Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Obiegowke mam ustawiona na 210W (III bieg). DZ zalane 40% roztworem glikolu propylenowego.

A jakos tak ta PE mi sie malo podoba odkad musialem zakopoac dodatkowa dobiegowke, bo jedna z nitek uciekal gdzies glikol. Jednak wewnatrz domu gdzie juz tak latwo jak z pracami gruntowymi by nie poszlo (kotlownia juz wyplytkowana) wolal bym miec cala instalacje polutowana z miedzi. Moze po prostu mam "uraz" jakis po tej dobiegowce :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam.

Mam pytanie do lepiej zorientowanych w temacie dolnego źródła. Zastanawiam się nad odwiertami ale wielkość działki aż kusi żeby położyć poziomy kolektor. Na załączonym obrazku (dom oznaczony kolorem czerwonym) stoi na głównej części działki, pozostała część wraz z drogą dojazdową jest strafą ograniczonej zabudowy spowodowanej słupem narożnym 110kV. Zastanawiam się czy w związku z tym, że tak naprawdę ciężko będzie tą część jakoś racjonalnie wykorzystać, dało by zrobić dolne źródło w tym miejscu i podciągnięcie do domu.... Powiedzmy mniej więcej tak jak zaznaczyłem kolorem niebieskim na obrazku.Czy ma to sens?

Mapka Kobiernice popr. dolne źr..jpgMacie jakieś pomysły... z góry dziękuję i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam pytanie do lepiej zorientowanych w temacie dolnego źródła. Zastanawiam się nad odwiertami ale wielkość działki aż kusi żeby położyć poziomy kolektor. Na załączonym obrazku (dom oznaczony kolorem czerwonym) stoi na głównej części działki, pozostała część wraz z drogą dojazdową jest strafą ograniczonej zabudowy spowodowanej słupem narożnym 110kV. Zastanawiam się czy w związku z tym, że tak naprawdę ciężko będzie tą część jakoś racjonalnie wykorzystać, dało by zrobić dolne źródło w tym miejscu i podciągnięcie do domu.... Powiedzmy mniej więcej tak jak zaznaczyłem kolorem niebieskim na obrazku.Czy ma to sens?

[ATTACH=CONFIG]94437[/ATTACH]Macie jakieś pomysły... z góry dziękuję i pozdrawiam.

 

Jaka dlugosc rzeczywista ma ta niebieska linia ? Wyglada na ~50-60mb w jedna strone ? To musialbys zrobic z grubej rury - za to mozesz to potraktowac jako czesc DZ :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka dlugosc rzeczywista ma ta niebieska linia ? Wyglada na ~50-60mb w jedna strone ? To musialbys zrobic z grubej rury - za to mozesz to potraktowac jako czesc DZ :)

 

Długość mniej więcej taka jak piszesz. Żeby wykorzystać jako część DZ to chyba oczywiste, zastanawiałem się bardziej nad tym czy np opory w tej długiej rurce nie będą zbyt duże. Narazie tylko teoretyzuję, powiedzmy robię dwie pętle połączone w studzience i od tej studzienki prowadzę tą długą nitkę do "kotłowni" oczywiście na odpowiedniej głębokości tak by jeszcze wykorzystać ciepełko z ziemi. To może jeszcze wrzucę fotkę przekroju z badania geotechnicznego.

przekr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długość mniej więcej taka jak piszesz. Żeby wykorzystać jako część DZ to chyba oczywiste, zastanawiałem się bardziej nad tym czy np opory w tej długiej rurce nie będą zbyt duże.

 

Jak to zrobisz na PE40 to na pewno beda spore :) Trzebaby przeliczyc ale dalbym z PE50 albo nawet PE63, choc troche zaboli po kieszeni. Pe63 SDR11 = ok 12 pln netto, czyli 120mb = 1440 netto / 1,7k pln brutto.

 

A jaka jest szerokosc tej waskiej "sciezki" / drogi ? Jak jest ~3,5mb to zmiescilbym tam normalnie 2 x zasilanie i 2 x powrot i dodatkowy podwojny rozdzielacz w kotlowni. Wtedy prawdopodobnie wystarczy nawet te PE40 (ktora kosztuje 2,5 x mniej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to zrobisz na PE40 to na pewno beda spore :) Trzebaby przeliczyc ale dalbym z PE50 albo nawet PE63, choc troche zaboli po kieszeni. Pe63 SDR11 = ok 12 pln netto, czyli 120mb = 1440 netto / 1,7k pln brutto.

