Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

clarnet, czepiasz się szczegółów. Porównanie do elektryki było z mojej strony żartem.... mimo tego podobieństwo jest tu spore tyle że czynnik inny płynie w kablu, a inny w rurze;) Ale mimo to zasady są podobne, bo to zasady logiki niezależne od czynnika.

 

Po co photos ma grzać górę której nie używa! Zakręca zawór i już. Jak zaworu nie ma (z jego zdjęć nie jestem w stanie tego stwierdzić), odcina po kolei wszystkie pętle na powrocie i nie musi nigdzie ganiać. Na parterze otwiera na max pętle na których jest największe zapotrzebowanie na ciepło, resztę przycina do swoich potrzeb, zmniejsza bieg pompy i już.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie czepiam się ale sam piszesz zamyka otwiera przycina itd. Zasady logiki są jakie są i podobieństwo jest. Tylko mylisz czynniki.

Jak wzrośnie opór to zmaleje prąd, ale przeplywajacy przez obwód.

Jak u photosa wzrośnie opór to zmaleje ilość czynnika. Ale pobór prądu na pompie obiegowej wręcz przeciwnie - bo mu wzrośnie.

Dla optymalnej pracy PC potrzebujemy stałego przepływu czynnika, nie niższego niż wytyczne producenta. Dlatego też regulacja instalacji hydraulicznej z pompą obiegową o stałym wydatku poprzez *dławienie odbiorników jest delikatnie mówiąc nieoptymalna (szczególnie przy pc) o ile nie zastosujemy rozwiązań stabilizujących ciśnienie. I tyle.*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam jeszcze raz wszystkich jeśli można prosić o pomoc?

 

Jakie macie przepływy w podłogówce na przepływomierzach? czy 1,5 l / min to wystarczająco przy 60 m pętlach?

 

@Liwko czy mógłbyś napisać jak sterujesz pompą żeby pracowała jak najwięcej w drugiej taryfie??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O stałym wydatku tak ale to chyba by musiał być zabytek. teraz każda praktycznie ma 3 biegi lub jest samoregulująca.

Mówiąc o pompie w tym wypadku koledzy mają na myśli pompę ciepła, a Ty obiegową.

 

clarnet, przecież pisałem "zmniejsza bieg pompy i już" - tu myślałem o obiegowej... o ile ta na niższym biegu zapewni minimalny przepływ - przy tej mocy pompy ciepła to sądzę że ok 0,2l/s (na podstawie tabeli od mojego producenta). W tym wypadku nie chodzi przecież o regulowanie instalacji, tylko odcięcie nieużywanej części instalacji.

 

Liwko, racja będzie miał przewymiarowaną średnio o 50% bo odetnie połowę odbioru. Ale po co grzać coś czego się nie używa? Lecz czy będzie się w tym przejściowym okresie nadzwyczaj często włączać (taktować)? Cały dół u niego to podłogówka, więc moim skromnym zdaniem ryzyko niewielkie. I tak ma tam kilkaset litrów wody + ok 6m3 betonowej wylewki. To o co musi zadbać to minimalny przepływ w instalacji. Dla tego właśnie pisałem "Na parterze otwiera na max pętle na których jest największe zapotrzebowanie na ciepło, resztę przycina do swoich potrzeb" - z doświadczenia na swoim domu wiem, że kryzuję tylko te pętle gdzie ewidentnie ogrzewanie działa "zbyt wydajnie" (np. mała łazienka z grzejnikiem rurkowym na FO).

Edytowane przez leszekf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam jeszcze raz wszystkich jeśli można prosić o pomoc?

 

Jakie macie przepływy w podłogówce na przepływomierzach? czy 1,5 l / min to wystarczająco przy 60 m pętlach?

 

@Liwko czy mógłbyś napisać jak sterujesz pompą żeby pracowała jak najwięcej w drugiej taryfie??

