Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Facet tlumaczyll mi to fachowo, ale poniewaz fizyka nie jest moja najsilniejza dziedzina to mi wytlumaczyl prosciej, ze dziala to troche na podobnej zasadzie jak klimatyzator tylko ze odwrotnie, klima rozpreza powietrze a to uwalnia chlod, a altherma spreza powietrze czy cos tam co powoduje powstawanie energii cieplnej. Ostrzegal mnie, ze kozty eksploatacji beda wyzsze niz np z pompa wody, jednak sama instalacja ma byc sporo tansza a i tak koszty eksploatacji wyniosa mnie co najmnije o 40% mniej niz przy ogrzewniu gazem.

Az tak bardzo nie musze oszczedzac przy inwestycji wiec wciaz nie wiem co wybrac ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Henok - dzieki za linka, niestety juz czytalem ten temat i ludzie am piszacy maja takie same watpliwosci i zadnych rozwiazan :(

Irtad - tez nie do konca to pojmuje, niby jak z minus 10 zrobia mi nagle plus 25 bez zwyklego ogrzewania wody grzalka, mimo tego w opisach althermy podaja, ze do minus 25 pompa ogrzewa wode wykorzystujac swoj mechanizm dzialania, a ponizej minus 25 na dworze dopiero woda jest podgrzewana grzalka

magic is in the air.........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piwopijco - hmm na pewno o to chodzi? a czy pompa nie nagrzewa sie dlatego, ze tlok ociera o scianki pompki? czy w przyapdku althermy nie ejst tak, ze temperatura zwieksza sie z powodu zwiekszenia cisnienia powietrza? w takim razie odnoszac sie do przykladu z pompka - to opona powinna byc goraca jezeli sie ja napompuje zbyt mocno -

w sumie jednak sama zasada dzialania to jedno - pozostaje problem kosztow i porownania z pompa wodna i gruntowa .....

 

 

Czy naprawde nikt nie ma zalozonej althermy zeby sie pochwalic ????

kiedy napisalem to zdanie zastanwoilem sie czy przypadkiem rzeczywiscie nie jest tak ze nikt nie ma althermy..... a to nie swiadczy dobrze o tej pompie ciepla .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm... chcesz udowodnic ze to nie dziala?

Nie czytasz uwaznie, napisalem ze to duze uproszczenie. Machajac reka zuzywasz energie i pompka/agregat w PC tez pobiera energie zeby sprezyc tak duze ilosci powietrza. Potem cieplo pewnie jakims glikolem przechodzi do zbiornikow buforowych i podgrzewa wode do cwu i co. cop wiec nie bedzie tak wysokie jak PC glikol-woda ale moze byc wyzsze ni oleju albo nawet gazu.

Jezeli nie chcesz zuzywac wogole energii a tylko czerpac to chcesz perpetum mobile uzyskac, a takiego nie ma

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawnośc pompy ciepła wykorzystującej powierze zewnetrzne jest bezkonkurencyjna do produkcji ciepłej wody latem. Bije spokojnie bezpośredniue parowanie i wszystkie inne wynalazki a COP >5 jest łatwy do osiągania. Dlaczego? Dlatego że efektywnośc pompy ciepła zależy od różnicy temperatur dolnegpo źródła ( tego które schładzamy) i górnego ( tego które ogrzewamy w tym przypadku woda). Jeśli powietrze ma 30 C to "przeniesienie" ciepła do 45 C jest najtańsze z możliwych. Tak jest gdzieś do 10C. Potem nie jest juz tak fajnie bo nie tylko że niższa temperatura na dole to większa praca pompy , ale w okolicy 0 C powietrze jest suche. Altherma nie tylko schładza powietrze ale również korzysta z dużej ilości energii zawartej w procesie skraplania pary wodnej. Jak jest niska temparatura to ilośc pary wodnej w powietrzu jest mała , co dodatkowo pogarsza efektywność. Z tego powodu stosowanie takiej pompy ciepła ma sens gdzieś do -5C. W okolicach tej temperatury efektywnośc jest bliska prostemu ogrzewaniu prądem i nie ma sensu mordować ciągle oszraniającego sie urządzenia. Urządzenia bardzo ciekawe ale i tak samo drogie. Za drogie. Najprostszym rozwiązaniem jest po prostu klimatyzator odwracalny zastosowany latem jako tradycyjna klima a w sezonie grzewczym do ogrzawania domy i schładzania powietrza zewnętrznego. Efektywnośc wprawdzie gorsza ( wymiana powietrze-powietrze , któe jest gorszym układem niż powietrze-woda) ale agregat kosztuje 5 razy taniej . A dodatkoweho ogrzewania i tak nie unikniesz.

