Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Cuda jednak istnieją ;)

Jak wytłumaczysz fakt,że Marcin Cetera grzeje kablami grzejnymi,dom budowany "tradycyjną" technologią,na tradycyjnych fundamentach płaci rocznie za ogrzewanie ok.1500zł/rok ? Zuzycie dzienne ok.30kWh ?

 

Ja juz wiem czemu, bo Marcin Cetera ma kominek i dobre sezonowane drewno ktorym ostro popala:

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?170786-Czy-buduj%C4%85c-drugi-raz-zrobiliby%C5%9Bcie-kominek&p=4513806&viewfull=1#post4513806

 

 

;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Przede wszystkim jakie masz zapotrzebowanie na cieplo, jaka moc pompy i jaki grunt? (nie spojrzalem w zalacznik a chyba dawales wyniki badan) - ale tak jak do chlopa ze wsi mi powiedz - glina, piasek, sucho, mokro? ;-)

 

COPu nie mam. Mało tego, domu nawet jeszcze nie mam. Startujemy wiosną. Płyta, silka, styro 20 0,031. poddasze nieużytkowe strop minimum 30 ale sądzę, że więcej. Garaż w bryle, od strony północnej. około 140m2 użytkowej. WM z reku. Okna energooszczędne w warstwie ocieplenia.podłogówka na całości. Grunt: glina pylasta do 1.5 m potem żwir pylasty. dosyć mokro. Zastanawiam się nad poziomym chyba że znajdę odwierty w rozsądnej cenie. Zobaczymy jak przyjdzie czas. Narazie zastanawiam się ile i którą część działki musiałbym przeznaczyć pod kolektor. acha 4 osoby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturo, ja Ciebie rozumiem i wierzę że chciałbyć wybudować taki dom który będzie zurzywał tyle prądu ile sobie wyliczyłeś, ale moim zdaniem będzie inaczej i przekonasz się o tym w niedalekiej przyszłości, żeby wybudować dom o zap. 40-50 trzeba dołożyć dyużo więcej do interesu niż Twoje wyliczenia ( ja nie pisze o tym co policzy program a o tym co będzie w rzeczywistości) daj Ci Bóg żeby wyszło Ci tak jak sobie wyliczyłeś,

Jak wpisuję swoją obecną - budowaną dla siebie chałupę w OZC purmo i wylicz mi 52 to życzę sobie żeby tak było ale wiem że to bajki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pisałem o swoim 40kWh/m2/rok i 15tys.zł ;) Jescze jakbym dorzucił z 5tys.zł tak jak planuje to może zejdę na 30kWh/m2/rok.

Marcin czy ktoś mówił,że kominek drożej lub podobnie wychodzi jak prąd w II taryfie :)

 

I dlatego jak sam pisze pali w nim regularnie! No bez jaj :-)

 

Raz piszesz ze prad jest najdrozszy, a teraz ze jednak drewno ? :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)

Nie chciałbym mieć u siebie kierbuda,który nie ma pojęcia o budowie ;) Było paru takich co się za głowy łapali jak im mówiłem,żeby zaprojektowali dom na płycie fundamentowej izolowanej styropianem :)

Dobrze,że mam Kierownika z prawdziwego zdarzenia.

 

To tez Cie zgubi. Kierbud jest od pilnowania wlasnej dupy. O swoj dom i jakosc wykonania musisz zadbac sam. To nie kierbud bedzie kleil styropian i ukladal welne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczniesz placic 5k... 6k... 7k... pln / sezon to dojdzie do Ciebie czemu go ktos tak tanio sprzedawal i wtedy zrozumiesz czemu jednak warto bylo wydac 20k pln i placic co rok 3 x taniej. A to juz wkrotce. 2013 bedzie dla wszystkich bolesny - ale dla pompiarzy 3 x mniej :)

 

