Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Fakt, z Thermoglv korespondencja była ciężka, chyba ich trochę zirytowałem (zaczęli mnie odsyłać do przekroju zbiornika na satronie www, co nie było najlepszym posunięciem). Wassermann - dość szybko odpowiedzieli, o referencje jeszcze nie pytałem.

Thermogolv bez problemu podał mi namiar na działającą instalację - z resztą fajna stronka: http://www.budzaj.yoyo.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=20&Itemid=35

 

ale byłeś tam i rozmawiałeś z tym użytkownikiem? czy tylko podali ci stronkę www?

Jeszcze nie byłem, nie rozmawiałem , ale dostałem nr kom. Jak obrobię się z obecnym etapem - będę rozmawiał.,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam parkiet dwuwarstwowy o grubości 11 mm.Oczywiscie dąb lub egzotyka.Podłogówka wszędzie - góra i dół.Pompa Nibe Fighter.Kolektory pionowe.

Jako lekarz nie zauważyłem żeby temparatura podłogi wpływała na schorzenia naczyń kończyn dolnych.Podłoga jest ledwo LETNIA a nie gorąca czy ciepła.To pokutuje dawny system wykonania podłogówki-rzadkie pętle i wysoka temparatura.Tak samo pusty śmiech mnie ogrania jak słyszę że unosi się kurz - TO DAWNE HISTORIE i NIEPRaWADZIWE.Kurz unosi się przy tradycyjnych grzejnikach bo one są GORĄCE - konwekcja !

 

Jeśli chodzi o kurz lub schorzenia kończyn to ile ludzi tyle opinii. Sama się o tym przekonałam, można zgłupieć.

 

Z godziny na godzine utwierdzam się w przekananiu, że PC to dobry wybór. Mam dom o powierzchni 240m więc ogrzanie tego gazem było by dosyć kosztowne, a ja lubie mieć ciepełko w domku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytanie z innej beczki - wykonawca kolektora gruntowego (firma instalujaca pompe) uszkodzil go i zespawal po czym napelnil pompe propanem od nowa. Utrzymuje, ze wszytko bedzie szczelne. Pompa nie ma w rurach glikolu, jak to zwykle bywa, tylko propan R290 pod duzym cisnieniem w stanie cieklym. (pompa z bezposrednim odparowaniem)

 

Co robic? Czy rzeczywiscie bedzie to szczelne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łączenie, łatanie, spwanie itp. zarówno przewodów kolektora jak i ogrzewania podłogowego jest NIEDOPUSZCZALNE.

W takim przypadku powinien - MUSI - wymienić całą wiazkę.

 

Pomijając oczywiste niebezpieczeństwo rozszczelnienia kolekrora akurat w tym miejscu, lub jeggo "korozję" (spawanie uszczkodziło warstwe ochronną) to nie masz gwarancji fabrycznej na ten kolektor.

 

Podaj namiary na tych "fachowców", aby przestrzec przed nimi innych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W PC z bezpośrednim parowaniem kolektor wykonany jest z rur miedzianych - odpowiednio "spreparowanych". Ponieważ będą umieszczone w ziemi, sa zabezpieczone powłoka antykorozyjną (różni producenci stosują różne metody zabezpieczeń antykorozyjnych).

W przypadku kolektorów pionowych, stosowane połączenia są niejako "fabryczne" tj dostosowane do sytuacji. Pomijam tu istotny fakt jakim jest wymóg "dodatkowej szczelnośći" w przypadku kolektora PC z bezpośrednim parowaniem. W Twoim przypadku (PC z kolektorem glikolowym) w przypadku "drobnej" nieszczelności PC bedzie pracowała prawie normalnie - no może raz na kilka lat tzreba bedzie uzypełnić lub wymienić glikol. Mozliwe jest takze, że owa nieszczelność "zniknie samoistnie". W przypadku PC z bezpośrednim parowaniem ma to bezpośredni i większy wpływ na jej sprawność (ubytek czynnika "chłodzącego").

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Jestem całkowitym laikiem w kwestii PC ale po przeczytaniu tego tematu na forum zdecydowałam się na PC od Climakomfort. Sprawa wygody użytkowania jest ważna , no i oszczędności na rachunkach ale u mnie ważne jest również to że panicznie boję się gazu i nie wyobrażam sobie żeby dom czy woda były tym sposobem ogrzewane.

Planuję PC z rekuperatorem i być może też solary. Dom będzie parterowy bez poddasza. Czy możecie mi powiedzieć na jakich etapach budowa domu "pod " PC różni się od tej pod ogrzewanie gazowe lub inne ? Rozumiem że kominy odpadają ale czy są jeszcze inne ważne informacje z którymi powinnam się zapoznać, tak żeby nie było potem kucia ścian i niszczenia tego co zostało już zbudowane ?Będę wdzięczna za wskazówki.

 

Pozdrawiam,

 

Aśka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łączenie, łatanie, spwanie itp. zarówno przewodów kolektora jak i ogrzewania podłogowego jest NIEDOPUSZCZALNE.

W takim przypadku powinien - MUSI - wymienić całą wiazkę.

 

Pomijając oczywiste niebezpieczeństwo rozszczelnienia kolekrora akurat w tym miejscu, lub jeggo "korozję" (spawanie uszczkodziło warstwe ochronną) to nie masz gwarancji fabrycznej na ten kolektor.

