Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ja mocno zaluje, ze tez cala instalacje wewnatrz domu doprowadzenia DZ ze studzienki nie zrobilem w miedzi. Teraz bym tak na pewno zrobil.

 

Miedz jest sztywna - ruchy domu w okolicy fundamentow latwiej ja rozwala niz w miare elastyczny PE / PP. Ja wiem ze przejscia nie robi sie na sztywno ale mimo wszystko :) No i miedz jest droga jak cholera. Niedlugo beda ja wytapiac w sztabkach jak zloto i trzymac w bankowych sejfach :D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja caly czas pisze o PE a nie o PP. Prosze zuwazyc roznice.

 

Pompe mam podlaczona na zbrojonych gietkich wezach do instalacji. Nigdy nie przyszlo mi do glowy aby ja montowac na sztywno.

 

A co do kosztow, to bez przesady. Nie "zamieniamy" palstiku na miedz na jakis kilkunastometrowych odcinkach. Najczesciej to max kilka metrow instalacji :-)

Bez skrajnosci panowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do kosztow, to bez przesady. Nie "zamieniamy" palstiku na miedz na jakis kilkunastometrowych odcinkach. Najczesciej to max kilka metrow instalacji :-)

 

Najczesciej? Ile instalacji robiles / widziales ? ;) Ja mam u siebie "kotlownie" w piwnicy i potem ida od glownego rozdzielacza rury do trzech rozdzielaczy - w piwnicy (ok 2 x 7mb), na parter (ok 2 x 8mb) i na poddasze (ok 2 x 15mb). To daje 60mb rur - jezeli roznica wynosi 30 pln to daje roznice w kwocie 1800 pln. Malo ? :-) Po co miedz do instalacji z PC ktora fizycznie nie jest w stanie nawet osiagnac 60stC, a i tak dalej sa plastikowe pexy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najczesciej, bo romawiamy o domkach jednorodzinntych a tam skale nie sa ogromne. Moze po prstu masz zle zaprojektowana instalacje w domu ;-)

 

No i teraz popatrz na ta kwote 1800 zl, ktora moze odroznic instalacje zrobina dobrze od partactwa na PE. Duzo? :)

Porownaj z kosztami (nawet nie donumu) samej tylko hydrauliki w domu. Duzo?

 

JA nie mowie, ze nie bedzie dzialalo (koleg wspomnial wczesniej o wezu ogrodowym - tez bedzie dzialalo). Nie to jest przedmiotem dyskusji. ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najczesciej, bo romawiamy o domkach jednorodzinntych a tam skale nie sa ogromne. Moze po prstu masz zle zaprojektowana instalacje w domu ;-)

 

Mam tak, jak chcialem i bynajmniej dziala poprawnie, bez koniecznosci regulacji :) Poprostu nie kazdy ma parterowke i kotlownie "za kuchnia" tudziez obok/w garazu ze ma 2mb do rozdzielacza i tyle - ja mam trzy poziomy wiec chcac nie chcac z samego dolu nawet dostac sie na gore to 2 x ~6mb a jeszcze podejscia etc :)

 

No i teraz popatrz na ta kwote 1800 zl, ktora moze odroznic instalacje zrobina dobrze od partactwa na PE. Duzo? :)

 

Ja raczej mialem na mysli (i tez wycenialem) zgrzewane PP. Robienie instalacji na PE to glupota z wielu powodow :) Instalacja na PP jest 100% dopuszczalna, prawidlowa, profesjonalna. Jezeli uzmyslowisz sobie ze caly dom pracuje to dojdzie do Ciebie ze lepiej wszystko robic z materialow najbardziej elastycznych! Oczywiscie tam gdzie temperaturowo nie przekraczamy mozliwosci materialu. Instalacja z PP jest duzo tansza, duzo wytrzymalsza, latwiejsza i szybsza do wykonania niz lutowana miedz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panowie trzeba zapytać co jest istotą rzeczy przy wykonawstwie instalacji ogrzewania podłogowego? Ze względu na to że ten rodzaj instalacji "idzie" pod wylewkę nie mile widziane są jakiekolwiek łączenia dlatego zazwyczaj stosuje się pex, druga wytyczna to wytrzymałość ciśnieniowa pn 10bar i wytrzymałość temperaturowa min 65C, na ogół nie zaleca się przekraczanie tych zaleceń ale nie znaczy że jak ktoś zrobi inaczej to nie będzie działało, stosowanie się do zaleceń skutkuje świętym spokojem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panowie trzeba zapytać co jest istotą rzeczy przy wykonawstwie instalacji ogrzewania podłogowego? Ze względu na to że ten rodzaj instalacji "idzie" pod wylewkę nie mile widziane są jakiekolwiek łączenia dlatego zazwyczaj stosuje się pex, druga wytyczna to wytrzymałość ciśnieniowa pn 10bar i wytrzymałość temperaturowa min 65C, na ogół nie zaleca się przekraczanie tych zaleceń ale nie znaczy że jak ktoś zrobi inaczej to nie będzie działało, stosowanie się do zaleceń skutkuje świętym spokojem.

