Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Jeszcze w temacie R22. Tylko w UE się go nie stosuje. Całe Chiny, Indie, Rosja a nawet USA jadą na R22. Więc co smutne, nasze działania, w skali globu, są delikatnie mówiąc niewiele warte:(

 

A najgorsze są: wulkany, krowy, cementownie i ogólny brak poszanowania energii. Powinno się tego zabronić ;) Nie martw się, nikt nie będzie ryzykował problemów z prawem, aby oszczędzić kilkaset złotych na instalacji. Pewnie zamiast R22 jest R417 i wszystko jest w porządku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Małe pytanko. Mam zainstalowaną pompę Stiebel Eltron WPF 10. Sterownik pokazuje temperaturę DZ, niestety nie udało mi się nigdzie znaleźć, czy jest to temperatura na wejściu, czy na wyjściu glikolu z pompy. W instrukcji niestety nic nie piszą a instalator też średnio zorientowany. Udało się może komuś dotrzeć do tej informacji?

Przy obecnej jesienno-zimowej aurze :) sterownik pokazuje temperaturę źródła +1,6 stopnia o godzinie 22:00 a po całonocnej pracy temperatura spada do -0,8 stopnia o 6 rano. Trochę mnie to martwi bo póki co taka zima to nie zima. Jeżeli byłoby to na wyjściu z pompy to super, ale na wejściu.

Mam 2 odwierty po 103 metry i 200 metrów podłogówki. Temperatura w domu w przedziale 22,3 - do 22,9 w zależności od pory dnia.

Dodam jeszcze, że pompa (podłogówka) uruchomiona 28 września (wtedy glikol miał po włączeniu 8 stopni) i niestety pierwszy sezon grzewczy.

Edytowane przez kris_ST
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj był u mnie instalator. Zgodnie z wytycznymi Henoka wywaliłem cały ten mieszacz razem z obiegówką. Na razie na parterze, aby sprawdzić jak poradzi sobie obiegówka z samej PCi. Efekt jest dobry. Tzn przepływy lekko ponad dwa na każdej pętli, czyli są równe. delta z podłogówki na II biegu to 7 stopni. Na III będzie pewnie 4-5. Czyli wszystko jest okej. Zupełnie niepotrzebna była druga obiegówka, a mieszacz już zupełnie. Na razie za krótko pracowała wiec zbyt wiele nie mogę powiedzieć. Jutro po nocy okaże się jak to wszystko pracuje. Jeśli Wszystko będzie okej to do wywalenia pójdzie również obiegówka i mieszacz z poddasza. Jeśli Przepływ będzie zbyt niski to mam do dyspozycji jeszcze 3 bieg obiegówki. Jeszcze chodzą mi po głowie te zawory które zalinkował mi wcześniej Henok. Tak abym mógł sobie rozłączać kondygnację sterownikiem pokojowym - wcześniej robiłem to obiegówka. Jak przeliczam zużycie prądu to okazuje się że teraz będę miał lekko wyższe. Bo na razie pompa wyrabiała się tylko w taniej taryfie i nawet jak chodziły 3 obiegówki wychodziło taniej niż teraz jedna ale 24 na dobę, bo przy pogodówce tak jest. Kiedy zamontuję te zawory zachowam możliwość bardziej komfortowego sterowania temperaturą i będzie można oszukiwać pompę tak jak wcześniej. Wówczas obiegówka nie chodziła by non stop. No nic. Na razie doprowadzę do porządku rozdzielacze, poustawiam wszystko i później zobaczę czy będzie mi to potrzebne czy też nie. Edytowane przez photos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

akurat u mnie sterownik pokazuje zasilanie i powrót.

Jak masz tylko 1 parametr, to pewnie to jest zasilanie

 

Dzwoniłem dzisiaj do Stiebla i rzeczywiście sterownik podaje temp. na wlocie. Zmyliło mnie to, że w stanie spoczynku podaje ok. 14 st. przed uruchomieniem pompy włącza się obieg dolnego źródła na 30sec. i temp. spada do 8,5 stopnia (czyli tyle rzeczywiście ma chyba źródło), po 30 sec. odpala sprężarka i temperatura od razu zaczyna szybko spadać, po kilkudziesięciu sekundach sterownik pokazuje już 4,5 stopnia. Tak było wczoraj o 22:00.

W sumie mam 2x103 m odwiertu + jakieś 10 m do studni od każdego z nich, trochę tego glikolu tam jest i wydawało mi się niemożliwe, żeby od razu temperatura zaczynała spadać po włączeniu sprężarki. Nie wiem, jakie mam przepływy, ale jedna sekcja ma przecież coś około 225 metrów.

Instalator poradził, żeby zobaczyć rotametry na rozdzielaczu DZ, czy są równe przepływy. Z tego co pamiętam po odpaleniu pompy było wszystko ok, ale DZ było jeszcze trochę zapowietrzone. Póki co studnia pełna wody :( i będę potrzebował wolnej soboty, żeby dostać się do rozdzielacza.

Edytowane przez kris_ST
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no jak u krisa sa takie temp na zasilaniu to trzeba sie zaczac martwic...nie ma zimy a zasilanie na minusie...

