to mojej instalacji.

 

Na koniec bardzo chcial bym Cie przeprosic za to, ze u mnie wyszlo to tak tanio. Przepraszam. ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawuje się super, zakopałem 3x70 i zawór wywaliłem na zewnątrz, uzyski są bardzo dobre, obecnie po 8 godzinach pracy pc gaz powracający z DZ ma temp 13C+,

cały czas operuje tylko w taniej taryfie, temp komfortowa 24 ekonomiczna 23, za 10/2011 104 zł, za 11/2011 163zł, więcej wydaje na pierdoły niż na ogrzewanie :D także jak można nie byc zadowolonym, "śledź" chyba też zadowolony ma ta sama pc co co ja

 

A ty montujesz czy tylko użytkujesz?

 

Byłem na stronie firmowej i w końcu nie jestem pewien za co ta kasa. Konkretnie mamy M2? Czy to jest na gotowo? Ja podłogówkę chcę zrobić sam. Chodzi o to żeby mi doszli do kotłowni :)

 

O co chodzi także z tym zbiornikiem akumulacyjnym? Myślałem ze to jest baniak do cwu :)

Edytowane przez autorus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obieg CWU i obieg CO jest zupelnie niezalezny - albo chodzi pompka obiegowa z CO ktora grzeje bufor albo chodzi pompka CWU ktora grzeje baniak CWU - oczywiscie priorytet ma CWU, grzanie CWU wlacza sie zawsze jak temperatura spadnie o te ustalona w sterowniku pompy minus ustalona delte. Piszac "podszlifowac" mam na mysli np. cyrkulacje - u mnie jest tak ze po nocce jak wlaczam cyrkulacje (o 7.00) to w ciagu ~pol godziny temperatura na gorze baniaka CWU spada np z 45 do 38 i wtedy mi sie wlaczala pompa :) Mam spore straty w cyrkulacji - musze tez jeszcze troche rurek docieplic :-) Jak cyrkulacje wlacze o 5 to powinna sie wlaczyc o 5:30 i dogrzac CWU, potem straty juz sa mniejsze - do 13 powinienem dotrwac ;)

 

Pewnie już gdzieś to było, ale moze się komus przyda. Też mnie wkurzała cyrkulacja. Ponieważ moja centralka od alarmu (Satel) potrafi wystawić przez 5 minut sygnał, kiedy w domu jest ruch, podałem to napięcie na przekażnik czasowy, który po zaniku sygnału czeka pół godziny. Czyli algorytm jest taki, że jak jest ruch w domu, pompa obiegowa cyrkulacji załącza się na 5 minut i czeka pół godziny. I ponownie jak jest ruch. W efekcie, jak nikogo nie ma w domu - cyrkulacja nie pracuje. W nocy też nie (chyba, że ktoś się kręci). Teraz bym zrobił jeszcze inaczej - dla każdego obwodu cyrkulacujnego (pojedynczego pomieszczenia z ciepłą wodą) dałbym oddzielną pompkę cyrkulacyjną i sterował tylko nią w odpowiedzi na ruch w tym pomieszczeniu. Pewnie przerost formy nad treścią:) ale jak oszczędzać energię, to oszczędzxać:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...