Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

ja rozwazam zirius M2-7 ( cena z montazem 45800)ale kurs korony dosc wysoki, oraz ecpopwer c7 cena z montazem 32200 a wiec roznica dośc znacząca, mam tez oferte na pompe Natea 7,2 kW ( cena 9833 euro wraz z podlogówka czyli ok 45 300) czy ktos zna pompy Natea?

 

A JAKA FIRMA wAM WYCENIAŁA TEGO ECOPOWERA - BO SPORO TANIEJ NIŻ U NAS, U NAS WIĘKSZY, ALE I TAK......

 

I namiary na tą firmę Natea też poproszę jeśli można.

 

mail: [email protected] albo tu na forum, jak wolisz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Z racji tego, że mogę już zmienić prąd budowlany na zwykły mam szybkie pytanie. Czy iść w dwie taryfy czy zostać przy jednej.

13.12 przygotowując się do przejścia z taryfy budowlanej na weekendową zrobiłem test. Zmieniłem godziny grzania na nocne. W efekcie pompa pracuje mi tylko w nocy w "przyszłej" taniej taryfie w ciągu dnia pracuje tylko w celu podgrzania CWU. Dla trzech osób przy zadanej temp. CWU na 43 stopnie zużycie jest rzędu 3-3,5 kWh, czyli jakieś 15% dziennego zużycia energii przez PC. Oczywiście nie wiem czy taki układ będzie działał przy dużych mrozach.

Biorąc pod uwagę, że mam możliwość ustawiania godzin załączania dla takich urządzeń prądożernych jak pralka czy zmywarka, to przewiduję jednak, że taki krok będzie dla mnie opłacalny. Z moich wyliczeń wynika, że już przy proporcji 50/50 dwutaryfówka zapewnia wyraźne oszczędności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za szybki odzew :)

G12 W raczej nie biorę pod uwagę bo dogrzewanie cwu w ciągu dnia może się przydać.

Na c.o. i cwu jest 3500 kWh pozostałe zużycie idzie na wszystko inne, trudno mi ustalić na co i kiedy.

Czy po wybraniu dwóch taryf na rok będzie możliwe sprawdzenie ile poszło w I a ile w II taryfie? i wtedy kolejna zmiana ? Jeśli tak to wtedy się okaże co warto.

pozdr adam

dekar te 3-3,5 to na raz czy cały dzień ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę, że mam możliwość ustawiania godzin załączania dla takich urządzeń prądożernych jak pralka czy zmywarka, to przewiduję jednak, że taki krok będzie dla mnie opłacalny.

 

Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest sprawienie sobie pralki i zmywarki z podłączeniem ciepłej wody. W końcu większość energii pralka żłopie na podgrzanie kilkudziesięciu litrów o 30-50 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pralkę i zmywarkę kiedyś liczyłem dokładnie i gra nie warta świeczki :) Poza tym ciągnąć na pralkę czy zmywarkę dużo ciepłej wody w czasie grzania w dwóch taryfach jest bez sensu. Nie znalazłem w sprzedaży pralki czy zmywarki na ciepłą i zimną wodę. Zwykła zmywarka działa u mnie ponad rok na ciepłej wodzie i daje radę :)

Jeśli przy dwóch taryfach liczy osobno kWh to dla eksperymentu przejdę na rok na dwie taryfy i zobaczymy co się okaże.

Jak już tak dokładniej policzyłem kWh to mi wyszło 7600 kWh na rok na wszystko i może przy jednej taryfie tragedii by nie było :)

pozdr adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykła zmywarka działa u mnie ponad rok na ciepłej wodzie i daje radę :)

 

 

Wspomniałem o sprzętach z dwoma wejściami (zimna / ciepła) w formie ciekawostki i w tonie hobbystycznym - prawdopodobnie 10-krotność potencjalnych oszczędności przepiję sobie radośnie dzisiaj z kumplami na mieście ;). Żeby tylko do ciepłej to ja aż taki odważny bym nie był, ale forum inspiruje, tak więc na etapie wyposażania dokupię chińską baterię termostatyczną, ustawię na 30* i podłączę do niej pralkę i zmywarkę. Niech sobie będzie, może kiedyś się zwróci - chodzi bardziej o kształcące zabawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Jeśli przy dwóch taryfach liczy osobno kWh to dla eksperymentu przejdę na rok na dwie taryfy i zobaczymy co się okaże.