No nie do konca 3 x mniej, chyba, ze pralke, tv, kuchenke i pare innch rzeczy tez masz z COP x 3 :) Dobrze o tym pamietac, ze w 30-40% ta podwyzka zaboli wszystkich w porownaniu do "kablowcow". No i oni faktycznie moga grzac byle czym za niewiele, za to po zakupie pompy inwestowac w rozbudowe instalacji to juz boli. Zeby nie bylo pompy sa ok, ale nie w tym cenach, chyba, ze taki Hewalex P-W bedzie bardziej sterowalny to te 5k mozna dac :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie do konca 3 x mniej, chyba, ze pralke, tv, kuchenke i pare innch rzeczy tez masz z COP x 3 :) Dobrze o tym pamietac, ze w 30-40% ta podwyzka zaboli wszystkich w porownaniu do "kablowcow". No i oni faktycznie moga grzac byle czym za niewiele, za to po zakupie pompy inwestowac w rozbudowe instalacji to juz boli. Zeby nie bylo pompy sa ok, ale nie w tym cenach, chyba, ze taki Hewalex P-W bedzie bardziej sterowalny to te 5k mozna dac :)

 

Kwestia kiedy sie zwroci. U mnie sie zwroci po 4-6 latach mimo zapotrzebowania 47kWh/m2/rok w porownaniu do pradu wiec dla mnie obecne ceny pomp sa jak najbardziej do przyjecia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości zerknąłem w swój projekt. Współczynnik niecałe 41 kWh/m2*sezon. W sezonie zużycie poniżej 4400 kWh. Prądem - z zastosowaniem pieców akumulacyjnych z dynamicznym rozładowaniem. Wykonałem samodzielnie ocieplenie z wielkim pietyzmem eliminując wszelkie mostki. Niemal każda płyta styropianu opianowana wokoło. Szczelina pow. 1 mm niedopuszczalna. Zostało mi jeszcze ocieplenie ściany między domem a garażem (wewnętrznej). Regularnie sprawdzam zużycie prądu i COP (bo zamiast elektryki zrobiłem PC) i wychodzi ok 25 kWh/d (z cwu) przy COP powyżej 3. A zimy jeszcze nie było!

Jak się to ma do projektu?

Wnioski pozostawiam każdemu z osobna, bo z góry wiem, że będą wielce rozbieżne. Każde grabie do siebie garną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wpisuję swoją obecną - budowaną dla siebie chałupę w OZC purmo i wylicz mi 52 to życzę sobie żeby tak było ale wiem że to bajki.

Troche deminizujesz sprawe. Wielu tu udowodnilo, iz te obliczenia sa wiecej niz dokladne, roznice w rachunkach sa naprawde niewielkie rzedy kilku-kilkunastu %, i to przy zalozeniu, ze pare baboli w domu zostalo do poprawienia. Mozna zapotrzebowanie liczyc na kilka sposobow i dac sobie jakis maly zapas, ale nie ma powodu straszyc wszystkich, ze ostatecznie bedzie zupelnie inaczej.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem jedyny. Mnostwo osob tez samemu robi tanio DZty wiec jak widac - sie da:) Ale wiadomo - do porownania pompa VS prad lepiej wziasc wycene viessmanna :) :)

 

Mnostwo osob to moze z tych aktywnych na forum, znakomita wiekszosc inwestorow nie brudzi rak w temacie instalacji, w znakomitej wiekszosci inwestorzy nie maja na to po prostu czasu.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche deminizujesz sprawe. Wielu tu udowodnilo, iz te obliczenia sa wiecej niz dokladne, roznice w rachunkach sa naprawde niewielkie rzedy kilku-kilkunastu %, i to przy zalozeniu, ze pare baboli w domu zostalo do poprawienia. Mozna zapotrzebowanie liczyc na kilka sposobow i dac sobie jakis maly zapas, ale nie ma powodu straszyc wszystkich, ze ostatecznie bedzie zupelnie inaczej.