 

A jaka jest szerokosc tej waskiej "sciezki" / drogi ? Jak jest ~3,5mb to zmiescilbym tam normalnie 2 x zasilanie i 2 x powrot i dodatkowy podwojny rozdzielacz w kotlowni. Wtedy prawdopodobnie wystarczy nawet te PE40 (ktora kosztuje 2,5 x mniej :)

 

Droga dla celów projektowych ma szerokość najmniejszą z możliwych czyli coś około 3 m chyba. Chodziło o odrolnienie. W rzeczywistości ten fragment działki ma około 8 m w najbardziej wąskim miejscu. Jakbyś mógł jakoś graficznie swoją wizję przedstawić...?:-) pls..........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam pytanie do lepiej zorientowanych w temacie dolnego źródła. Zastanawiam się nad odwiertami ale wielkość działki aż kusi żeby położyć poziomy kolektor. Na załączonym obrazku (dom oznaczony kolorem czerwonym) stoi na głównej części działki, pozostała część wraz z drogą dojazdową jest strafą ograniczonej zabudowy spowodowanej słupem narożnym 110kV. Zastanawiam się czy w związku z tym, że tak naprawdę ciężko będzie tą część jakoś racjonalnie wykorzystać, dało by zrobić dolne źródło w tym miejscu i podciągnięcie do domu.... Powiedzmy mniej więcej tak jak zaznaczyłem kolorem niebieskim na obrazku.Czy ma to sens?

[ATTACH=CONFIG]94437[/ATTACH]Macie jakieś pomysły... z góry dziękuję i pozdrawiam.

 

Nie jestem fachowcem w dziedzinie, ale na moje geodezyjne oko to oznaczone kolorem niebieskim pole ma jakieś 300 m2 i według mojej skromnej wiedzy może to być ciut skromnie dla DZ. Poza tym robienie wykopów przy słupie wysokiego napięcia jest raczej kiepskim pomysłem, legalnie raczej niedopuszczalnym a "po cichu" na pewno bym się nie zdecydował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no jak u krisa sa takie temp na zasilaniu to trzeba sie zaczac martwic...nie ma zimy a zasilanie na minusie...

 

Dokopałem się do fajnej publikacji na temat działania DZ (odwierty) w trakcie sezonu grzewczego. Wykres poniżej pokazuje najniższe temperatury DZ osiągane w ciągu roku. U mnie w tej chwili po całonocnej pracy -0.8, czyli książkowo, ale za to zimy nie ma :(. Od poniedziałku temperatura ma spadać do -10 zobaczymy jak wtedy będzie działać.

wykres.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam rozważyć to bo widzę,że większość zauroczyła się PCi zapominając o przyszłości...

Pisanie,że reku czy termoizolowanie domu nie jest potrzebne jeśli ma się PCi jest bardzo nieodpowiedzialne.

 

Wiekszosc tzn. kto ? Z czapy te dane bierzesz - wszyscy ktorych znam i ktorzy maja PC maja tez solidnie zaizolowane domy i kazdy ma WM z reku... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że wcale nie większość. Większość zainteresowanych PC myśli rownież o ponadstandardowym ociepleniu. Przynajmniej ja odnioslem takie wrażenie czytając to forum. Moim prywatnym zdaniem to najlepsza droga. Doprowadzić dom do zużycia na poziomie 40-60kW/m2/rok i podzielić to jeszcze przez 3 instalując PC. Efekt jak w pasywniaku, a chyba latwiejszy do osiągnięcia i do tego CWU sporo taniej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że wcale nie większość. Większość zainteresowanych PC myśli rownież o ponadstandardowym ociepleniu. Przynajmniej ja odnioslem takie wrażenie czytając to forum. Moim prywatnym zdaniem to najlepsza droga. Doprowadzić dom do zużycia na poziomie 40-60kW/m2/rok i podzielić to jeszcze przez 3 instalując PC. Efekt jak w pasywniaku, a chyba latwiejszy do osiągnięcia i do tego CWU sporo taniej.

 

Dokladnie tak.. Pasywniak 120m2 ze zuzyciem 10W/m2/rok zuzywa 1200kWh.. Co z tego jak na CWU trzeba dodatkowo 4 x tyle i nic z tym sie zrobic nie da :) Arturo to zrozumie jak ten prad rzeczywiscie skoczy do 1 pln / kWh i jak w koncu tez zainstaluje sobie pompe. Tylko dopiero wtedy dojdzie do niego ze gdyby zrobil to na samym poczatku - pompa bylaby juz zamortyzowana :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...