Porównanie pompy ciepła z pompką do koła jest zupełnie nie trafione - to zupełnie inne przemiany ( choć samo sprężanie jest elementem). Łatwiej już porównać do zwykłej pompy w studni, która tłoczy wodę na górę, a im wyżej tłoczy tym wyższe są koszty tłoczenia na 1 m3 wody. Z pompą ciepła podobnie : im wyższa jest temparatura na którą chcemy "pompować" ciepło odebrane w dolnym źródle tym wyższe są koszty "tłoczenia" przypadające na jednostkę energii cieplnej i tym wyższe koszty ogrzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hydrol - dziki za dosc obszerna wypowiedz - mam jednak pewna watpliwosc - fachowcem nie jestem wiec moze sie myle, ale mimo wszystko Daikin podaje, ze altherma dziala spokojnie do ok - 20 - przy nizszych temperaturach dopiero potrzebne bedzie dogrzewanie grzalka - czy wprowadzaliby swiadomie klientow w blad.

Pzyjmujac nawet ze jest tak jak Ty twierdzisz, ze ponizej -5 trzeba bedzie dogrzewac i koszty wzrosna to czy mimo wszystko nie beda one nizsze niz ogrzewanie gazem (biorac pod uwage srednia za caly rok)

czy potrafilbys mi powiedziec jaka moze byc roznica w inwestycji przy pompie powietrznej althermie a np pompie gruntowej?

dom 245m2 parterowka z poddaszem podlogowka wszedzie oprocz sypialn

 

mam mozliwosci zalozenia gazu wiec musze sie zdecydowac na cos innego.

 

Hydrol jeszcze jedno pytanko - na czym opierasz swoje zdanie - czysta teoria czy masz jakies info z praktyki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hydrol - dziki za dosc obszerna wypowiedz - mam jednak pewna watpliwosc - fachowcem nie jestem wiec moze sie myle, ale mimo wszystko Daikin podaje, ze altherma dziala spokojnie do ok - 20 - przy nizszych temperaturach dopiero potrzebne bedzie dogrzewanie grzalka - czy wprowadzaliby swiadomie klientow w blad.

Pzyjmujac nawet ze jest tak jak Ty twierdzisz, ze ponizej -5 trzeba bedzie dogrzewac i koszty wzrosna to czy mimo wszystko nie beda one nizsze niz ogrzewanie gazem (biorac pod uwage srednia za caly rok)

czy potrafilbys mi powiedziec jaka moze byc roznica w inwestycji przy pompie powietrznej althermie a np pompie gruntowej?

dom 245m2 parterowka z poddaszem podlogowka wszedzie oprocz sypialn

 

mam mozliwosci zalozenia gazu wiec musze sie zdecydowac na cos innego.

 

Hydrol jeszcze jedno pytanko - na czym opierasz swoje zdanie - czysta teoria czy masz jakies info z praktyki?

działa spokojnie ! ale jak? Cudów nie ma "pompuje" ciepło od -25C ( aby wychłodzić -20 musi być zimniejsza) do +35C aby nagrzać wodę w podłogówce do +30. To 60 C! Każda pompa ciepła w tych warunkach pracuje na niskim COP. Z całąpewnością <2. Ale to nie wszystko ; parownik szybko obrasta szronem i lodem, któe dobrze izoluja , wymuszają tym samym dalsze obniżenie temperatury parowania i następuje dlasza degeneracja procesu. To nie koniec : po osiągnieciu odpowienio grubej warstwy lodu dalsza praca grozi uszkodzeniem i wtedy włącza się cykl odszraniania. w tym celu należy dostarczyc datkowej energii zewnętrznej (grzałki) lub odebrać ciepło z instalacji c.o. To pogarsza bilans , taki sumaryczny COP może być <1. Czyli mniej dostajemy niz wkładamy - bo odszranianie to czysta strata.

Średnia temperatura sezonu to +2 do +5C - statystycznie jest więc OK , a i COP 3 całkiem realny :D .Ale jak wiadomo kłamstwa dzielą sie na zwykłe, wierutne i statystyki. I z tego żyja sprzedawcy :p

Pompa z kolektorem gruntowym jest z całą pewnością droższa - przecież wtedy nikt by nie proponował Althermy. Konkretny koszt zależy od wielu czynników i były one wielokrotnie dyskutowane.

Cena energii gazu jest wysoka , niewiele niższa niz prąd w nocnej taryfie. Jednak nakłady inwestycyjne duzo niższe j jeśli jast gaz nie warto myśleć o pompie. Chyba że ktoś nie lubi dostawców gazu i chce sie koniecznie dywersyfikować :lol:

Na tym forum to było liczone idyskutowane - wyszło że w w okresie 10 lat pompa wychodzi drożej niz gaz ze wzgledu na wyższe wydatki inwestycyjne. Przy pompie powietrznej pewnie wyjdzie gorzej bo efektywnośc mniejsza. Nie zawsze ekonomia musi byc czynnikiem decydującym - ważna jest wygoda - za którą warto płacić, Najtaniej to będzie węgiel i kocioł "na wszystko"

Jestem praktykiem nie stroniacym od teoretycznych podstaw a moje zajęcie to troubleshoting. Choc człowiek podobno całe życie sie uczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spójrz tutaj.

http://forum.muratordom.pl/ktory-system-grzewczy-wybrac,t113572.htm

 

Chętnie podyskutuję. Też mam ten problem.