 

Robię podbicie temperatury o kilka stopni w taniej taryfie, a w dół w drogiej (przy pogodówce to najlepiej działa)

Ps. Nie mam przepływomierzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Liwko, racja będzie miał przewymiarowaną średnio o 50% bo odetnie połowę odbioru. Ale po co grzać coś czego się nie używa? Lecz czy będzie się w tym przejściowym okresie nadzwyczaj często włączać (taktować)? Cały dół u niego to podłogówka, więc moim skromnym zdaniem ryzyko niewielkie. I tak ma tam kilkaset litrów wody + ok 6m3 betonowej wylewki. To o co musi zadbać to minimalny przepływ w instalacji. Dla tego właśnie pisałem "Na parterze otwiera na max pętle na których jest największe zapotrzebowanie na ciepło, resztę przycina do swoich potrzeb" - z doświadczenia na swoim domu wiem, że kryzuję tylko te pętle gdzie ewidentnie ogrzewanie działa "zbyt wydajnie" (np. mała łazienka z grzejnikiem rurkowym na FO).

 

W takim wypadku należy zadbać by podłoga odbierała ciepło jak najdłużej. By zachować komfort w drogich godzinach, powinna być wystarczająco nagrzana tuż prze drogą taryfą. Czyli grzejemy niższą temperaturą, przez podobną ilość godzin co cały dom. Zyskujemy na COP, tracimy na pracy pompki obiegowej jak i na samym czasie pracy PC. Oszczędności z tego tytułu nie sądzę by były jakieś znaczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez tydzień czasu miałem odłączona górę i żadnego taktowania nie ma. Jedynym minusem jaki zaobserwowałem to delta GZ która wynosiła 8 stopni. Delta pewnie taka dletego że pompa ciepła jest zbyt mocna i nawet na 3 biegu obiegówka nie nadąża tak jakby odebrać tej ciepłej wody. Na drugim biegu obiegówki delta jest taka sama. Tu przydała by się zmienna moc Pompy ciepła raczej. Jesli obiegówka z powodu oporów padnie po 10 latach zamiast np po 20 to kij jej w oko. Sądzę że oszczędności z tytułu nie ogrzewania nadaremnie góry będą większe a niżeli koszt obiegówki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze drobne uzupełnienie... Jeżeli nie można zagwarantować przepływu minimalnego, trzeba zamontować obieg omijający.

 

lepiej w obiegi omijające to się nie bawić...będą oszukiwac pompę jesli chodzi o temp wody powrotnej...czym to będzie skutkowac przy pogodówce chyba każdy wie. Ja tez bo taki miałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liwko, racja będzie miał przewymiarowaną średnio o 50% bo odetnie połowę odbioru.

 

To nie tak. Zrobilem sobie kiedys w moim OZC eksperyment i zostawilem ogrzewanie jednego pokoju 15m2, reszte wylaczylem. Wiesz jakie wyszlo zuzycie? Ok 4 tys kWh. Przy czym przy grzaniu calosci (300m2) wychodzi tylko 3 x wyzsze (12 tys kWh). Czyli ograniczajac grzanie z 300m2 do 15m2 (95%) ograniczamy zuzycie energii do zaledwie (i az) 30% :)

 

Ja teraz mam odciete poddasze i mimo to jest tam temperatura 18stC. Mam dosc symboliczna izolacje podlogi poddasza (3cm styro) wiec cieplo z parteru migruje sobie swobodnie w gore (pomaga tu tez WM - bo gore wentyluje normalnie). Mam wrazenie ze jakbym wlaczyl grzanie tego poddasza to moglbym zejsc o 3-4stC na zasilaniu CO parteru i tym samym miec lepszy COP pompy. Poprostu teraz grzeje ~200m2 grzejnikiem 120m2, a po wlaczeniu gory - grzalbym grzejnikiem 200m2 - wiec logiczne, ze wystarczy wtedy sporo nizsza temperatura na zasilaniu :) Czyli wzrost zuzycia energii moglby byc naprawde symboliczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, dlaczego w takim układzie nie grzejesz góry? Pytam poważnie bo sam się zastanawiam co z tym fantem zrobić. Ogrzewać mimo iz jest to nie potrzebne, czy ogrzewać pośrednio przez strop. Tez nie mam ocieplenia. Strop 10 cm, styro 5 cm i posadzka 6 cm.

 

Wylacz poddasze calkiem na zaworze i zobacz jaka bedziesz mial temperature na gorze i czy na dole nie spadnie (nie bedziesz musial podniesc krzywej). Ja na gorze nie grzeje bo tam jeszcze jest stan pol-surowy, nawet KG nie mam jeszcze zagipsowanych :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...