 

To moge potwierdzic - dokladnie wykonany OZC jest bardzo dokladny. Moj sprawdzil sie niemal co do kWh. Tyle ze trzeba zrobic to naprawde dobrze, dokladnie i zgodnie z wytycznymi (wazna jest nawet kolejnosc wprowadzania - w odpowiedniej kolejnosci do kierunkow swiata :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie do konca 3 x mniej, chyba, ze pralke, tv, kuchenke i pare innch rzeczy tez masz z COP x 3 :) Dobrze o tym pamietac, ze w 30-40% ta podwyzka zaboli wszystkich w porownaniu do "kablowcow". No i oni faktycznie moga grzac byle czym za niewiele, za to po zakupie pompy inwestowac w rozbudowe instalacji to juz boli. Zeby nie bylo pompy sa ok, ale nie w tym cenach, chyba, ze taki Hewalex P-W bedzie bardziej sterowalny to te 5k mozna dac :)

 

Pozdrawiam

5K to kosztuje byle jaki piec na palet czy ekogroszek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, ze te piece maja sredni COP 2.5 i sa bezobslugowe ?? CHyba, ze nie zrozumiales ze chodzilo mi o pompe ciepla Hewalex...

 

A, i polecam wywiesic sobie pranie obok kotla na ekogroszek, zona bedzie wniebowzieta :p

 

Pozdrawiam

Dlatego napisałem że byle jaki bo jak się będzie chciało dobry to 8-10 a to już zaczyna być różnica dużo mniejsza w stosunku do pompy.:bye:

A aby nie mieć problemów z żoną "obojętne - własną czy obcą" pompa będzie i już.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mało tego, domu nawet jeszcze nie mam

To dobrze, bo możesz się jeszcze na spokojnie zastanawiać. Na oko powinieneś się zmieścić w 8-10kW, ale czy nie z 6kW to trzeba by oszacować ozc. Niepokoi mnie trochę garaż w bryle, bo będzie on ciągnął ciepło i musisz go dobrze odciąć od ogrzewanej reszty domu. Przy projektowaniu kolektora bądź bardzo ostrożny ze słupem. Niedopuszczalne jest pociągnięcie rur tak jak narysowałeś - tuż przy słupie - kolektor musi być co najmniej 1m od jakiejkolwiek budowli, ale przy takiej konstrukcji bym proponował nie bliżej niż 2m, ale lepiej by było sprawdzić gdzieś w przepisach, od jakiej odległości od słupa możesz robić cokolwiek i tego się trzymać. Proponuję zrobić kolektor częściowo spiralę, a częściowo liniowy i położyć go też w miejscu na dole od domu (wg. rysunku). Długość będzie można bliżej określić, gdy będziesz dokładniej znał zapotrzebowanie budynku na ciepło, bo na razie na oko wychodzi pompa 6-10kW, a to spore rozbieżności.

Te dziecinne kłótnie też mnie rozbrajają...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aktualne ceny brutto na 10.01.2012 na początku nowego roku w dolnosląskiem:

prąd: 1T 0,6683zł kwh ,2T 0,3025zł kwh opłaty stałe za rok 211,21 zł,

gaz: GZ 50 wysokometanowy 1,8799 zł/m3 opłaty stałe za rok 768,96 zł,

węgiel kamienny w bryłach: 850 zł/ tonę

ekogroszek"najlepszy": 830 zł /tonę

olej opałowy min 500l: 4,50 zł/l

gaz propan: 5,1 zł / kg

 

wg zużycia z poprzedniego roku mam zapotrzebowanie na CO i CWU roczne domu na poziomie 23 000 kwh,

po przeliczeniu:

- węgla kamiennego musiałbym spalić za 4200 brutto ( a gdzie czyszczenie pieca podkładanie, zwalenie da jakiejś piwnicy lub noszenie z garażu i zabawa w kominiarza),

- ekogroszku bym spalił zakładając że spala się wszytko co wpada do kielicha (a podobno 1/4 się nie spala w ogóle) za 5600 zł ( a gdzie targanie worów i czyszczenie pieca co 2 tygodnie),

- gazu GZ 50 za 6 666 zł, wyszedł diabeł:D,

- gazu propan za - 11 800 zł,

- oleju opałowego za - 12 850 zł,

- pc 2T80%/1T20% - wychodzi - 2352 zł

- dla @Arturo - COP 1 w 2T100% - 7168 zł

 

czyli wg nowych cen jeśli się powtórzy taka zima jaka poprzednia to będzie to kosztować mnie i mi podobnych tyle co wyżej:D

a @artura uprawia propagandę pisząc że prąd jest najdroższy i delikatnie mówiąc mija się z prawdą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...