 

Podaj namiary na tych "fachowców", aby przestrzec przed nimi innych.

 

Pompe ciepla i kolektor instalowala oslawiona na tym forum Climakomfort z Grudziadza. Niestety z marnym skutkiem. Instalator zle nabil kolki oznaczajace kierunek kopania i koparka trafila na wiazke. Nawet sie nie przyznali i o calym zajciu dowiedzialem sie od innych osob na budowie. W rozmowie telefonicznej potwierdzili zajscie i zarzekaja sie, ze naprawa wiazki i uzupelnienie R290 rozwiaze sprawe.

 

Na co mam sie w takim razie powolac zadajac wymiany wiazki, skoro stwierdziles (sSiwy12), ze MUSZA to zrobic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę "krakać", ale takie uszkodzenie kolektora, a w tym przypadku parownika PC, może mieć dalej idace skutni niż ten wspomniany "wyklepany błotnik". Nikt nie wie co dostało się do "rurek". Sam parownik PC (w tym przypadku kolektor) musi być- w pewnym sensie - "sterylny". Nie jestem pewien czy dalej Twoja PC ma gwarancję fabryczną.

Jest realne ryzyko, że tak "naprawiony" układ bedzie awaryjny bardziej niż przecietna PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i o to chodzi ! "dawny" czyli idiotyczny sposób układania podłogówki nie ma zastosowania do pompy ciepła. Temperatura podłogi winna nie przekraczać 28 C co jest odczuwalne obojetnie : ani zimne ani ciepłe. Tradycyjny parkiet oprócz tego że ma 17 mm to nieźle izoluje , jest jednowarstwowy i siłą rzeczy występuje w nim duzy skurcz wilgotnościowy.

 

To co ile wg Ciebie należy układać pętle i jaka powinna być grubość wylewki nad nimi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rurki maja byc co 10 15 20max cm, to sie liczy

 

wylewka ma miec mniejwiecej (grubosc styro/2) + 1 do 2cm

 

wzor dziala od 10cm styro bo chyba nikt nie daje mniej ;)

 

nie ma żadnego sensu układanie styropianu grubszego niz 5 cm pomiędzy stropami rozdzielającymi pomieszczenia ogrzewane. 10 cm to na gruncie w II strefie podłogi, w pierwszej nawet 20 warto. Grubość wylewki to min 5 cm nad rurkami. Im grubiej tym więkwesza bezwładność i akumulacyjność, ale i większe obciążenia stropu.

Rostaw rur w podłogówce teoretycznie zależy od zapotrzebowania mocy pomieszczenia i to prawda. Życie koryguje obliczenia , szczególnie w małych pomieszczeniach istotnym zakłóceniem może być umeblowanie, postawienie na posadzce łoża, szafy .Tego nie przewidzi żaden projektant ani inwestor. Praktycznie zawsze warto przewymiarować - polecam dać rurki w rozstawie 10 cm a w łazienkach nawet nieco gęściej 5-8 cm. Gęściej sie nie da i nie ma sensu bo nie towarzyszy temu juz wzrost mocy. Absolutnie nie jestem wrogiem projektów i obliczeń - sam sie nimi posługuję , szczegónie przy dużych obiektach. Życie jednak bardzo często koryguje zbyt oszczędne założenia projektowe. Podłogówki nie sposób przewymiarować bo zawsze można ją zasilić niższą temperaturą - oczywiście przewymiarowanie to pewien wzrost kosztów - ale moim zdaniem warto. Osobnym zagadnienie jest długośc pętli , ale to juz inna historia ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, nie wiem, czy ktoś już o to pytał, ja w każdym razie nie znalazłem odpowiedzi na forum wiec kieruje pytanku tutaj.

 

Jestem zmuszony zainstalowac w domu inne ogrzewanie niz gazowe - padlo na pompe ciepla.

Udalem sie do stosownej firmy (Enter w Gorzowie Wlkp.) i tam poradzono mi zamontowanie Althermy bo - poczatkowy wydatek ejst sporo nizszy niz w przypadku pompy wodnej lub gruntowej a pozniejsza efektywnosc mimo iz nizsza niz dwoch poprzednich to jednak w zupelnosci wystarczajaca na zime w naszym klimacie. Koszty eksploatacji beda troche wyzsze niz pompy wodnej badz gruntowej, ale w ogolnym rozrachunku ma sie to oplacac.

Czekam na wycene jednakze troche sie martiwe, bo mimo iz na temat roznych pomp ciepla raczej slyszlaem pozytywne opinie to jednak nie widzialem naprawde pozytywnego komentarza na temat althermy, jedyne co to materialy reklamowe a te wiadomo moga troche przeklamywac.

Ludzie, ktorzy mi to proponuja maja w swojej ofercie wszystkie rodzaje pomp ciepla wiec wykluczam ewentualnosc, ze namawiaja mnie na altherme z tego powodu, ze jedynie ja oferuja.

 

aaa dodam, ze dom, ktorego budowe rozpoczynam to Benedykt IV z MG Projekt - pow. ok 245m2

 

za jakakolwiek pomoc dozgonna wdziecznosc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...