Jak już tak dokładniej policzyłem kWh to mi wyszło 7600 kWh na rok na wszystko i może przy jednej taryfie tragedii by nie było :)

pozdr adam

 

Wiesz co, moze Ci sie to oplacac ale zapewne nie beda to jakies spektakularne oszczednosci.

Mnie roczne zuzycie "pradu" na caly dom wyszlo 6 987 kWh a rachunek wychodzil mi 3 076 zl.

Gdybym mial I taryfe zaplacilbym ok. 235 zl wiecej - ok. 3 309 zl, roznica w kosztach stalych to 1,32zl na korzysc I taryfy :) wiec ja pomijam calkowicie.

Mysle ze roznice zaniza zuzycie w drogiej taryfie bo na PCi to oszczedzam na II taryfach jakies 350zl no ale zjadaja te oszczednosci koszty uzytkowe.

Warto spojzec na to calosciowo, czasem korzysci nie sa az tak znaczace jak by sie moglo wydawac,szczegolnie przy relatywnie niskim zuzyciu calkowitym domu.

BTW.Sporo pradu zezarla mi pompa glebinowa na podlewaniu ogrodu zraszaczami turbinowymi -sporo dziadostwo ciagnie a zalaczala sie co 2 minuty na 0,5 minuty trzy razy dziennie po 40 minut (po 20 minut kazda sekcja) -tak ustawilem podlewanie mojego trawnika w pierwszym sezonie. Sama pompa ma chyba 2,5kW mocy wiec ... Pozniej ustawilem tak zeby chociaz poranne zalaczenie przypadalo na tansza taryfe.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest lepsze podlewanie w nocy ale podobno nad ranem -to akurat nie ma wiekszego znaczenia bo przed 5 rano startuje pierwsze podlewanko.

Gorzej jak sa upaly to lepiej jest podlac i w ciagu dnia trawke zeby nie uschla zbytnio i to jest chyba nie do przeskoczenia.

Mialem ustawione pierwsze przed 5 rano, drugie chyba cos ok. 13-14 a ostatnie jakos ok. 19 -wyglada na to ze dwa podlewania byly w tanszej taryfie.

W nocy podlewanie "szumi" a od strony ogrodu mam sypialnie i mnie to nie przeszkadza ale zonie ...

Moze w koleinym sezonie zmniejsze podlewanie do dwoch razy, rano i w poludnie

 

Chyba jedziemy OT :)

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pralkę i zmywarkę kiedyś liczyłem dokładnie i gra nie warta świeczki :) Poza tym ciągnąć na pralkę czy zmywarkę dużo ciepłej wody w czasie grzania w dwóch taryfach jest bez sensu. Nie znalazłem w sprzedaży pralki czy zmywarki na ciepłą i zimną wodę. Zwykła zmywarka działa u mnie ponad rok na ciepłej wodzie i daje radę :)

Jeśli przy dwóch taryfach liczy osobno kWh to dla eksperymentu przejdę na rok na dwie taryfy i zobaczymy co się okaże.

Jak już tak dokładniej policzyłem kWh to mi wyszło 7600 kWh na rok na wszystko i może przy jednej taryfie tragedii by nie było :)

pozdr adam

 

Jesteś z wlkp więc ENEA.

W G12 wystarczy min 29% by już wychodzić na prostą w stosunku do G11.U ciebie byłoby to 2200KWh w 2T

Gdyby na wszystko(7600 KWh) byłby rozkład 50 1T/50 2T ruchunek wyniósłby około 3500 PLN w G12. W G11 to około 4060PLN .Czyli tragedii nie ma :-)

 

U mnie, przy rozkładzie 2T/1T wynoszącym mniej więcej 64/36 na wszystko, różnica około 700PLN.

 

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz polecić jakieś konkretne modele?

 

niestety nie potrafie - ale ma to znaczenie przy przegrzewaniu zbiornika

ja mam tego samego producenta co PCi i jest oki - kupilem zanim byl temat legionelli

musisz poszpreac na forum, bylo to gdzies opisane z tabelkami w jakich zbiornikach trzeba grzac do 55, a w innych do 65 lub 70stC - prawda ze duza roznica?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...