Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Na koniec bardzo chcial bym Cie przeprosic za to, ze u mnie wyszlo to tak tanio. Przepraszam. ;-)

Mógłbyś sobie to spokojnie podarować, ale OK.

Nie płacę za koparki z własnej kieszeni (bezpośrednio tak, ale w zasadzie to płaci klient). Więc widzisz, żal "dupska" mi nie ściska (jak to nazwałeś)

;)

 

...A na murowanie studzienek nikt już nie ma czasu, wyobraź sobie że zamawia się kwadratowe kręgi....

Edytowane przez wihajster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A ty montujesz czy tylko użytkujesz?

 

Byłem na stronie firmowej i w końcu nie jestem pewien za co ta kasa. Konkretnie mamy M2? Czy to jest na gotowo? Ja podłogówkę chcę zrobić sam. Chodzi o to żeby mi doszli do kotłowni :)

 

O co chodzi także z tym zbiornikiem akumulacyjnym? Myślałem ze to jest baniak do cwu :)

 

jestem szczęśliwym użytkownikiem,

zbiornik akumulacyjny masz u mnie w stopce schemat, po prawej wchodzi do zbiornika gorący gaz, podgrzewa wodę CO, w wodzie Co pływa spirala z CWU,

przez którą przepływa zimna woda stając się CWU, jakiej mocy pc potrzebujesz na iglo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie już gdzieś to było, ale moze się komus przyda. Też mnie wkurzała cyrkulacja. Ponieważ moja centralka od alarmu (Satel) potrafi wystawić przez 5 minut sygnał, kiedy w domu jest ruch, podałem to napięcie na przekażnik czasowy, który po zaniku sygnału czeka pół godziny. Czyli algorytm jest taki, że jak jest ruch w domu, pompa obiegowa cyrkulacji załącza się na 5 minut i czeka pół godziny. I ponownie jak jest ruch. W efekcie, jak nikogo nie ma w domu - cyrkulacja nie pracuje. W nocy też nie (chyba, że ktoś się kręci). Teraz bym zrobił jeszcze inaczej - dla każdego obwodu cyrkulacujnego (pojedynczego pomieszczenia z ciepłą wodą) dałbym oddzielną pompkę cyrkulacyjną i sterował tylko nią w odpowiedzi na ruch w tym pomieszczeniu. Pewnie przerost formy nad treścią:) ale jak oszczędzać energię, to oszczędzxać:)

 

Super sprawa. Uważam że to na prawdę dobry pomysł :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem szczęśliwym użytkownikiem,

zbiornik akumulacyjny masz u mnie w stopce schemat, po prawej wchodzi do zbiornika gorący gaz, podgrzewa wodę CO, w wodzie Co pływa spirala z CWU,

przez którą przepływa zimna woda stając się CWU, jakiej mocy pc potrzebujesz na iglo?

 

Z tą mocą to jeszcze nie wiem, szacuję ok 12kw, ale wszystko wyjdzie po dokładnym i szczegółowym OZC. U mnie jest jednak sporo metrów. Ponad 330.

 

To jak to jest z założeniem i cenami na stronie, to jest z zakopywaniem przewodów i odpalaniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dostałam wycenę na Ziriusa M2 - 14:

 

W skład oferowanego zestawu wchodzą:

• Pompa ciepła Zirius M2-14,

• 5 pętli kolektora ziemnego odługości 70 m każda, rozkładane w układzie

poziomym (rury miedziane pokryte tellurem zakopane na głębokości 0,8m –

1,0m),

• zbiornik akumulacyjny 500 l z wyposażeniem oraz sterowaniem.

Cena prezentowanego zestawu w podstawowej wersji Zirius M2-14 scroll:

Pompa ciepła plus zbiornik aku. – 61 700 SEK netto + 8%VAT ~ 33 250 PLN brutto.

Przewody kolektora d.z. - 22 500 SEK netto + 23%VAT ~ 13 800 PLN brutto.

Koszt wykonania dolnego źródła (pow. około 500 m2) oraz montażu i uruchomienia

zestawu pompy ciepła do zbiornika akumulacyjnego wynosi 5 500 PLN brutto.

Uśredniony koszt montażu kotłowni (od zbiornika akumulacyjnego do instalacji budynku) z

jednym obiegiem grzewczym z materiałami (rury, kształtki, pompy, grupa bezpieczeństwa,

naczynie wyrównawcze itp.) ~ 3800 PLN brutto, (koszt zależny od zastosowania rodzaju

pompy obiegowej w instalacji ogrzewania podłogowego).

Łączny koszt zestawu wynosi: ~ 56 350 PLN brutto*

*(koszt zestawu na podstawie ceny zakupu NBP korony szwedzkiej z dnia wystawienia faktury Vat)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qlesh moim zdaniem to mało atrakcyjna wycena. Jeśli wykonawca dołożył by do tego 20% rabatu, to można brać ją pod uwagę. Doradzam też zrobić OZC i przekonać się czy urządzenie o mocy 14kW jest naprawdę niezbędne. Wykonawcy mają tendencje do przewymiarowania, żeby nikt później nie miał pretensji, jednak te kilka kW różnicy przekłada się na sporą różnicę w pln.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

qlesh są tacy co płacą 1,5K na rok ale będą i tacy którzy zapłacą 3K. Wszystko zależy od domu i jego szczelności oraz ocieplenia. Czy wentylacja grawitacyjna czy z odzyskiem. Przy ogrzewaniu prądem w tym samym domu zużycie będzie gdzieś 2 do 3 razy wyższe. Puzondn zapłacił za ostatnie 2 m-ce 270zł za 160m2. Jak byś miał dom o jego parametrach cieplnych zapłacił byś około 420 przy twoich 250 m2. Jak byś założył elektryczne to myślę że 1-1,2K byłoby adekwatne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównując koszty ogrzewania za pomocą PC, należy rozgraniczyć CO i CWU. Chodzi o to że np. przy dwóch osobach mieszkających w domu 100m2 lub 400m2 zużycie na CWU będzie takie same.

 

tylko przy tych 400m2 to już "kropla w morzu"...

ale wszystko zależy od tego jakimi marnotrawcami wody jesteśmy;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://allegro.pl/pompa-ciepla-gruntowa-cicha-od-5-8-kw-dom-pasywny-i1963937608.html

 

Mała, cicha pompka, 7kW przy temp. DZ=10C, 5.8kW przy 0C.

Ile m2 kolektora potrzeba takiej pompie, biorąc pod uwagę grunt piaszczysto-gliniasty i dość wysoki poziom wód grunt. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...