Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

no wiem ze ty masz tak jak ja mialem. Interesuje mnie sytuacja gdzie jest tylko jedna obiegowka. Ale skoro u Ciebie delta jest 7 przy 3 obiegowkach to jak u mnie jest 7-8 przy jednej to jest okej. Juz sie umowilem z instalatorem na przerobke gornego rozdzielacza. Zamiast pompek na zasilaniu beda zawory dwudrozne z silownikiem i podlaczone to sterownikow pokojowych...ale na razie sprobuje posterowac sama pogodowka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejdz do tego z innej strony. Oszacuj moc chlodnicza swojej pompy (Temp DZ i temp GZ z wykrsiku odczytasz COP) masz zmiaezona delte, znasz cieplo wlasciwe cieczy w DZ to obliczysz jaki masz FAKTYCZNY przeplyw przy tych parametrach. Przy tak duzej delcie moze on byc nizszy niz p;odajesz (chyba ze masz PCi o bardzo duzej mocy)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie znam sie na tych obliczeniach...nie wiem od czego mialbym zaczac :) przeplywy musza byc takie jakie napisalem, wkoncu pokazuja je przeplywomierze. Ale z tym przewymiarowaniem mogles trafic w sedno. Dol i gora to okolo 170 m2 podlog. Gdy odlacze gore tak jak zrobilem zostaje okolo 90 m2 podlog. Pompa ma duza moc jak na taka powierzchnie i bardzo szybko grzeje wode, tak ze obiegowka nawet na 3 biegu nie zdola jej przetransportowac. Dobrze to rozumiem??

Teraz podnosze temp w domu z 13 do 21 i codziennie mam uzyski ponad 3 stopnie. Mysle ze duzo i to tez moze swiadczyc o przewymiarowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki, gapa ze mnie :-)

 

Z obliczen wychodzi, ze Twoja pompa pracuje z COP=9. IMHO bzdura.

Stawiam, ze przeplyw REALNY na GZ masz na poziomie 1200l/min max.(bardziej w okolicach 1000 l/min)

 

Edit

Oczywiscie chodzi o przeplyw [i/h] a nie na minute :-)

Edytowane przez Pyxis
Zla jednostka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz w DZ mieszanke przepisowa wody z glikolem to nie licz ciepla wlasciwego 4.19 tylko gdzies tak 3,6 . G;likole maja cieplo wlasciwe duzo nizsze od wody. Woda wogole pod tym wzgledem jest liderem :-)

 

Dla takiego zlozenia mi wychodzi dla Twoich parametroe troszke powyzej 1500 [l/h] wiec chyba realnie.

Dla mojej pompki 220W przeplyw realny wychodzi na poziomie 2100 [l/h] i ile donrze pamietam i tez wydaje mi sie to realne.

Edytowane przez Pyxis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jedna pompka na cały dom 45W. Delta w okolicach 5st.

 

Potwierdzam, mam tak samo :) Decydujaca jest dlugosc najdluzszej petli i ogolnie ilosc (im wiecej krotszych tym lepiej) - ja mam petle max 85mb, pozostale po 60, 50, 40. Kazdy metr wiecej zwieksza znacznie opory. W sumie w domu mam na parterze 12 petli, na poddaszu 7, w piwnicy 5. Niektorzy maja na tej samej powierzchni 2 x mniejsza ilosc petli - no to niestety cos za cos - trzeba potem pompke pilowac :) U mnie chodzi na II biegu (grundfos 25-40).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie by te pentle nie bylu, to dla ronowagi hydraulicznej chyba nalepiej, zeby byly zblizonej dlugosci.

 

Ja mialem wszystko obliczone przez audytora CO - kazda petelka, dlugosc, rozstaw - dzieki temu mam odkrecone wszystkie rotametry na full i wszedzie mam taka temperature jak chcialem (w sypialni chlodniej, w lazienkach cieplej etc) :)

 

Nic nie jest dlawione, co tez rzutuje na osiagi pompki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...