 

No i to ten "swiety spokoj" mi chodzi. Dlatego teraz wiem, ze kazal bym to co mam wewnatrz od DZ z PE polutowac z miedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. A dlaczego nie z rurek 1"? :-)

Ze względu na wymagany duży przepływ gęstego glikolu przez rurę dla dz. Takie 3m, czyli 6mb cienkiej rury może powodować spore opory. Dla oddzielnych pętli dz przepływy masz podzielone na ilość sekcji, rura zbiorcza ma przepływ nominalny tym większy im większa moc pc. Niestety opory wzrastają nieliniowo, bardzo szybko wraz z prędkością przepływającej cieczy i za te opory musisz cały czas płacić większą mocą obiegówki i mniejszą sprawności pc. A po co płacić, skoro za te same lub mniejsze pieniądze można zrobić lepiej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jak to ekonomicznie byloby uzasadnione, bo jaj mam wlasnie 1" na miedzi i PE32 na dobiegowkach. Delte DZ mam na poziomie 5K.

zmiana średnicy "przewężenie" to dodatkowy wzrost oporu dla pompy obiegowej w układzie, obecnie na ogół najczęściej stosuje się pompy obiegowe z możliwością automatycznego dostrajania się do obiegu więc włączając pompkę w tryb auto mamy mniejsze zużycie prądu, zbyt duża ilość "przewężeń" lub źle dobrana pompka doprowadzi do większego zużycia prądu, czyli jej praca np na III będzie zużywała tyle samo prądu co praca w trybie AUTO, jeszcze jedna negatywna konsekwencją jest wolniejszy przepływ wody co za tym idzie większa bezładność podłogi, im ciężej pompka pracuje tym mniejsza jest jej żywotność i więcej zjada prądu, w praktyce np w podłogówce wygląda to tak: rozdzielacz 10/ pętle do 70 metrów/ pompka "40" na "Auto" zjada

5-7 Wat/h na III 24 Wat, dłuższa ilość pętli lub przewężeń będzie podnosić zużycie w opcji "Auto".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tak. Ja idee oporow dydrodynamicznych w zarysach rozumiem, tylko glosno sie zastanawiam jakie mamy roznice w kosztach instalacji na rurkach 1" i wiekszych i czy one sie zwroca z oszczednosci na mniejszej mocy pompy obiegowej. Takie akcesoria z miedzi i mosiadzu na 6/4" to juz osiagaja znaczace ceny :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tak. Ja idee oporow dydrodynamicznych w zarysach rozumiem, tylko glosno sie zastanawiam jakie mamy roznice w kosztach instalacji na rurkach 1" i wiekszych i czy one sie zwroca z oszczednosci na mniejszej mocy pompy obiegowej. Takie akcesoria z miedzi i mosiadzu na 6/4" to juz osiagaja znaczace ceny :-)

 

No przecież nie ma tego za wiele:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo jaj mam wlasnie 1" na miedzi i PE32 na dobiegowkach. Delte DZ mam na poziomie 5K.

Ale jaką masz obiegówkę, bo tego co pamiętam, to nie jakąś małą ? Pytanie o zwrot jak najbardziej sensowne, ale w czym Ci przeszkadza kawałek rury PE 40 zamiast Cu 1" ? Ciesz się, że masz krótkie doprowadzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...