 

Tak tragicznie, to chyba nie jest. Źródło się szybko regeneruje i to jest chyba najważniejsze. Po ośmiu godzinach ciągłej pracy to chyba w większości kolektorów spada temperatura. U mnie wczoraj na starcie o 22 było 4,5 a więc chyba nie tak tragicznie. Moc pompy liczona jest na 0-35 a u mnie póki co 4-29 a więc COP nie taki zły. Sam jestem ciekawy co będzie przy -15, zobaczymy.

Zastanawiam się nad innym problemem i proszę o pomoc bardziej doświadczonych użytkowników. Ustawiłem sterownik pompy tak, żeby pracowała tylko w taniej taryfie, temp. według sterownika pokojowego w drogiej 21,5 a w taniej 22,0 stopnie. Wkurza mnie to, że pompa niezależnie od tego, czy jest +8 na zewnątrz, czy -2, chodzi przez całą noc. W domu temperatura prawie stała od 22,3 do 22,6. Wydaje mi się, że przy niższych temperaturach na zewnątrz pompa grzeje wodę do wyższych parametrów a jak na dworku cieplej, to na zasilaniu daje niższą temperaturę, ale prądu bierze prawie tyle samo. Tak jakby oszczędza mi źródło, ale daje trochę po kieszeni :), co mnie wkurza (chociaż za ostatni miesiąc wzięła prądu za 200 zeta i uważam to przy moich 250m2 podłogi za dobry wynik).

Nie wiem, jak ustawić sterownik, żeby mimo wszystko chodziła krócej na wyższych parametrach, oczywiście przy dodatnich temp. na zewnątrz. Do sterownika podpięty jest czujnik pogodowy i pokojowy. W pompie ustawia się parametr "ważności sterownika pokojowego" od 0 do 20. Póki co ustawiłem go na 10 i pompa chodzi tylko w taniej taryfie. Wydaje mi się jednak, że o tym jakie parametry wody podawane są na górny obieg decyduje sterownik pogodowy.

Edytowane przez kris_ST
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz dwa odwierty i rozdzielacz w studzience???

 

Tak, z rotametrami Aspolowski. Wiertacze mówili, żeby nie zakładać, ale instalator stwierdził, że z rozdzielaczem bezpieczniej, można w razie czego wyrównać przepływy, no i w razie awarii (odpukać) jeden zakręcić a na drugim chociaż CWU robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale te spadanie temp to norma. Bo czujniki pokazuja temp glikolu w pompie a tu wiadomo ze bedzie sporo wyzej podczas spoczynku, chociazby ze wzgledu na temp otoczenia czyli w pomieszczeniu. kiedy rusza obiegowki pompa zaczyna odczytywac prawidlowa temp DZ. Tak jest chyba u kazdego.

Rozumiem, że gdy włącza się obieg DZ to temp. spada z 14 do 8 stopni, o tym chyba piszesz powyżej. Pompa DZ chodzi 30 sec. i cały czas jest 8,5 stopnia. Dopiero jak ruszy sprężarka to temp. zaczyna szybko spadać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, z rotametrami Aspolowski. Wiertacze mówili, żeby nie zakładać, ale instalator stwierdził, że z rozdzielaczem bezpieczniej, można w razie czego wyrównać przepływy, no i w razie awarii (odpukać) jeden zakręcić a na drugim chociaż CWU robić.

 

Ale po co studzienka? Przy dwóch pętlach to aż się prosi zrobić rozdzielacz w domu. Studzienka nie jest potrzebna. Teraz jak sam zauważyłeś masz z nią tylko problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale po co studzienka? Przy dwóch pętlach to aż się prosi zrobić rozdzielacz w domu. Studzienka nie jest potrzebna. Teraz jak sam zauważyłeś masz z nią tylko problem.

 

W sumie, z perspektywy czasu dochodzę do wniosku, że chyba masz rację. Pamiętam, że jako argument przeciw rozdzielaczowi w kotłowni był problem ze skroploną wodą - kałuża wokół rozdzielacza. Miał być kolektor poziomy 6 sekcji i ta studnia chyba mi też w głowie została po tych planach z poziomym. Studnia jest płytka i musiała być osadzona dość nisko. Teraz jest zagłębiona w stosunku do terenu i w czasie burz nalało się tam wody. Instalator stwierdził, że lepiej jak jest zalana niż sucha i do tej pory jej nie ruszałem. Jednak ciekawy jestem co pokazują rotametry i muszę tą wodę jakoś wylać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że gdy włącza się obieg DZ to temp. spada z 14 do 8 stopni, o tym chyba piszesz powyżej. Pompa DZ chodzi 30 sec. i cały czas jest 8,5 stopnia. Dopiero jak ruszy sprężarka to temp. zaczyna szybko spadać.

 

U mnie w momencie przestoju temp DZ na zasilaniu wskazuje w granicach 8...powrot nawet 10. W momencie kiedy uruchamia sie obiegowka temp spada do okolo 7 stopni. Po okolo 3 godzinach pracy mam na zasilaniu 3-2 stopnie i tak pozostaje na dluzej. Oczywiscie pozniej juz bliezj dwoch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...