 

Pozdrawiam.

a to się morduj dalej. miałem nuczyciela który mówił że rad nie udziela bo mądry sam dobrze robi a głupi rad nie słucha . Musisz sam wybrac to co misie lubią najbardziej. Nie mam dobrego zdania o parowaniu bezpośrednim , ale na tym forum jest wielu entuzjastów to Cie wesprą.Ja nie chcę wzbudzać negatywnych emocji. Każdy układ ma swoje wady i zalety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hydrol napisał:

 

5 jest łatwy do osiągania. Dlaczego? Dlatego że efektywnośc pompy ciepła zależy od różnicy temperatur dolnegpo źródła ( tego które schładzamy) i górnego ( tego które ogrzewamy w tym przypadku woda). Jeśli powietrze ma 30 C to "przeniesienie" ciepła do 45 C jest najtańsze z możliwych. Tak jest gdzieś do 10C. Potem nie jest juz tak fajnie bo nie tylko że niższa temperatura na dole to większa praca pompy , ale w okolicy 0 C powietrze jest suche. Altherma nie tylko schładza powietrze ale również korzysta z dużej ilości energii zawartej w procesie skraplania pary wodnej. Jak jest niska temparatura to ilośc pary wodnej w powietrzu jest mała , co dodatkowo pogarsza efektywność. Z tego powodu stosowanie takiej pompy ciepła ma sens gdzieś do -5C>

 

Czy to nie jest udzielanie rad?

 

Zauważ ( gdybyś uważnie przeczytał wątek ), że widzę problem sprawności COP powietrznych PC przy temp. poniżej -5 st. Stąd chcę, przez te 50-60 dni z taką temperaturą ( nie wiem ile ich jest, tak strzelam ) wspomagać ją piecem na eko - groszek. Dokładać te 25-30 kg. dziennie do zasobnika 150 kg.. Ile razy w ciągu roku dołożę ? 10-13 razy ! Dla mnie to różnica niż dokładanie w ciągu 200 dni okresu grzewczego, a w lato grzać wodę prądem lub dalej dokładać węgiel, tylko rzadziej.

 

Nie jest błędem szukanie rad u mądrzejszych. Sztuką jest być mądrym i udzielać rad, ot tak bezinteresownie, tak dla samej pomocy. Nie każdy tą sztukę opanował.

 

Pozdrawiam.

nie udzielam rad tylko opowiadam o swoich wątpliwościach :-? Nigdzie nie napisałem montuj! albo nie montuj! a to by były rady.

A mój nauczyciel miał racje bo sam sobie udzieliłeś odpowiedzi i to najlepszej możliwej a Twoja satysfacja powinna być nieporównywalna przy najlepszej dobrej radzie.

udzielnie konkretnej rady to branie jakijs odpowiedzialności. ja jstem odpowiedzialny i moge tylko powiedzieć co wiem ( albo mi sie wydaje że wiem).

Przepraszam jeśli poczułeś sie urażony, ale Twoja odpowiedź jest technicznie jak najbardziej uzasadniona. Nie tylko załatwiasz problem okresów obnizonej sprawności ale masz i źródło awaryjne. Wada jest tylko jedna - troche fatygi i brudu przy nawęglaniu zasobnika i czyszczeniu kotła. Klimat sie ociepla i może się okazac że kocioł (bo to jednak kocioł nie piec) bedzie używany jeszcze rzadziej?

Pozdrawiam i gratuluję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pompkę ciepła. Mam również zainstalowany przy niej podlicznik prądu aby mi zużycie mierzył. Latem koszt używania tego urządzenia- tylko do ciepłej wody- wyniósł 1,70 zł dziennie. To chyba dobry wynik. Należymy do ludzi dbających o higienę.l :lol:

Zimą nie miałem podlicznika ale z szacunkowych wyliczeń koszt dzienny prądu był ok 4,70 zł.

Myślę, że to są przyzwoite koszty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 000 zł to koszt samej pompy. Ona jest już z zasobnikiem 200 litrów. Jest też gotowa do podłączenia kolektorów słonecznych (ma w sobie niezbędny osprzęt- pompki etc.). Wykonawca robił mi całą hydraulikę i wymiennik gruntowy ale za koparkę płaciłem sam. Calość (wraz z orurowaniem C.W.U. i ogrzewaniem) kosztowała 47 000 zł. Wszedzie mam podłogówkę (rewelka) ale w sypialniach zrobiłem grzejniki i żałuję bo jest chłodno. Jednak 25 stopni C to za mało do grzejników. Podłogówka by dała radę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...